RECENZE: The Elder Scrolls Online: Elsweyr

Autor: Lindy Publikováno: 22.6.2019, 10:19

Publikováno: 22.6.2019, 10:19

Sociální sítě

O autorovi

Lindy

Lindy

Je autorem 263 článků

Miluji hry a to všech kategorií. Málo her ovšem dohraji do konce. Spíše mě baví objevovat a testovat nové věci. Jsem velký fanda hokeje a zejména NHL.

Vítejte opět ve světě Tamriel, kde se vydáme na další dobrodružství. Cesta to bude placená, takže pokud se s námi chcete vydat, nezapomeňte, že za tohle DLC nějakou tu zlatku utratíte.

Tvůrci z ZeniMax Online Studios postupně naplňují svět, takže možná se na konci projdeme po celé mapě úžasného světa Tamrielu. Nyní došlo k přidání oblasti zvané Elsweyr, což je nehostinná rovinatá krajina. Věřím, že pro autory musí být vždy podobná oblast trošku oříšek při tvorbě, aby vypadala atraktivně a dokázala hráči nabídnout skvělý pocit a vtáhla ho do hry. Samotná krajina je domovem rasy Khajiita, kterou trápí pohyby proutku od šílené čarodějnice. V neposlední řadě musíme vzpomenout, že kraj bude také domovem nekromancie, takže se můžete připravit na hordy nemrtvých.

Drsnost kraje pak doplní asi ten nejzásadnější dodatek tohoto DLC, a to draci. Možná si vzpomenete na poloboha ve vašich rukách v The Elder Scrolls V: Skyrim a budete se snažit podobným způsobem bojovat s draky i zde, ale rád bych vás upozornil, že v této hře nejste polobůh a nepřátelé nepadají pod pár údery vaší zbraně z ostatků draka. Zde se můžete těšit na opravdu těžké boje, kde ideální cesta k vítězství je v pořádné partě dobrodruhů.

Nyní cítím, že někteří z vás i přes svoji chrabrou povahu dostávají strach, jestli jim na podobné výkony bude stačit jejich postava z dřívějšího hraní. Zde autoři vyšli vstříc, a přestože jsem se při testování do toho trošku zamotal, tak nakonec si můžete vzít i postavu, která na danou oblast stačí. Tím pádem se do hry mohou dostat všichni, i ti, co jim skapávají první kapky krve z čepele.

Příběh začíná a někdy i končí
Váš příběh, ovšem začíná už v předem prohrané bitvě, kdy vaši kolonu napadne ohavný plaz a jak to tak bývá, tak většinu z vás zabije. „Nevím, jak se to mohlo stát“, ale právě vy to ještě s několika dalšími přežijete a jste zachráněni. Vaše záchrana ovšem pro místní znamená osud a start rostoucího odporu proti současné vládě a tyranii. Je tedy na vás, co nejrychleji si pofoukat bebíčka a vyrazit do světa nekonečných bitev.

Samozřejmě jsme v žánru MMORPG, takže je otázkou, jestli se na cestu vrhnete sami nebo raději s kamarády, já osobně doporučuji aspoň ve dvou, jelikož v jednom je to alespoň pro mě osobně nehratelné po stránce obtížnosti, ale hlavně zábavnosti.
Dějová linka se autorům celkem podařila, a pokud se moc neodkloníte, budete jí hltat a chtít dohrát. Čest autorům za variabilitu úkolů, které se příliš často neopakují. Různorodost je pak zaručena už díky zmíněné černé magii, drakům a samotné účasti ve vzpouře, ale také menším oblastem, jakou jsou hrobky, kde na vás čekají duchové dřívějších bojovníků i oživlých zvířat. Prostě nekromancie je v oblasti cítit.

Vše doplňuje nacházení opravdu velkého množství písemností v podobě svitků, což asi nepotěší méně anglicky zdatné, jelikož hra je a asi i na vždy bude pouze v angličtině.

Kromě samotného příběhu je zde opravdu spousta vedlejších úkolů, které jsou někdy na můj vkus až příliš roztahané, takže pokud chcete držet pozornost na jednom, nemůžete si nabírat jiné úkoly, aspoň mně to dělalo problém. Rád hraju úkol, který vím, že chci dokončit v brzké době a nehraju stylem, že jdu po mapě a sbírám každý upadnutý list a informaci a mám pak v deníku 20 úkolů a vlastně ani nevím, o co v nich po stránce děje jde.

Jak už jsem zmínil, tak v DLC hraje silnou úlohu i nekromancie a tím pádem jsou zde i nové vlastnosti a povolaní. Před cestou nekromancera se ale dobře rozmyslete. Nekromancie je v celém světě Tamrielu dost odsuzovaná, a tak si moc přátel mezi NPC neuděláte. Osobně mě toto zapojení do světa Tamrielu moc nevoní a myslím, že autoři si mohli najít zajímavější obsah. No za vyzkoušení to ovšem stojí, jedině tak si uděláte vy vlastní názor. Mě osobně bavilo hraní chvíli, a to hlavně díky kouzlům, která jsou samozřejmě jiná, než moje hlavní postava „tanka“ nabízí.

Samotné zpracování hry patří ve svém žánru k tomu nejlepšímu, co na konzoli máme. Osobně si užívám nádherné scenérie tohoto světa, které díky stále přibývajícím DLC roste na pestrosti i kráse. Hudba jenom dokresluje tento zážitek v otevřeném světě. Pokud jste hru ještě nezkusili, můžete díky předplatnému díky Xbox Game Pass vyzkoušet hlavní část hry a pak se rozhodnout, jestli samotná DLC potřebujete.

Někoho možná mohou odradit mikrotransakce v pozadí hry, ale za sebe mohu říct, že to naprosto nepotřebujete a nijak vás to ve hře neomezuje. Za celou dobu hraní jsem si koupil jednoho parťáka v podobě zvířete, což mi naprosto stačilo.

8
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivostMultiplayer

Verdikt

Nové DLC se opravdu povedlo. Přineslo do hry opravdu dost novinek v podání rasy a draků. Pro mě osobně je to jedno z nejlepších DLC hned po zavedení možnosti spravovat si svoje sídlo. Pokud vás baví svět MMORPG a ideálně hrajete s kamarádem nebo si chcete najít celou partu, tak tahle hra i DLC je přesně pro vás.
02. 04. 2024 • Lukáš Urban0

Recenze: Valiant Hearts: Coming Home

Nechce se tomu věřit, ale už je to deset let, co jsme se vydali do první světové války, abychom z pohledu čtyř různých osob poznali příběhy, o nichž se v historických zápiskách nemluví. Adventura, sázející na silný příběh a hratelnost větvenou různými styly dle hrdiny, zaznamenala úspěch a přebal vojáka se záchranářským psem se objevil na všech dostupných platformách tehdejší generace. A vlastně bylo otázkou času, kdy se k titulu někdo vrátí. A...

»
25. 03. 2024 • Lukáš Urban0

Recenze: The Outlast Trials

Když si uděláte jména na dusných hororech pro jednoho, kde si hráče vodíte jak psa po výstavním molu, třebaže on sám má mizivý pocit volného pohybu, je vykročení do multiplayeru poněkud ošidné. Zejména do žánru, kde si Dead by Daylight udělala těžké opevnění, které pravidelně zpevňuje rozšířeními se slavnými hororovými maniaky. A že napodobit podobný úspěch, třebaže máte v řiti zaražená lejstra od známé licence, není zrovna lehké, připomínají Resident Evil:...

»
25. 03. 2024 • SeedarCZ0

Recenze: Tram Simulator: Urban Transit

Se simulátory se nám roztrhl pytel a přistála nám tu k zhodnocení další z nich, tentokrát jsme se podívali do víru velkoměsta na železnici. Vývojářské studio Stillalive Studios je známé především simulátorem Bus Simulator, se tentokrát vydalo na podobnou cestu. Prostě jsme jen autobus vystřídali za tramvaj. Očekávání tedy byla vcelku vysoká, studio už má s produkcí v tomto žánru poměrně značné zkušenosti a tak jsem se s chutí do testování...

»
24. 03. 2024 • p.a.c.o0

RECENZE: New Star GP

Ač se to nemusí zdát, i svět mobilních her ukrývá celou řadu kvalitních titulů, jejichž prostřednictvím se můžeme bavit déle, jak jedno záchodové sezení. Vybírat můžeme z celé řady herních žánrů, a to včetně sportovních simulátorů. Třeba takový New Star Soccer dokonce dostal několik ocenění a jeho vývojáři z New Star Games po získání zkušeností vyrazili sbírat finanční prostředky také na velké konzole. Nepřináší nám však nějaký free to play titul, ale...

»
15. 03. 2024 • DandyCZE0

Recenze: Classified: France ’44

Právě jsem byl vysazen do Francie a mám pomoci domácímu odboji. Úkolů budu mít hned několik, škodit němcům, zajištovat zásoby, shánět nové členy odboje, a hlavně připravit vše na den vylodění. Tak nějak začíná tato tahová strategie od studia Absolutely Games.

»
14. 03. 2024 • SeedarCZ0

Recenze: Food Truck Simulator

Máme u nás v redakci takové oblíbené rčení. A to, že simulátorů není nikdy dost! Food Truck Simulator jsme tedy s chutí otestovali. Nakonec, vývojáři z Drago Entertainment mají velmi široké portfolio simulátorů které už objevily svět, mimo jiné třeba Gas Station Simulator, který se vskutku povedl. Povedlo se tento úspěch zopakovat i v simulaci fast foodu na kolech?

»
13. 03. 2024 • p.a.c.o0

RECENZE: Taxi Life: A City Driving Simulator

Taxikář je ten týpek, co pro nás zajede v jakoukoliv denní nebo noční hodinu a za patřičný obnos nás zaveze, kam se nám jenom zamane. Jeho život je jedno velké dobrodružství, protože nikdy neví, na koho narazí, takže to musí umět nejen s volantem, ale taky s lidma. Ano, občas se v Praze stane, že si nějakému chudákovi turistovi řekne o jednou takovou částku, než by bylo správné, ale jinak je to jistě poctivé...

»
08. 03. 2024 • DandyCZE0

Recenze King Arthur: Knight’s Tale

Další tahovka v mých rukách je tady. Možná dost z vás napadne, že tento název už někde slyšeli a já vám budu muset dát za pravdu. Hra totiž vyšla už v roce 2020 na PC a měla velmi dobré recenze.

»