RECENZE: Batman: Arkham Knight pro Xbox One

Autor: lindros88cze Publikováno: 26.6.2015, 18:33

Publikováno: 26.6.2015, 18:33

Sociální sítě

O autorovi

lindros88cze

lindros88cze

Je autorem 113 článků

Série Batman Arkham od studia Rocksteady se tento týden dočkala velkolepého finále, které jsme si samozřejmě nemohli nechat ujít. Jistě víte, jak to v Arkham City, na které Arkham Knight navazuje, dopadlo s Jokerem, a tak nás zajímalo, jak si tvůrci poradí i bez největšího padoucha tohoto komiksového světa a jestli se jim podaří zakomponovat použití Batmobilu, aniž by to hře uškodilo.

Batman nebo chcete-li Temný rytíř, vždy čelil především Jokerovi. Ten byl už nesčetněkrát lapen, avšak vždy jej vrátili či oživili pro další film, seriál anebo komiks. V tomto případě ale nechali tohoto krále zločinu (skoro úplně) spát. Jak jste navíc mohli vidět v pozdější upoutávce, tak se osobně postaráte o jeho poslední smích nebo tedy spíše kremaci. Přesto se hra nabízí už tradičně temný a především opravdu poutavý příběh. Jelikož se jedná o konec trilogie, kdy Arkham Origins byl prequel (jen pro pořádek), tak se pánové z Rocksteady rozjeli naplno, aby nám Batman dal své poslední úctyhodné sbohem při své nejtemnější noci…

Samozřejmě vám nebudeme příběh kazit, takže jej nebudeme moc rozebírat, abychom vás nepřipravili o různá překvapení či úžasné scény, které ve hře rozhodně nechybí, zvláště díky mistrně zvládnuté kameře při scénkách a špičkovému dabingu. Nemluvě o skvělém audiovizuálním zpracování. Nicméně není žádným tajemstvím, že role hlavního padoucha se tentokrát ujal další šílenec, a to Scarecrow se svým nervovým plynem, přičemž naposledy jsme se s ním střetli v Arkham Asylum. Už tehdy byly potyčky s ním zajímavé a netradiční a tak nás jeho návrat rozhodně potěšil, ovšem nebojte, střetnete se i se spoustou dalších záporáků, mezi nimiž neschází už dobře známý Penguin a Two-Face. Arkham Knight pak není jen podtitul hry, ale také jméno nového padoucha, který byl stvořen speciálně pro účely této hry a rozhodně se jedná o zajímavou postavu.

Vrhněme se ale na hlavní novinku hry Batman: Arkham Knight, kterou je samozřejmě Batmobil. I populární série jako tato potřebovala nějaké oživení, o které se má postarat právě vozítko Batmana, díky čemuž se připravte i na daleko větší a detailnější herní svět. Je samozřejmě paráda naskočit do této káry a prohánět se po Gotham City, ale občas nám přišlo, že se jej tvůrci snažili až moc zakomponovat do příběhu hry. Pochopitelně je třeba využít tak velký prvek, ovšem pokud budete hrát pouze kampaň, tak se nejenže připravíte o spoustu dalšího obsahu, ale také v Batmobilu strávíte hodně času. Navíc tak spatříte pouze některé části města, i když asi ty nejparádnější, a pořádně ani nevyužijete všechny ty nové hračky, které si tvůrci pro vás (Batmana) připravili. Bojový režim zmíněného vozu ale má něco do sebe a části, kdy budete likvidovat menší armády tanků, si užijete.

BAK_Sshot072

Proto doporučujeme se občas mrknout na nějaké vedlejší úkoly, které vám díky novému systému hry neuniknou. Můžete si totiž otevřít nabídku dostupných misí, úkolů a výzev, takže vám nic neunikne a je jen na vás, co budete plnit. Nejenže si tak oddechnete od příběhových částí s Batmobilem, ale také si vylepšíte vaši postavu (a Batmobil) o nové schopnosti a vybavení, které si pro vás připravili Lucius Fox a majordom Alfred. Ti vám budou během této jedné závěrečné noci dělat společnost skrze hologram stejně jako dcera Jima Gordona (Oracle). Taktéž se setkáte se zajímavými postavami, kdy některé už můžete znát z předchozích her anebo se s nimi setkáte prvně, jako je třeba Man-Bat. Budete tak třeba hledat ztracené hasiče, řešit záhadné vraždy anebo se mimo jiné pokusíte eliminovat vojenské základny.

BAK_Sshot077

Nemluvě o hádankáři, protože Riddler už prostě nesmí chybět, aby potrápil naše šedé buňky mozkové. Množství hádanek sice není tak masivní, jako v Arkham City, ale stejně jich je dost a některé vám dají dosti zabrat, a bude třeba rychlosti a bystrosti, které jste získali v předešlých hrách. I v tomto případě nastoupí do akce Batmobil, ve kterém na vás čeká několik speciálně upravených tratí v podzemí města. Je to sice fajn, ale řízení masivního vozu v menších prostorách v plné rychlosti a do toho ještě přepínat různé překážky může být chvílemi frustrující a nemá to tu finesu klasických hádanek. Skrze výzvy Riddlera se navíc opět setkáte s Catwoman, což vede k dalšímu zajímavému prvku hry.

Určitě si stejně jako my oblíbíte sekce s parťáky, kteří vám občas přijdou na pomoc. Už jsme zmínili Catwoman a dalšími jsou pak Robin či Nightwing. K jejich výpomoci dojde především v bojových pasážích kampaně, kdy se mezi nimi můžete nejen přepínat, a tak získat přístup k jejich unikátní sadě úderů, schopností a vybavení, ale také můžete provádět společná doražení nepřítele. Ta jsou velmi účinná a ještě lépe se na ně dívá. Hlášky, které mezi sebou postavy prohodí, už jsou pak třešničkou na dortu. Co se týče bojového systému, tak do repertoáru přibylo několik nových chvatů, které ruční potyčky opět trochu oživují, ale žádné velké inovace. Zkrátka není třeba měnit něco, co funguje naprosto skvěle.

batmanak1

Kampaň hry vás zaměstná přibližně na 12 hodin, což docela ujde, a když k tomu přičtete řadu vedlejších misí a výzev, tak se klidně dostanete na dvojnásobek, a spolu s hádankami od Riddlera je to pak ještě více. Hráči, které hra nadchne, si pak navíc mohou dát repete skrze režim New Game +. Tvůrci vás navíc za úplné dokončení hry na 100 % opravdu řádně odmění. Pokud tak učiníte, získáte dechberoucí odměnu – zpřístupníte si totiž pravdivý konec hry. Je to jen dalším důkazem toho, že se pánové z Rocksteady opravdu rozjeli a za příběhové scénky včetně té poslední bych se nebál je nominovat na Oscara. Tuto sérii asi jen tak nepřekonají. V Arkham Asylum nám tehdy představili mocného a zkušeného Batmana. Arkham City pak totéž přeneslo do otevřeného světa, ve kterém se náš hrdina musel více rozhodovat, koho je třeba zachránit dříve. A v Arkham Knight… v Arkham Knight se Batmanovi skutečně dostaneme pod kůži. A nejen jemu, ale i Bruci Wayneovi.

10
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivost

Verdikt

Způsob, jakým se Rocksteady Studios rozloučili s Temným rytířem a celou sérii Batman Arkham, nás opravdu ohromil. Nyní již ukončené dobrodružství bychom pasovali na stejnou úroveň, jako filmovou trilogii od Nolana. Co se hratelnosti a technického zpracování týče, tak tam hra exceluje, je navíc skvěle odladěná a nabízí rozlehlý herní svět. Jednoduše není nad čím váhat a rozhodně si nenechte ujít tento příběh, v němž si Batman sáhne až na samotné dno.
23. 03. 2019 • chaosteorycz7

Recenze: Tom Clancy’s The Division 2

Bílý dům, to majestátné sídlo nejmocnějšího muže světa, toho zažil už dost. Stal se terčem britských vojsk, což vedlo k rozsáhlému požáru a následné rekonstrukci. Byl svědkem slavnostních inaugurací, válečných porad, krizových schůzí, historických milníků a také nějaké té avantýry. Co nestihnul ve skutečném světě, to napravili dychtiví spisovatelé a lační scénáristé. Už si ani nepamatuji, kolikrát americká ikona vybuchla a kolikrát ji obsadily invazní jednotky. Na něco si stačil lidských...

»
19. 03. 2019 • CryLineT2

Recenze: One Piece: World Seeker

Piráti nemusí mít vždy odstrašující jména a vzhled zanedbaného uživatele sociálních služeb. Jsou kultury, kde pohled na korzára připomíná návrat do dětství. Cestu zpět do let, kdy jsme s chlapci ze sousedství blbnuli v polích rostlého obilí. Na hlavě slaměný klobouk, v koutku stéblo a na sobě otrhané oblečení s krátkým střihem. To je vizuální vizitka kapitána Luffyho, hrdého vůdce Slamáků a hlavního hrdiny mangy One Piece.

»
16. 03. 2019 • p.a.c.o0

RECENZE: LEGO Movie 2 Videogame

Skládání kostiček je nejen velice uklidňující, ale také zábavný způsob, jak v sobě probudit tvořivého ducha. Stavět můžeme buď podle nějakého plánku, nebo ještě lépe, podle vlastní chuti a představivosti. Kreativní jedinci si navíc v dnešní době mohou vybrat, zda se chtějí „zapotit“ při fyzickém skládání kostiček, nebo všechny své vize a fantazie otisknout do virtuálního světa. Fyzické stavění dokáže velice dobře zprostředkovat legendární stavebnice LEGO, jež má přesah i do virtuálního...

»
09. 03. 2019 • chaosteorycz8

Recenze: Devil May Cry 5

Není úplně jasné, jak se tyto dvě osobnosti potkaly. Natož, co je spojilo do jedné dějové linie, ve které jsou démoni lovným artiklem, lidé obyčejnými návnadami a svět obrovskou oborou. Možná si za to Alighieri může sám, neměl se ve své Komedii tak bratříčkovat s peklem. A ještě do toho tahat ženskou, co by buzolu světem zatracenců. A pátý římský císař? Ten by si ubytování ve vroucím kotli zasloužil krutostí, před...

»
05. 03. 2019 • p.a.c.o0

RECENZE: DiRT Rally 2.0

Automobilismus je nedílnou součástí naší společnosti a spousta lidí si bez auta nedokáže svůj život ani představit. Je přitom jedno, jestli je to strejda s baretem ve Fábii, nebo týpek za volantem silného BMW. Potkat některého z nich na silnici je denní výzvou a zkouškou našich nervů. Na jednoho se nadává, druhého by člověk vyzval k závodu nebo opuštění volantu. Ať máte na silnici výbušnější povahu nebo řídíte v klidu, jedno je jisté....

»
02. 03. 2019 • lindros88cze4

RECENZE: Trials Rising

Série Trials, kterou lze kvalifikovat jako fyzikální plošinovku s motorkami, se po pětileté pauze vrací, aby nám naservírovala další návykovou jízdu, ale i frustrující zážitky, na které jste už asi zvyklí. Ačkoliv je Trials Rising již šestou hrou této značky, je nejspíše i tou nejvhodnější pro nováčky, o čemž si ale ještě napíšeme.

»
27. 02. 2019 • p.a.c.o0

RECENZE: Degrees of Separation

Není snad většího protikladu, než tepla a zimy. Sluníčko, příjemné počasí, sezení na zahrádce. Všechny tyhle aktivity si umíme dost dobře představit a spousta z nás se na ně těší. I zima má rozhodně něco do sebe. Nemyslím teď plískanice, hnusný šedý sníh ve městě a teploty kolem nuly. V té správné zimě je všude krásná sněhová pokrývka, teploty pod nulou, ale sluníčko mají společné, byť je pravda, že v zimním období si...

»
22. 02. 2019 • p.a.c.o1

RECENZE: Yonder: The Cloud Catcher Chronicles

Herní svět to nemá snadné a stále o své místo na slunci musí bojovat. Jde hlavně o morální dilemata jako nahota či násilí, s nimiž už se filmový a hudební průmysl vypořádal, ale u her tomu tak prozatím není. I po těch letech je nám pořád předhazováno, že hry jsou násilné, sexistické a kdo víc co ještě a že z hráčů vyrůstají agresivní asociální jedinci, což samozřejmě není pravda. Většina hráčů v mainstreamu...

»