RECENZE: XCOM 2: War of the Chosen

Autor: FrancekCZ Publikováno: 22.9.2017, 9:20

Publikováno: 22.9.2017, 9:20

Sociální sítě

O autorovi

FrancekCZ

Je autorem 1 článků

Vždycky jsem byl velkým fanouškem série XCOM a poslední hra v podobě XCOM 2 je opravdová pecka. Bohužel tato série sice vždy bodovala u hráčů, ale už ne tolik v prodejích, což platí i o konzolové verzi, ačkoliv se na Xboxu hraje skvěle. Přesto i na konzolích vyšlo velké rozšíření War of the Chosen, a to pouhé dva týdny po vydání na PC. Cena 1199 Kč vám může přijít vysoká, ovšem já bych řekl, že naprosto odpovídá.

Jakmile totiž toto rozšíření spustíte, tváří se jako samostatná část. Můžete si totiž pustit základní XCOM 2 anebo si jej rozjet nanovo, ovšem už s tímto novým dobrodružstvím. Celkově je nový obsah asi na 15 hodin a vlastně se jedná o takovou režisérskou verzi, jak můžete znát z filmů. Jedete totiž už známou kampaň, ale průběžně narážíte na zcela nové věci spolu s novými herními prvky a máte tak pocit, že jste dostali opravdu něco navíc. Pokud patříte mezi nováčky, určitě si XCOM 2 zahrajte s datadiskem.

Hlavní zápletka je totožná a vše začíná invazí mimozemšťanů, kteří už vyhráli a organizace XCOM teď pracuje jako partyzánská jednotka bez oficiální podpory vlády. Jelikož nemůžete tvrdnout na jednom místě, vaší základnou je upravené UFO, ačkoliv se nic moc nezměnilo a máte kontrolu nad vývojem a výzkumem, což zahrnuje správu jednotek apod.

Jen co ale vyrazíte do terénu, stává se XCOM tahově taktickou hrou a proto přímo ovládáte jednotky. Navzdory tahovému zpracování jsou ale souboje rychlé a dosti vypjaté. Pokud totiž některý z vašich vojáků zemře, už ho není jak oživit. Ovládání je navíc velmi jednoduché a v zásadě jde jen o označení místa kam jít či koho zastřelit. Vylepšování vojáků a vybavení vám zajistí přístup k velké škále dalších dovedností, takže si boje pěkně zpestříte.

Datadisk War of the Chosen přináší i řadu menších změn, ať už jsou to různé kosmetické úpravy či možnost udělat si fotku jednotky na konci úspěšné mise. Hlavní příběhové rozšíření ale přináší tři nové skupiny odporu, a to skupina nadaných psychiků, ruští specialisté na tiché zabíjení, a mimozemští super vojáci, kteří se dali na vaši stranu. Tyto nové skupiny zastupují nové druhy tříd se speciálními schopnostmi. Je zde ale podmínka, že je můžete najmout, jen při plnění mise s jedním z jejich vůdců.

Tito vojáci jsou mnohem silnější, než vaše běžné jednotky, ale i proti nim se postaví hlavní záporáci zvaní Chosen, jak už víte z názvu rozšíření. Chosen je trojice super mimozemšťanů se specializací na každou z nových frakcí. Taktéž mají zajímavé osobnosti a chování, takže je rychle začnete nesnášet, zvláště když se nečekaně objeví během mise jako nezastavitelná síla. Obtížnost tedy rozhodně neupadá jako v původní hře a kampaň pro vás bude opět výzvou.

Mezi další zajímavé změny patří například i možnost sledovat osobní vztahy vašich vojáků. Nejde jen o přísun bonusů ke statistikám v bojích, ale také o procítěnější ztrátu. Zvláště když jste s nimi vytvořili propagandu, která zdobí vaši základnu. Obsahu je samozřejmě více, jako nové mapy, jednotky, mimozemšťané, zbraně, vybavení a mnoho dalšího, ale s tím už snad každý počítá.

9
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivost

Verdikt

S ohledem na cenu, je velká škoda, že součástí není i základní hra. Jelikož ale XCOM 2 na konzolích navzdory svým kvalitám prodejně moc nebodoval, třeba se vám hru podaří sehnat za pěknou cenu. Rozšíření War of the Chosen jako takové je naprosto parádní a činí z XCOM 2 ještě dokonalejší záležitost.
  • DandyCZE

    vystizne napsane, na te hre ulitavam 🙂

  • Lukáš Kaňka

    Koukám že ji budu muset znovu stáhnout ale nevím jak to dám dohromady když teď jedu Destiny 2.

19. 01. 2018 • kristine4chaos0

Recenze: InnerSpace

Jsou hry, hry a pak hry. Že nechápete? Nevadí, ráda vysvětlím. U valné většiny produkce jednoduše vypnete, protože hra po vás chce jen základní operace. A k těm vás ještě povodí za ručičku. Pak jsou tu hry logické, tvořené hádankami, vyžadující zapnout mozek na vyšší obrátky. Ty jsou občas spojené s až uměleckým grafickým zpracováním, čímž se volně dostávám k hrám relaxačním. Bývají budovatelské, explorativní, dávají vám větší volnost v...

»
16. 01. 2018 • p.a.c.o6

RECENZE: Flying Tigers: Shadows over China

Létání fascinuje lidi od nepaměti a do oblak by chtěla létat celá řada z nich. V dnešní době jsou letadla stejně běžnou součástí našich životů, jako dříve auto nebo koňský povoz. Bohužel virtuální piloti mají podmínky ztížené, protože na konzole her s letadlovou tématikou zrovna moc nenajdete. O to více mi udělali radost Flying Tigers: Shadows over China, kteří nám takové klasické arkádové létání nabízejí.

»
09. 01. 2018 • p.a.c.o0

RECENZE: Steep – Road to the Olympics

Krásné zimní období plné sněhu a aktivit na lyžích nebo snowboardu bude mít letos pěkné sportovní vyvrcholení, o které se postarají zimní olympijské hry v Jižní Koreji. Svátek sportu to rozhodně bude, i když mnozí k tomu jistě mají svá ale. Na olympijské licenci se pokusí něco „trhnout“ i vývojářský dům Ubisoftu, který do své hry Steep přináší rozšíření Road to the Olympic.

»
28. 12. 2017 • chaosteorycz1

Recenze: Resident Evil VII Gold Edition

Chybí měsíc a uběhl by přesně rok, co jsem se rozloučil s Ethanem, jeho ženou Miou, rodinou Bakerových, Eveline a sedmým příspěvkem do hlavní větve série Resident Evil. Přestože jsem byl se hrou spokojený, po dohrání už jsem se k ní nikdy nevrátil. Tak nějak nebyl důvod. Dodatečné obsahy vyšly jen dva, navíc vždy v předstihu na konkurenční platformu, a jediný zajímavý DLC měl přijít až s Not a Hero. Ten tvůrci ovšem pozdrželi...

»
19. 12. 2017 • chaosteorycz1

Recenze: Okami HD

Ekoteroristi se konečně dočkali. Modla všech, kteří jsou evidováni v Greenpeace anebo mají členskou knížku Dětí Země, se konečně probojovala také na nynější generaci konzolí. Nenechte se ošálit tematikou východní mytologie a rozkošnými zvířátky, tady se jede ekologická propaganda první ligy, za jejíž ztvárnění by se nestyděl ani ten poslední diktátor na světě. Pod téměř legendárním jménem se ukrývá podobenství, ve kterém proti zlovolnému ničiteli musí povstat symbol odvahy a hrdinství....

»
12. 12. 2017 • chaosteorycz3

Recenze: Hello Neighbor

„Ahoj sousede“, volám na pána žijícího naproti nám, když si jdu pro míč na okraj chodníku. Buran jeden. Ani neodpoví a čučí jak spadlý kaštan. Možná až moc dlouho sleduje mou pomalou chůzi směrem od jeho domu. Dokonce si mou pozici ještě zkontroluje pohledem z poza okna poté, co se uchýlil domů. Nevím proč, ale mám takový nepříjemný pocit. Proč mě tak dlouho pozoroval? Proč má na rukách zahradnické rukavice, když...

»
06. 12. 2017 • chaosteorycz0

Recenze: Soma

Také nemáte rádi zpoždění? Teď nemyslím takové to několikaminutové, kdy nic nestíháte kvůli líné dopravě nebo vlastnímu podcenění časové rezervy. Bavím se o více jak dvou letech, během kterých zapomenete i na působivější věci, než je vydání sci-fi hororu z dílny Frictional Games. Ti nedočkavější, včetně mě, Somu odehráli mezitím jinde a ostatní žánroví maniaci našli za tu dobu kvalitní náhrady. Proč tedy vůbec věnovat čas, a především peníze hře, která...

»
01. 12. 2017 • chaosteorycz0

Recenze: Bush Hockey League

Když je nemůžeš porazit, tak je zmlať anebo zmrzač. Tak přesně tímhle heslem se v druhé půli minulého století řídil leckterý hokejový tým, a to i na vrcholové úrovni. Ostatně ještě já pamatuji národní výběry Ruska či Kanady, které převahu soupeře kompenzovali přehnaným zájmem o jeho kolena, ruce a repasi obličeje. Používání hokejky jinak, než je v pravidlech a přetváření ledové plochy do zápasnického ringu se tak v 90. letech stalo cílem hned...

»