RECENZE: Batman: Arkham Knight pro Xbox One

Autor: lindros88cze Publikováno: 26.6.2015, 18:33

Publikováno: 26.6.2015, 18:33

Sociální sítě

O autorovi

lindros88cze

lindros88cze

Je autorem 107 článků

Série Batman Arkham od studia Rocksteady se tento týden dočkala velkolepého finále, které jsme si samozřejmě nemohli nechat ujít. Jistě víte, jak to v Arkham City, na které Arkham Knight navazuje, dopadlo s Jokerem, a tak nás zajímalo, jak si tvůrci poradí i bez největšího padoucha tohoto komiksového světa a jestli se jim podaří zakomponovat použití Batmobilu, aniž by to hře uškodilo.

Batman nebo chcete-li Temný rytíř, vždy čelil především Jokerovi. Ten byl už nesčetněkrát lapen, avšak vždy jej vrátili či oživili pro další film, seriál anebo komiks. V tomto případě ale nechali tohoto krále zločinu (skoro úplně) spát. Jak jste navíc mohli vidět v pozdější upoutávce, tak se osobně postaráte o jeho poslední smích nebo tedy spíše kremaci. Přesto se hra nabízí už tradičně temný a především opravdu poutavý příběh. Jelikož se jedná o konec trilogie, kdy Arkham Origins byl prequel (jen pro pořádek), tak se pánové z Rocksteady rozjeli naplno, aby nám Batman dal své poslední úctyhodné sbohem při své nejtemnější noci…

Samozřejmě vám nebudeme příběh kazit, takže jej nebudeme moc rozebírat, abychom vás nepřipravili o různá překvapení či úžasné scény, které ve hře rozhodně nechybí, zvláště díky mistrně zvládnuté kameře při scénkách a špičkovému dabingu. Nemluvě o skvělém audiovizuálním zpracování. Nicméně není žádným tajemstvím, že role hlavního padoucha se tentokrát ujal další šílenec, a to Scarecrow se svým nervovým plynem, přičemž naposledy jsme se s ním střetli v Arkham Asylum. Už tehdy byly potyčky s ním zajímavé a netradiční a tak nás jeho návrat rozhodně potěšil, ovšem nebojte, střetnete se i se spoustou dalších záporáků, mezi nimiž neschází už dobře známý Penguin a Two-Face. Arkham Knight pak není jen podtitul hry, ale také jméno nového padoucha, který byl stvořen speciálně pro účely této hry a rozhodně se jedná o zajímavou postavu.

Vrhněme se ale na hlavní novinku hry Batman: Arkham Knight, kterou je samozřejmě Batmobil. I populární série jako tato potřebovala nějaké oživení, o které se má postarat právě vozítko Batmana, díky čemuž se připravte i na daleko větší a detailnější herní svět. Je samozřejmě paráda naskočit do této káry a prohánět se po Gotham City, ale občas nám přišlo, že se jej tvůrci snažili až moc zakomponovat do příběhu hry. Pochopitelně je třeba využít tak velký prvek, ovšem pokud budete hrát pouze kampaň, tak se nejenže připravíte o spoustu dalšího obsahu, ale také v Batmobilu strávíte hodně času. Navíc tak spatříte pouze některé části města, i když asi ty nejparádnější, a pořádně ani nevyužijete všechny ty nové hračky, které si tvůrci pro vás (Batmana) připravili. Bojový režim zmíněného vozu ale má něco do sebe a části, kdy budete likvidovat menší armády tanků, si užijete.

BAK_Sshot072

Proto doporučujeme se občas mrknout na nějaké vedlejší úkoly, které vám díky novému systému hry neuniknou. Můžete si totiž otevřít nabídku dostupných misí, úkolů a výzev, takže vám nic neunikne a je jen na vás, co budete plnit. Nejenže si tak oddechnete od příběhových částí s Batmobilem, ale také si vylepšíte vaši postavu (a Batmobil) o nové schopnosti a vybavení, které si pro vás připravili Lucius Fox a majordom Alfred. Ti vám budou během této jedné závěrečné noci dělat společnost skrze hologram stejně jako dcera Jima Gordona (Oracle). Taktéž se setkáte se zajímavými postavami, kdy některé už můžete znát z předchozích her anebo se s nimi setkáte prvně, jako je třeba Man-Bat. Budete tak třeba hledat ztracené hasiče, řešit záhadné vraždy anebo se mimo jiné pokusíte eliminovat vojenské základny.

BAK_Sshot077

Nemluvě o hádankáři, protože Riddler už prostě nesmí chybět, aby potrápil naše šedé buňky mozkové. Množství hádanek sice není tak masivní, jako v Arkham City, ale stejně jich je dost a některé vám dají dosti zabrat, a bude třeba rychlosti a bystrosti, které jste získali v předešlých hrách. I v tomto případě nastoupí do akce Batmobil, ve kterém na vás čeká několik speciálně upravených tratí v podzemí města. Je to sice fajn, ale řízení masivního vozu v menších prostorách v plné rychlosti a do toho ještě přepínat různé překážky může být chvílemi frustrující a nemá to tu finesu klasických hádanek. Skrze výzvy Riddlera se navíc opět setkáte s Catwoman, což vede k dalšímu zajímavému prvku hry.

Určitě si stejně jako my oblíbíte sekce s parťáky, kteří vám občas přijdou na pomoc. Už jsme zmínili Catwoman a dalšími jsou pak Robin či Nightwing. K jejich výpomoci dojde především v bojových pasážích kampaně, kdy se mezi nimi můžete nejen přepínat, a tak získat přístup k jejich unikátní sadě úderů, schopností a vybavení, ale také můžete provádět společná doražení nepřítele. Ta jsou velmi účinná a ještě lépe se na ně dívá. Hlášky, které mezi sebou postavy prohodí, už jsou pak třešničkou na dortu. Co se týče bojového systému, tak do repertoáru přibylo několik nových chvatů, které ruční potyčky opět trochu oživují, ale žádné velké inovace. Zkrátka není třeba měnit něco, co funguje naprosto skvěle.

batmanak1

Kampaň hry vás zaměstná přibližně na 12 hodin, což docela ujde, a když k tomu přičtete řadu vedlejších misí a výzev, tak se klidně dostanete na dvojnásobek, a spolu s hádankami od Riddlera je to pak ještě více. Hráči, které hra nadchne, si pak navíc mohou dát repete skrze režim New Game +. Tvůrci vás navíc za úplné dokončení hry na 100 % opravdu řádně odmění. Pokud tak učiníte, získáte dechberoucí odměnu – zpřístupníte si totiž pravdivý konec hry. Je to jen dalším důkazem toho, že se pánové z Rocksteady opravdu rozjeli a za příběhové scénky včetně té poslední bych se nebál je nominovat na Oscara. Tuto sérii asi jen tak nepřekonají. V Arkham Asylum nám tehdy představili mocného a zkušeného Batmana. Arkham City pak totéž přeneslo do otevřeného světa, ve kterém se náš hrdina musel více rozhodovat, koho je třeba zachránit dříve. A v Arkham Knight… v Arkham Knight se Batmanovi skutečně dostaneme pod kůži. A nejen jemu, ale i Bruci Wayneovi.

10
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivost

Verdikt

Způsob, jakým se Rocksteady Studios rozloučili s Temným rytířem a celou sérii Batman Arkham, nás opravdu ohromil. Nyní již ukončené dobrodružství bychom pasovali na stejnou úroveň, jako filmovou trilogii od Nolana. Co se hratelnosti a technického zpracování týče, tak tam hra exceluje, je navíc skvěle odladěná a nabízí rozlehlý herní svět. Jednoduše není nad čím váhat a rozhodně si nenechte ujít tento příběh, v němž si Batman sáhne až na samotné dno.
19. 05. 2018 • chaosteorycz4

Recenze: State of Decay 2

Jednou ráno se možná probudíte do úplného ticha. Žádný zpěv jindy otravných ptáků a žádní sousedi, jež vás před úsvitem ničí autem bez technické kontroly. Možná si, podle zajetého zvyku, pustíte rádio cestou do koupelny. Dnes tam ale nehrají toho nagelovaného metrosexuála, za kterým obvykle následuje nepřesná předpověď počasí. Ozývá se pouze šum. Ta noční bouřka asi pokazila vysílač, napadne vás, zatímco pospícháte s oblékáním. Kvůli onomu nezvyklému tichu totiž jdete...

»
18. 05. 2018 • kristine4chaos0

Recenze: Trailblazers

Možná, stejně jako my doma, máte rádi závodní hry, hraní ve více lidech a zdravého týmového ducha. Pak ale narážíte na problém, že nemáte takřka co hrát. Simulátory nebo hry s licencovaným obsahem mají lokální multiplayer velmi osekaný, pokud vůbec. Zbývají tedy arkádové jednohubky, které jsou většinou jedna jako druhá. Nedivte se proto, že moje nadšení z Trailblazers bude trochu větší, než by si hra malého nezávislého týmu mohla zasloužit.

»
12. 05. 2018 • p.a.c.o0

RECENZE: Super Mega Baseball 2

Sportovní hry jsou skvělé v tom, že člověk může vyzkoušet nejrůznější sporty, o kterých třeba vždycky jenom snil, kdy nic neutratí za vybavení, pronájem prostor a podobné věci. Jasně, hra se musí koupit, i když to v aktuálním případě také není tak úplně pravda. Sem tam se stane, že se do Games with Gold dostane úplná novinka hned při svém uvedení, což je právě příklad Super Mega Baseball 2. Ovšem pokud čtete...

»
11. 05. 2018 • chaosteorycz1

Recenze: Forgotton Anne

Zeptejte se sami sebe, kolik věcí už jste ztratili. A vezměte to pěkně od podlahy, takže ponožky, hračky z dětství, památníky, vizitky důležitých lidí nebo drobné cetky. Pak si na poutníky velice často hrají klíče, peněženky či cennosti, a to nemluvím o úmyslně zapomenutých věcech. Někde je necháte ladem pro nepotřebu a když by se pro ně využití našlo, jsou pryč. Kdepak asi skončily? To těžko zjistíte, ale se zajímavou možností...

»
08. 05. 2018 • chaosteorycz7

Recenze: Throught the Woods

Drahé slečny, dámy a paní. Laskavě si vaše dítka střežte lépe než oko v hlavě, protože ztratí-li se vám kdesi v divočině, pomůže vám maximálně všemohoucí. Pokud se tak stane v Norsku, máte větší problém než tamní sociálku. Severské lesy jsou totiž nebezpečné, plné překvapení, dávných legend a nočních můr vycházejících z vašeho zpackaného života. A tak hnané mateřskou láskou, nebo pod vidinou pěkného průšvihu, musíte vyrazit skrz lesy na záchranou výpravu.

»
29. 04. 2018 • chaosteorycz0

Recenze: Assetto Corsa Ultimate Edition

Pokud na konzoli toužíte po závodním simulátoru, moc titulů na výběr nemáte. Ve své podstatě jen tři, a to u Forzy Motorsport benzínoví šílenci budou tvrdit, že viděla simulátor jen ve vlhkých představách fanoušků. U značek Project CARS a Assetto Corsa je však zaměření nezpochybnitelné, přičemž druhé zmíněné závody se po téměř dvou letech připomínají s Ultimate edicí, kterou můžeme brát jako předskokana očekávaného pokračování. Třebaže na konzole zatím ohlášené není....

»
15. 04. 2018 • p.a.c.o3

RECENZE: Dead Ahead: Zombie Warfare

Na zombíky ve hrách jsme si již zvykli a to, co vypadalo jako chvilkový trend, se přetavilo v regulérní herní postavy. No postavy, prostě zombíci jsou ve hrách stále přítomní, ať se to mnohým líbí nebo ne. Většinou je likvidujeme v nekonečných zástupech na tisíce způsobů a svou troškou do tohoto mlýna přispívají i vývojáři z Mobirate, kteří na velkou platformu přinášejí malou hru.

»
13. 04. 2018 • chaosteorycz5

Recenze: Hellblade: Senua’s Sacrifice

Pamatujete Ryse: Son of Rome? Samozřejmě, že ano, však to byla jedna z prvních exkluzivních her pro Xbox One. Hráče po celém světě zasadila do křesel nebývalou grafikou, brutálními souboji a příběhem vpraveným do vlastní verze antického Říma. Naneštěstí je z těch pohodlných sedadel zase rychle zvedla, když už po pár minutách bylo jasné, že vyprávění a nekonečné mačkání nalajnovaných tlačítek doplní občasná chůze nebo přelezení překážky. Proč vůbec začínám recenzi úplně...

»