RECENZE: Batman: Arkham Knight pro Xbox One

Autor: lindros88cze Publikováno: 26.6.2015, 18:33

Publikováno: 26.6.2015, 18:33

Sociální sítě

O autorovi

lindros88cze

lindros88cze

Je autorem 109 článků

Série Batman Arkham od studia Rocksteady se tento týden dočkala velkolepého finále, které jsme si samozřejmě nemohli nechat ujít. Jistě víte, jak to v Arkham City, na které Arkham Knight navazuje, dopadlo s Jokerem, a tak nás zajímalo, jak si tvůrci poradí i bez největšího padoucha tohoto komiksového světa a jestli se jim podaří zakomponovat použití Batmobilu, aniž by to hře uškodilo.

Batman nebo chcete-li Temný rytíř, vždy čelil především Jokerovi. Ten byl už nesčetněkrát lapen, avšak vždy jej vrátili či oživili pro další film, seriál anebo komiks. V tomto případě ale nechali tohoto krále zločinu (skoro úplně) spát. Jak jste navíc mohli vidět v pozdější upoutávce, tak se osobně postaráte o jeho poslední smích nebo tedy spíše kremaci. Přesto se hra nabízí už tradičně temný a především opravdu poutavý příběh. Jelikož se jedná o konec trilogie, kdy Arkham Origins byl prequel (jen pro pořádek), tak se pánové z Rocksteady rozjeli naplno, aby nám Batman dal své poslední úctyhodné sbohem při své nejtemnější noci…

Samozřejmě vám nebudeme příběh kazit, takže jej nebudeme moc rozebírat, abychom vás nepřipravili o různá překvapení či úžasné scény, které ve hře rozhodně nechybí, zvláště díky mistrně zvládnuté kameře při scénkách a špičkovému dabingu. Nemluvě o skvělém audiovizuálním zpracování. Nicméně není žádným tajemstvím, že role hlavního padoucha se tentokrát ujal další šílenec, a to Scarecrow se svým nervovým plynem, přičemž naposledy jsme se s ním střetli v Arkham Asylum. Už tehdy byly potyčky s ním zajímavé a netradiční a tak nás jeho návrat rozhodně potěšil, ovšem nebojte, střetnete se i se spoustou dalších záporáků, mezi nimiž neschází už dobře známý Penguin a Two-Face. Arkham Knight pak není jen podtitul hry, ale také jméno nového padoucha, který byl stvořen speciálně pro účely této hry a rozhodně se jedná o zajímavou postavu.

Vrhněme se ale na hlavní novinku hry Batman: Arkham Knight, kterou je samozřejmě Batmobil. I populární série jako tato potřebovala nějaké oživení, o které se má postarat právě vozítko Batmana, díky čemuž se připravte i na daleko větší a detailnější herní svět. Je samozřejmě paráda naskočit do této káry a prohánět se po Gotham City, ale občas nám přišlo, že se jej tvůrci snažili až moc zakomponovat do příběhu hry. Pochopitelně je třeba využít tak velký prvek, ovšem pokud budete hrát pouze kampaň, tak se nejenže připravíte o spoustu dalšího obsahu, ale také v Batmobilu strávíte hodně času. Navíc tak spatříte pouze některé části města, i když asi ty nejparádnější, a pořádně ani nevyužijete všechny ty nové hračky, které si tvůrci pro vás (Batmana) připravili. Bojový režim zmíněného vozu ale má něco do sebe a části, kdy budete likvidovat menší armády tanků, si užijete.

BAK_Sshot072

Proto doporučujeme se občas mrknout na nějaké vedlejší úkoly, které vám díky novému systému hry neuniknou. Můžete si totiž otevřít nabídku dostupných misí, úkolů a výzev, takže vám nic neunikne a je jen na vás, co budete plnit. Nejenže si tak oddechnete od příběhových částí s Batmobilem, ale také si vylepšíte vaši postavu (a Batmobil) o nové schopnosti a vybavení, které si pro vás připravili Lucius Fox a majordom Alfred. Ti vám budou během této jedné závěrečné noci dělat společnost skrze hologram stejně jako dcera Jima Gordona (Oracle). Taktéž se setkáte se zajímavými postavami, kdy některé už můžete znát z předchozích her anebo se s nimi setkáte prvně, jako je třeba Man-Bat. Budete tak třeba hledat ztracené hasiče, řešit záhadné vraždy anebo se mimo jiné pokusíte eliminovat vojenské základny.

BAK_Sshot077

Nemluvě o hádankáři, protože Riddler už prostě nesmí chybět, aby potrápil naše šedé buňky mozkové. Množství hádanek sice není tak masivní, jako v Arkham City, ale stejně jich je dost a některé vám dají dosti zabrat, a bude třeba rychlosti a bystrosti, které jste získali v předešlých hrách. I v tomto případě nastoupí do akce Batmobil, ve kterém na vás čeká několik speciálně upravených tratí v podzemí města. Je to sice fajn, ale řízení masivního vozu v menších prostorách v plné rychlosti a do toho ještě přepínat různé překážky může být chvílemi frustrující a nemá to tu finesu klasických hádanek. Skrze výzvy Riddlera se navíc opět setkáte s Catwoman, což vede k dalšímu zajímavému prvku hry.

Určitě si stejně jako my oblíbíte sekce s parťáky, kteří vám občas přijdou na pomoc. Už jsme zmínili Catwoman a dalšími jsou pak Robin či Nightwing. K jejich výpomoci dojde především v bojových pasážích kampaně, kdy se mezi nimi můžete nejen přepínat, a tak získat přístup k jejich unikátní sadě úderů, schopností a vybavení, ale také můžete provádět společná doražení nepřítele. Ta jsou velmi účinná a ještě lépe se na ně dívá. Hlášky, které mezi sebou postavy prohodí, už jsou pak třešničkou na dortu. Co se týče bojového systému, tak do repertoáru přibylo několik nových chvatů, které ruční potyčky opět trochu oživují, ale žádné velké inovace. Zkrátka není třeba měnit něco, co funguje naprosto skvěle.

batmanak1

Kampaň hry vás zaměstná přibližně na 12 hodin, což docela ujde, a když k tomu přičtete řadu vedlejších misí a výzev, tak se klidně dostanete na dvojnásobek, a spolu s hádankami od Riddlera je to pak ještě více. Hráči, které hra nadchne, si pak navíc mohou dát repete skrze režim New Game +. Tvůrci vás navíc za úplné dokončení hry na 100 % opravdu řádně odmění. Pokud tak učiníte, získáte dechberoucí odměnu – zpřístupníte si totiž pravdivý konec hry. Je to jen dalším důkazem toho, že se pánové z Rocksteady opravdu rozjeli a za příběhové scénky včetně té poslední bych se nebál je nominovat na Oscara. Tuto sérii asi jen tak nepřekonají. V Arkham Asylum nám tehdy představili mocného a zkušeného Batmana. Arkham City pak totéž přeneslo do otevřeného světa, ve kterém se náš hrdina musel více rozhodovat, koho je třeba zachránit dříve. A v Arkham Knight… v Arkham Knight se Batmanovi skutečně dostaneme pod kůži. A nejen jemu, ale i Bruci Wayneovi.

10
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivost

Verdikt

Způsob, jakým se Rocksteady Studios rozloučili s Temným rytířem a celou sérii Batman Arkham, nás opravdu ohromil. Nyní již ukončené dobrodružství bychom pasovali na stejnou úroveň, jako filmovou trilogii od Nolana. Co se hratelnosti a technického zpracování týče, tak tam hra exceluje, je navíc skvěle odladěná a nabízí rozlehlý herní svět. Jednoduše není nad čím váhat a rozhodně si nenechte ujít tento příběh, v němž si Batman sáhne až na samotné dno.
23. 09. 2018 • chaosteorycz1

Recenze: Wenjia

Za porostem hustým, že by se dal kácet, jsou zbytky dávných památek. Nežije v nich zlý obr, ba ani zakletá princezna. Jsou pomyslnou hranicí příbytku bílého tvora, jehož dobré srdce čeká chrabrá budoucnost. Lesnaté království je totiž posledním útočištěm, kde ještě nepáchá ničivé škody zlá síla. Už tušíte? Ale žádný Falko, tohle přeci není Nekonečný příběh. Také ne, Křemílek s Vochomůrkou mají jinou směrovačku. Že by tedy Ori? Řekněme, že to už...

»
22. 09. 2018 • p.a.c.o0

RECENZE: NBA 2K19

Sportovní nadšenci mají po herní stránce rozhodně z čeho vybírat a záleží jenom na preferencích každého hráče, jaký sport nebo sporty má rád. Výhodou virtuálního sportování je fakt, že člověk může i nadále pěstovat pivní břich a nemusí se bát, že by dělal nějaké pohyby či akce, díky nimž by o něj přišel. Navíc se za sportem může vydat za jakéhokoli venkovního počasí a samotné pořízení her vyjde ve výsledku levněji,...

»
20. 09. 2018 • tonyskate1

RECENZE: My Brother Rabbit

Adventur není nikdy dost. Tohoto hesla se držíme už řadu let. Přesto se ale stále méně vyskytují tradiční point-and-click adventury a nahrazují je jejich akčnější či logičtější variance. My Brother Rabbit z obrázků působí jako point-and-click záležitost, ovšem jedná se jen o chytrý kabátek, pod kterým se skrývá klasická hledačka.

»
19. 09. 2018 • chaosteorycz10

Recenze: Super Street: The Game

Občas se na hru těšíte, třebaže v nitru tušíte, že vás při vydání čeká čelní náraz do betonového pilíře. Ale naděje umírá poslední. I tým s malým počtem členů, malým rozpočtem a malými tvůrčími možnostmi může vytvořit dílo, které hrdě zvedne vhozenou rukavici, kolem níž všichni kráčí s odstupem. Rukavice ovšem nesmí být boxerská a vylitá olovem.

»
16. 09. 2018 • tonyskate7

RECENZE: Shadow of the Tomb Raider

Očekávané ukončení trilogie novodobé Lary se konečně dostalo do našich rukou. Je ovšem tak velkolepé jak se nám tvůrci a vydavatel během výrazné kampaně snažili namluvit? O tom se více dočtete v naší recenzi, ale rozhodně jsme se opět dočkali parádního dobrodružství.

»
15. 09. 2018 • chaosteorycz1

Recenze: Immortal: Unchained

Do rezavé mačety už taky. Už to tam skoro bylo. Chybělo méně, než by se do hlavně pistole vešlo a ta třímetrová reklama na steroidy by padla jak nepoužívaný komín. Hodina usilovné práce se právě stala smutnou vzpomínkou a já nemám nic. Jak si teď vylepším vybavení, když jsem všechno nechal na místě smrti? Saprlot, tohle by se slušným lidem dělat nemělo. No nic, když to zkusím ještě jednou, nic...

»
15. 09. 2018 • p.a.c.o1

RECENZE: The Golf Club 2019 featuring PGA TOUR

Letošní sucho v průběhu léta jistě zaznamenal každý a celá řada lidí z něj neměla radost. Mezi tyto jedince bych zařadil i správce golfových hřišť, kteří se museli, mimo útoků syslů na hřiště, vypořádat i se suchem. Udržet bezchybný green nebo farway nebylo jistě snadné, ještě že plevelu kolem hřiště, nebo písku v písečných pastích je to úplně jedno. Ono sucho by se dalo krásně vztáhnout i na hry s golfovou tématikou, kterých poslední...

»
14. 09. 2018 • DandyCZE4

RECENZE NHL 19

Venku je dneska zataženo a prší, snad nám ten led neroztaje. Starosti v letošním díle NHL 19 můžete mít různé, ale všichni jsme zvědaví, jak se to hraje. A od toho je tady moje recenze, jež vám prozradí, jak si tento ročník stojí v očích hokejového maniaka, který nevynechal žádný díl od jeho prvního vydání v době mamutů. Série NHL v posledních letech čelila oprávněné kritice, že herní engine je stále stejný a že...

»