Speciál: Rok 2019 v kostce

Autor: p.a.c.oPublikováno: 28.12.2019, 9:31

Publikováno: 28.12.2019, 9:31

Sociální sítě

O autorovi

p.a.c.o

p.a.c.o

Je autorem 2881 článků

U hraní se dá krásně relaxovat, což se snažím aplikovat nejen na sebe, ale i své okolí...

Konec roku je spojen nejen s předáváním a také dostáváním darů nebo nekonečným počtem snědených chlebíčků či cukroví, což následně ústí v ona oblíbená novoroční předsevzetí. Než se však všichni vydáme do posiloven a vyběhneme do parků, abychom naše úsilí po měsíci vzdali, nesmí chybět tradiční pohled na to, jaký ten uplynulý rok vlastně byl. Letos jsem si tento sumář vzal do parády já a doufám, že na nic důležitého nezapomenu. A kdyby ano, jsou mezi vámi bystří čtenáři, kteří mě jistě velice rádi doplní.

Uplynulý rok byl, co se herních událostí týče, spíše takový průměrný, byť jeho závěr, kdy byl oznámen název a design nadcházející konzolové generace od Microsoftu, jistě mnohé překvapil. Jak ukázal přehled mého kolegy Lukáše, dočkali jsme se v uplynulém roce celé řady velkých značek, jež nakonec nedopadly tak dobře a zářně, jak jim všichni předpovídali. Rozhodně více se čekalo od Anthem, Rage 2, Woflensteina nebo Ghost Recon: Breakpoint, protože i já se na tyto značky a hry těšil. Bohužel, výsledek nás nepřesvědčil o tom, že tohle by měla být cesta, jakou by se dané série měly ubírat a minimálně Ubisoft se nad vydáváním svých her zamyslel, protože hned dvojici z nich, chystanou pro příští rok, oproti původnímu plánu posunul.

Ne všechno v tom uplynulém roce bylo negativní, protože se našla také celá řada kvalitních her a nemalý počet překvapení. Třeba letošní vlajková loď Xboxu, Gears 5, rozhodně nezklamala a každý, kdo ji hrál, mi jistě dá za pravdu, že se rozhodně jedná o skvělou hru a také o skvělý exkluzivní titul. Z her třetích stran se sluší zmínit velice podařené The Divison 2, Metro Exodus, The Outer Worlds, Far Cry: New Dawn a hlavně Sekiro: Shadows die Twice, které si našlo cestu k srdci a peněženkám celé řady hráčů, aby nakonec dostalo cenu pro nejlepší hru roku. Mimo velkých značek nám herní trh nabídl také menší tituly, z nichž jednoznačně vyčnívaly A Plague Tale: Innocence, American Fugutive nebo Trine 4.

Letošní herní výstavy žádnou velkou díru do herního světa neudělaly a nejspíš upadnou velice brzy v zapomnění. Tou největší událostí, o které se letos mluvilo, byla konference Microsoftu na E3, při níž byla prezentována ukázka s neskutečně očekávaného titulu od CD Projekt RED, Cyberpunk 2077, již uvedl hvězdný Keanu Reevese, aby se posléze stal ambasadorem hry a jeho postava dostala ještě více prostoru, než bylo původně plánováno. Ani letos MS nezůstal pozadu s nákupem studií, takže nově pod něj patří studio Double Fine (tvůrci Psychonauts).

Microsoft dlouho dělal mrtvého brouka a vypadalo to, že letos až na spuštění bety cloudového hraní a uvedení druhé verze elitního ovladače žádnou zásadní novinky nechystá. Jak se ale říká, to nejlepší nakonec, takže na udílení cen The Game Awards se vytasili s videem, v němž ukázali design chystaného Xboxu a jeho název (Xbox Series X), což všem vyrazilo dech. Ani ty nejbláznivější spekulace totiž nenaznačovaly, že by něco takového mělo být za rohem, a tak je v pomyslném závodě nové generace Microsoft ten první, kdo vyložil karty na stůl. Sám jsem zvědav, jak na to bude reagovat konkurence.

Kde Microsoft nezahálel a bylo to podle plánu, je služba Game Pass. V letošním roce jsme se dočkali rozšíření služby na Game Pass Ultimate, což je služba, která spojila klasický Game Pass a přidala k němu Zlaté členství, jež je potřeba pro online hraní. Navíc při zaplacení Game Pass Ultimate můžeme hrát hry také na PC, byť jejich nabídka není vždy totožná s nabídkou na konzolích. Vypisovat seznam her, jež Game Pass nabízí rozhodně nemá cenu, ale je to nabídka, z níž si vybere každý a nechybí exkluzivní hry od Microsoftu a velké titulu vydavatelů třetí stran, jako třeba třetí Zaklínač, který dorazil před Vánoci.

Co se dalších událostí z herního světa týče, mezi Battle Royale hry přidali své želízko EA, a to ,když docela nečekaně vypustili jejich F2P titul Apex. První týdny vypadaly na velký souboje Apexu a Fortnite, kdy si hru vyzkoušelo 25 miliónů hráčů. Nakonec se však nějaký zásadní odliv nekonal, jelikož Epic udělal velkou kampaň, kdy nechal Fortnite několik dní pohlcen černou dírou, aby se následně ve druhé sezóně vytasil s novou mapou a celou řadou novinek.

Nyní nastal čas, abychom vám naservírovali pár čísel ohledně našeho / vašeho webu. Jelikož se redakce ani letos neflákala, přinesli jsem vám v průběhu letošního roku 93 recenzí her. Matematické dovednosti pak ukázaly, že průměrné hodnocení se usadilo na hodnotě 7,1 za recenzi, což není tak hrozná známka. Mezi extrémy se zařadila dvě maximální hodnocení 10/10 (Gears 5 a The Outer Worlds), nejnižším hodnocením pak bylo 3/10, které dostala dvojice her World Enduro Rally a R.B.I Baseball 19. Docela početnou skupinkou bylo hodnocení 4/10, jež jsme neváhali uštědřit hned šestici titulů.

Jak ukazují čísla čtenosti recenzí, sporty mají stále velkou sílu nebo prostě jenom letos nenašly velkého vyzyvatele. V desítce nejčtenějších her je totiž hned trojice sportů, kdy výsledný žebříček dopadl následovně:

  1. FIFA 20
  2. Metro Exodus
  3. Gears 5
  4. The Division 2
  5. The Outer Worlds
  6. NHL 20
  7. Far Cry: New Dawn
  8. eFootball PES 2020
  9. Crackdown 3
  10. Rage 2

Tím bychom měli za sebou ohlédnutí za rokem uplynulým a závěrem se můžeme podívat, co že nám přinese rok 2020. Jak sám Microsoft tvrdí, bude to velký rok pro Xbox, což je úplně jasná věc. Uvedení nové generace na trh provázejí velká očekávaní, co nám všechno nové konzole přinesou, jaký výkon nabídnou a jak to nakonec bude s tím designem. To všechno jsou otázky, na které se odpovědi dozvíme nejdříve kolem Vánoc příštího roku, kdy dojde k jejich prodeji.

Ještě předtím, než konzolová válka opět naplno vypukne, dočkáme se několika důležitých titulů ještě pro současnou generaci. Cyberpunk 2077 je jasným číslem jedna, co se očekávání hráčů týče, ale ani Ubisoft se svým Watch Dogs nebo Gods & Monsters se nebude chtít nechat zahanbit. Marvel Avengers by mohlo být zajímavou hrou pro fanoušky universa Marvel a Minecraft Dungueons, by se klidně mohl stát fajn dospělou hrou ze světa Minecraftu.

Po stránce exkluzivit pro Xbox One se nejvíc rozhodně čeká od Ori and the Will of the Wisps, který je oceňovaný a očekávaný, alespoň dle reakcí na výstavách. Zajímavé bude, jak hráči přijmou mutliplayerovou záležitos Bleeding Edge a pak také dorazí tahová strategie se značkou Gears of War, Gears Tactics. Uvidíme, jestli se nakonec ukáže ještě nějaká exkluzivita ze stáje nových studií. Společně s uvedením nové konzole by se mohlo objevit nové Halo nebo nedávno oznámený Senua’s Saga: Hellblade II, ale zde datumy ještě oznámeny nebyly.

Příští rok se tak je nač těšit a po stránce událostí a očekávaných titulů by se mělo jednat o rok plný novinek a informací, zakončený uvedením zbrusu nové konzole. Sami jsme zvědavi, co všechno ještě rok 2020 přinese, takže si přejme, aby toho bylo co nejvíce a my hráči jsme byli náležitě spokojeni. Hlavně nezapomeňte vykročit tou správnou nohou.

13. 01. 2022 • p.a.c.o0

Microsoft ukončil výrobu konzolí Xbox One

Každý, kdo by si z nějakého důvodu chtěl koupit konzoli Xbox One, by si měl pospíšit do obchodu. Microsoft dnes potvrdil, že již před rokem ukončil výrobu všech konzolí z rodiny Xbox One. Pro upřesnění dodáme, že výroba Xbox One X a Xbox One All-Digital byla ukončena již v červenu roku 2020 a poslední verzí, které se vyráběla byla do konce roku 2020 tak byla Xbox One S. Microsoft se...

»
12. 01. 2022 • Cryptah0

Čtvrtý disk ze série videí Seagate od XkoGuru

Abych úspěšně zakončil sérii videí Seagate, ukáži vám poslední disk, který se mi dostal do spárů na otestování. Jedná se o elegantní pevný externí disk, ze série Game Drive o velikosti 4TB. Stejně jako ostatní disky se připojuje pomocí USB kabelu a jeho vlastnosti jsou totožné s ostatními edicemi disků, které jsme tu testovali. Tento má největší kapacitu a lze na něj tak přesunout velké množství her. Moc se mi...

»
16. 11. 2021 • DandyCZE0

Skleněný ovladač Xboxweb 2021 #Xbox20

Pokud máte kolem sebe zapálené lidi, tak dokážete vymýšlet opravdu zajímavé věci. Xbox letos slaví 20 let a náš web a komunita kolem něj roster a roste od roku 2007. Proto jsme si pro vás připravili několik pohledů do historie. Začneme ovšem tím nejaktuálnějším.

»
09. 12. 2020 • waggon203

Xbox ONE – manuál

Vítejte v našem návodu, kde vysvětlíme veškeré možnosti Xbox ONE, poodhalíme všechna tajemství této konzole, prozkoumáme její nastavení, uvedeme na pravou míru zažité omyly a zodpovíme i vaše dotazy. O Xbox ONE toho bylo napsáno již hodně, tak snad jedině ve zkratce připomeneme, že se jedná o další herní konzoli od Microsoftu, přímého následovníka Xbox 360. Jelikož se jde o další generaci, jsou i možnosti a výkon ONE o generaci...

»
17. 07. 2020 • tonyskate6

Microsoft ukončuje výrobu Xbox One X a digitální Xbox One S

V posledních týdnech už se o tom mluvilo několikrát, ale Microsoft skutečně ukončuje produkci herních konzolí Xbox One X a Xbox One S All-Digital Edition. Nejedná se o velké překvapení, když má letos na podzim dorazit next-gen konzole Xbox Series X a tento rok jen potvrzuje, že se skutečně dočkáme levnější a méně výkonné next-gen konzole (údajně Xbox Series S), která by výkonem zastoupila Xbox One X a dosti možná i digitální...

»
10. 07. 2020 • tonyskate76

Xbox One v češtině a slovenštině!

Skutečně je tomu tak! Konzole Xbox One je konečně lokalizována do češtiny. Jestli už startujete svůj stroj, tak vás ještě musíme zadržet, protože zatím je čeština dostupná pouze členy preview programu Xbox Insider, v němž jsou testovány nové funkce. Pochopitelně není lokalizace úplně kompletní, což se ještě snad změní a úplnou dokonalost nečekejte ani při ostrém provozu. Samozřejmě nelze očekávat překlad všech popisků her apod., ale minimálně rozhraní konzole můžeme s další...

»
17. 06. 2020 • tonyskate6

Lepší správa digitálních her s červnovou aktualizací

Možná už vám vaše konzole nabídla nejnovější systémovou aktualizaci, která přináší několik drobných novinek, které jste už dost možná zaznamenali. Týkají se především přehlednosti digitálních her ve vaší knihovně, zviditelnění předplatného a odlišení klubů.

»
10. 06. 2020 • tonyskate12

Funkce Digital Direct nahradí kódy v balení konzolí

Microsoft v rámci příprav na novou generaci chystá řadu zajímavých novinek včetně třeba funkce Smart Delivery, díky níž dosti ušetříte. Po našem Inteligentní doručení totiž zajistí, že hru, která vyjde jak pro Xbox One, tak i Xbox Series X, získáte v rámci jedné koupě pro obě platformy. Tuto funkci budou podporovat všechny hry Xbox Game Studios a samozřejmě také hry ostatních vydavatelů, pokud se pro ni rozhodnou. V současnosti víme například o Assassin’s...

»