RECENZE: Forza Horizon 5

Publikováno: 4.11.2021, 7:43

Sociální sítě

O autorovi

HusekD

Je autorem 170 článků

Konec roku se nezastavitelně blíží. Letos jsme se dočkali již spousty zajímavých titulů, ale ty nejzajímavější máme pořád ještě před sebou. Jedním z nich je jednoznačně pokračování závodní série Forzy Horizon od zkušených vývojářů ze studia Playground Games. Fanoušci Horizonu se již mohli podívat, prozkoumávat a závodit ve spoustě zemí po celém světě. Jmenovitě se jednalo o Colorado, Jižní Evropu, Austrálii a Velkou Británii. Tentokrát si můžete obléci tematické barevné pončo se slaměným sombrerem, protože se letíme podívat do Mexika. Oficiálního představení jsme se dočkali na letošní E3 a musím se vám k něčemu přiznat. Po zveřejnění lokace pro páté pokračování jsem byl vážně hodně skeptický. Když se řekne Mexiko tak se mi vybaví zaprášené nezpevněné silnice, které se táhnou přes nekonečné pouště, kde se sem tam objeví pár neudržovaných vesniček. Jelikož preferuji spíše asfalt před terénem, tak jsem byl opravdu zvědavý, jak si mě vývojáři dokáží získat. No, pojďme se na to společně podívat.

Hned na začátek musím napsat, že je mapa Mexika vskutku dechberoucí. Veškeré mé obavy a předsudky se rozplynuly v kouři spálených pneumatik během několika prvních kilometrů.  Už jen samotný začátek závodního festivalu vás dokáže dokonale vtáhnout úžasnou atmosférou a vy toho budete chtít víc, mnohem víc. Velikost Mexické mapy je přes 100 km2,  což je o poznání víc, než měl její předchůdce. Nachází se zde 11 biomů a díky tomu je mapa opravdu různorodá. Rozhodně je to příjemná změna od Velké Británie, která trpěla na sterilní jednotvárné prostředí. Projedete se zde džunglí, tundrou, zalesněnými horskými průsmyky, nebo prosluněnými plážemi. Playground Games dokázali vytvořit vážně nádhernou mapu, kterou budete chtít s chutí projíždět a objevovat všechna její zákoutí. Nechybí zde ani populární fotorežim. Díky němu si ve spojení s výkonem Xboxu Series X|S dokážete pořídit opravdu krásné panoramatické fotografie.

Při prvním spuštění se dostanete do vytváření vaší postavy. Zde vidím stále značné nedostatky. Vývojáři vám dávají z mého pohledu zbytečné možnosti, místo toho, aby udělali něco smysluplného. Ačkoliv se jedná o závodní hru a tvorba postavy je vedlejší, tak tu možnost tady máte a mohla být udělána rozhodně lépe. Během hraní se dostanete k velkému množství oblečení, doplňků a uvidíte svůj charakter v každé cutscéně. V takovém případě bych si přál, aby má postava vypadala přesně podle mých představ. Uvítal bych lepší customizaci obličeje, než mít možnost dát své postavě protézy na obě nohy, nechat jí oslovovat ONI a mít ženský hlas na mužské postavě. S ohledem na dnešní dobu samozřejmě chápu, proč tam tyhle možnosti jsou, ale nestavěl bych je před to důležitější, což je u tvorby vlastní postavy její vzhled.

Hlavní kampaň je zde tvořena takzvaným Dobrodružstvím Horizonu. Jedná se o speciální výzvy a mise, které jsou rozděleny do několika regionů podle jejich zaměření. Vaše cesta započne na Mexickém Festivalu. Po splnění prvních úkolů si budete moci vybrat na hezké stylizované mapě, kam povede vaše cesta dál. Na výběr máte ze silničních závodů, off-roadů, cross country, nebo z pouličních a kaskadérských závodů. Právě v těchto výzvách narazíte na ty nejzajímavější úkoly a budou posouvat váš příběh kupředu. Můžete se těšit na výpravné expedice do starodávných Mayských pyramid, sbírání vzorků ze sopečného vulkánu, nebo například na extrémně dlouhé vytrvalostní závody trvající i desítky minut. Většina těchto výzev je doprovázena dynamickým počasím a to dodává expedicím na dramatičnosti a jedinečné atmosféře. Kromě příběhového režimu tu na hráče čeká také obrovské množství vedlejších aktivit a závodů, které už dobře známe z předchozích dílů. Po celé mapě jsou opět rozesety cedule, které můžete sbírat a získávat tak dodatečné zkušenosti. Dále se nám vracejí měřené úseky, radary, nebo kaskadérské můstky. Pokud patříte mezi hledače pokladů, tak si jistě přijdete na své při hledání 14 schovaných garáží, obsahující vzácné veterány. Kromě garáží můžete hledat i speciální truhly s pokladem. Pokud se podíváme na celkový počet výzev a vyznamenání, tak se dostaneme k šílenému číslu 1876. Nejedná se pouze o zajímavá čísla do vaší statistiky, ale za jejich plnění obdržíte i zajímavé odměny. Pro kompletní splnění všech úkolů si tak můžete už teď zarezervovat desítky hodin strávených v malebném Mexiku.

Stejně, jako tomu bylo ve Velké Británii, tak se i zde vracejí roční období a s nimi jejich sezóny. Čekají tu na vás denní výzvy, speciální závody a úkoly. Za každé úspěšné dokončení získáte sezonní body, díky kterým se můžete dopracovat až ke speciálnímu autu do vaší sbírky. A věřte mi, že jsou tam opravdu krásné kousky. Kdo by taky nechtěl mít ve své garáži ikonický DeLorean DMC-12, nebo přední auto pro Horizon 5 Mercedes AMG ON. Když už jsme u těch aut, tak se u nich na chvilku pozastavíme. Pro začátek si pro nás vývojáři připravili 520 modelů a díky tomu si určitě každý najde svého favorita. Pokud by vám tam přeci jen něco chybělo, tak nezoufejte. Zajisté se dočkáme nejednoho rozšíření vozového parku. Já osobně očekávám návrat značky Alfa Romeo. Forza Horizon 5 vás už hned zkraje doslova zahltí nepřeberným množstvím aut a vy nebudete vědět, se kterým jezdit dřív. Pokud vlastníte některou s předchozích her ze sérií Forza, tak hned do začátku obdržíte přední auto z každého vlastněného dílu. Samozřejmě zde nemůže chybět i slavné kolo štěstí kde si vylosujete peníze, auta, oblečení, nebo spoustu dalších doplňků. Vydělané peníze jsou zde jen jakýmsi pozlátkem, které moc často nevyužijete. Místo kupování aut se vám hodí převážně k jejich vylepšovaní, nebo ke koupi jednoho ze sedmi domů, které jsou rozmístěny po celé mapě a dají se využívat k rychlému přesunu za menší poplatek.

Jízdní model se dočkal jistého vylepšení. Pořád se jedná o čistokrevnou arkádu, ale mám oproti minulému ročníku mnohem příjemnější pocit z řízení. Přijde mi jako by všechny modely získali na hmotnosti a díky tomu jsou při řízení stabilnější. Pokud budete mít k vašemu vozu i přesto nějaké výhrady, tak si ho můžete v garáži upravit podle svých požadavků. Tuning je zde dostatečně rozsáhlý a bude záležet jen na vašich schopnostech, jak si své auto upravíte na potřebné závody. Pokud nepatříte mezi zapálené mechaniky, ale přesto chcete držet krok se svými protihráči, tak si můžete vybrat jeden z předpřipravených návrhů, nebo si převzít uložené úpravy od ostatních hráčů.

Velká část obsahu patří onlinu. Všechny dostupné závody můžete jezdit v cooperaci se svými přáteli, nebo jako kompetetivní závody proti ostatním hráčům. Pokud máte pár dobrých přátel a nechcete se nechat vyrušovat ostatními hráči, nebo AI protivníky, tak je tu pro vás služba Konvoj. Po jeho založení budete závodit pouze ve své skupině. Do Konvoje můžete přizvat až 12 lidí a budete mít k dispozici veškeré dostupné závody a režimy. Tuhle funkci jsme měli možnost vyzkoušet s vývojáři z Playground Games a vše fungovalo na jedničku, bez sebemenšího lagu, nebo problému. Víme, že je v naší komunitě velké množství fanoušků této série a tak jsme pro vás založili oficiální Xboxweb klub. Pokud se tedy budete chtít přidat, tak si do klubového vyhledávače napište název Xboxweb Klub (XBW) a podělte se s ostatními hráči o své zážitky, nebo uspořádávejte vlastní oline závody. Když vás omrzí oficiální produkce, tak máte k dispozici velkou databázi závodů, které vytvořili ostatní hráči. Také je k dispozici režim Horizon Super 7. V tomto případě se vám vyhledá sedm náhodných soutěží od ostatních hráčů a vy za jejich úspěšné dokončení obdržíte patřičnou odměnu. Pokud patříte mezi ty hráče, kteří rádi dokazují, že jsou lepší než ostatní, tak je tu pro vás opět i battle royale režim Eliminátor.

Forza Horizon 5 dorazí na Xbox One, Xbox Series X|S a cloudové hraní Xbox. Hra vychází v několika různých edicích. Majitelé premiové edice (2749 Kč) budou moci usednout za volant už 5. 11. 2021 a dostanou všechny dodatečné balíčky. Vlastníci standardní edice (1749 Kč) a  edice Deluxe (2249 Kč) si počkají i s předplatiteli Xbox Game Pass na vydání 9. 11. 2021.

10
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivostMultiplayer

Verdikt

Forza Horizon 5 je dalším úspěšným pokračovaní arkádových závodů. Přebírá si od svých minulých dílů spoustu obsahu, ale dokázala je dostatečně přeleštit a zase je o trochu víc přitáhnout k dokonalosti. Po grafické a zvukové stránce budete jen stěží hledat nějaké výhrady a celá hra je opravdovou pastvou pro vaše smysly. Příběhové sekvence jsou zábavné a po jejich dokončení můžete utopit stovky hodin v online režimech. Pokud nejste zapálení fanoušci Sim racingu, ale dáváte šanci i arkádovějšímu ježdění, tak není lepší volby, než právě Forza Horizon 5. Je mi opravdu velkým potěšením sdělit, že našeho Xboxového krále závodních her pravděpodobně ještě dlouho nikdo o korunu nepřipraví.
grafikasnad jen ta tvorba vaší postavy....
rozmanitá mapa
množství obsahu
hratelnost
česká lokalizace
12. 08. 2022 • HusekD0

RECENZE: Endling: Extinction is Forever

Naše planeta je jedinečné místo, plné krásných míst, rostlin, nerostů a živočichů. Lidé byli a do jisté míry pořád jsou velmi sebestřední a proto se k těmto darům nechovali s patřičnou úctou a opatrností. Naštěstí jsme s postupem času prozřeli a začali dělat spoustu věcí jinak. Ochraňujeme ohrožená zvířata, obnovujeme zdejší lesy, čistíme okolní prostředí od našich odpadků atd. Představte si nyní ale realitu, ve které by byli lidé neustále...

»
09. 08. 2022 • p.a.c.o0

RECENZE: Two Point Campus

Klasické tycoony jsou součástí herních žánrů již pěknou řádku let a byť už nejsou tak rozšířené, jako tomu bylo dříve, stále sem tam vyjde nějaký nový kousek. Před čtyřmi lety jsme se dočkali znovuzrození legendy tohoto žánru z nemocničního prostředí, kde nejsou tak úplně běžní pacienti. Two Point Game tehdy nabídli svou verzi Theme Hospital prezentovanou hrou Two Point Hospital. Při jejím hraní jsem se rozpomněl na staré dobré časy a...

»
26. 07. 2022 • Lukáš Urban0

Recenze: Outriders Worldslayer

Při hraní her si velice často vzpomenu na první Mizery a hlášku „Everybody wants to by like Mike“. U Outriders a jim podobným především ve spojitosti s live service konceptem, kdy je komunita udržována u hry pomocí pravidelných událostí, nových aktualizací a dodatečného obsahu. A zde by se přeneseně dalo říct, že každý by chtěl být jako Destiny nebo The Division, ale jen vyvoleným se to podaří. A dnes už bezpečně...

»
19. 07. 2022 • Michael Chrobok0

RECENZE: As Dusk Falls

Jestli něco adventurním nadšencům na Xboxu schází, pak jsou to hry od Davida Cage a jeho studia Quantic Dream. Ačkoli si jeho oceňovaná adventura Fahrenheit našla cestu na první Xbox, na ostatní tituly jako Heavy Rain či Detroit: Become Human si mohou majitelé konzole z Redmondu nechat zajít chuť. Částečnou náplastí jsou hry od studií Supermassive Games (série Dark Pictures Anthology) a Don’t Nod (Life is Strange), avšak kreativní vizi...

»
13. 07. 2022 • Michael Chrobok0

RECENZE: A Memoir Blue

Hry nemusí být jen o kosení celého zástupu nepřátel, snahy o dosažení co nejlepšího času na závodním okruhu nebo stvoření nepřemožitelného reka, který spasí celý jeden virtuální svět. Především indie vývojáři se nebojí s relativně mladým médiem experimentovat a přinášet neobvyklé zážitky, jež vás i po závěrečných titulcích nenechají v dobrém slova smyslu vydechnout.

»
11. 07. 2022 • Lukáš Urban0

RECENZE: Fobia – St. Dinfna Hotel

Jsou různí lidé a různé fóbie. Někdo se bojí, že uvízne ve výtahu, jiného chytá panika při pohledu na osminohá neštěstí s pavučinou u zádi a další nejde spát, aniž by nerozsvítil i v kumbálu. Ve své podstatě, každý se něčeho bojí. Každý má skrytou achillovu patu a každý je občas vystaven nepříjemnému vnějšímu vlivu, po němž se o něj pokouší studený pot. Já se s přibývajícími zářezy na herní pažbě začínám bát,...

»
11. 07. 2022 • Michael Chrobok0

Trochu jiná RECENZE: Dreamfall Chapters

Při brouzdání po archivu Xboxwebu mě poměrně překvapilo, že v něm chybí recenze na Dreamfall Chapters. Třetí hra adventurní série navazuje na ikonické hry The Longest Journey a Dreamfall: The Longest Journey, které jsou zcela po právu zapsány zlatým písmem do herní historie. Recenzovat přibližně pět let starý počin (záleží, zda počítáte vydání první epizody, nebo „final cut“ verze) od norského studia Red Threat Games a jejího ředitele Ragnara Tørnquista...

»
07. 07. 2022 • p.a.c.o0

RECENZE: F1 22

Letošní sezóna je zatím velice zajímavá, a ještě zajímavější je aféra s poskakováním. Tedy ne přímo sezóny jako takové, ale nových formulí, které zformovaly opravdu velké změny v pravidlech. Někteří jezdci s tím mají problém, stěžují si na bolesti zad a další věcí, které je třeba řešit. Přeci jenom jde o zdraví, a to máme všichni jenom jedno. Na druhou stranu nová pravidla přinesla přepracovaný design vozů, který se opravdu povedl a...

»