RECENZE: Kao the Kangaroo

Autor: HusekD Publikováno: 27.5.2022, 15:01

Publikováno: 27.5.2022, 15:01

Sociální sítě

O autorovi

HusekD

Je autorem 141 článků

Okolo nového milénia se v herním průmyslu začal objevovat nový trend v podobě 3D plošinovek, ve kterých byl hlavní hrdina se zvířecí podobou. Mezi nejznámější tituly patří jednoznačně Sonic, Crash Bandicoot, nebo fialový dráček Spyro. Téměř okamžitě si u hráčů získali velkou popularitu a každý vývojář si přál mít ve svém portfoliu hru s chlupatým hrdinou. S touto vizí si pohrávali i vývojáři ze studia Titus Interactive a už v roce 2000 jsme si mohli na svých konzolích zahrát za roztomilého žlutého klokánka v titulu Kao the Kangaroo. Hra dostávala vesměs průměrná hodnocení, ale i tak si získala srdce mnoha hráčů. Díky tomu jsme se postupem času dočkali hned několika pokračování. Poslední titul dorazil na trh v roce 2005 a od té doby jsme bohužel o klokánkovi Kaovi moc neslyšeli. Tedy až do letošního roku. S příchodem nových dílů a upravených verzí u konkurenčních značek si vývojáři z Tate Multimedia řekli, že by tato značka stála za oživení a mohli by všem dokázat, že se Kao zvládne svým konkurentům vyrovnat i v roce 2022. Kao the Kangaroo přichází do našich obchodů a my vám hru nyní představíme v podrobné recenzi. Nasaďte si boxerské rukavice a jdeme na to.

Abychom si hned z kraje odbyli to nejhorší, tak se podíváme na příběh. Ten je v případě nového Kaa nezajímavý, přímočarý a bohužel se to po celou délku hry ani trochu nezlepší. Hned v úvodu zjistíte, že je váš otec dlouhodobě nezvěstný a aby toho pro zdejší komunitu nebylo málo, tak se nyní ztratila i vaše milovaná sestra Kaia. Ačkoliv jste nezkušený malý bojovník, tak vám rozhodně nechybí kuráž a odvaha. Rozhodnete se, že půjdete po stopách své sestry a přivedete jí za každou cenu zpět. Výprava by nemusela být tak strastiplná, pokud by ovšem zdejší svět nesužovalo nebezpečí v podobě Válečníka věčnosti. Ten v okolí vaší domoviny rozesel hned několik tajemných krystalů, díky kterým dokáže ovládnout mysl i těch nejlepších válečníků. Naštěstí brzy naleznete otcovy boxerské rukavice, které na vašich rukou získají kouzelnou moc. Na pomoc se s vámi vydá i váš koalí mistr Walt a zdejší koumák Šikula, jenž by díky své zručnosti mohl být klidně bratrem Rampy McKváka. Na svých cestách navštívíte čtyři rozdílné lokace, které se dále rozšiřují do několika úrovní. Cesta k nim je ovšem zapečetěna kouzelnou silou a pro jejich otevření bude zapotřebí sesbírat požadovaný počet kouzelných run. Pokud nějakou runu uvidíte, tak se pro ni ihned vydejte. Vyhnete se tak možné frustraci, kvůli nutnému opakování již proběhnutých lokací. Kromě vašeho rodilého tropického ostrova Hopalloo se můžete těšit například na Hladovou džungli nebo Zamrzlé hory. Každá z těchto lokací má své specifické herní prvky a také nepřátele, na které při průzkumu narazíte. Jejich vzhled i schopnosti se od sebe dostatečně odlišují a nebude vám tedy připadat, že neustále narážíte na stejné protivníky. Na konci každé lokace se utkáte i s finálním bossem. Ačkoliv je jinak hra dobře přístupná pro menší hráče, tak mám obavu, že právě u konečných soubojů budou vaše ratolesti potřebovat pomocnou ruku.

Pokud bych měl na hře něco vyzdvihnout, tak to bude jednoznačně její hratelnost. 3D plošinovky se často potýkají se špatným úhlem kamery, nepřesným ovládáním, nebo nezajímavými herními mechanikami. Na tyto neduhy u Kaa nenarazíte a po celou dobu se budete zajisté dobře bavit. Základní ovládání se drží standardů, a tudíž vás tu nic nepřekvapí. Ze začátku můžete s klokánkem běhat, skákat, dělat kotouly a používat údery na zneškodnění nepřátel či rozbíjení předmětů za účelem sesbírání co největšího počtu zlatých dukátů. V případě, že se vám podaří udělit několik úderů, aniž byste byli zasaženi, tak se vám nabije speciální silný útok, jenž dokáže zneškodnit hned několik protivníků ve vaší blízkosti. S každým postupem v příběhu se budete učit nové schopnosti, které udělají hratelnost mnohem zajímavější. Využijete kouzelné krystaly pro zpřístupnění jinak neviditelných plošin, budete „ručkovat“ za pomoci vašich uší, ale hlavně dokážete díky svým rukavicím ovládat environmentální síly. Jako první přijde na řadu oheň, ale postupem času se dostanete i k mrazu a větru. Tyto schopnosti si uchováváte ve třech slotech a smíte mezi nimi libovolně přepínat podle toho, co se vám bude na cestě zrovna hodit. Ohněm například rozbijete dřevěnou překážku, mrazem uděláte na vodní hladině led a za pomoci větru si přitáhnete požadovaný předmět. Tyto schopnosti nakonec využijete i v soubojích s bossy. V případě, že spotřebujete veškerou zemskou sílu, tak stačí najít požadovaný totem s konkrétním motivem a opět si rukavice dobít. Také zajisté nastane situace, kdy bude váš cíl vzdálený dál než na dosah vašich paží a v takovém případě budete mít k dispozici bumerang. Na ten se dokonce dají přenést i speciální schopnosti z vašich rukavic. Vývojáři dokázali dobře skloubit délku hry a postupné získávání nových schopností. Každá lokace přináší něco nového a vy se po celou dobu hraní budete učit nové věci. Díky tomu není hra stereotypní a udrží si vaší pozornost po celou dobu hraní. Součástí lokací jsou i skryté místnosti, které si zaslouží důkladně prozkoumat. Ve spoustě případů tam narazíte na Studny věčnosti. V případě že studnu navštívíte, tak na vás čeká krátká speciální úroveň, kde bude vaším úkolem sesbírat veškeré dukáty a drahokamy v co možná nejkratším čase. Nakonec se připravte na několik variant rébusů. Ty sice nebudou pro zkušeného hráče velkou překážkou, ale menší hráče zajisté na chvilku zaměstnají.

K plošinovkám neodmyslitelně patří i sběratelské předměty. Ty jsou tu zastoupeny v několika variantách. Základ tvoří zlaté dukáty, které jsou rozesety téměř všude, kam se podíváte. Jejich poctivé sbírání vám může být do budoucna k užitku, a proto byste je neměli bezohledně přehlížet. U obchodníků si za ně můžete pořídit nové oblečení, nebo koupit rozšíření vašich srdíček a životů. Srdíčka ukazují, kolik zvládnete utržit poškození. O život přijdete v případě ztráty všech srdíček, a pokud již nebudete mít žádný život, tak vám nezbývá nic jiného, než odehrát daný level od začátku. Dále tu máme drahokamy, které kromě sběratelské hodnoty nemají žádné vedlejší využití. Pokaždé když porazíte nového nepřítele, setkáte se s novým parťákem, nebo získáte nový předmět, tak obdržíte informační svitek. V herním menu se poté můžete podívat do Kaopedie ve které najdete podrobný popis dotyčného předmětu, schopností, nebo postav. Nakonec tu máme hledání písmenek z vašeho jména, které nemůže chybět v žádné dobré plošinovce. Za jeho kompletní sesbírání obdržíte speciální oblečení.

Grafické zpracování na tom není vůbec špatně. Na Xboxu Series X je hra plynulá a nezaznamenal jsem ani sebemenší zaškubávání. Všechny textury jsou hezky ostré a zvolená barevná paleta je velmi příjemná na pohled. Jednotlivé úrovně mají hodně zajímavých detailů a díky tomu je radost prozkoumávat veškerá zákoutí hry. Samotné zvuky snad nikoho neurazí, ale mám velkou výtku k dabingu a k hudebnímu doprovodu. Scénář je napsaný jako pro děti předškolního věku a ani hlasové provedení na tom není lépe. Ano, mohli bychom zde říci, že hra cílí primárně na mladší publikum, ale to přece není důvod k nekvalitním dialogům, které v mnoha případech zní přímo hloupě. Hra je na poměry plošinovky docela upovídaná a dokonce obsahuje i českou lokalizaci ve formě titulků. O to větší škoda je, že si s tím vývojáři nedali trochu víc práce. Každá lokace má svůj originální hudební doprovod, ale nejedná se o nic zapamatovatelného. Dokonce se hudba dostává do finálních cutscén, kde je opravdu rušivá. Postavy mezi sebou vedou dialog a vy k tomu neustále slyšíte monotónní hudbu z dokončeného bossfightu. Velkou část prostředků pravděpodobně spolkla vizuální stránka hry a zde už byli vývojáři nuceni trochu šetřit.

Nový Kao the Kangaroo se určitě zařadí mezi ty úspěšnější herní 3D plošinovky. Jeho dobrá hratelnost a hezké grafické zpracování je ale bohužel podkopáváno nezajímavým příběhem, hloupými dialogy a hudebním doprovodem. Za mě se ale stejně vyplatí přimhouřit oči a vydat se na toto klokaní dobrodružství. Dostanete zábavnou hratelnost v nádherném barevném světě, který si vás udrží na nějakých 6-8h. V případě, že budete chtít vyzobat veškeré sběratelské předměty, tak se bezpochyby dostanete i na dvojnásobek.

Kao the Kangaroo vychází 27.5.2022 pro Xbox One a Xbox Series X/S za cenu 859kč.

8
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivost

Verdikt

Ať už máte rádi 3D plošinovky, nebo chcete jen udělat radost vašim dětem, tak je v obou případech nový Kao the Kangaroo ideální volbou.
hratelnostslabší příběh
grafikahudební doprovod
rozmanitost světůdabing
čeština
boss fighty
cena
27. 06. 2022 • HusekD0

RECENZE: MX vs ATV Legends

Závodních sérií máme na Xboxu jako hub po dešti, ale jen malá hrstka z nich se z nepochopitelného důvodu věnuje terénním motorkám. V současné době máme na výběr z MXGP, Monster Energy Supercross od společnosti Milestone, nebo můžeme sáhnout po odlehčenější variantě v podobě MX vs ATV od Rainbow Studios. Právě ti začali s touto sérií již v roce 2005, kdy nám představili titul MX vs ATV Unleashed. Hra získávala...

»
27. 06. 2022 • Lukáš Urban0

Recenze: Zorro The Chronicles

Slunce lehce objímá hory a pomalu se sune do jejich stínu, aby místo na obloze předalo hvězdám. Byla by to romantická chvíle podtrhnutá chumlem slámy valícím se prérií, kdyby se okolím nerozléhalo sténání nebohých vesničanů, kteří jsou opětovně utlačováni vojsky kapitána Montera. Nebo tentokrát spíše lidmi Monasteria. Na kžadý pád, oblažen vlastní dokonalostí je první a poslední instancí Kalifornie v době, kdy tím nejrychlejším poštovním spojením byl dostavník. Jenže tentokrát to...

»
24. 06. 2022 • HusekD0

RECENZE: Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder´s Revenge

Pokud jste vyrůstali v devadesátkách, tak vám tito hrdinové jistě nebudou cizí. Želvy Ninja se jako většina tehdejších hrdinů zrodila v komiksové podobě. Měla je na svědomí americká společnost Mirage Studios, která s nimi vydala v roce 1984 první časopis v pouhém několikatisícovém vydání. I přes to si okamžitě získali srdce mladých čtenářů a bylo jasné, že zmutovaní ninjové mají obrovský potenciál. My si je ovšem pamatujeme především díky kreslené...

»
28. 05. 2022 • p.a.c.o0

RECENZE: Tourist Bus Simulator

Kvituji s povděkem, že i na konzole se začíná objevovat stále více simulátorů, které si dokonce konkurují i v rámci kategorií. Není jich sice stále tolik, jako na jejich hlavní PC platformě a stále čekáme, až se čeští SCS Software rozhoupají a nabídnout Euro Truck Simulator i hráčům na konzolích. Proč všichni toužíme a přivoláváme právě tuhle hru? No, protože veškerá produkce, která se doposavad objevila, neoplývala nějakou extra kvalitou. Bylo přitom...

»
27. 05. 2022 • DandyCZE0

RECENZE: Thrustmaster TCA Yoke Pack Boeing Edition

Jako velký fanoušek letadel si nikdy nenechám ujít možnost vyzkoušet nové perifériím které mají umocňovat požitek z hraní her. Dneska se nám do rukou dostala novinka od společnosti Thrustmaster, tak jí jdeme vyzkoušet.

»
21. 05. 2022 • Michael Chrobok0

RECENZE: Vampire: The Masquerade Swansong

Jméno světa World of Darkness, ze kterého vychází celá řada papírových RPG a jiných děl, jistě mnohým hráčům na první dobrou nic neřekne. Jakmile ale zmíním hry jako Vampire: The Masquerade Redemtion či Bloodlines, jistě se srdce nejednoho hráče zatetelí blahem. Ostatně právě Bloodlines si získalo prakticky kultovní status, o který se komunita starala dlouho poté, co se studio Troika Games rozpadlo na prach. Bouřlivé reakce také vyvolalo oznámení pokračování...

»
19. 05. 2022 • Lukáš Urban0

Recenze: Dolmen

Už jste přemýšleli nad tím, že vyhlížená budoucnost nejspíš nebude tak růžová, jak si optimisté z řad vesmírných kolonizátorů a objevitelů představují? Případů, kdy lidstvo našlo kdesi v kosmu nový eden, je méně než úspěšných útěků z Alcatrazu. Přitom nutnost vytvořit životadárné prostředí je tou nejmenší překážkou. Většinou narazí už výprava průkopníků, která najde tajemný artefakt, mimozemská vejce nebo slabinu palubního počítače, jehož obvody se rozhodnou posádku vyřadit. No a kde je mimozemská...

»
21. 04. 2022 • HusekD0

RECENZE: MotoGP 22

Italská společnost Milestone nás pravidelně zásobuje svými závodními tituly. Minulý měsíc jsme vám v recenzi představili páté pokračování ze série Monster Energy Supercross, jenž si od nás odneslo velmi kladné hodnocení. Pokud ale při závodech dáváte místo prachu a bláta přednost rozpálenému asfaltu, tak jsme právě pro vás nyní připravili podrobný rozbor krále jednostopého motoristického sportu v podobě licencované hry MotoGP 22. Letošní ročník sebou přinesl spoustu zajímavých novinek a...

»