RECENZE: XCOM 2: War of the Chosen

Autor: FrancekCZ Publikováno: 22.9.2017, 9:20

Publikováno: 22.9.2017, 9:20

Sociální sítě

O autorovi

FrancekCZ

Je autorem 1 článků

Vždycky jsem byl velkým fanouškem série XCOM a poslední hra v podobě XCOM 2 je opravdová pecka. Bohužel tato série sice vždy bodovala u hráčů, ale už ne tolik v prodejích, což platí i o konzolové verzi, ačkoliv se na Xboxu hraje skvěle. Přesto i na konzolích vyšlo velké rozšíření War of the Chosen, a to pouhé dva týdny po vydání na PC. Cena 1199 Kč vám může přijít vysoká, ovšem já bych řekl, že naprosto odpovídá.

Jakmile totiž toto rozšíření spustíte, tváří se jako samostatná část. Můžete si totiž pustit základní XCOM 2 anebo si jej rozjet nanovo, ovšem už s tímto novým dobrodružstvím. Celkově je nový obsah asi na 15 hodin a vlastně se jedná o takovou režisérskou verzi, jak můžete znát z filmů. Jedete totiž už známou kampaň, ale průběžně narážíte na zcela nové věci spolu s novými herními prvky a máte tak pocit, že jste dostali opravdu něco navíc. Pokud patříte mezi nováčky, určitě si XCOM 2 zahrajte s datadiskem.

Hlavní zápletka je totožná a vše začíná invazí mimozemšťanů, kteří už vyhráli a organizace XCOM teď pracuje jako partyzánská jednotka bez oficiální podpory vlády. Jelikož nemůžete tvrdnout na jednom místě, vaší základnou je upravené UFO, ačkoliv se nic moc nezměnilo a máte kontrolu nad vývojem a výzkumem, což zahrnuje správu jednotek apod.

Jen co ale vyrazíte do terénu, stává se XCOM tahově taktickou hrou a proto přímo ovládáte jednotky. Navzdory tahovému zpracování jsou ale souboje rychlé a dosti vypjaté. Pokud totiž některý z vašich vojáků zemře, už ho není jak oživit. Ovládání je navíc velmi jednoduché a v zásadě jde jen o označení místa kam jít či koho zastřelit. Vylepšování vojáků a vybavení vám zajistí přístup k velké škále dalších dovedností, takže si boje pěkně zpestříte.

Datadisk War of the Chosen přináší i řadu menších změn, ať už jsou to různé kosmetické úpravy či možnost udělat si fotku jednotky na konci úspěšné mise. Hlavní příběhové rozšíření ale přináší tři nové skupiny odporu, a to skupina nadaných psychiků, ruští specialisté na tiché zabíjení, a mimozemští super vojáci, kteří se dali na vaši stranu. Tyto nové skupiny zastupují nové druhy tříd se speciálními schopnostmi. Je zde ale podmínka, že je můžete najmout, jen při plnění mise s jedním z jejich vůdců.

Tito vojáci jsou mnohem silnější, než vaše běžné jednotky, ale i proti nim se postaví hlavní záporáci zvaní Chosen, jak už víte z názvu rozšíření. Chosen je trojice super mimozemšťanů se specializací na každou z nových frakcí. Taktéž mají zajímavé osobnosti a chování, takže je rychle začnete nesnášet, zvláště když se nečekaně objeví během mise jako nezastavitelná síla. Obtížnost tedy rozhodně neupadá jako v původní hře a kampaň pro vás bude opět výzvou.

Mezi další zajímavé změny patří například i možnost sledovat osobní vztahy vašich vojáků. Nejde jen o přísun bonusů ke statistikám v bojích, ale také o procítěnější ztrátu. Zvláště když jste s nimi vytvořili propagandu, která zdobí vaši základnu. Obsahu je samozřejmě více, jako nové mapy, jednotky, mimozemšťané, zbraně, vybavení a mnoho dalšího, ale s tím už snad každý počítá.

9
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivost

Verdikt

S ohledem na cenu, je velká škoda, že součástí není i základní hra. Jelikož ale XCOM 2 na konzolích navzdory svým kvalitám prodejně moc nebodoval, třeba se vám hru podaří sehnat za pěknou cenu. Rozšíření War of the Chosen jako takové je naprosto parádní a činí z XCOM 2 ještě dokonalejší záležitost.
  • DandyCZE

    vystizne napsane, na te hre ulitavam 🙂

  • Lukáš Kaňka

    Koukám že ji budu muset znovu stáhnout ale nevím jak to dám dohromady když teď jedu Destiny 2.

23. 10. 2017 • man10

RECENZE: WWE 2k18

Dnešní recenzi má na svědomí Jiří „Man1“ Pacovský, takže svůj obdiv a úctu směřujte k němu 😉 Loňský díl obalený do nového hávu Ryze americká zábava se opět a konečně dostala i k nám! Kdo nesleduje wrestling a nezná to podhoubí a svět, který se kolem toho vytvořil, nejspíš nepochopí. Jedinečná a surová show, o které se ví, že je to pouze přehrávaná zábava skvěle vypracovaných atletů, přichází po roce s největší zásobou wrestlerů...

»
21. 10. 2017 • chaosteorycz0

Recenze: The Evil Within 2

Je zcela normální, že když máte dlouhá léta zálibu v nějakém žánru, stáváte se pro okolí samozvaným expertem. Tohoto postavení se mi dostává i mezi kolegy, tudíž blíží-li se vydání něčeho, co zavání zpocenými rukami, sevřeným krkem nebo hrozbou neplánovaného vyprázdnění, jsem první na seznamu oslovených. I když s nadsázkou říkám, že neznám jen ty horory, které nebyly natočeny, napsány a vytvořeny, jednou nutně musel přijít zlom. Bod, v němž se můj výklad...

»
18. 10. 2017 • lindros88cze5

RECENZE: ELEX

Němečtí vývojáři Piranha Bytes nám za svou existenci přinesli řadu skvělých RPG zážitků, ať už o sérii Gothic či Risen. S jejich novým dílem ELEX se vydali trošku jinou cestou. Stále se jedná o akční RPG, ovšem do oblíbeného středověkého fantasy přimíchali slušnou dávku sci-fi. A jak tento science fantasy počin dopadl, se dozvíte v naší recenzi.

»
16. 10. 2017 • tonyskate1

RECENZE: South Park: The Fractured but Whole

Městečko South Park je zpět! Po vydařeném Stick of Truth sice přebrali štafetu vývojáři Ubisoftu, ale tvůrci seriálu u vývoje zůstali a nenechali si do ničeho kecat. Připravte se tedy na další bizarní, ujetou a pochopitelně naprosto sprostou jízdu, v niž hrají prdy hlavní roli.

»
16. 10. 2017 • chaosteorycz0

Recenze: Middle–earth: Shadow of War

Příběhy ze Středozemě hráče bavily dlouho předtím, než Glum začal slídit za „miláškem“ na stříbrném plátně a než Peter Jackson všem připomněl, že Tolkien je jméno významného spisovatele, nikoli odrůda vína. Dokonce se dá říct, že od roku 1982 má každá generace hráčů svého Pána prstenů, který vychází ze stejného základu, a přesto je pokaždé jiný. Poslední roky si Středozemi jako svou destinaci zvolili autoři z Monolith Productions, kteří se...

»
06. 10. 2017 • kristine4chaos30

Recenze: Forza Motorsport 7

Z organizační důvodů, kvůli nimž Lukáš „ChaosteoryCZ“ nemůže přinést podrobné zhodnocení nové Forzy, jsem na jeho přání tuto štafetu převzala já. Takže se připravte, že to úplně mění pohled a přístup k populární značce a žánru jako takovým. Na rozdíl od něj si totiž nemyslím, že závodní simulátor musí hráče trápit přemrštěnými nároky na ovládání. Nechci po něm ani věrohodný průběh závodu se všemi těmi testovacími koly a kvalifikacemi, kvůli nimž se...

»
03. 10. 2017 • p.a.c.o0

RECENZE: NBA 2K18

Dnešní recenzi má na svědomí Jiří „Man1“ Pacovský, takže svůj obdiv a úctu směřujte k němu 😉 Každoročně se těším na dvě období. To jedno přichází s E3, kde se dostáváme pod plnou palbu nových herních trailerů, a pak to poprázdninové. Už dávno nestuduji, takže pro mě prázdniny znamenají maximálně tak dlouhou nudu na herních serverech, které znám už nazpaměť. Ale pak přijde září a já si připadám, jak kdyby mě někdo zatlačil...

»
30. 09. 2017 • chaosteorycz6

Recenze: Cuphead

Za tajemným lesem, děsivým lunaparkem a blíže nespecifikovaným počtem řek a hor, žijí dva kusy porcelánu Cuphead a Mugman. Jejich bytí je naplněné radostí a štěstím, nicméně musejí se vyvarovat kasinu ovládanému temnými silami. Ovšem nebyla by to pohádka milé děti, kdyby naši hrdinové poslechli rad vousaté konve. S pohledem zasloužilého karbaníka vrhali kostky jedno kolo za druhým a štěstěna jim evidentně přála. Ale pekelná, která skončila s nabídkou samotného ďábla, který...

»