RECENZE: Tomb Raider I-III Remastered

Autor: Lindy Publikováno: 14.2.2024, 15:05

Publikováno: 14.2.2024, 15:05

Sociální sítě

O autorovi

Lindy

Lindy

Je autorem 263 článků

Miluji hry a to všech kategorií. Málo her ovšem dohraji do konce. Spíše mě baví objevovat a testovat nové věci. Jsem velký fanda hokeje a zejména NHL.

Je až neuvěřitelné, že za dva roky Lara Croft oslaví teprve své třicátiny. Série Tomb Raider si odbyla premiéru v roce 1996 a od té doby jsme viděli nespočet různých dobrodružství zasazených do celého světa napříč různými platformami i filmy. Ovšem teprve teď jsme se na Xboxu vůbec poprvé dočkali původní trilogie.

První tři hry kultovní série dobrodružných akcí nás skutečně vezmou napříč světem, protože navštívíme Egypt, Čínu, Řecko, Anglii, Itálii, Antarktidu, Ameriku či třeba Peru. Neschází ani panství rodiny Croft s děsivým sluhou. A to jsou některé z lokací, které tituly vydané v letech 1996, 1997 a 1998 nabízí. Nabídka je o to bohatší, jelikož kolekce obsahuje i všechny tři datadisky Unfinished Business, Golden Mask a The Lost Artifact. Na rozdíl od současných her této série pak usednete i na čtyřkolku, sněžný skútr či třeba do kajaku. Veškerý obsah je pak dostupný v původní i remastrované grafice, mezi kterou můžete plynule přepínat pouhým stiskem tlačítka.

Jelikož bylo cílem tvůrců zachovat kouzlo původních her, nejedná se o remake, ale o remaster, kdy do kódu hry nebylo zasahováno, takže vizuální pokrok není nijak významný. Textury byly přepracovány pro vyšší rozlišení spolu s doplněním 3D modelů, čehož si povšimnete především u samotné Lary. Pokud ovšem toužíte po špičatém poprsí, vůbec se nestyďte a přepněte si hru do původní vizualizace.

Obecně řečeno vylepšené vizuální zpracování odvádí solidní práci pro převedení legendární trilogie na moderní konzole. Nicméně se najde několik výtek, kdy tou nejvýraznější je podivný přístup k osvětlení. Ačkoliv si původní hry s osvětlením nijak nevyhráli, zpravidla jste alespoň jasně viděli, kam máte jít či jestli místo, stojí za prozkoumání, protože může skrývat vybavení či tajemství. V případě remastrované grafiky jsou ovšem lokace často až přehnaně tmavé, ovšem ne vlivem nových textur, ale právě kvůli osvětlení a doufáme, že na tom ještě tvůrci zapracují. Tohle totiž opravdu nechápeme a často jsme museli přepnout do původní grafiky, abychom viděli, kam vlastně máme jít. Absence ukazatele světlosti obrazovky taktéž zamrzí.

Jinak nemáme grafice už co vytknout, jelikož už by výraznější vylepšení znamenala zásah do kódu hry, a to už by pak nebyla zachována atmosféra původních her Tomb Raider. Narazíte tak na úrovně, kde nejsou vylepšení zase tak moc znát a totéž lze říci i o příběhových scénkách či animacích, ovšem tam je to pochopitelné. Taktéž zamrzí absence 60 FPS pro původní grafiku, která běží na tradičních 30 FPS, což ovšem není případ nové grafiky, která si drží dnešní standard.

Přepínat můžete také mezi tradičním těžkopádným ovládáním a moderním, které ocení především současní hráči. Moderní ovládání daleko více odpovídá hrám posledních let, což bude zvláště pro hráče, kteří nemají zkušenosti s původními tituly série, zásadní. Modernizace samozřejmě není zase až tak pokročilá vzhledem k původním mechanismům hry, ovšem při zkoumání lokací či střelbě a uhýbání před nepřáteli ji oceníte. Naopak k těžkopádnému ovládání se rádi vrátíte, když bude potřeba přesně vyměřit zásadní skok, jelikož nabízí třeba původní úkroky do strany.

Kamera vám toho také moc neodpustí a budete s ní bojovat stejně jako před lety, ačkoliv vylepšená grafika automaticky zahrnuje možnost pohybu kamery skrze pravou páčku, což je oproti původní grafice výrazný pokrok. Řekli bychom, že původní i součástí hráči budou přepínat mezi oběma možnostmi ovládání, kdy místy oceníte spíše tradiční těžkopádné ovládání, zatímco to moderní pro vás bude spásou při tradičním hraní. Ovšem mějte na paměti, že zvyknout si bude nějakou chvíli trvat.

Také je důležité mít na paměti, že tehdy hry neměly automatické ukládání a často ani záchytné body. Pokud tedy nebudete pravidelně ukládat, můžete snadno přijít o postup ve hře, klidně i hodinu, zvláště když se ještě budete sžívat s ovládáním a sejme vás i skupinky obyčejných nepřátel. Naopak jsme rádi za zvuky, které v nás okamžitě vyvolali dávné vzpomínky a jen potvrzují, jak důležité už tehdy byly zvukové efekty i v tomto případě občasný hudební doprovod pro zvýraznění napínavé atmosféry.

7
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivost

Verdikt

Původní trilogie Tomb Raider v současné době moc dobře neobstojí, ať už z hlediska prostých úkolů, těžkopádného ovládání či banální akce. Přesto je to naprostá klasika své doby, jejíž remaster hraje především na nostalgii původních hráčů. Vylepšená kolekce mohla dopadnout lépe, ovšem v rámci zachování původní atmosféry i pocitu hraní chápeme, že tvůrci museli občas ustoupit. Ačkoliv bychom více uvítali řádný remake kultovní trilogie, přesto jsme rádi, že si původní tři hry můžeme konečně zahrát také na Xboxu, a to navíc s českými i slovenskými titulky. Letití fanoušci si z nostalgie můžou k celkovému hodnocení bod přidat.
Tři klasické pecky za skvělou cenuvylepšení jsou místy neznatelná
české a slovenské tituly problémy s osvětlením
přepínání mezi grafikami i ovládáním těžkopádné ovládání i po modernizaci
fotorežim
15. 04. 2024 • HusekD0

RECENZE: Dragon’s Dogma II

Ani se mi tomu nechce při psaní recenze věřit. První díl Dragon’s Dogma dorazil do našich obchodů před dlouhými dvanácti lety. Tehdy si okamžitě dokázal získat srdce spousty hráčů a ke dnešnímu dni se prodalo téměř osm miliónů kopií. Jednalo se o velmi specifické RPG, za kterým stálo asijské studio Capcom. Svým zpracováním a jedinečným přístupem si získal i západní publikum, čímž se odlišoval od své konkurence. Rok od svého...

»
13. 04. 2024 • Lukáš Urban0

Recenze: Outcast: A New Beginning

„Bože, ty devadesátky.“ Neříkají si jen milovníci starých časů, ale také herní tvůrci, kteří se stále častěji vrací do dob, kdy byly hry ambicióznější, hrdinové hrdinštější a komunita uzavřenější. Je pravdou, že oblast primitivní akční zábavy vykazovala tehdy kulminaci. Náš svět zachraňoval kde kdo, a tak se často cestovalo daleko za oběžnou dráhu, kde čekala vyspělejší mimozemská civilizace na Jardu od bagru, aby ji zachránil s důvtipem barbara a odhodláním tažné...

»
02. 04. 2024 • Lukáš Urban0

Recenze: Valiant Hearts: Coming Home

Nechce se tomu věřit, ale už je to deset let, co jsme se vydali do první světové války, abychom z pohledu čtyř různých osob poznali příběhy, o nichž se v historických zápiskách nemluví. Adventura, sázející na silný příběh a hratelnost větvenou různými styly dle hrdiny, zaznamenala úspěch a přebal vojáka se záchranářským psem se objevil na všech dostupných platformách tehdejší generace. A vlastně bylo otázkou času, kdy se k titulu někdo vrátí. A...

»
25. 03. 2024 • Lukáš Urban0

Recenze: The Outlast Trials

Když si uděláte jména na dusných hororech pro jednoho, kde si hráče vodíte jak psa po výstavním molu, třebaže on sám má mizivý pocit volného pohybu, je vykročení do multiplayeru poněkud ošidné. Zejména do žánru, kde si Dead by Daylight udělala těžké opevnění, které pravidelně zpevňuje rozšířeními se slavnými hororovými maniaky. A že napodobit podobný úspěch, třebaže máte v řiti zaražená lejstra od známé licence, není zrovna lehké, připomínají Resident Evil:...

»
25. 03. 2024 • SeedarCZ0

Recenze: Tram Simulator: Urban Transit

Se simulátory se nám roztrhl pytel a přistála nám tu k zhodnocení další z nich, tentokrát jsme se podívali do víru velkoměsta na železnici. Vývojářské studio Stillalive Studios je známé především simulátorem Bus Simulator, se tentokrát vydalo na podobnou cestu. Prostě jsme jen autobus vystřídali za tramvaj. Očekávání tedy byla vcelku vysoká, studio už má s produkcí v tomto žánru poměrně značné zkušenosti a tak jsem se s chutí do testování...

»
24. 03. 2024 • p.a.c.o0

RECENZE: New Star GP

Ač se to nemusí zdát, i svět mobilních her ukrývá celou řadu kvalitních titulů, jejichž prostřednictvím se můžeme bavit déle, jak jedno záchodové sezení. Vybírat můžeme z celé řady herních žánrů, a to včetně sportovních simulátorů. Třeba takový New Star Soccer dokonce dostal několik ocenění a jeho vývojáři z New Star Games po získání zkušeností vyrazili sbírat finanční prostředky také na velké konzole. Nepřináší nám však nějaký free to play titul, ale...

»
15. 03. 2024 • DandyCZE0

Recenze: Classified: France ’44

Právě jsem byl vysazen do Francie a mám pomoci domácímu odboji. Úkolů budu mít hned několik, škodit němcům, zajištovat zásoby, shánět nové členy odboje, a hlavně připravit vše na den vylodění. Tak nějak začíná tato tahová strategie od studia Absolutely Games.

»
14. 03. 2024 • SeedarCZ0

Recenze: Food Truck Simulator

Máme u nás v redakci takové oblíbené rčení. A to, že simulátorů není nikdy dost! Food Truck Simulator jsme tedy s chutí otestovali. Nakonec, vývojáři z Drago Entertainment mají velmi široké portfolio simulátorů které už objevily svět, mimo jiné třeba Gas Station Simulator, který se vskutku povedl. Povedlo se tento úspěch zopakovat i v simulaci fast foodu na kolech?

»