RECENZE: Dark Souls Remastered

Autor: lindros88cze Publikováno: 28.5.2018, 13:59

Publikováno: 28.5.2018, 13:59

Sociální sítě

O autorovi

lindros88cze

lindros88cze

Je autorem 113 článků

Asi už jste slyšeli frázi, že současná generace je generací remasterů, předělávek a kolekcí. Sami jste se přesvědčili, že tomu tak opravdu je a další z nich vyšel minulý týden. Samozřejmě máme na mysli Dark Souls Remastered. Původní hra vyšla v říjnu 2011, takže to ještě není moc dlouho, ale přeci jen postupem času získala série mnohem více na oblibě a někteří z vás určitě zváží, zda se do temného hardcore světa znovu neponořit, případně se jím nechat pohltit poprvé.

Sice už nám všetečné remastery lezou krkem zvláště v případě her, které ještě ani nestihly pořádně zestárnout a už tu máme v novějším kabátku tituly, jež jsme hrály teprve před pár lety na Xboxu 360. Každopádně bychom jim neměli úplně křivdit, protože i tyto produkty mají svá úskalí. Pokud toho tvůrci změní příliš mnoho, fanoušci, zvláště ti skalní, nebudou moc nadšení. Nezmění-li se skoro nic, jiná skupina fanoušků nebude spokojená. Právě příznivci původních her jsou potencionálními zákazníky, ale současně musíte oslovit i nové, takže je zpravidla největší jistota vsadit na vylepšenou grafiku a zpracování, případně osvěžit některé herní mechanismy.

Než ale přejdeme k samotnému zhodnocení tohoto remasteru, stručně si shrňme, o čem hra Dark Souls vlastně je. Toto akční RPG od japonského studia FromSoftware nemusí na první pohled působit nijak výjimečně. Primární roli tady sice nehrají úkoly, ale zkoumání světa, zabíjení nepřátel a především velkolepé souboje s bossy různých velikostí. Tím nejzajímavějším na Dark Souls je obtížnost. Tento titul v podstatě stvořil pod žánr hardcore akčních RPG. Každá potyčka může být osudná a souboje s bossy jsou pak skutečná výzva. Přesto se hráči nenechali odradit, trpělivě hráli a dnes už má tato série kultovní status a navzdory japonským kořenům oslovila celý svět. Není tak divu, že původní hra rok po vydání obdržela rozšíření Artorias of the Abyss, které je taktéž součástí této edice.

Jak už jsme zmínili dříve, Dark Souls Remastered sází spíše na jistotu, takže je hra lehce zmodernizována, což ji činí zábavnější, ale nadále je to tatáž stará dobrá hra. Nic vás tak nepřekvapí, ale ani nezklame. Vylepšená vizuální stránka je samozřejmě to první, co vás upoutá. Textury jsou daleko ostřejší a hra teď běží v rozlišení 1080p při 60fps. Počet snímků si pak hra ponechává stejně vysoký i na konzoli Xbox One X, ovšem tam už si zahrajete až ve 4K. Připravte se tedy na daleko plynulejší jízdu, která se nepozastaví ani v problematických oblastech.

Přesto máme k vizuálnímu pokroku určité výtky. V některých případech nám totiž grafika přišla až moc čistá a jasná. Zkrátka že to občas přehnali. Taková zbroj rytíře vypadá, jakoby ji někdo přehnaně vyleštil. Stěny občas také působí svítivě, nemluvě o nasvícení. Sice je to pořád stejná hra, ale to slůvko dark už nemá ten správný význam, protože vše se zdá být světlejší. Je to sice drobnost, ale máte prostě pocit, že to nějak nesedí. Vždycky ale můžete upravit nastavení světlosti, abyste navodili temnější atmosféru.

Nesmíme ale opomenout ani další vylepšení, která se netýkají grafiky, ale také hratelnosti. Tyto změny jsou naštěstí dobré a nemají negativní dopad na hru samotnou. Určitě oceníte, že můžete najednou spotřebovat více než jeden předmět a možnost měnit frakce u ohniště (Bonfire) se také hodí. Pokud vám nepasovalo tehdejší ovládání, můžete si jej tentokrát uzpůsobit. Nejvíce ale oceníte změny v multiplayeru.

Hra více hráčů se dočkala řady změn, které vás dozajista potěší. Do akce se teď může zapojit až šest hráčů, kdy potřebný předmět ke spojení světů v podobě suchého prstu můžete koupit od obchodníka, na něhož narazíte poměrně brzy. Taktéž se můžete těšit na boje v aréně, kde lze utvářet i skupiny. Nejspíše ale budete bojovat sami za sebe až do posledního dechu. Možností je tedy spousta a online složka hry tak rozhodně nepůsobí zastarale.

8
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivostMultiplayer

Verdikt

Dark Souls Remastered je pěknou předělávkou klasiky. Pokud jste hru nikdy nehráli, není nad čím váhat a snad vás neodradí vysoká, ovšem stejně tak vyvážená obtížnost. Máte-li už ale se sérií své zkušenosti, asi není o co stát. Technická vylepšení a dodatečné online funkce jsou sice super, ale jinak nic nového nečekejte. Záleží jen na vás, jestli máte hru natolik rádi, abyste si ji znovu zahráli, případně zakusili i rozšíření Artorias of the Abyss.
19. 03. 2019 • CryLineT2

Recenze: One Piece: World Seeker

Piráti nemusí mít vždy odstrašující jména a vzhled zanedbaného uživatele sociálních služeb. Jsou kultury, kde pohled na korzára připomíná návrat do dětství. Cestu zpět do let, kdy jsme s chlapci ze sousedství blbnuli v polích rostlého obilí. Na hlavě slaměný klobouk, v koutku stéblo a na sobě otrhané oblečení s krátkým střihem. To je vizuální vizitka kapitána Luffyho, hrdého vůdce Slamáků a hlavního hrdiny mangy One Piece.

»
16. 03. 2019 • p.a.c.o0

RECENZE: LEGO Movie 2 Videogame

Skládání kostiček je nejen velice uklidňující, ale také zábavný způsob, jak v sobě probudit tvořivého ducha. Stavět můžeme buď podle nějakého plánku, nebo ještě lépe, podle vlastní chuti a představivosti. Kreativní jedinci si navíc v dnešní době mohou vybrat, zda se chtějí „zapotit“ při fyzickém skládání kostiček, nebo všechny své vize a fantazie otisknout do virtuálního světa. Fyzické stavění dokáže velice dobře zprostředkovat legendární stavebnice LEGO, jež má přesah i do virtuálního...

»
09. 03. 2019 • chaosteorycz8

Recenze: Devil May Cry 5

Není úplně jasné, jak se tyto dvě osobnosti potkaly. Natož, co je spojilo do jedné dějové linie, ve které jsou démoni lovným artiklem, lidé obyčejnými návnadami a svět obrovskou oborou. Možná si za to Alighieri může sám, neměl se ve své Komedii tak bratříčkovat s peklem. A ještě do toho tahat ženskou, co by buzolu světem zatracenců. A pátý římský císař? Ten by si ubytování ve vroucím kotli zasloužil krutostí, před...

»
05. 03. 2019 • p.a.c.o0

RECENZE: DiRT Rally 2.0

Automobilismus je nedílnou součástí naší společnosti a spousta lidí si bez auta nedokáže svůj život ani představit. Je přitom jedno, jestli je to strejda s baretem ve Fábii, nebo týpek za volantem silného BMW. Potkat některého z nich na silnici je denní výzvou a zkouškou našich nervů. Na jednoho se nadává, druhého by člověk vyzval k závodu nebo opuštění volantu. Ať máte na silnici výbušnější povahu nebo řídíte v klidu, jedno je jisté....

»
02. 03. 2019 • lindros88cze4

RECENZE: Trials Rising

Série Trials, kterou lze kvalifikovat jako fyzikální plošinovku s motorkami, se po pětileté pauze vrací, aby nám naservírovala další návykovou jízdu, ale i frustrující zážitky, na které jste už asi zvyklí. Ačkoliv je Trials Rising již šestou hrou této značky, je nejspíše i tou nejvhodnější pro nováčky, o čemž si ale ještě napíšeme.

»
27. 02. 2019 • p.a.c.o0

RECENZE: Degrees of Separation

Není snad většího protikladu, než tepla a zimy. Sluníčko, příjemné počasí, sezení na zahrádce. Všechny tyhle aktivity si umíme dost dobře představit a spousta z nás se na ně těší. I zima má rozhodně něco do sebe. Nemyslím teď plískanice, hnusný šedý sníh ve městě a teploty kolem nuly. V té správné zimě je všude krásná sněhová pokrývka, teploty pod nulou, ale sluníčko mají společné, byť je pravda, že v zimním období si...

»
22. 02. 2019 • p.a.c.o1

RECENZE: Yonder: The Cloud Catcher Chronicles

Herní svět to nemá snadné a stále o své místo na slunci musí bojovat. Jde hlavně o morální dilemata jako nahota či násilí, s nimiž už se filmový a hudební průmysl vypořádal, ale u her tomu tak prozatím není. I po těch letech je nám pořád předhazováno, že hry jsou násilné, sexistické a kdo víc co ještě a že z hráčů vyrůstají agresivní asociální jedinci, což samozřejmě není pravda. Většina hráčů v mainstreamu...

»
17. 02. 2019 • lindros88cze0

RECENZE: Jump Force

Je tady další bojovka, která vytváří směs postav z různých světů anime. Tentokrát se jedná o týmovku Jump Force, které určitě ani zdaleka nebude posledním z tohoto žánru, ale přeci by byla škoda jej minout. Od ostatních her svého typu se odlišuje především svým vizuálním stylem, kdy se snaží anime postavy zpodobnit realističtěji, což může působit trochu směšně, ale ve výsledku dokáže zaujmout, i když určitě ne každého.

»