RECENZE: Minecraft Legends

Autor: HusekD Publikováno: 14.4.2023, 17:43

Publikováno: 14.4.2023, 17:43

Sociální sítě

O autorovi

HusekD

Je autorem 256 článků

Minecraft je tu s námi už čtrnáct let a za dobu své existence dokázal přilákat milióny hráčů po celém světě. A není se čemu divit. Díky své volnosti, kreativitě a celkovému zpracování dává hráčům jedinečný herní zážitek. Udržet titul aktuální po tak dlouho dobu ovšem není nic snadného. Dočkali jsme se proto spousty velkých updatů, nespočtu zajímavých modifikací, ale také úplně nových her, které experimentovali s různými žánry. Mohli jsme si tak zahrát Minecraft v podobě příběhové adventury v Telltale’s Minecraft: Story Mode, nebo jako akční RPG ve stylu Diabla v Minecarft Dungeons.

Vývojáři z Mojang Studios ovšem věří, že pro ně neexistují žádné hranice a tak spojili síly se studiem Blackbird Interactive a přináší nám opět nový titul, který svojí hratelností zasahuje do několika rozdílných žánrů. Když jsme poprvé uslyšeli o Minecraft Legends, tak jsme si mysleli, že půjde o klasickou RTS hru. S přibývajícími informacemi získávala hra mnohem jasnější podobu a ačkoliv se v samotném jádru opravdu jedná o real-time strategii, tak má mnohem akčnější hratelnost. O tom už ale více v samotné recenzi.

Zásadním rozdílem oproti klasické strategii je v tom, že neovládáte hru jako nejvyšší bůh z pohledu shora dolů, ale aktivně se zapojujete do veškerého dění v roli svého hrdiny. Můžete tedy pobíhat po světě, pomáhat spolubojovníkům v soubojích a zároveň provádět výstavbu budov a opevnění. Vše se odehrává v reálném čase a jedná se o velmi akční hratelnost, která s sebou přináší spoustu výhod, ale zároveň i značných nedostatků. Patřím mezi pravidelné hráče konzolových strategií a tak bych měl větší radost z klasického provedení. Chápu ovšem, proč se vývojáři rozhodli pro tento experiment. Vytvořit intuitivní ovládání pro ovladač není nic snadného a Minecraft Legends cílí na obrovskou hráčkou základnu, tvořenou všemi generacemi. Nedávno vydaný Age of Empires 2 nám sice dokázal, že je možné pohodlně ovládat strategii i na ovladači, ale přesto spousta hráčů sáhla po možnosti připojení klávesnice a myši. Minecraft Legends si dokáže v krátkém čase osvojit úplně každý. Od pětiletých nováčků, až po zasloužilé hráčské veterány.

 

Jedním ze tří základních herních módů je příběhová kampaň. Naučíte se zde ovládat důležité herní mechaniky a pochopíte fungování tamního světa. Overworld se stal terčem útoku ze samotného pekla. Zlý piglini vtrhli skrze portály na povrch a začali devastovat vše, co jim přišlo do cesty. Toho si samozřejmě všimli prastaré bytosti dohlížející na zdejší svět. Patří mezi ně Prozíravost, Akce a Rozum. Nemohou se ovšem aktivně zapojit do obrany světa a tak vyhledají pomoc u vašeho hrdiny. Záchrana světa bude jen ve vašich hranatých rukou. Obdržíte od Prastarých kouzelnou loutnu, díky které dokážete ovládat bytosti a udělovat příkazy nádeníkům. Jedná se o drobné pomocníky, kteří za vás odvádějí veškerou práci. Oproti klasickému Minecraftu zde sami nic nestavíte a ani netěžíte. Stačí zadat pokyn a modří nádeníci za vás posbírají zadané stavební materiály, jako například dřevo, kámen, nebo uhlí. Žlutí nádeníci se zase postarají o veškerou výstavbu budov. Tento poloautomatický systém se mi zalíbil a jsem rád, že vývojáři nenechali veškerý management pouze na vás. Piglini jsou neúnavní a neustále rozšiřují svá území, je jen na vás, aby jste ochránili zdejší obyvatele. A tím myslím opravdu všechny. Pekelní útočnici jsou hrozbou pro celý svět a kvůli tomu spojíte síly se zvířaty, kostlivci, zombíky, ale dokonce i s vybuchujícími Creepery. Dokážete zachránit svět od rozšiřující se temnoty?

Minecraft Legends neobsahuje pouze kampaň, kterou můžete odehrát sólo, nebo s partou čtyř lidí. V menu najdete i záložku pod názvem Ztracené Legendy, kde se schovává speciální výzva. Pokud dokážete přežít dvacet nepřátelských vln, tak dostanete za odměnu speciální zlatý skin. Každý měsíc mají dorazit nové výzvy a tak se máme určitě nač těšit. Hord režim jsem si užíval z celé hry nejvíc a byla skutečná výzva poskládat obranu tak, aby mi piglini nezničili důležitou fontánu.
Další možností, jak hrát Minecraft Legends je online režim. V něm se proti sobě postaví dva týmy a vaším úkolem je porazit soupeře. Mapy nejsou moc velké, ale nacházejí se na nich veškeré potřebné suroviny. Jelikož je inventář propojený s celým týmem, tak není rozumné, aby každý hráč dělal veškerou činnost. Rozdělení rolí je klíčové k samotnému vítězství. Jeden hráč bude sbírat suroviny, další stavět opevnění a třetí může obhlížet nepřátelský tábor. Komunikace je zde důležitá a proto uděláte nejlíp, když se do hraní pustíte s partou třech kamarádů.

Minecraft Legends ale bohužel není bez chyby. Velký nedostatek vidím v samotném hrdinovi. Kromě rozdávání rozkazů a bezvýznamného máchání mečem nemá hráčský charakter téměř žádné možnosti, jak v boji přispět k vítězství. Není zde žádné levelování postavy, nebo vybírání ze speciálních schopností. To by dodalo hře na hloubce a zábavnosti. Dalším mínusem je umělá inteligence spolubojovníků. Věčně se zasekávají o překážky a musíte si neustále hlídat, zdali jste cestou někoho nepoztráceli. Bojovníkům můžete zadávat i jednoduché úkoly, ale mnohdy je jednodušší posbírat celou partu a společně vyjet proti nepříteli. Velký otazník se vznáší i nad záložkou Tržiště. V současné době zde najdeme pouze jeden předražený balíček skinů, ale nevíme co se zde objeví při samotném vydání. Doufejme, že nebudeme muset platit za nové mapy a doplňky, jako je tomu v klasickém Minecraftu. Hra obsahuje českou lokalizaci ve formě titulků, ale obsahuje i hlasové předčítání, které bohužel moc nefunguje.

Minecraft Legends je dalším zajímavým spinoffem, který má slušnou základnu. Pokud přibudou nové online režimy, budeme dostávat pravidelně nové výzvy a neobjeví se v Tržišti obsah, který by měl být přístupný všem hráčům bez zbytečného dalšího placení, tak věřím, že u Minecraft Legends zůstaneme další roky, jako tomu bylo u Minecraft Dungeons.

Minecraft Legends vychází pro Xbox Series X/S a Xbox One 18.4.2023 za cenu 1099kč a je od prvního dne součástí předplatného Xbox Game Pass.

7
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivostMultiplayer

Verdikt

Minecraft Legends je zábavnou akční strategií, která má velký potenciál. Pokud nás budou vývojáři zásobovat zajímavým obsahem a opraví drobné nedostatky, tak s ní zajisté strávíme desítky, nebo dokonce stovky hodin.
originální hratelnostumělá inteligence
grafikanevyužitý potenciál hlavního hrdiny
multiplayertržiště
čeština
herní módy
Game Pass
ovládání
26. 09. 2023 • HusekD0

RECENZE: Mortal Kombat 1

Značka Mortal Kombat je tu s námi už přes třicet let a za tuto dobu jsme se dočkali celkem 26 titulů, které vycházely na všechny důležité systémy. Samotný počátek najdeme u klasických arkádových automatů, kam Mortal Kombat dorazil v roce 1992. Rok poté došlo k převedení na domácí konzole a díky tomu se rozjela nesmrtelná série sahající až do dnešní doby. Mortal Kombat nebyl první velkou bojovkou a vývojáři z...

»
25. 09. 2023 • Lukáš Urban0

Recenze: Ad Infinitum

Až po návštěvě specializovaného odborníka zjistíte, že noční můry, ve kterých vás pronásleduje obří propiska a deformovaná písmena se snaží ukončit vaše bytí, je pouze výsledkem špatného vstupu na základní školu. Usazení vedle Tondy Vomáčky přineslo nekontrolovatelnou ztrátu učebních pomůcek, a to zejména písmenek, která končila všude možně, jen ne v pevných deskách z domova. Takže nikoliv, nejste blázni, jen jste toho parchanta měli majznout přezůvkou po tlamě a teď by se...

»
22. 09. 2023 • p.a.c.o0

RECENZE: The Crew Motorfest

Arkádové závodění má minimálně na platformě Xbox jasného krále, kterým je Forza Horizon. Její zatím poslední 5 díl už sice nebyl tak převratný, jako třeba ten druhý nebo třetí, ale i tak jsou to stále skvělé závody. Konkurence však nespí a nabízí hned dvě další série – Test Drive a The Crew. Zajímavé na tom je, že například Test Drive Unlimited 2 dělalo studio Eden Games, jehož tři původní zakladatelé...

»
16. 09. 2023 • HusekD0

RECENZE: Starfield

Letošní rok už přinesl hráčům spoustu zajímavých titulů, ale největší očekávání patřilo bezesporu novému RPG od společnosti Bethesda Game Studios, pod názvem Starfield. Od prvního představení na veletrhu E3 uběhlo dlouhých pět let a my se konečně můžeme ponořit do prozkoumávání tajuplného vesmíru. Bethesda patří v tomto žánru mezi má nejoblíbenější herní studia a doposud jsem nevynechal jediný jejich titul. Proto není velkým překvapením, že jsem Starfield bedlivě sledoval a...

»
14. 09. 2023 • Lukáš Urban0

Recenze: Trine 5: A Clockwork Conspiracy

Když se potkají kouzelník, rytíř a zlodějka, je zaděláno na pořádný mejdan. Magie teče proudem, odvaha poklonkuje nasbíraným úspěchům a jedna kapsa si nemůže být jista, zda zůstane na konci večera plná. Vlastně by z toho byl počátek fajn RPG záležitosti, kde může jeden z úkolů skončit mezidruhovým dobrodružstvím plným citů. Jenže tohle je Trine, což znamená, že hranice mezi dobrem a zlem nemá příliš pevné základy a že setkání hrdinů rozhodně...

»
14. 09. 2023 • p.a.c.o0

RECENZE: Moving Out 2

Kooperativní hry jsou super. Sednete si na gauč vedle sebe, otevřete si pivo, víno, limonádu, zkrátka co máte rádi a pustíte se do hraní. Výběr je v dnešní době opravdu velký, takže není problém spolupracovat nebo si vzájemně škodit. Co se herní náplně týče, můžeme hrát různé adventury – tímto zdravím skvělou vztahovou terapii It Takes Two – nebo postřehovky typu Ovecrcooked.

»
08. 09. 2023 • Michael Chrobok0

RECENZE: Stray Gods: The Roleplaying Musical

Hned na úvod se musím k něčemu přiznat: nesnáším muzikály. Ať už jde o divadelní klasiky či moderní pohádky od Disneyho, jakmile se začne zpívat, beru nohy na ramena. Přesto jsem měl během oznámení hry Stray Gods zvláštní pocit, který mě ke hře z nějakého důvodu táhnul, a já měl chuť si ji vyzkoušet. A musím říct, že mě prvotina od Summerfall Studios naprosto okouzlila a změnila můj pohled na...

»
04. 09. 2023 • p.a.c.o0

RECENZE: Under The Waves

Více jak 71% zemského povrchu pokrývá voda a většinu z toho tvoří moře nebo oceány. Zajímavé na tom je, že jich máme prozkoumáno jenom opravdu málo. Celá řada z nich je totiž tak hluboká, že máme problém se tam kvůli tlaku a dalším vlivům pořádně dostat. Díky tomu si můžeme jenom představovat, co všechno se ukrývá pod hladinou, a to je skvělý materiál na nejrůznější tvorbu, hry nevyjímaje.

»