RECENZE: LEGO Batman 3: Beyond Gotham pro Xbox One

Autor: Josef Brožek Publikováno: 15.11.2014, 18:43

Publikováno: 15.11.2014, 18:43

Sociální sítě

O autorovi

Josef Brožek

Josef Brožek

Je autorem 748 článků

Lego je fenomén, nejen stavebnice, ale i známá značka videoher, a proto není divu, že i přes neustále se opakující se koncept, TT Games vydávají hromadu her s touto tematikou, letos je Lego Batman 3 už třetí (vlastně čtvrtou) Lego hrou. Ne všechny byly úspěšné, což ovlivňuje zejména tematika, jakou disponuje. Troufneme si říct, že nejzajímavější letos bylo Marvel Heroes protože nabídlo spoustu hrdinů, ve kterých si každý našel toho svého. Druhý byl ten z filmu Lego The Movie, který nabízel mix všech popkulturních virtuálních postav a někde na nás vzadu hází o prsten prasátka Hobbit, jenž se tak snaží prosadit, ale moc se mu to nedaří. Proč, to nevíme, hra to špatná nebyla. Dnes se vedle Marvelu postavil i DC Heroes s třetím Batmanem Lego série.

Přestože se hra jmenuje Lego Batman 3: Beyond Gotham, najdete v ní téměř všechny postavičky DC univerza, autoři totiž skvěle využili Ligy Spravedlivých, proti kterým postavil hlavního záporáka Brainiaca ovládajícího jakoukoliv mysl, zamíchal do omáčky Jokera a jeho kumpány, a to celé dochutil ostatními známými postavičkami. Klidně by tak mohli autoři přejmenovat Batmana na „DC Heroes“, jenže to asi markeťáci z TT nedovolili, protože batmanovská série v Legu je jedna z nejpopulárnějších. Navíc všichni víme nebo alespoň tušíme, na jakou věkovou kategorii lego hry především cílí. Nicméně, Batmana mají rádi všichni, už je kvůli Arkham sérii od Warner Bros. Interactive, čili sázka na jistotu. Nutno dodat, že ani nejinfantilnějšího dospěláka Lego humor do kolen nedostane, ale je milý a povznášející, plus ke kombu Robin-Batman, za které nejčastěji budete hrát (tedy hlavně za netopýřího muže), skvěle se doplňující.

O grafické stránce hry se snad nemá cenu vůbec zmiňovat, snad jen, že lego vypadá uvěřitelněji, ale ne zas tak, abyste se na něj báli šlápnout, stíny světla odlesky to vše v místním rozmanitém světě vypadá lépe. Je takřka pravidlem, že v každé úrovni jsou odlišná prostředí, ze začátku si střihnete Batmana a Robina a později dojde i na shluk vícero hrdinů, tedy po parádním přesunu do vesmíru, kde se především bude hra odehrávat a my si kapitolku s přesunem snad nejvíce užili. Batman a Robin nebo jiná postava v současném dějišti jimi nahrazená má vždy osm různých převleků(?) dodávající hrdinovi odlišné ne-superhrdinské schopnosti, jako pokládání bomb, létání, nasávání lega, ovládání počítačů nebo třeba rozbíjení skla. Dohromady, protože Robin a Batman má jiné schopnosti, tedy máme 16 kombinací, jak danou a téměř vždy triviální hádanku vyřešit, plus tedy připočteme výjimky, kdy potřebujete určitého superhrdinu s určitou schopností, akorát vám hra vždy poví, co za paňďuláka potřebujete, takže žádné velké lámání hlavy nečekejte. Mimochodem hratelných hrdinů a antihrdinů je přes 150.

image

Hratelnost je stejná jako u jiných lego her a herní mechanismy zůstali nezměněny, stejně tak jako velmi častý problém se zlobivou kamerou, ale na to jsme si už tak nějak zvykli. I když házet klacky pod nohy už v prvním počátku hry, si mohli autoři odpustit. Možná, že mohli vývojáři dovolit hráči hru samovolně prozkoumat a nedávat u každé pitomosti nápovědu v podobě „největšího fandy Batmana v dějinách lidstva“, nám to přišlo otravné už po třetí nápovědy, a to, že se nám objevovaly snad po celou dobu hraní, jsme se snažili úspěšně ignorovat.

Své sběratelské předměty a odměny za ně naleznete v pozorovatelně, kde mimo jiné lze nakoupit různá vylepšení, podvůdky a postavy, bohužel některé věci se zpřístupní až postupem hrou, nu což. Alespoň se vám pak zpřístupní možnost odemčení bonusových levelů, jež odemykáte sbíráním kitů, kostiček, apod. U těch už obtížnost znatelně narůstá oproti průchodu hrou, kde prsty a ani mozek moc nepotrápíte. A pokud by vám to nestačilo, tak na storu najdete několik zajímavých DLC, jako „Man of Steel“ či „The Dark Knight“, kde se podíváte pod pokličku oněch příběhů.

BatCow_01

Dá se říct a říkáme, že Beyond Gotham nenese jen břemeno nezávazného pokračování druhého dílu, ale je jednou z těch lepších Lego her. Disponuje vším, co si může fanoušek Lega a hrdinů z DC univerza přát a nenajdete tu ani moc chyb, nad kterými byste se dlouho vztekali. Jednoduché hádanky v průběhu hraní vám čas od času zpříjemní nějaká ta minihra, opět triviální, což ale skvěle kompenzuje zapeklitost lovu sběratelských předmětů. To všechno navíc potrhuje o něco lepší grafické zpracování, než jakým disponovali předchůdci, plus jemný humor tvůrců jak hry, tak samotného světa. Letos vyšel i podobný počin ze světa Marvel, a tak záleží jen na vás, co preferujete a co eventuálně potomkům nadělíte pod stromeček o blížících se Vánocích. Už je ta nějak zvykem, že Lego hry, jsou spíše pro mladší osazenstvo, avšak určitě si hraní užijí i fanoušci onoho univerza. Příběhy jsou buďto úplně jiné a originální, nebo alespoň parodují originál s grácií. A máte-li doma dva ovladače, je tak nějak už zvykem, že s potomkem, nebo s kamarádem můžete hrát u jedné telky ve dvou, a to u Batmana vřele doporučujeme. Jedinou věcí, co nám vadí a kterou je dobré na závěr podotknout je cena. Tak nějak pořád nedokážeme pochopit, proč jsou nové lego hry tak drahé, cenovka pod tisíc korun by jim slušela mnohem více, některé díly za to ale stojí, Lego Batman 3: Beyond Gotham nevyjímaje.

8
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivostMultiplayer

Verdikt

Beyond Gotham je jeden z mála Lego her, které doporučujeme jakékoliv věkové kategorii koupit a zahrát si, a to především s kamarádem uvelebeného u vás na gauči. Skvělý příběh, jemný humor, ještě o něco hezčí grafické zpracování, variabilita prostředí a masy hratelných postav, je skvělým protivníkem Marvel Heroes, které vyšlo tento rok také. Je tedy jen na vás, které univerzum preferujete, protože Lego Batman 3: Beyond Gotham, je především o DC hrdinech a ne jen o Batmanovi.
17. 02. 2021 • Lukáš Urban0

Recenze: The Wild Eight

Divoká osmička není pokračování Tarantinova bijáku. Nejde o dospělý snímek se zvýšenou spotřebou lubrikačního gelu. A kupodivu se za ním neukrývá ani dokument z indiánské rezervace. Jméno patří malému titulu zaměřenému na přežití, jehož konzolové vydání přichází v době, kdy se o milovníky survivalu pokouší kooperační Project Winter. Konkurence ale nakonec může novince pomoci, protože lidi si rádi hrají na dobrodruhy. Jen u toho občas chtějí být sami. Navzdory mrazu, hladovým šelmám...

»
06. 02. 2021 • Lukáš Urban0

Recenze: Werewolf: The Apocalypse – Earthblood

Vášně se rodí už v útlém věku. To znamená, že pokud mluvíte bassem a jako prcek jste měnili autíčka za panenky, nejenom, že se vám zúžil potencionální okruh partnerů v dospělosti, ale nejspíš vás čeká kariéra módního návrháře nebo kadeřníka. Což může být pořád lepší než se dostat v předškolním věku k filmovému braku, kde profesor během úplňku snižuje počty studentské koleje dlouhými drápy a ostrými zuby. Do chlupatých kostýmů se sice zatím neoblékám,...

»
04. 02. 2021 • Lukáš Urban0

Recenze: Gods Will Fall

„Už toho máme dost! Copak musíme pořád poslouchat ty křeny nahoře? Nespočet generací jim sloužíme a stejně je to málo. Kdybychom se rozpůlili, sešlou na nás kletbu, že jsme se nerozčtvrtili. Poslušně skládáme slib oddanosti a když nějaký lehce retardovaný vesničan nepochopí otázku napoprvé, zahubí ho i s rodinou. Navíc jsou nenažraní a na obětech berou víc než daňový úřad. To musí skončit teď hned. Kdo se nebojí zubaté s brouskem v ruce,...

»
28. 01. 2021 • p.a.c.o0

RECENZE: Balancelot

Jsou situace, kdy není snadné udržet balanc. Třeba když je zima a chodníky vůbec nekloužou, ideálně ještě k tomu jdeme z kopce, nebo když se vracíme úplně střízliví z hospody. Rovnováha je přitom naším každodenním chlebem, protože bez ní bychom nikam nedošli, a taky bychom mohli vypadnout z postele, což se ale mnohým děje z nejrůznějších příčin tak jako tak.

»
27. 01. 2021 • Lukáš Urban10

Recenze: The Medium

Děsit lze mnoha způsoby. Dobře budovanou atmosférou jak za starých časů, lekačkami dle moderního mustru a dějem, pakliže je scénárista dostatečně vynalézavý a nespadne do léty omletých klišé. Nahánět hrůzu je možné i technickým stavem hry, ale zrovna v této disciplíně Bloober Team výrazně nevyniká. Přestože je z Polska. Spíše se zaměřuje na lidskou mysl, z níž tahá ty nejtemnější obavy. Protože největším nepřítelem není stín nalomené větve v šeru noci, ani meluzína úřadující...

»
25. 01. 2021 • HusekD0

RECENZE: Override 2: Super Mech League

V roce 2018 nám společnost Modus Games přinesla zajímavě vyhlížející akční hru s obřími roboty pod názvem Override: Mech City Brawl. Chopili jste se tak ovládání jednoho z dvanácti mechů a šli jste bránit planetu proti invazi vetřelců z vesmíru. Hra získávala velmi dobré hodnocení a tak jsme se už v roce 2020 dočkali pokračovaní s názvem Override 2: Super Mech League, které měli na starosti stejní vývojáři ze studia Modus Games Brazil. Sedm let po...

»
23. 01. 2021 • japo1

Recenze: Hitman 3 – více než důstojné zakončení ságy

Od restartu série Hitman uběhlo právě pět let. Nová sága Hitmana od počátku kladla vysoký důraz na design úrovní – každá zabijákova mise byla obsáhlou do sebe zapadající skládačkou, spojenou jak z pečlivě nascriptovaných, tak i hráčem ovlivnitelných událostí. Každý průchod misí tak umožňoval hráči, poté co shromáždil požadované informace o samotném úkolu, zvolit zajímavý a někdy i dost kuriózní způsob, jak svůj cíl sprovodit ze světa. Platilo, že s...

»
07. 01. 2021 • Michael Chrobok0

RECENZE: Yes, Your Grace

Kdo někdy nechtěl mít na povel celé království, ať hodí kamenem. V pixelartové hře Yes Your Grace se vžijete do role panovníka malého království a poměrně názorně vám předvede, že se nejedná o jednoduchou úlohu pro každého.

»