Recenze: Immortal Redneck

Autor: chaosteorycz Publikováno: 6.3.2018, 16:15

Publikováno: 6.3.2018, 16:15

Sociální sítě

O autorovi

chaosteorycz

chaosteorycz

Je autorem 1330 článků

Rádi vzpomínáme na hry z 90. let. Na ty tituly, které ještě dnes skloňujeme, když chceme vypíchnout legendárnost toho či onoho projektu. Tehdy, když ještě pojem hráč bylo synonymem podivína, který leze z pokoje jen v případě, že vypadnou pojistky, byly všechny naprostými novinkami. Ždímali z tehdejších strojů maximum a zároveň posouvali žánry do nových mezí. To nostalgie, ta mrcha zpropadená, dává dnešním vývojářům možnost rýžovat na remasterech. A to i takových, na nichž nebylo za dvacet let téměř sáhnuto. Nechci na nikoho ukazovat, ale to on, nedávno vydaný Turok by měl být odstrašujícím případem. Přitom stačí málo a na prověřených principech může vyjít temperamentní hra s naprosto pitomou zápletkou.

Ne, vážně. Nebo máte nějaké rozumné vysvětlení, jak se z vidláka toužícího vidět egyptské památky stane mumie s kvérem v ruce? No, protože studio Crema to tak potřebovalo a víc vědět nemusíte. Také vás nemusí zajímat, proč se dotyčný nebožák probouzí v hrobce uprostřed údolí, kde ho obklopují tři pyramidy. Důležitý moment přichází až v době zjištění, že zatímco faraóni měli na poslední cestu kanopy a bohatství, vy máte brokovnici, pistoli a pár štanglí dynamitu. Jelikož cesty vedou jen do pyramid, je jasné, že vás nečeká soukromá prohlídka po místech posledního odpočinku egyptských vládců.

Immortal Redneck není ničím jiným, než modernější variací na stařičký Doom nebo Quake. Každá pyramida má několik pater, kdežto vaším úkolem je vyšplhat se až nahoru a zabít hlavního bosse. Celá stavba, skládající se z nepřeberného množství místností, je protkána téměř čtyřmi desítkami nepřátel a jedním menším „šéfem“. Autoři respektují jehlanovitý tvar, tudíž základnu tvoří nejvíce místností. Jsou náhodně poskládány a není výjimkou, že z nich vede vícero cest. Nemyslete si, že vezmete do zaječích, jakmile se na vás vyřítí větší množství protivníků, než jste čekali. Východy se odemykají až po likvidaci všech žab, hrobek, hadů, lebek, válečníků a jiných překážek, které zprvu s Egyptem snad ani nesouvisí.

V rámci tvůrčích možností jsou levely nápadité a nepostrádají atmosféru. Potřebné zpestření obstarávají Skill Rooms, kde jde střelba stranou. Místo ní přichází na řadu něco málo z plošinovek a nástrahy toužící vás upéct či naporcovat. Zdá se to všechno primitivně jednoduché a pokud jste dodnes přeborníky v FPS žánru, asi vám hra na moc dlouho nevydrží, ale všichni ostatní velice rychle skončí zpátky v hrobce. Hra je záměrně dělána stylem jdu-zemřu-vylepším-opakuji, a tak do té doby, dokud vrchol pyramidy nepadne. Proto postavě po zabití zůstávají všechny nasbírané cennosti, to aby je mohla ve stromě dovedností utratit za vylepšení zvyšující zdraví, rychlost nebo průraznost. Speciálními položkami jsou bohové, kteří vám mohou propůjčit zbraně a taktéž speciální schopnosti.

Je celkem milé vidět Amunet, jak mezi její oblíbené zbraně patří SMG, vrhací nože a útočná puška, když Thoth nedá ani ránu bez energetických zbraní. Každý bůh má rozdílné statistiky, takže to není jen o tom, jaký typ zbraní vám vyhovuje, ale i o stylu hraní. Nicméně na hledání máte času, kolik jen potřebujete a mě bavilo jít si na jistou smrt jen proto, že potřebuji více zlata na dalšího člena božstva. Hra má dobré tempo, duší dobře odkazuje na 90. léta a nepotřebuje přitom parazitovat na úspěšné značce. Jediný problém tak vidím v tom, že pro část hráčů půjde o „prázdnou“ egyptskou kryptu s přehnanou obtížností, zatímco jiní Immortal Redneckem proletí jak tajfun.

Titul vám nedá nic zadarmo a na nějaké berličky nebo automatické doplňování zdraví zapomeňte. Co nepopadá z protivníků, to nemáte. Ani munice se nepočítá na tuny, takže bezhlavou palbou docílíte jedině toho, že zbraně budou vhodné leda tak k vrhu. Není to výtka, to chraň Anup, ale jen upozornění pro ty, kteří si pod arkádovou střílečkou představí krvák, při němž se nehnou z místa a nedají ruku ze spouště. Fakt je ale ten, že po dohrání, respektive dobytí třech pyramid, nemá hra už absolutně nic, čím by zaujala. Umožní vám sice vylepšovat skóre v nekonečné pyramidě, příliš zábavné to však není.

Mimo řečené vlastně není hře co vytknout. Grafikou sice nevybočuje, ale ani neuráží. Odladění je na dobré úrovni a za svoje peníze dostanete přesně to, co Xbox Store slibuje. Pokud bych přeci jen jednu věc mohl změnit, volil bych bohatější soundtrack. Ten aktuální je trochu nevýrazný a nejde příliš na ruku dění na obrazovce. Nejdůležitější ovšem je, že máte chuť se k hraní vrátit.

8
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivost

Verdikt

Hledáte-li svižnou střílečku z vlastního pohledu, která vám dá vzpomenout na minulé dekády, už jinam nechoďte. V Crema jdou na to od lesa a typickou koridorovku prodávají v egyptském kabátu, za přispění mytologických bohů. Že si otestujete postřeh, mušku a krátkodobé plánování je jistá věc, zabrat ale dostane i vaše trpělivost. Hodnocení nakonec sráží jen fakt, že by Immortal Redneck zasloužil pompéznější závěr a důmyslnější náplň po dohrání než jen vylepšování statistik. Zrovna čištění pyramid by režim více hráčů slušel.
  • SoulCaliber

    Ešte jedno slovo “ Ziggurat „

17. 03. 2018 • p.a.c.o0

RECENZE: Pure Farming 2018

Dny se začínají prodlužovat a příroda opět začíná ožívat. Ptáci již zpívat začali, ale pole leckde ještě pokrývá sníh. Zemědělská technika prochází poslední přípravou, aby v případě příznivého počasí byly všechny traktory, kombajny a sečky připraveny vyrazit na pole. Jaká bude letošní úroda těžko odhadovat, ale ta virtuální bude zase určitě stát za to.

»
15. 03. 2018 • chaosteorycz0

Recenze: Train Sim World: Founder’s Edition

Udělat si někdy čas na hraní bývá dosti náročná disciplína. Povinnosti na vás volají z jedné strany, oblíbené záliby mávají z druhého konce a vy ještě nemáte přečteného posledního Kinga. Dítě se domáhá spolupráce u domácího úkolu, zatímco pes nacvičuje irské tance u dveří s vodítkem v tlamě. Dá se při takové bídné konstelaci událostí vůbec hrát? S Train Sim World relativně ano. Dovetail Games se specializují na simulátory a jejich prioritním hřištěm je PC...

»
10. 03. 2018 • kristine4chaos2

Recenze: TT Isle of Man

Závodní simulátory a teď myslím ty opravdové, u kterých se vy musíte podřídit hře, nikoliv ona vám, jsou potrava pro masochisty. Pouze oni dokáží ocenit tvrdé rány zklamání, když se snaží dostat krásce pod spodničku. Poslední místo v tabulce pro ně není důvodem, říci hře sbohem, ale motivací pozvednou hráčské já na další úroveň. A když těsně před cílem zmaří medaile omšelý patník, jen pronesou tichou modlitbičku směrem k zemi...

»
07. 03. 2018 • p.a.c.o13

RECENZE: Gravel

Herní publikum je značně široké a obecně bych si troufl tvrdit, že závodní hry jsou žánrem, který dokáže uspokojit všechny zájemce. Máme tu simulátory, ultra simulátory pro skutečné závodníky a nechybí ani arkády pro to nejširší publikum. Je přitom jedno, zdali se chcete prohánět na dvou nebo čtyřech kolech.

»
03. 03. 2018 • chaosteorycz0

Recenze: Mulaka

Původní obyvatelé, kdysi neprobádaných končin, v dnešní době zajímají snad jen těžaře, kteří by jim rádi sebrali i poslední kus země pod nohami, anebo turisty dychtící po poznání. Zbytek světa má vlastní, povětšinou naprosto zbytečné, problémy a nějací indiáni v Mexiku jsou pro ně méně, než status na sociální síti. Není to ale škoda, ptám se? Však dávné kultury mají své kouzlo, určité poselství do budoucna a moudra, z nichž bychom si něco...

»
28. 02. 2018 • p.a.c.o1

RECENZE: Bridge Constructor Portal

Mosty jsou nedílnou součástí naší civilizace skoro od samého počátku, protože přecházet velké i menší toky bylo důležité. Ani v moderní společnosti se tato potřeba nijak nezmenšila, spíše naopak. Mostů se staví stále více a je jedno, jestli jsou součástí dálnice, nebo pomáhají cyklistům snáze překonávat vzdálenosti. Ve virtuálním světě se stavěním mostů hráči zabývají rádi zejména proto, že se dají vytvářet nejrůznorodější konstrukce bez rizika, že by někdo skutečně přišel...

»
22. 02. 2018 • chaosteorycz0

Recenze: The Station

Zdánlivě opuštěná vesmírná stanice a ústřední postava coby pojítko mezi tím, co se událo, a co se teprve stane. U bláznivého Isaaca, kde jsem jen tohle předtím viděl? A už vím, asi ve dvaceti předešlých zpracováních. A přece se chci opět nechat tahat po temných chodbách za doprovodu blikajícího osvětlení. Doslova dychtím po informacích ukrytých v emailové komunikaci, odložených poznámkách a zanechaných vzkazech. Stresové situace a problémy volající po rukách zkušeného...

»
19. 02. 2018 • p.a.c.o20

RECENZE: Kingdom Come: Deliverance

Česká herní scéna o sobě dává průběžně vědět celému hernímu světu a často velice úspěšně. Máme tu hry jako Factorio, Mashinky nebo Space Engineers, ukazující, že u nás dělat hry umíme a také, že máme zajímavé nápady na témata. To ostatně moc velká novinka není, protože i v minulosti byla řada her, které si dokázaly získat celosvětový respekt. Mafie se zapsala do srdcí několika generací hráčů, a i v dnešní době je...

»