RECENZE: Forza Motorsport 3

Autor: lindros88cze Publikováno: 23.10.2009, 12:40

Publikováno: 23.10.2009, 12:40

Přiřazené štítky

Sociální sítě

O autorovi

lindros88cze

lindros88cze

Je autorem 107 článků

Poslední z trojice nejočekávanějších závodních her letošního roku právě dorazila do obchodů. Forza Motorsport 3 nabízí přes 400 vozů a více než 100 závodních tratí. Stačí přičíst slib o úžasné grafice ve vysokém rozlišení a máme tu papírového adepta na jednu z nejlepších závodních her. Splnila Forza 3 očekávání a vyhraje alespoň letošní trojboj? autorem recenze je Jake

Hra je nabitá od prvního do posledního detailu a tak se roztahuje na datovou stopu rovnou dvou dvd. Střídání médií samozřejmě nepřichází v úvahu, takže je tu možnost nainstalovat si obsah druhého dvd na hdd. Odmítnout nainstalování lze sice jednoduše, ale později většina hráčů stejně podlehne.  Část z těch suprových vozů v „prodejně“ prostě bude chybět a vy je přeci musíte mít!

Fyzikální model byl celkem vymakaný již minule. Pro pořádné vyzkoušení bylo nejlepší sebrat přetáčivou zadokolku i nedotáčivou předokolku a obě auta výkonnostně přetunit. Na trati je potřeba otestovat zcela odlišné vozy, tudíž ty s pohonem 4×4 vynecháme. Zadokolka Opel Speedster se stává těžce ovladatelným kolosem, který nemá daleko k přetočení při každém, byť jen trochu výraznějším, brnknutí o plyn. Jak vlastně vyrovnat přetáčivý smyk se vyučuje i v autoškole – stačí ubrat plyn a kontrovat volantem proti směru smyku a máte vyhráno. A přesně to se při dostatečném citu stane i ve hře. Žádné neočekávané utrhnutí od vozovky jako většinou v sérii NFS, nýbrž ladný smyk jako od mistra driftu.

Nedotáčivá a taktéž přehnaně vyladěná předokolka se však nestává lepším řešením. I tady fungují fyzikální zákony skvěle a co se děje v reálu, děje se i zde. VW Scirocco vyhnané až do skupiny S prezentuje občasnou potřebu pomoci si ruční brzdou. I nyní se vůz zachová uvěřitelně a řidič se řítí do další zatáčky. Snad opět neprobrzdí… Přes veškerou realitu si hra zachovává i špetku arkády díky možnosti vybrat si obtížnost či pozapínat pomocníky jako ABS, EBS a další. Pokud někdo v okolí říkal: „Ty si Forzu nezahraješ, umíš leda arkádové NFS“, tak mu rozhodně nevěřte! Jediné co musím vytknout je dle mě nepoužitelné zobrazování červených (brzdných) šipek. To by závodník chodil na brzdy jak blázen a stejně by zatáčku nevybral. Mnohem lepší je naučit se odhadovat kdy a jak moc chodit na brzdy.

Forza 3 nabídne nejhezčí grafické propracování aut, tratí a vlastně celého okolí, které se kdy na Xboxu objevilo. Záměrně jsem nenapsal nejlepší, protože by se určitě objevil nějaký šťoural a začal počítat polygony. Na poměrně malém LCD monitoru připojeném pouze přes analog je obraz luxusní. Nakonec se podařilo vyzkoušet Forzu na velké LCD TV s pomocí HDMI kabelu. Pro objektivní srovnání jsem si přibalil i Forzu 2 a Shifty. Teprve pak byl ten rozdíl vidět. Propracování do posledního detailu, nádherné vykreslování a k tomu bezkonkurenční pohled z kokpitu. Nezaměnitelný pohled na bezkonkurenční Full HD obraz zakončil až příchod hostitele slovy: „To koukáte na Top Gear?“. Ne, tento televizní pořad to opravdu nebyl. Stále jsme s otevřenými ústy sledovali krásně propracované hory v okolí exotické trati.

Vraťme se však k nepřekonatelným herním číslům. Přes 400 vozů od sériových pleček přes sportovní verze až po supersporty či dokonce závodní speciály. Každé auto lze sice za velké množství bodů vylepšit o několik tříd, ale výhodněji vyjde rovnou pořízení něčeho výkonnějšího. Koncepce vozu prostě není původně určena na vysoké výkony. Přehnané vyladění pak většinou skončí jen u těžce ovladatelného vozu. Koupě Ferrari místo natuněného Fiatu 500 Abarth je opravdu na místě. K čemu by ovšem bylo tolik vozů, kdyby je nebylo kde prohánět. Přesné proto je ve Forze více než 100 závodních tratí počítaje vedle těch reálných i pár absolutně exotických. Samozřejmě nechybí různé varianty jednotlivých tratí a tak ani toto číslo není zdaleka konečné.

Když už jsme se zasekli na závodní trati, tak je nutné neopomenout neohrabanost oponentů. To že do hráče občas ťuknou, sice není vůbec na škodu, ale většinou je to z jednoho jediného důvodu – AI drží svojí a zároveň v podstatě ideální jízdní stopu až moc přesně. Chtělo by to jen nějakou tu špetku náhodně generovaných chyb jako je i malé nedobrzdění do zatáčky. Soupeři tedy vůbec nejsou tak agresivní, jak se zpočátku zdálo.

Vylaďování všech aut po vizuální i výkonnostní stránce je dotáhnuto téměř k dokonalosti. Konkurence se dlouhá léta snaží o to, co se ve Forze 3 povedlo, aniž by na to byl kladen důraz. Vizuální úpravy nejsou nijak přehnané a nabízí jen základní věci jako ráfky, přední nárazník, přítlačné křídlo, barvy, obtisky a polepy. Ovládání umísťování obtisků je celkem přesné a stačí trocha cviku. Vytvořené polepy resp. rovnou celé sady vizuálního vzhledu vozu pak lze prodat přes internet a za obdržený výdělek si hráč může pořídit polepy od jiných uživatelů a další vylepšení.

Výkonnostní tuning nabízí širokou škálu úprav. Základní volba “rychlé vylepšení“ vylepší vůz na maximum jen v rámci kategorie, takže pro získání ještě lepšího stroje je potřeba pohrabat se pod kapotou po svém. Nedoporučuji žádné zbrklosti, jelikož je zbytečné začít se zvyšováním výkonu výměnou vnitřností sériového motoru. Prvním krokem nesmí být nic jiného, než zakoupení motoru závodního a až poté měnit klikovou hřídel a podobné součástky. V pokročilém tuningu už hráče nikdo nehlídá a proto je potřeba si na vše myslet. Nemůžete totiž narvat všechny kredity do zrychlení a rychlosti, když pak nebudou stačit brzdy. Mějte tedy na paměti, že je potřeba upravovat i podvozek a ovládání.

Zajímavým doplňkem celé hry jsou všudypřítomné tipy a informace, které navíc zkracují čekání na načtení závodu. Pokud vám budou rodiče nadávat na vaše věčné hraní, tak jim dokažte opak. S Forzou 3 se dozvíte například to, kdy jel Enzo Ferrari svůj první závod nebo kdy založil stáj Scuderia Ferrari. Občas se hráč nad poznámkami opravdu zasměje. Nejzajímavější je pak upozornění zobrazované v úvodní obrazovce. Tím je fakt, že hra nesimuluje aktivaci airbagů 🙂

Multiplayer jsme bohužel neměli s kým dostatečně otestovat. Možná se k němu časem vrátíme v nějakém speciálním článku. Offline možnost, tedy splitscreen, je jako vždy vhodný pouze na dostatečně velkou obrazovku.

9

Verdikt

Závěrem nezbývá nic jiného než vyhodnotit výsledky letošního přímého souboje Forzy 3 s Shiftem a přibalit i vedlejší konkurenci v podobě špinavého závodění v DiRT 2. Forza 3 přinesla několik novinek a tou nejlepší je výše nezmíněná možnost kdykoli si přetočit závod zpět a napravit svou chybu. Tato funkce je dobrá především pro ty, co jezdí neustále na hraně. Někde sice hlodá červíček pochybností, protože by se třetí díl mohl zdát jen jakousi nastavovanou kaší. Něco na tom asi bude, ale rozhodně ne v takové míře, jako třeba u NFS: Most Wanted a následném Carbonu. Shift odešel poražen, DiRT 2 nevyhraje ani neprohraje. Forza nabízí výrazně lepší grafiku i ovladatelnost. Na druhou stranu DiRT 2 nikdy skvělé ovládání nesliboval a oproti Forze má takové to „něco“. Říká se tomu příchuť, která hráče naláká, i když mají odježděno x hodin ve všech možných závodních hrách. V tomhle ohledu končí boj nerozluštitelnou remízou. Je tedy pouze na vás jestli zvolíte okruhové, asfaltové a celkem čisté závody nebo prach, špínu a drsné bouračky.
17. 03. 2018 • p.a.c.o0

RECENZE: Pure Farming 2018

Dny se začínají prodlužovat a příroda opět začíná ožívat. Ptáci již zpívat začali, ale pole leckde ještě pokrývá sníh. Zemědělská technika prochází poslední přípravou, aby v případě příznivého počasí byly všechny traktory, kombajny a sečky připraveny vyrazit na pole. Jaká bude letošní úroda těžko odhadovat, ale ta virtuální bude zase určitě stát za to.

»
15. 03. 2018 • chaosteorycz0

Recenze: Train Sim World: Founder’s Edition

Udělat si někdy čas na hraní bývá dosti náročná disciplína. Povinnosti na vás volají z jedné strany, oblíbené záliby mávají z druhého konce a vy ještě nemáte přečteného posledního Kinga. Dítě se domáhá spolupráce u domácího úkolu, zatímco pes nacvičuje irské tance u dveří s vodítkem v tlamě. Dá se při takové bídné konstelaci událostí vůbec hrát? S Train Sim World relativně ano. Dovetail Games se specializují na simulátory a jejich prioritním hřištěm je PC...

»
10. 03. 2018 • kristine4chaos2

Recenze: TT Isle of Man

Závodní simulátory a teď myslím ty opravdové, u kterých se vy musíte podřídit hře, nikoliv ona vám, jsou potrava pro masochisty. Pouze oni dokáží ocenit tvrdé rány zklamání, když se snaží dostat krásce pod spodničku. Poslední místo v tabulce pro ně není důvodem, říci hře sbohem, ale motivací pozvednou hráčské já na další úroveň. A když těsně před cílem zmaří medaile omšelý patník, jen pronesou tichou modlitbičku směrem k zemi...

»
07. 03. 2018 • p.a.c.o13

RECENZE: Gravel

Herní publikum je značně široké a obecně bych si troufl tvrdit, že závodní hry jsou žánrem, který dokáže uspokojit všechny zájemce. Máme tu simulátory, ultra simulátory pro skutečné závodníky a nechybí ani arkády pro to nejširší publikum. Je přitom jedno, zdali se chcete prohánět na dvou nebo čtyřech kolech.

»
06. 03. 2018 • chaosteorycz1

Recenze: Immortal Redneck

Rádi vzpomínáme na hry z 90. let. Na ty tituly, které ještě dnes skloňujeme, když chceme vypíchnout legendárnost toho či onoho projektu. Tehdy, když ještě pojem hráč bylo synonymem podivína, který leze z pokoje jen v případě, že vypadnou pojistky, byly všechny naprostými novinkami. Ždímali z tehdejších strojů maximum a zároveň posouvali žánry do nových mezí. To nostalgie, ta mrcha zpropadená, dává dnešním vývojářům možnost rýžovat na remasterech. A to i takových, na...

»
03. 03. 2018 • chaosteorycz0

Recenze: Mulaka

Původní obyvatelé, kdysi neprobádaných končin, v dnešní době zajímají snad jen těžaře, kteří by jim rádi sebrali i poslední kus země pod nohami, anebo turisty dychtící po poznání. Zbytek světa má vlastní, povětšinou naprosto zbytečné, problémy a nějací indiáni v Mexiku jsou pro ně méně, než status na sociální síti. Není to ale škoda, ptám se? Však dávné kultury mají své kouzlo, určité poselství do budoucna a moudra, z nichž bychom si něco...

»
28. 02. 2018 • p.a.c.o1

RECENZE: Bridge Constructor Portal

Mosty jsou nedílnou součástí naší civilizace skoro od samého počátku, protože přecházet velké i menší toky bylo důležité. Ani v moderní společnosti se tato potřeba nijak nezmenšila, spíše naopak. Mostů se staví stále více a je jedno, jestli jsou součástí dálnice, nebo pomáhají cyklistům snáze překonávat vzdálenosti. Ve virtuálním světě se stavěním mostů hráči zabývají rádi zejména proto, že se dají vytvářet nejrůznorodější konstrukce bez rizika, že by někdo skutečně přišel...

»
22. 02. 2018 • chaosteorycz0

Recenze: The Station

Zdánlivě opuštěná vesmírná stanice a ústřední postava coby pojítko mezi tím, co se událo, a co se teprve stane. U bláznivého Isaaca, kde jsem jen tohle předtím viděl? A už vím, asi ve dvaceti předešlých zpracováních. A přece se chci opět nechat tahat po temných chodbách za doprovodu blikajícího osvětlení. Doslova dychtím po informacích ukrytých v emailové komunikaci, odložených poznámkách a zanechaných vzkazech. Stresové situace a problémy volající po rukách zkušeného...

»