RECENZE: Forza Motorsport 3

Autor: lindros88cze Publikováno: 23.10.2009, 12:40

Publikováno: 23.10.2009, 12:40

Přiřazené štítky

Sociální sítě

O autorovi

lindros88cze

lindros88cze

Je autorem 109 článků

Poslední z trojice nejočekávanějších závodních her letošního roku právě dorazila do obchodů. Forza Motorsport 3 nabízí přes 400 vozů a více než 100 závodních tratí. Stačí přičíst slib o úžasné grafice ve vysokém rozlišení a máme tu papírového adepta na jednu z nejlepších závodních her. Splnila Forza 3 očekávání a vyhraje alespoň letošní trojboj? autorem recenze je Jake

Hra je nabitá od prvního do posledního detailu a tak se roztahuje na datovou stopu rovnou dvou dvd. Střídání médií samozřejmě nepřichází v úvahu, takže je tu možnost nainstalovat si obsah druhého dvd na hdd. Odmítnout nainstalování lze sice jednoduše, ale později většina hráčů stejně podlehne.  Část z těch suprových vozů v „prodejně“ prostě bude chybět a vy je přeci musíte mít!

Fyzikální model byl celkem vymakaný již minule. Pro pořádné vyzkoušení bylo nejlepší sebrat přetáčivou zadokolku i nedotáčivou předokolku a obě auta výkonnostně přetunit. Na trati je potřeba otestovat zcela odlišné vozy, tudíž ty s pohonem 4×4 vynecháme. Zadokolka Opel Speedster se stává těžce ovladatelným kolosem, který nemá daleko k přetočení při každém, byť jen trochu výraznějším, brnknutí o plyn. Jak vlastně vyrovnat přetáčivý smyk se vyučuje i v autoškole – stačí ubrat plyn a kontrovat volantem proti směru smyku a máte vyhráno. A přesně to se při dostatečném citu stane i ve hře. Žádné neočekávané utrhnutí od vozovky jako většinou v sérii NFS, nýbrž ladný smyk jako od mistra driftu.

Nedotáčivá a taktéž přehnaně vyladěná předokolka se však nestává lepším řešením. I tady fungují fyzikální zákony skvěle a co se děje v reálu, děje se i zde. VW Scirocco vyhnané až do skupiny S prezentuje občasnou potřebu pomoci si ruční brzdou. I nyní se vůz zachová uvěřitelně a řidič se řítí do další zatáčky. Snad opět neprobrzdí… Přes veškerou realitu si hra zachovává i špetku arkády díky možnosti vybrat si obtížnost či pozapínat pomocníky jako ABS, EBS a další. Pokud někdo v okolí říkal: „Ty si Forzu nezahraješ, umíš leda arkádové NFS“, tak mu rozhodně nevěřte! Jediné co musím vytknout je dle mě nepoužitelné zobrazování červených (brzdných) šipek. To by závodník chodil na brzdy jak blázen a stejně by zatáčku nevybral. Mnohem lepší je naučit se odhadovat kdy a jak moc chodit na brzdy.

Forza 3 nabídne nejhezčí grafické propracování aut, tratí a vlastně celého okolí, které se kdy na Xboxu objevilo. Záměrně jsem nenapsal nejlepší, protože by se určitě objevil nějaký šťoural a začal počítat polygony. Na poměrně malém LCD monitoru připojeném pouze přes analog je obraz luxusní. Nakonec se podařilo vyzkoušet Forzu na velké LCD TV s pomocí HDMI kabelu. Pro objektivní srovnání jsem si přibalil i Forzu 2 a Shifty. Teprve pak byl ten rozdíl vidět. Propracování do posledního detailu, nádherné vykreslování a k tomu bezkonkurenční pohled z kokpitu. Nezaměnitelný pohled na bezkonkurenční Full HD obraz zakončil až příchod hostitele slovy: „To koukáte na Top Gear?“. Ne, tento televizní pořad to opravdu nebyl. Stále jsme s otevřenými ústy sledovali krásně propracované hory v okolí exotické trati.

Vraťme se však k nepřekonatelným herním číslům. Přes 400 vozů od sériových pleček přes sportovní verze až po supersporty či dokonce závodní speciály. Každé auto lze sice za velké množství bodů vylepšit o několik tříd, ale výhodněji vyjde rovnou pořízení něčeho výkonnějšího. Koncepce vozu prostě není původně určena na vysoké výkony. Přehnané vyladění pak většinou skončí jen u těžce ovladatelného vozu. Koupě Ferrari místo natuněného Fiatu 500 Abarth je opravdu na místě. K čemu by ovšem bylo tolik vozů, kdyby je nebylo kde prohánět. Přesné proto je ve Forze více než 100 závodních tratí počítaje vedle těch reálných i pár absolutně exotických. Samozřejmě nechybí různé varianty jednotlivých tratí a tak ani toto číslo není zdaleka konečné.

Když už jsme se zasekli na závodní trati, tak je nutné neopomenout neohrabanost oponentů. To že do hráče občas ťuknou, sice není vůbec na škodu, ale většinou je to z jednoho jediného důvodu – AI drží svojí a zároveň v podstatě ideální jízdní stopu až moc přesně. Chtělo by to jen nějakou tu špetku náhodně generovaných chyb jako je i malé nedobrzdění do zatáčky. Soupeři tedy vůbec nejsou tak agresivní, jak se zpočátku zdálo.

Vylaďování všech aut po vizuální i výkonnostní stránce je dotáhnuto téměř k dokonalosti. Konkurence se dlouhá léta snaží o to, co se ve Forze 3 povedlo, aniž by na to byl kladen důraz. Vizuální úpravy nejsou nijak přehnané a nabízí jen základní věci jako ráfky, přední nárazník, přítlačné křídlo, barvy, obtisky a polepy. Ovládání umísťování obtisků je celkem přesné a stačí trocha cviku. Vytvořené polepy resp. rovnou celé sady vizuálního vzhledu vozu pak lze prodat přes internet a za obdržený výdělek si hráč může pořídit polepy od jiných uživatelů a další vylepšení.

Výkonnostní tuning nabízí širokou škálu úprav. Základní volba “rychlé vylepšení“ vylepší vůz na maximum jen v rámci kategorie, takže pro získání ještě lepšího stroje je potřeba pohrabat se pod kapotou po svém. Nedoporučuji žádné zbrklosti, jelikož je zbytečné začít se zvyšováním výkonu výměnou vnitřností sériového motoru. Prvním krokem nesmí být nic jiného, než zakoupení motoru závodního a až poté měnit klikovou hřídel a podobné součástky. V pokročilém tuningu už hráče nikdo nehlídá a proto je potřeba si na vše myslet. Nemůžete totiž narvat všechny kredity do zrychlení a rychlosti, když pak nebudou stačit brzdy. Mějte tedy na paměti, že je potřeba upravovat i podvozek a ovládání.

Zajímavým doplňkem celé hry jsou všudypřítomné tipy a informace, které navíc zkracují čekání na načtení závodu. Pokud vám budou rodiče nadávat na vaše věčné hraní, tak jim dokažte opak. S Forzou 3 se dozvíte například to, kdy jel Enzo Ferrari svůj první závod nebo kdy založil stáj Scuderia Ferrari. Občas se hráč nad poznámkami opravdu zasměje. Nejzajímavější je pak upozornění zobrazované v úvodní obrazovce. Tím je fakt, že hra nesimuluje aktivaci airbagů 🙂

Multiplayer jsme bohužel neměli s kým dostatečně otestovat. Možná se k němu časem vrátíme v nějakém speciálním článku. Offline možnost, tedy splitscreen, je jako vždy vhodný pouze na dostatečně velkou obrazovku.

9

Verdikt

Závěrem nezbývá nic jiného než vyhodnotit výsledky letošního přímého souboje Forzy 3 s Shiftem a přibalit i vedlejší konkurenci v podobě špinavého závodění v DiRT 2. Forza 3 přinesla několik novinek a tou nejlepší je výše nezmíněná možnost kdykoli si přetočit závod zpět a napravit svou chybu. Tato funkce je dobrá především pro ty, co jezdí neustále na hraně. Někde sice hlodá červíček pochybností, protože by se třetí díl mohl zdát jen jakousi nastavovanou kaší. Něco na tom asi bude, ale rozhodně ne v takové míře, jako třeba u NFS: Most Wanted a následném Carbonu. Shift odešel poražen, DiRT 2 nevyhraje ani neprohraje. Forza nabízí výrazně lepší grafiku i ovladatelnost. Na druhou stranu DiRT 2 nikdy skvělé ovládání nesliboval a oproti Forze má takové to „něco“. Říká se tomu příchuť, která hráče naláká, i když mají odježděno x hodin ve všech možných závodních hrách. V tomhle ohledu končí boj nerozluštitelnou remízou. Je tedy pouze na vás jestli zvolíte okruhové, asfaltové a celkem čisté závody nebo prach, špínu a drsné bouračky.
16. 09. 2018 • tonyskate5

RECENZE: Shadow of the Tomb Raider

Očekávané ukončení trilogie novodobé Lary se konečně dostalo do našich rukou. Je ovšem tak velkolepé jak se nám tvůrci a vydavatel během výrazné kampaně snažili namluvit? O tom se více dočtete v naší recenzi, ale rozhodně jsme se opět dočkali parádního dobrodružství.

»
15. 09. 2018 • chaosteorycz1

Recenze: Immortal: Unchained

Do rezavé mačety už taky. Už to tam skoro bylo. Chybělo méně, než by se do hlavně pistole vešlo a ta třímetrová reklama na steroidy by padla jak nepoužívaný komín. Hodina usilovné práce se právě stala smutnou vzpomínkou a já nemám nic. Jak si teď vylepším vybavení, když jsem všechno nechal na místě smrti? Saprlot, tohle by se slušným lidem dělat nemělo. No nic, když to zkusím ještě jednou, nic...

»
15. 09. 2018 • p.a.c.o1

RECENZE: The Golf Club 2019 featuring PGA TOUR

Letošní sucho v průběhu léta jistě zaznamenal každý a celá řada lidí z něj neměla radost. Mezi tyto jedince bych zařadil i správce golfových hřišť, kteří se museli, mimo útoků syslů na hřiště, vypořádat i se suchem. Udržet bezchybný green nebo farway nebylo jistě snadné, ještě že plevelu kolem hřiště, nebo písku v písečných pastích je to úplně jedno. Ono sucho by se dalo krásně vztáhnout i na hry s golfovou tématikou, kterých poslední...

»
14. 09. 2018 • DandyCZE4

RECENZE NHL 19

Venku je dneska zataženo a prší, snad nám ten led neroztaje. Starosti v letošním díle NHL 19 můžete mít různé, ale všichni jsme zvědaví, jak se to hraje. A od toho je tady moje recenze, jež vám prozradí, jak si tento ročník stojí v očích hokejového maniaka, který nevynechal žádný díl od jeho prvního vydání v době mamutů. Série NHL v posledních letech čelila oprávněné kritice, že herní engine je stále stejný a že...

»
09. 09. 2018 • kristine4chaos29

Recenze: V-Rally 4

Do obchodů dorazila další hra, která má na obalu závodní auto. Fanoušci zaprášených kapot a zlomených kardanů určitě budou mít radost, protože jde o značku V-Rally. A nejspíše jde o značku slavnou, protože ve své době úspěšně nacházela hráče, i když proti ní stály Colin McRae Rally, Xpand Rally nebo Rallisport Challenge. Já jsem tentokrát klidná. Ani jedno totiž nepamatuji.

»
08. 09. 2018 • chaosteorycz0

Recenze: Planet Alpha

Není mnoho žánrů, u kterých bych se zachoval jako kleptoman. Ačkoliv na to tedy nejsem příliš hrdý a vlastně to není ani trochu profesionální. Slabost pro plošinovky z bočního pohledu je letitá a pramení v době, kdy se instalatér rozhodl zahodit hasák a jít zachraňovat princezny. A i když se poslední léta přikláním spíše k surrealistickým depresím s omezenou paletou barev, nepohrdnu ani avatarovským světem, kde se rozvernému umělci rozlily barvy. A právě sem...

»
07. 09. 2018 • DandyCZE2

Recenze Phantom Doctrine

Na obzoru je nová tahová strategie a z prvních videí jsem natěšen na další klon výborné herní série X-Com. Samotné zasazení do období studené války mě ještě více utvrdilo v dojmu, že tuhle hru chci recenzovat. Zahrát si za tajné agenty z obou stran a stát se součástí konspiračních událostí, nebo naopak proniknout do záhad a vyluštit složité případy. Ano, bavíme se o hře Phantom Doctrine, která právě dorazila na Xbox One. Srp...

»
06. 09. 2018 • chaosteorycz9

Recenze: Strange Brigade

Od té doby, co se Laře Croft do dekoltu nevejde dobře rostlý lilipután, to jde s hledáním pokladů od desíti k pěti. Éra dobrodruhů, kteří se pro zapomenuté relikvie drali nebezpečnými pastmi a shnilé strážce kobek zasypávali olovem, se postupně stává matnou vzpomínkou novopečených otců a matek. Pomalu abychom vývojáře prosili, aby do dobrodružných her dali kus toho tajemna. Alespoň úplně miniaturní artefakt dávných civilizací, k němuž by cestu střežila armáda zakletých válečníků...

»