RECENZE: Batman: Arkham Knight pro Xbox One

Autor: lindros88cze Publikováno: 26.6.2015, 18:33

Publikováno: 26.6.2015, 18:33

Sociální sítě

O autorovi

lindros88cze

lindros88cze

Je autorem 107 článků

Série Batman Arkham od studia Rocksteady se tento týden dočkala velkolepého finále, které jsme si samozřejmě nemohli nechat ujít. Jistě víte, jak to v Arkham City, na které Arkham Knight navazuje, dopadlo s Jokerem, a tak nás zajímalo, jak si tvůrci poradí i bez největšího padoucha tohoto komiksového světa a jestli se jim podaří zakomponovat použití Batmobilu, aniž by to hře uškodilo.

Batman nebo chcete-li Temný rytíř, vždy čelil především Jokerovi. Ten byl už nesčetněkrát lapen, avšak vždy jej vrátili či oživili pro další film, seriál anebo komiks. V tomto případě ale nechali tohoto krále zločinu (skoro úplně) spát. Jak jste navíc mohli vidět v pozdější upoutávce, tak se osobně postaráte o jeho poslední smích nebo tedy spíše kremaci. Přesto se hra nabízí už tradičně temný a především opravdu poutavý příběh. Jelikož se jedná o konec trilogie, kdy Arkham Origins byl prequel (jen pro pořádek), tak se pánové z Rocksteady rozjeli naplno, aby nám Batman dal své poslední úctyhodné sbohem při své nejtemnější noci…

Samozřejmě vám nebudeme příběh kazit, takže jej nebudeme moc rozebírat, abychom vás nepřipravili o různá překvapení či úžasné scény, které ve hře rozhodně nechybí, zvláště díky mistrně zvládnuté kameře při scénkách a špičkovému dabingu. Nemluvě o skvělém audiovizuálním zpracování. Nicméně není žádným tajemstvím, že role hlavního padoucha se tentokrát ujal další šílenec, a to Scarecrow se svým nervovým plynem, přičemž naposledy jsme se s ním střetli v Arkham Asylum. Už tehdy byly potyčky s ním zajímavé a netradiční a tak nás jeho návrat rozhodně potěšil, ovšem nebojte, střetnete se i se spoustou dalších záporáků, mezi nimiž neschází už dobře známý Penguin a Two-Face. Arkham Knight pak není jen podtitul hry, ale také jméno nového padoucha, který byl stvořen speciálně pro účely této hry a rozhodně se jedná o zajímavou postavu.

Vrhněme se ale na hlavní novinku hry Batman: Arkham Knight, kterou je samozřejmě Batmobil. I populární série jako tato potřebovala nějaké oživení, o které se má postarat právě vozítko Batmana, díky čemuž se připravte i na daleko větší a detailnější herní svět. Je samozřejmě paráda naskočit do této káry a prohánět se po Gotham City, ale občas nám přišlo, že se jej tvůrci snažili až moc zakomponovat do příběhu hry. Pochopitelně je třeba využít tak velký prvek, ovšem pokud budete hrát pouze kampaň, tak se nejenže připravíte o spoustu dalšího obsahu, ale také v Batmobilu strávíte hodně času. Navíc tak spatříte pouze některé části města, i když asi ty nejparádnější, a pořádně ani nevyužijete všechny ty nové hračky, které si tvůrci pro vás (Batmana) připravili. Bojový režim zmíněného vozu ale má něco do sebe a části, kdy budete likvidovat menší armády tanků, si užijete.

BAK_Sshot072

Proto doporučujeme se občas mrknout na nějaké vedlejší úkoly, které vám díky novému systému hry neuniknou. Můžete si totiž otevřít nabídku dostupných misí, úkolů a výzev, takže vám nic neunikne a je jen na vás, co budete plnit. Nejenže si tak oddechnete od příběhových částí s Batmobilem, ale také si vylepšíte vaši postavu (a Batmobil) o nové schopnosti a vybavení, které si pro vás připravili Lucius Fox a majordom Alfred. Ti vám budou během této jedné závěrečné noci dělat společnost skrze hologram stejně jako dcera Jima Gordona (Oracle). Taktéž se setkáte se zajímavými postavami, kdy některé už můžete znát z předchozích her anebo se s nimi setkáte prvně, jako je třeba Man-Bat. Budete tak třeba hledat ztracené hasiče, řešit záhadné vraždy anebo se mimo jiné pokusíte eliminovat vojenské základny.

BAK_Sshot077

Nemluvě o hádankáři, protože Riddler už prostě nesmí chybět, aby potrápil naše šedé buňky mozkové. Množství hádanek sice není tak masivní, jako v Arkham City, ale stejně jich je dost a některé vám dají dosti zabrat, a bude třeba rychlosti a bystrosti, které jste získali v předešlých hrách. I v tomto případě nastoupí do akce Batmobil, ve kterém na vás čeká několik speciálně upravených tratí v podzemí města. Je to sice fajn, ale řízení masivního vozu v menších prostorách v plné rychlosti a do toho ještě přepínat různé překážky může být chvílemi frustrující a nemá to tu finesu klasických hádanek. Skrze výzvy Riddlera se navíc opět setkáte s Catwoman, což vede k dalšímu zajímavému prvku hry.

Určitě si stejně jako my oblíbíte sekce s parťáky, kteří vám občas přijdou na pomoc. Už jsme zmínili Catwoman a dalšími jsou pak Robin či Nightwing. K jejich výpomoci dojde především v bojových pasážích kampaně, kdy se mezi nimi můžete nejen přepínat, a tak získat přístup k jejich unikátní sadě úderů, schopností a vybavení, ale také můžete provádět společná doražení nepřítele. Ta jsou velmi účinná a ještě lépe se na ně dívá. Hlášky, které mezi sebou postavy prohodí, už jsou pak třešničkou na dortu. Co se týče bojového systému, tak do repertoáru přibylo několik nových chvatů, které ruční potyčky opět trochu oživují, ale žádné velké inovace. Zkrátka není třeba měnit něco, co funguje naprosto skvěle.

batmanak1

Kampaň hry vás zaměstná přibližně na 12 hodin, což docela ujde, a když k tomu přičtete řadu vedlejších misí a výzev, tak se klidně dostanete na dvojnásobek, a spolu s hádankami od Riddlera je to pak ještě více. Hráči, které hra nadchne, si pak navíc mohou dát repete skrze režim New Game +. Tvůrci vás navíc za úplné dokončení hry na 100 % opravdu řádně odmění. Pokud tak učiníte, získáte dechberoucí odměnu – zpřístupníte si totiž pravdivý konec hry. Je to jen dalším důkazem toho, že se pánové z Rocksteady opravdu rozjeli a za příběhové scénky včetně té poslední bych se nebál je nominovat na Oscara. Tuto sérii asi jen tak nepřekonají. V Arkham Asylum nám tehdy představili mocného a zkušeného Batmana. Arkham City pak totéž přeneslo do otevřeného světa, ve kterém se náš hrdina musel více rozhodovat, koho je třeba zachránit dříve. A v Arkham Knight… v Arkham Knight se Batmanovi skutečně dostaneme pod kůži. A nejen jemu, ale i Bruci Wayneovi.

10
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivost

Verdikt

Způsob, jakým se Rocksteady Studios rozloučili s Temným rytířem a celou sérii Batman Arkham, nás opravdu ohromil. Nyní již ukončené dobrodružství bychom pasovali na stejnou úroveň, jako filmovou trilogii od Nolana. Co se hratelnosti a technického zpracování týče, tak tam hra exceluje, je navíc skvěle odladěná a nabízí rozlehlý herní svět. Jednoduše není nad čím váhat a rozhodně si nenechte ujít tento příběh, v němž si Batman sáhne až na samotné dno.
22. 07. 2018 • p.a.c.o0

RECENZE: Mothergunship

Střílení je super a člověk se u něj parádně vyřádí. Nebojte, nejsem žádný fanatik, který by běhal po městě s pistolí a střílel po všem, co se hne. Rád vezmu gamepad do ruky a vydám se sjednávat pořádek a zachraňovat lidstvo před zombií apokalypsou nebo třeba útokem nepřátel z vesmíru. Trochu mne mrzí, že stále více her tlačí na multiplayerovou pilu, kdy člověk k zážitku potřebuje hráče kolem sebe a pak je to...

»
21. 07. 2018 • p.a.c.o0

RECENZE: From The Ashes DLC – Kingdom Come

Recenze od naší čtenářky a hráčky Naifa86, děkujeme 😉 A je to tady. České studio Warhorse přichází s prvním DLC pro hru Kingdom Come: Deliverence. Protože mám tuto hru velmi ráda, na přídavné DLC From the Ashes jsem se moc těšila. Zejména proto, že není třeba mít odehranou celou či skoro celou hru, aby se člověk dostal k přídavku do hry. Ovšem alespoň část již odehrána být musí. Přesněji dobýt zpět Přibyslavice...

»
19. 07. 2018 • chaosteorycz0

Recenze: Danger Zone 2

Když v roce 2013 Electronic Arts sebrala Criterionu vývoj NFS a předala ho Ghost Games, byl to začátek konce tvůrců série Burnout. Později byly směrem k „Duchům“ přesunuty i dvě třetiny zaměstnanců a zakladatelům studia Criterion došla trpělivost. V následujícím roce Alex Ward a Fiona Sperry založili, ještě s Paulem Rossem, studio nové a oznámili, že se vrátí ke kořenům. Vznikly tak Three Fields Entertainment a „nebezpečné“ hry všeho druhu.

»
17. 07. 2018 • kristine4chaos1

Recenze: All-Star Fruit Racing

Občas se podíváte na obal hry a přesně víte, co vám může dát. Při pohledu na dnešní recenzovanou novinku správně tušíte autíčka z kategorie „kartových“ závodů. Také se nemůžete splést, pokud si je zasadíte do barevného světa, plného ovocných koktejlů a svěží atmosféry. K takovému typu her samozřejmě patří rozverná munice všeho druhu a sympatičtí závodníci na šílených strojích.

»
12. 07. 2018 • p.a.c.o3

RECENZE: LEGO The Incredibles

LEGO hry jsou stálící herní scény a oproti velkým studiím, které vydají svá pokračování jednou do roka, stihnou vydat do roka i dvě hry. Jejich šablona se většinou moc neliší, mění se akorát příběh a hrdinové, kteří se na jeho základě ve hře objevují. Skoro si až člověk říká, jestli to stále někoho baví hrát. Odpověď by byla nejspíš kladná, i když to má svá ale.

»
11. 07. 2018 • p.a.c.o0

RECENZE: Eventide 3: Legacy of Legends

Casual hry jsou takovou zajímavou sortou her, kterou většina hráčů přehlíží s tím, že se jedná o nějaké méněcenné hry. To však není tak úplně pravda, i když původ hledání předmětů, o kterém se budeme na následujících řádcích bavit, je na mobilní platformě. I tak se však jedná o hry nabízející zábavu, dokáží potrápit naše mozkovny a přinést zajímavé příběhy.

»
07. 07. 2018 • chaosteorycz2

Recenze: Red Faction: Guerrilla Re-Mars-tered

Ne, já už tam nechci. To raději k nějaké bažině ve Vysoké Lhotě. Skoro každý míří k moři do Itálie, Řecka, Egypta nebo Chorvatska a já mám místenku na vyprahlý Mars. A vy se moc nesmějte, neboť příštích pár minut mi budete dělat společnost. Tudíž si nezapomeňte sbalit opalovací krém s faktorem „Do křupava“, doklady pro meziplanetární cestování a minimálně kontejner semtexu. Na nehostinnou planetu se opět vracíme jako důlní inženýři, proto se...

»
04. 07. 2018 • kristine4chaos5

Recenze: MXGP Pro

Kluci v redakci nad studiem Milestone už definitivně zlomili hůl. Není proto divu, že když vyšla jeho nová hra, mají najednou dovolené, rekonstrukce domů nebo neodkladné zdravotní prohlídky a plastické zákroky. Třeba i nastřelování vlasů. Vlastně se jim není co divit, protože už museli přetrpět zámořský motocross, atentát na rallye a naprostou devalvaci značky MotoGP. Nicméně. MXGP Pro je ve světě chválenou hrou, což může znamenat jen dvě věci. Buď...

»