RECENZE: Batman: Arkham Knight pro Xbox One

Autor: lindros88cze Publikováno: 26.6.2015, 18:33

Publikováno: 26.6.2015, 18:33

Sociální sítě

O autorovi

lindros88cze

lindros88cze

Je autorem 110 článků

Série Batman Arkham od studia Rocksteady se tento týden dočkala velkolepého finále, které jsme si samozřejmě nemohli nechat ujít. Jistě víte, jak to v Arkham City, na které Arkham Knight navazuje, dopadlo s Jokerem, a tak nás zajímalo, jak si tvůrci poradí i bez největšího padoucha tohoto komiksového světa a jestli se jim podaří zakomponovat použití Batmobilu, aniž by to hře uškodilo.

Batman nebo chcete-li Temný rytíř, vždy čelil především Jokerovi. Ten byl už nesčetněkrát lapen, avšak vždy jej vrátili či oživili pro další film, seriál anebo komiks. V tomto případě ale nechali tohoto krále zločinu (skoro úplně) spát. Jak jste navíc mohli vidět v pozdější upoutávce, tak se osobně postaráte o jeho poslední smích nebo tedy spíše kremaci. Přesto se hra nabízí už tradičně temný a především opravdu poutavý příběh. Jelikož se jedná o konec trilogie, kdy Arkham Origins byl prequel (jen pro pořádek), tak se pánové z Rocksteady rozjeli naplno, aby nám Batman dal své poslední úctyhodné sbohem při své nejtemnější noci…

Samozřejmě vám nebudeme příběh kazit, takže jej nebudeme moc rozebírat, abychom vás nepřipravili o různá překvapení či úžasné scény, které ve hře rozhodně nechybí, zvláště díky mistrně zvládnuté kameře při scénkách a špičkovému dabingu. Nemluvě o skvělém audiovizuálním zpracování. Nicméně není žádným tajemstvím, že role hlavního padoucha se tentokrát ujal další šílenec, a to Scarecrow se svým nervovým plynem, přičemž naposledy jsme se s ním střetli v Arkham Asylum. Už tehdy byly potyčky s ním zajímavé a netradiční a tak nás jeho návrat rozhodně potěšil, ovšem nebojte, střetnete se i se spoustou dalších záporáků, mezi nimiž neschází už dobře známý Penguin a Two-Face. Arkham Knight pak není jen podtitul hry, ale také jméno nového padoucha, který byl stvořen speciálně pro účely této hry a rozhodně se jedná o zajímavou postavu.

Vrhněme se ale na hlavní novinku hry Batman: Arkham Knight, kterou je samozřejmě Batmobil. I populární série jako tato potřebovala nějaké oživení, o které se má postarat právě vozítko Batmana, díky čemuž se připravte i na daleko větší a detailnější herní svět. Je samozřejmě paráda naskočit do této káry a prohánět se po Gotham City, ale občas nám přišlo, že se jej tvůrci snažili až moc zakomponovat do příběhu hry. Pochopitelně je třeba využít tak velký prvek, ovšem pokud budete hrát pouze kampaň, tak se nejenže připravíte o spoustu dalšího obsahu, ale také v Batmobilu strávíte hodně času. Navíc tak spatříte pouze některé části města, i když asi ty nejparádnější, a pořádně ani nevyužijete všechny ty nové hračky, které si tvůrci pro vás (Batmana) připravili. Bojový režim zmíněného vozu ale má něco do sebe a části, kdy budete likvidovat menší armády tanků, si užijete.

BAK_Sshot072

Proto doporučujeme se občas mrknout na nějaké vedlejší úkoly, které vám díky novému systému hry neuniknou. Můžete si totiž otevřít nabídku dostupných misí, úkolů a výzev, takže vám nic neunikne a je jen na vás, co budete plnit. Nejenže si tak oddechnete od příběhových částí s Batmobilem, ale také si vylepšíte vaši postavu (a Batmobil) o nové schopnosti a vybavení, které si pro vás připravili Lucius Fox a majordom Alfred. Ti vám budou během této jedné závěrečné noci dělat společnost skrze hologram stejně jako dcera Jima Gordona (Oracle). Taktéž se setkáte se zajímavými postavami, kdy některé už můžete znát z předchozích her anebo se s nimi setkáte prvně, jako je třeba Man-Bat. Budete tak třeba hledat ztracené hasiče, řešit záhadné vraždy anebo se mimo jiné pokusíte eliminovat vojenské základny.

BAK_Sshot077

Nemluvě o hádankáři, protože Riddler už prostě nesmí chybět, aby potrápil naše šedé buňky mozkové. Množství hádanek sice není tak masivní, jako v Arkham City, ale stejně jich je dost a některé vám dají dosti zabrat, a bude třeba rychlosti a bystrosti, které jste získali v předešlých hrách. I v tomto případě nastoupí do akce Batmobil, ve kterém na vás čeká několik speciálně upravených tratí v podzemí města. Je to sice fajn, ale řízení masivního vozu v menších prostorách v plné rychlosti a do toho ještě přepínat různé překážky může být chvílemi frustrující a nemá to tu finesu klasických hádanek. Skrze výzvy Riddlera se navíc opět setkáte s Catwoman, což vede k dalšímu zajímavému prvku hry.

Určitě si stejně jako my oblíbíte sekce s parťáky, kteří vám občas přijdou na pomoc. Už jsme zmínili Catwoman a dalšími jsou pak Robin či Nightwing. K jejich výpomoci dojde především v bojových pasážích kampaně, kdy se mezi nimi můžete nejen přepínat, a tak získat přístup k jejich unikátní sadě úderů, schopností a vybavení, ale také můžete provádět společná doražení nepřítele. Ta jsou velmi účinná a ještě lépe se na ně dívá. Hlášky, které mezi sebou postavy prohodí, už jsou pak třešničkou na dortu. Co se týče bojového systému, tak do repertoáru přibylo několik nových chvatů, které ruční potyčky opět trochu oživují, ale žádné velké inovace. Zkrátka není třeba měnit něco, co funguje naprosto skvěle.

batmanak1

Kampaň hry vás zaměstná přibližně na 12 hodin, což docela ujde, a když k tomu přičtete řadu vedlejších misí a výzev, tak se klidně dostanete na dvojnásobek, a spolu s hádankami od Riddlera je to pak ještě více. Hráči, které hra nadchne, si pak navíc mohou dát repete skrze režim New Game +. Tvůrci vás navíc za úplné dokončení hry na 100 % opravdu řádně odmění. Pokud tak učiníte, získáte dechberoucí odměnu – zpřístupníte si totiž pravdivý konec hry. Je to jen dalším důkazem toho, že se pánové z Rocksteady opravdu rozjeli a za příběhové scénky včetně té poslední bych se nebál je nominovat na Oscara. Tuto sérii asi jen tak nepřekonají. V Arkham Asylum nám tehdy představili mocného a zkušeného Batmana. Arkham City pak totéž přeneslo do otevřeného světa, ve kterém se náš hrdina musel více rozhodovat, koho je třeba zachránit dříve. A v Arkham Knight… v Arkham Knight se Batmanovi skutečně dostaneme pod kůži. A nejen jemu, ale i Bruci Wayneovi.

10
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivost

Verdikt

Způsob, jakým se Rocksteady Studios rozloučili s Temným rytířem a celou sérii Batman Arkham, nás opravdu ohromil. Nyní již ukončené dobrodružství bychom pasovali na stejnou úroveň, jako filmovou trilogii od Nolana. Co se hratelnosti a technického zpracování týče, tak tam hra exceluje, je navíc skvěle odladěná a nabízí rozlehlý herní svět. Jednoduše není nad čím váhat a rozhodně si nenechte ujít tento příběh, v němž si Batman sáhne až na samotné dno.
12. 12. 2018 • p.a.c.o0

RECENZE: Just Cause 4

Otevřené světy nabízejí nespočet možností, jak nám přinést různorodá dobrodružství a nejspíš i proto jsou v dnešní době tak populární. I já se do těchto světů rád vydávám, ale je tu jeden z nich, který se svou nekonečnou akcí tak trochu vymyká všem ostatním. Série Just Cause na to jde cestou výbuchů, bláznivostí a světem, v němž se můžeme vydat, kam nás jenom napadne a vyzkoušet, co všechno v něm je možné, byť je...

»
08. 12. 2018 • chaosteorycz1

Recenze: Jagged Alliance: Rage!

Vytahovat na světlo staré značky je stejně moderní, jako nosit brýle a kšandy po dědovi a hrát si na hipstera. Dle hesla: „Když to nejde zremasterovat, udělej další díl“, dostáváme opětovně série, jejichž existence byla už dávno součástí minulosti. A zcela právem, protože v posledních podobách dokázaly sami sebe dostat do slepé uličky.

»
04. 12. 2018 • p.a.c.o0

RECENZE: RIDE 3

Vývojáři z italského studia Milestone mají mezi hráči již nějaké to jméno, protože stojí za celou řadou známých značek. Jejich kvalita je sice velice rozporuplná, ale když řeknu, že se jedná o lehce nadprůměrné tituly, nejspíš to přesně vystihne jejich status. Ne každé studio je schopné chrlit hry stejným tempem, jako to dělají právě Milestone a ještě u nich zajistit nějakou kvalitu. Vždyť jenom letos jsme od nich již dostali tři...

»
30. 11. 2018 • p.a.c.o3

RECENZE: Battlefield V

První a druhá světová válka jsou oblíbená témata pro herní zpracování, na která se dá pohlížet z několika úhlů. Nejpočetnější zpracování mají na svědomí střílečky, kam se tyto ozbrojené konflikty našich dějin hodí asi nejvíce. Jeden čas byla děsně „cool“, až hráči začali být přejedeni touto tématikou a vývojáři naštěstí posunuli válku do moderní doby. Já sám si nejsem jist, zda jsem již zapomněl na všechny druhoválečné hry, abych byl nadšený...

»
29. 11. 2018 • chaosteorycz4

Recenze: Darksiders III

Je jedno, jak moc se snažíte změnit osud. Pokud se tak má stát, stane se. Bláboly kartářky uzené v mlžném oparu levného kuřiva neberte na lehkou váhu, protože něco málo na nich bude. Nevěříte? Co Sarah Connorová a oddalování soudného dne? Nebo Glum, jehož osud byl navěky spojen s prstenem? A co nastolení rovnováhy na bojišti, kterému andělé a démoni říkají Země? Téma jak vystřižené pro Roberta Langdona nebo Constantina, mají v tomto...

»
26. 11. 2018 • chaosteorycz0

Recenze: Achtung! Cthulhu Tactics

Kdykoliv se Němci zapletou s okultismem, smrdí to sírou nebo pořádně nevrlými démony. Že byl Hitler přinejmenším fascinován magií a vším, co by mohlo z onoho či jiného světa pomoci jeho armádě k vyhraní války, je známým faktem. Však spousta her, filmů a komiksů s tímto motivem pracuje. Jenže co kdyby Lovecraft nebyl jen skvělý fantasta, ale také spisovatel popisující skutečný kult a reálná monstra? Pak by válečné fronty možná páchly rybinou.

»
25. 11. 2018 • p.a.c.o0

RECENZE: Storm Boy

Silné příběhy nejsou doménou jenom knih či filmů, ale stále více se o ně pokoušejí, a dost často i úspěšně, herní vývojáři. Výsledky se různí stejně, jako herní žánry, protože by se dalo říct, že silný příběh jde naroubovat téměř na jakýkoli žánr. Můžeme střílet emzáky a přitom prožívat drama, užívat si malebného světa, který sužují vážné problémy nebo se prohánět po polích a vytvářet si příběhy vlastní.

»
23. 11. 2018 • chaosteorycz7

Recenze: Fallout 76

O tom, jak udělat ze spokojených hráčů smečku štvavých vlků, by některé herní společnosti mohly napsat seminární práci, natočit dokument a vydat pětisvazkovou publikaci. Snaha o rozšíření hráčské základny bohužel vede i k činům, které v konečném důsledku neocení nikdo. Hráči počínaje a propocenými účetními konče. O limitech lidské trpělivosti se v minulosti přesvědčily firmy jako Microsoft, Electronic Arts či Sega. A teď to vypadá, že se u neviditelných mantinelů složí Bethesda.

»