RECENZE: Flockers pro Xbox One

Autor: p.a.c.o Publikováno: 27.9.2014, 11:33

Publikováno: 27.9.2014, 11:33

Přiřazené štítky

Sociální sítě

O autorovi

p.a.c.o

p.a.c.o

Je autorem 1708 článků

U hraní se dá krásně relaxovat, což se snažím aplikovat nejen na sebe, ale i své okolí...

Ovečka je mírumilovné stvoření působící na lidi uklidňujícím dojmem. Celá řada z nás usíná při jejich počítání a při pohledu na stádo oveček s mláďaty je člověku tak nějak lépe. Z praktického hlediska mají ovce i další využití než jenom pohlazení na duši. Jejich vlna krásně hřeje, takže i ovečky musí k holiči a pokud nejste vegetariáni, určitě jste někdy jedli i jejich maso. Zmínka o masu není náhodná, protože ve Flockers ne jedna ovečka zahnyne a to ne vždy humánní smrtí. Ono taky co čekat od Team 17, tvůrců Worms, kteří se s červíky taky zrovna dvakrát nemazlili.

Flockers je logickou hrou, ve které na začátku každé úrovně dostanete přidělené stádo ovcí a bude pouze na vás, kolik se jich do cíle dostane bez úhony. Zpočátku bude stačit dojít alespoň s jednou, později už jich bude třeba víc. Co za nástrahy může na ovečky čekat? Je jich celá řada, převážně však hlavně řezající nástroje jako pily nebo sekáčky, dále různé lisy a kladiva, no a chybět nesmí ani hromady ostrých bodců na něž se vám budou nebohé ovečky napichovat.

Flockers Rewards

Hlavní otázka tedy zní, jak dostat co nejvíce oveček v pořádku až na konec? Prostě každou z nich naučíte nějakou dovednost (celkově 8 dovedností), zkombinujete je dohromady a máte to. Ovečky mohou létat, skákat, dělat ovčí mosty z různého počtu částí, spáchat výbušnou sebevraždu nebo třeba zastavit za sebou jdoucí kolegyně a kolegy, což využijete vůbec nejvíc. Ovce totiž jdou, jedna za druhou a nehledě na blížící se nebezpečí, nic je nezastaví. Nejlepší tedy je si pustit dopředu pár oveček na řešení nadcházejícího problému a zbytek prostě zastavit. Po odstranění překážky pustíte ovečky dál a takhle to pokračuje až k samému konci. Hra je ale zákeřná v tom, že po překonání překážky můžete stoupnout na různé spínačem které něco spustí. Ve většině případů je to ale past aktivující nějakou zkázu pro vaše chundelaté miláčky. Následuje restart a znovu, protože bohužel, nikdo nepřežil.

Mnozí z vás si jistě řeknou, že výše popsaná hratelnost jim něco připomíná a máte pravdu. Flockers jsou totiž inspirovaní zlatou herní klasikou z roku 1991, Lemmings. Z nich si přináší hlavní herní prvky a dovednosti pro ovečky, ale přidávají i svoje vlastní, jako zmíněné létaní či přeskakování menších děr. Na rozdíl od Lemmingsů ovečky taky více vydrží při pádu z výšky a cestou můžete zachránit uvězěné kolegy a na konci kola si tak přilepšit. V oblasti hratelnosti tak Flockers na první pohled nepřinášejí zas až tolik nového, ale kombinace logických překážek ala Lemmings a brutality z Happy Tree Freinds má něco do sebe a opravdu baví. Milovníci multiplayeru mají v tomto případě smůlu, protože všechno je pouze singlplayer a jedinou online součástí hry jsou žebříčky nejlepších získaných skóre.

Flockers Bonus Level

Co může stát v cestě zábavě, je ovládání. Na konzolové poměry netradiční herní žánr se gamepadem, alespoň z počátku, ovládá zvláštně. Obzvlášť pokud jste byli u těchto her zvyklí na myš. Herní kurzor také tak vypadá a první pohyby po herním světě nebyly v mém podání zrovna dvakrát jisté. Ne jednou sem proklínal všechno a všechny (o sprostých slovech nemluvě) kvůli tomu, že jsem se špatně dotknul analogové páčky, kamera se posunula kamsi pryč a najednou ovečky začaly padat do díry či skončily pod zuby pily. Navíc postupem hrou jsou levely čím dál tím víc náročnější a bez zvládnutí ovládní jenom těžko uspějete.

Flockers Death - Falling

Grafické zpracování je pěkné, jak se na hru pro Xbox One (bohužel majitelé Xbox 360 mají smůlu) sluší a patří. Modely oveček jsou pěkné a efekty jejich hromadného zabíjení jakbysmet. Důležitější než grafika je level design a za ten si Team 17 zaslouží jenom pochvalu. Jednotlivé úrovně jsou nápadité a určitě vás v nich vždycky něco překvapí nebo zaskočí. Logické úkoly jsou přizpůsobené danému prostředí, takže v továrně se řeší mechanické úkoly, v přírodě, poušti nebo dolu zase třeba přeskakujete řeky či rokle. Dokonce dojde i na hrátky s gravitací. Není těžké přijít na to, jak daný úkol vyřešit. Těžší je až vlastní realizace, protože ovce si svou dovednost pamatují celý level, takže na překážku vždy reagují podle toho, co jste je už naučili. Navíc počty oveček nejsou zrovna malé a občas je uhlídání 40ti a více hlavého stádu opravdud nadlidský úkol. Často totiž nejsou důležité jenom ovečky na začátku, ale i na konci celého řetězu.

7
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivost

Verdikt

Flockers jsou prostě super a pokud vás podobné puzzle hry baví, určitě koupí neprohloupíte. Lehkým problémem může být zpočátku ovládání, ale to se časem zlepší a pak už se budete bavit typickým černým humorem, jaký Team 17 umí.
ovečkyovládání
humor
obtížnost
  • KoubecX

    Takovej masakr, chudáci ovečky 😀

  • Bruno Žiguli

    lemmings 🙂

26. 05. 2019 • CryLineT1

Recenze: Team Sonic Racing

„Nové závody s ježíkem? Sem s nimi!“ Podobnou reakci provázelo zjištění, že král dlouhých sprintů opět usedl za volant. Přemýšleli jste vůbec nad tím, proč Sonic potřebuje auto, když by v teoretické rovině byl první po svých? Já také ne, protože jsem vděčná za další infantilní postavičky, které se v neméně infantilních autíčkách snaží získat zlatavý pohár. Zřídka kdy totiž narazíte na lepší rodinou hru, než jsou arkádové závody s dětskou grafikou a otevřenou přístupností.

»
24. 05. 2019 • chaosteorycz3

Recenze: Layers of Fear 2

Je každý umělec blázen? Je každý blázen umělec? A je snad umění forma šílenství? Před třemi léty si podobné otázky položil polský kreativní celek, načež vznikla skromná analýza pomateného, nebo neskutečně nadaného, malíře jménem Layers of Fear. Zjištění, že tahy štětce občas vede lidská tragédie, nechalo pootevřené dveře do světa, kde jedinci hodni obdivu představují oběti vlastní výjimečnosti. Hvězda stříbrného plátna míří na scénu, ale dočká se bouřlivých ovací?

»
23. 05. 2019 • lindros88cze0

RECENZE: Sniper Elite V2 Remastered

Říkáte si zase další remaster? Už tomu tak je a možná nám jen pánové ze studia Rebellion chtějí zkrátit čekání na pátý Sniper Elite. Každopádně tento měsíc už je tomu sedm let, co do obchodů dorazil Sniper Elite V2 a my se teď mrkneme na zoubek jeho remasteru pro Xbox One.

»
18. 05. 2019 • chaosteorycz1

Recenze: Rage 2

Dlouhé desítky let si autoři filmů, her a knih dávali práci, aby svět po globální katastrofě působil tak depresivně, že si z něho i fanoušek doom metalu má chuť podřezat žíly. Pak ale někdo přišel se studií, jak se asi bude chovat tlupa orangutanů ve skladu barev a laků. Samozřejmě udělá barevný nepořádek, který by šikovný hokynář prodal jako umělecké dílo nadčasového umělce. Nač ale dělat z neorganizovaného bince něco víc než...

»
15. 05. 2019 • lindros88cze6

Recenze: World of Warships: Legends (Game Preview)

Po úspěšném uvedení hry World of Tanks na konzole se Wargaming snaží přenést i svůj další titul: World of Warships (WOWs). Jak už název i obrázek napovídají, tak se budeme plavit v bojových lodích z období kolem 2. světové války. Hra vyšla na PC v roce 2015 a někteří si možná myslí, že jde o pouhý port hry. Dle WG a i mých dojmů se jedná o upravenou hru, která je ovšem...

»
14. 05. 2019 • tonyskate10

RECENZE: A Plague Tale: Innocence

Když byl v lednu 2017 oznámen nový projekt The Plague studia Asobo, který zaštítil francouzský vydavatel Focus Home, asi nikdo nečekal, že se z něj vyklube natolik slibná záležitost, jakou se A Plague Tale: Innocence nakonec stala. Hráči se těšili na poutavý příběh zasazený do zajímavého období, a když byla navíc potvrzena čeština, očekávání ještě více vzrostla. Budou však naplněna? Ačkoliv embargo na recenze padlo až s vydáním hry, což kolikrát nebývá dobré...

»
11. 05. 2019 • chaosteorycz0

Recenze: Feudal Alloy

Přemýšleli jste někdy nad tím, nad čím pak asi dumá ta němá tvář, kterou si chováte v akvárku? Myslíte, že ji zajímá nová laciná truhla umístěná v rohu? Přemýšlí snad nad tím, že opět meškáte s vyčištěním? Nebo snad s ní o velkolepém dobrodružství v alternativním středověku? Jestli nežije v hlavě pracovitého robota, nejspíš ji zajímá jen včasné krmení.

»
08. 05. 2019 • p.a.c.o1

RECENZE: Old Man’s Journey

Společně s rozmachem nezávislých herních studií nebo i samotných vývojářů, jsme se konečně dočkali toho, nač celá léta předtím spousta hráčů nadávala. Velká studia hrála na jistotu, sypala na nás jedno pokračování za druhým, a tak nějak se vytratili hry s větší uměleckou hodnotou nebo zajímavými nápady. A právě tohle je oblast, v níž se nezávislá scéna velice vyžívá a vznikají zde někdy až divné hry (tak moc umělecké, že to nikdo nechápe,...

»