Recenze: Bear With Me: The Complete Collection

Publikováno: 7.8.2019, 19:47

Sociální sítě

O autorovi

CryLineT

CryLineT

Je autorem 68 článků

Adventury jsou něco jako starodávné božstvo. Jsou tu od nepaměti. Od dob, kdy přístroje byly schopny zaznamenávat víc než jen psaný text a data. A jednu éru dokonce s převahou udávaly herní směr. Nejde ale o žánr masový. V případě point and click kategorie se dá dokonce říct, že to nejlepší přinesla devadesátá léta. Hry jako Monkey Island, Broken Sword, Syberia nebo Grim Fandango.

Dnes jsou příběhové hry s logickým základem na úrovni nezávislých her. Statické scény plné indicií jsou nejspíš málo akční. Hledání důležitých předmětů kurzorem málo zajímavé. A řešení drobných hádanek příliš náročné. Možná. Pro mě jsou adventury jako dobrodružný film, kterého jsem součástí. Mám ráda tu detektivní atmosféru. Kdy je postup pouze na mé všímavosti a důvtipu. Hledání drobných nápověd v dialozích a kombinování věcí v inventáři.

Pokud jste na totožné vlně, Ted E. Bear a sourozenci Amber a Flint potřebují vaši pomoc. Přeneste se s nimi do noirové poloviny minulého století. Do míst, kde tempo udávají jazzové bary, zadýmené kanceláře detektivů a padouši v dlouhých kabátech. Pobřežní město Paper City je prototypem zločinecké líhně. Pro objasnění jedné záhady je třeba odkrýt síť hazardu, únosů a černého obchodu. Kam povedou další kroky není jisté. Čím výše postavený občan, tím pravděpodobnější je jeho napojení na gangstery. Co když je dokonce řídí?

Kolekce Bear With Me má čtyři epizody. Původní trilogie řeší ztrátu Flinta a existenci padoucha v rudé kápi. Obě události spolu nějak souvisí. Jak Amber postupně zjišťuje, zloduchovi jde o její rodinu. Zároveň se neznámý neštítí páchat odporné zločiny napříč městem. Kapitola The Lost Robots stojí dějově před hlavní linkou. Tedymu dělá asistenta tentokrát Flint a společně pátrají po únoscích robotů. Někdo si totiž dělá zálusk na jejich součástky. Ale kdo?

Lidští sourozenci, plyšák jako detektiv a roboti? Už to vidíte? Možná si dokonce říkáte, že jsem si pomíchala víc her, než je zdrávo. Ale mě neviňte. Výtvor stojící před vámi je unikátní fantaskní svět. Místo, kde hračky ožívají a tvoří prostředí drsné detektivky. Neptejte se na pravidla a přijměte je. Že má Tedy kancelář ve skříni a na město se práší na půdě, není důležité. Pouhá představivost totiž stačí na to, aby se obyčejný svět proměnil v něco okouzlujícího.

Reálnému pozadí, které jsem možná nastínila a možná také ne, se hra nevěnuje. Fikce a skutečnost nemají hranice. Slévají se. Zajímavé je, že postavy nějakým způsobem tuší, že nejsou skutečné. Ale neřeší to a žijí si vlastním černobílým životem. Tvůrci hry velice hezky využili zažité charaktery zvířat. Když hledáte zločince, podívejte se po rybím predátorovi. A pamatujte. Ryba je kámoš, ne žrádlo. V pozici hlídače nemůže chybět pes. Dozor nad hazardem mají lišky a kdopak asi dělá vyhazovače? Přesně tak, gorila.

Tím vykreslení postav nekončí. Charakteristiky se promítají také do dialogů. Občas s dávkou ironie a nadhledu. Tak třeba. Méďa se jmenuje celým jménem Ted E. Bear. Což bývá často terčem vtípků a zkomolenin. Opičák vtipně glosuje obecné povědomí o jeho inteligenci. A jak se dostala šelma k okultismu, ani nechtějte vědět. Možná budete sami překvapeni, jak skvěle jsou dějové linky napsané. Jak je vystavěná zápletka a jak se dá s lehkostí přeskakovat mezi atmosférami. Víte, on Bear With Me umí být i hodně vážný. Nebojím se říct až hororový. Ve třetí kapitole je humoru nejméně. Za to emocí na rozdávání.

Vše, co čekám od příběhu adventury, jsem dostala. Hrdinové jsou zajímaví. Lehce si k nim najdete cestu a přejete jim úspěch. Když si udržíte tempo, děj příjemně plyne a nenudí. Časově kapitoly odpovídají průměrně dlouhému filmu. Čtyři dny po práci a bylo hotovo. Během celé doby jsem si užívala výtvarné zpracování. Je líbivé a působí stylem, že se inspirovalo v mnoha koutech světa. Od americké školy druhé poloviny minulého století, po japonské mistry anime žánru. Však víte. Velká kukadla, jemné rysy, výrazná stylizace.

Podobně jako u Kingdom Hearts III, i tady může hezké zpracování mást. Hra rozhodně není pro děti. Doporučení říká dvanáct let a toho se držte. Možná ještě přidejte. V dialozích bývá ostřejší mluva a noční život také není to, co byste chtěli prckům ukazovat. Ted je navíc trochu alkoholik a má i jiné nemilé zlozvyky. Děcka by určitě nepochopila i spoustu odkazů na film a televizi. Bear With Me přímo nebo lehce naráží například na Akta X, CSI, Pátek třináctého, Miláčka Herbieho, Got Talent a další. Co je však nejdůležitější, vše je pouze anglicky.

Herní náplni to příliš nebrání. Vše z druhého odstavce, tedy základ point and click, tu je. Na základě děje, dialogů a prostředí hledáte předměty. Následně posuzujete jejich využití či kombinaci v inventáři. Náročnost je nižší. Jen málo předmětů se přenáší přes mapu nebo dokonce kapitoly. Většinou vše podstatné máte v jedné oblasti. Kombinace nevyžadují zručnost MacGyvera. Daleko lépe si vystačíte s dětskou představivostí a naivitou.

Nemyslete si ale, že na vás nečekají úskalí. Smutné je, že plynou buď z ovládání (větší kurzor mnohdy špatně registruje menší objekty blízko sebe) nebo z grafického ztvárnění. A to mě mrzí mnohem víc. Černobílá hře sluší. Dokresluje atmosféru nočního Paper City. Převaha tmavě šedých barev tak znamená, že nutně musíte přehlédnout důležitý bod. Já takto hned několikrát minula sako s mincemi. Možná jsem nevšímavá. Možná barvoslepá. Ale odstín se skutečně kryl s okolím.

Co ještě patří k adventurám? Hádanky? Ano. Každá epizoda má jednu až dvě velké. Není to příliš, ale stojí za to. Od klasického skládání roztrhaného papíru, přes zapojování robota, třeba až k míchání koktejlů na baru. Logické vsuvky vnáší krátké odreagování. Chvilkový odpočinek od hledání a konverzování. To mimochodem nemůžete splést. Hra má dokonce achievement, za opakovanou špatnou odpověď. Když se náhodou ztratíte v textu, zkoušíte to, dokud netrefíte správnou variantu.

Hudba. Ta je tím posledním, co stojí za zmínku. Ústřední melodie začíná jako dětská ukolébavka. V půlce však změní tempo, styl a začne ladit na děsivou notu. Ráda jsem ji poslouchala při každém zapnutí hry. Nevím, proč zbytek hry používá povětšinou neutrální dobovou hudbu. K dějí sedí, ale nenadchne. Dabing je obstojný. Snad i nadprůměrný. Když vezmete v úvahu, že se o něj dělila jen hrstka lidí. O to více usíli do něj doufám vložili.

8
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivost

Verdikt

Dětský svět se střetl s tím dospělým. Výsledkem je báječná retro detektivka, která dělá adventurám čest. Ted E. Bear a jeho lidští asistenti mají šarm a podmanivé kouzlo osobnosti. Papírové město plné nekalostí zase temnou duši, kopu postav a noirový kabát. Dohromady tvoří zajímavou kombinaci, se kterou rádi strávíte volný večer. Nebo víkend. Ducha starého průzkumníka občas zkouší nástrahy vývojářů. Ale on je vytrvalý a rád odpouští. A tajným esem v rukávu kolekce Bear With Me? Příznivá cena.
30. 04. 2024 • p.a.c.o0

RECENZE: Ready, Steady, Ship!

Kooperativní hraní je skvělá věc, takže jsem velice rád, že na něj vývojáři myslí a zásobují nás poměrně velkým množstvím zábavných titulů. Díky nim můžeme prostřednictvím obrazovky vyzkoušet třeba vztahovou rodinou terapii v It Takes nebo utíkat z vězení v A Way Out. Jsou tady ale také přímočařejší činnosti, jako třeba Moving Out se stěhováním nábytku, Overcooked prověří koordinaci v kuchyni a Tools Up při rekonstrukci.

»
15. 04. 2024 • HusekD0

RECENZE: Dragon’s Dogma II

Ani se mi tomu nechce při psaní recenze věřit. První díl Dragon’s Dogma dorazil do našich obchodů před dlouhými dvanácti lety. Tehdy si okamžitě dokázal získat srdce spousty hráčů a ke dnešnímu dni se prodalo téměř osm miliónů kopií. Jednalo se o velmi specifické RPG, za kterým stálo asijské studio Capcom. Svým zpracováním a jedinečným přístupem si získal i západní publikum, čímž se odlišoval od své konkurence. Rok od svého...

»
13. 04. 2024 • Lukáš Urban0

Recenze: Outcast: A New Beginning

„Bože, ty devadesátky.“ Neříkají si jen milovníci starých časů, ale také herní tvůrci, kteří se stále častěji vrací do dob, kdy byly hry ambicióznější, hrdinové hrdinštější a komunita uzavřenější. Je pravdou, že oblast primitivní akční zábavy vykazovala tehdy kulminaci. Náš svět zachraňoval kde kdo, a tak se často cestovalo daleko za oběžnou dráhu, kde čekala vyspělejší mimozemská civilizace na Jardu od bagru, aby ji zachránil s důvtipem barbara a odhodláním tažné...

»
02. 04. 2024 • Lukáš Urban0

Recenze: Valiant Hearts: Coming Home

Nechce se tomu věřit, ale už je to deset let, co jsme se vydali do první světové války, abychom z pohledu čtyř různých osob poznali příběhy, o nichž se v historických zápiskách nemluví. Adventura, sázející na silný příběh a hratelnost větvenou různými styly dle hrdiny, zaznamenala úspěch a přebal vojáka se záchranářským psem se objevil na všech dostupných platformách tehdejší generace. A vlastně bylo otázkou času, kdy se k titulu někdo vrátí. A...

»
25. 03. 2024 • Lukáš Urban0

Recenze: The Outlast Trials

Když si uděláte jména na dusných hororech pro jednoho, kde si hráče vodíte jak psa po výstavním molu, třebaže on sám má mizivý pocit volného pohybu, je vykročení do multiplayeru poněkud ošidné. Zejména do žánru, kde si Dead by Daylight udělala těžké opevnění, které pravidelně zpevňuje rozšířeními se slavnými hororovými maniaky. A že napodobit podobný úspěch, třebaže máte v řiti zaražená lejstra od známé licence, není zrovna lehké, připomínají Resident Evil:...

»
25. 03. 2024 • SeedarCZ0

Recenze: Tram Simulator: Urban Transit

Se simulátory se nám roztrhl pytel a přistála nám tu k zhodnocení další z nich, tentokrát jsme se podívali do víru velkoměsta na železnici. Vývojářské studio Stillalive Studios je známé především simulátorem Bus Simulator, se tentokrát vydalo na podobnou cestu. Prostě jsme jen autobus vystřídali za tramvaj. Očekávání tedy byla vcelku vysoká, studio už má s produkcí v tomto žánru poměrně značné zkušenosti a tak jsem se s chutí do testování...

»
24. 03. 2024 • p.a.c.o0

RECENZE: New Star GP

Ač se to nemusí zdát, i svět mobilních her ukrývá celou řadu kvalitních titulů, jejichž prostřednictvím se můžeme bavit déle, jak jedno záchodové sezení. Vybírat můžeme z celé řady herních žánrů, a to včetně sportovních simulátorů. Třeba takový New Star Soccer dokonce dostal několik ocenění a jeho vývojáři z New Star Games po získání zkušeností vyrazili sbírat finanční prostředky také na velké konzole. Nepřináší nám však nějaký free to play titul, ale...

»
15. 03. 2024 • DandyCZE0

Recenze: Classified: France ’44

Právě jsem byl vysazen do Francie a mám pomoci domácímu odboji. Úkolů budu mít hned několik, škodit němcům, zajištovat zásoby, shánět nové členy odboje, a hlavně připravit vše na den vylodění. Tak nějak začíná tato tahová strategie od studia Absolutely Games.

»