Xbox Series X – návrat krále?

Autor: waggonPublikováno: 23.10.2020, 11:55

Publikováno: 23.10.2020, 11:55

Sociální sítě

O autorovi

waggon

Je autorem 463 článků

Vydání nové generace Xboxu se nám kvapem blíží, někteří mají už předobjednáno a tak nezbývá, než se těšit. Zároveň se všemi dostupnými informacemi mi to nedá se nezamyslet nad současnou situací. A ze začátku jeden můj postřeh, pokud srovnám vydání Xbox Series s vydáním Xbox ONE, je to jako noc a den. Tak výrazně se změnil přístup Microsoftu k hráčům. Jestliže v roce 2013 neměl Xbox na růžích ustálo a stal se terčem oprávněné či neoprávněné kritiky, tak dnes je málo věcí, které můžeme objektivně Microsoftu vytknout.

Samozřejmě nejvíc na něj nadávají lidé, kteří si ji nikdy nekoupí. Ano jsou to modráci, jejichž modla se pro ně stala doslova životním cílem a náboženstvím v jednom. Dost často si říkám, zda jsou se svou volbou spokojeni, když mají nestále potřebu vymýšlet si argumenty pro obhajobu a zároveň hejtovat konkurenci, kde to jenom jde. Co naplat, že Game Pass za 1USD až na několik let umožnuje neuvěřitelně levné hraní, místo toho, aby chtěli podobnou službu, tak se raději budou tvářit, že oni přece nejsou socky, chtějí jenom exkluzivní hry a když bude nejhůř, stočí se na téma počtu prodaných konzolí. Takový jedinci prostě vlastnictví určité značky elektroniky berou jako náboženství a vlastnictví jiné značky by je mohlo přivézt do pekelného ohně.

Oblíbeným argumentem této skupiny je slovíčko „exkluzivita“. Pokud tedy pominu fakt, že on i Xbox má své konzolové exkluzivity, které na Playstationu nejsou, zároveň přehlédnu to, jak někteří vychvalují hru bez ohledu na skutečné kvality, jenom protože je na jejich oblíbené platformě a také si uvědomíme to, že dnes tvoří multi-platformátové hry snad i 90% nabídky, tak se nad tím vždy trochu pousměju. Musím dále konstatovat, že Microsoft dává své hry na své platformy – Xbox a PC. Z čistě praktického hlediska to má své výhody pro nás hráče – hry je možné sdílet i s lidmi na PC, za jedny peníze máte defacto 2hry a nejste omezeni na platformu. Navíc má hra větší komunitu. Já osobně nikdy moc nepochopil, jakou výhodu mi má přinést, když je hra pouze na jednom systému. Ale možná pro ty, co mají ještě z dětství zafixované, že oni musí mít to „největší autíčko na hřišti“, které je pouze jejich a nepůjčuje se, tak pro ně to asi smysl má.


Na Xbox Series X | S můžete hrát již 10. listopadu i v ČR a SR

Ale zpátky k Xboxu. V jednom je situace výjimečná, poprvé v historii videoher uvádí společnost na trh dvě konzole. Jistě, někdo by mohl namítnout, že už Xbox 360 se při vydání prodával ve dvou verzích (pamětníci jistě vzpomenou na Premium verzi s 20GB hardiskem a Core bez HDD), ale tentokrát se jedná o naprosto rozdílné konzole. Pro ty, kteří až teď poprvé slyší o Xboxu, připomeneme, že se jedná o:

Xbox Series X – nejvýkonnější konzole na trhu. Zaměřena je na skutečné hráče, kteří chtějí hraní v 4K a jen to nejlepší. Cena 13499Kč

Xbox Series S – taková lidová verze. Určená pro příležitostné hráče, děti či méně majetné. Cílí na rozlišení 1440p a nemá mechaniku. Cena 7999Kč a v kombinaci s Game Passem se bude jednat o ideálku pro mnohé

 

Pokud jste stále trochu zmateni nebo vás zajímají jednotlivé specifikace, jistě vám pomůže náš článek, kde se tomu detailně věnujeme. A jelikož jsme na herním webu, kde většina čtenářů bude inklinovat k Xbox Series X, tak se této verzi věnujeme vetší pozornost.

Za výhody Xbox Series X osobně považuji:

+ Výkonnější (rychlejší CPU, GPU a RAM) a lepší poměr cena/výkon než konkurence
+ Výrazně levnější hraní než na Playstationu (Sdílení her a členství. Není region lock na hry, Gold členství ani na nakupování. Game Pass na 3roky za 26Kč atd.)
+ GamePass, xCloud, Live
+ Zpětná kompatibilita umožňující hrát diskové i digitální hry z předchozích generaci (4K, HDR, anisotropicke filtrování a stabilní framerate) a zpětná kompatibilita na HW z Xbox ONE
+ Smart Delivery, Play anywhere a cross-save
+ Emulátory retro konzolí
+ Ergonomičtější joypad a jeho snadné připojení k PC
+ Dolby Vision a Dolby Atmos
+ integrace s Windows 10


A takto vypadá rozložený Xbox

Výkon – Zde musíme Microsoft pochválit jelikož Xbox SeX je nejvýkonnější konzolí, která byla kdy vytvořena a už se neopakuje situace z roku 2013, kdy Xbox ONE tahal za kratší provaz. Ono defacto Xbox konzole vždy patřily k těm nejvýkonnějším strojům dané generace, tudíž se vlastně situace vrátila do normálu.

A tak se stalo to, co se muselo stát, tedy že nejvěrnější fanoušci konkurence vynášejí do nebes jedinou součástku, ve které má PS5 navrch a to rychlejší SSD disk. Co na tom, ze se nepodílí na výkonu, je lepší a tím to hasne.

Cena – Zde také není co k vytknutí, jelikož vzhledem k výkonu jsme všichni tak nějak čekali víc. Navíc stojí stejně jako konkurenční PS5 s mechanikou, tudíž v poměru cena/výkon vítězí Xbox. Ale pokud se někdo řídí pouze podle ceny a nějaké ty rozlišení a grafiku má na háku, tak pro něj je nejlepší volbou Series S, která je mimochodem nejlevnější konzolí při vydání. Velký rozdíl je také v ceně samotných her, zatímco Sony své hry zdražila na úroveň 80USD, tak Microsoft zvedat cenu her nebude.

Hry – tak tady má stále Microsoft co zlepšovat. A launch nabídka nemůže dostat jedničku. Nebudeme spekulovat, kdy které odložení padá na vrub pandemii čínské chřipky, ale absence Halo Infinite tomu také moc nepomohla. Na druhou stranu ani nabídka u Sony není nic extra (ačkoliv to nemůžeme brát jako omluvu) a jako věčný optimista se dívám do budoucnosti zvesela. Už jenom fakt, že po odkoupení Bethesdy má Microsoft 23 herních studií svědčí o tom, že nás čekají lepší časy. Vždyť jenom tento rok byl rekordním pro Microsoft Games Studios. Já osobně nadšeně tleskám portování Flight Simulator na Xboxu a jen tajně doufám, že následovat bude Age of Empires.
Také nesmíme zapomínat na fakt, že v den vydání budou na Xboxu hratelné tisíce her napříč všemi generacemi. Navíc několik titulů, jako například Gears 5, Forza Horizon 4, Halo MCC, Grounded atd. dostane vylepšení využívající výkon Xbox Series X. Což je opět velký kontrast vůči 30 hrám, se kterými startoval Xbox ONE.

Služby a předplatné – Stačí vyslovit Live, Game Pass a Cloud gaming (xCloud) a člověku je hned jasné, ž v této oblasti hraje Xbox prim. O kvalitách Azure serverů svědčí i skutečnost, že jedním ze zákazníků je i Sony, která na nich provozuje své online hraní.

Smart Delivery – za těmito dvěma slovy se skrývá další skvělý program, za který mi hráči jenom děkujeme. Pointa je jednoduchá. Koupíte si hru na Xbox ONE (jelikož ještě nevlastníte novou generaci) a po čase koupíte Xbox SeX, tak automaticky a hlavně zdarma získáte verzi pro tuto konzoli. Samozřejmě pouze u her, které mají i verzi pro novou generaci. Stinnou stránkou je, že pouze někteří vydavatelé podporují Smart Delivery. Ale aspoň se krásně ukáže, kdo myslí jenom na peníze, a kdo myslí i na hráče. Všechny hry od Microsoftu jsou zapojeny do Smart Delivery, stejně jako například Cyberpunk 2077, Ubisoft hry atd.

Zpětná kompatibilita – S tímhle jsme tak nějak počítali ještě než byla nová generace představena a situace je lepší, než jsem původně čekal. Hrát tak budeme snad všechny hry z Xbox ONE a samozřejmě i ty kompatibilní z Xbox 360 i prvního Xboxu. Hry poběží ve 4K s HDR, anisotropickým filtrováním a stabilním framerate a kratšími loadingy.

Název – sice je to spíš taková prkotina, ale pro některé to může být (a evidentně je) matoucí. Evidentně Microsoft chce sladit konzole do jednoduchého vzorce – X pro výkonnější řadu, S pro tu méně výkonnou, zato levnější. Já osobně inklinuji k familiárnímu názvu Xbox SeX, což se mi líbí víc než zkrácenina XSX.

Design – nám v redakci se nový Xbox Series X hodně líbí. Stylový čistý tvar z něj dělá ozdobu a ústřední bod vašeho obyváku. Pokud porovnám vzhled „komínu“ (hanlivé označení pro Xbox Series X) s „osvěžovače vzduchu“ (hanlivé označení pro PS5), tak jsem rád, že jsem se rozhodl pro Xbox. Každopádně tohle je subjektivní, protože „někdo má rád holky, jiný zase vdolky“.

Rozšiřující karta vám přinese 920GB volného místa

A není na škodu si na závěr udělat malou rekapitulaci, ačkoliv prakticky všechny funkce a vlastnosti z Xbox ONE zůstávají zachovány:

 • Konzole již mají dashboard v češtině
 • Na nové generaci hrajete se stejným účtem jako na ONE či Xbox 360
 • Má cross-buy, tedy hru koupenou na ONE, X360 či z prvního xboxu máte automaticky (a zdarma) i na nové generaci, jelikož Xbox Series S|X mají zpětnou kompatibilitu s předchozími generacemi Xboxu
 • Zpětná kompatibilita se týká také ovladačů a volantů z Xbox ONE (zatím netušíme, jak je na tom bude Kinect)
 • Hry ve zpětné kompatibilitě poběží 4K s HDR, anisotropickým filtrováním a stabilním framerate a kratšími loadingy. Mají cross-save, tedy uložené pozice zůstávají.
 • Xbox Series X je velmi tichý, dokonce tišší než ONE X
 • Xbox Series X je i chladný, při hraní her ve zpětné kompatibilitě produkuje méně tepla než ONE X a výrazně méně než PS4 PRO
 • Xbox Series X je menší než PS5
 • Oproti ONE má vylepšený ovladač
 • Xbox Series X umí nahrávat záznamy v 4K/60fps
 • Má HDMI 2.1, čím muže poskytnout 120Hz při 4K a 60Hz při 8K
 • Má Project Acoustics, systém na raytracing zvuku. Mimochodem má větší výkon než CPU Xbox ONE
 • Snížení latence (opoždění) ovladač. U Gears 5 dokonce o 57% oproti ONE X
 • Xbox Series X má více místa na SSD než PS5 (konkrétně 802GB) a můžete si jej rozšířit přes speciální karty
 • Hry ze zpětné kompatibility můžete hrát z externího HDD
 • Hry můžete přesunovat z interního disku na externí HDD, aby jste šetřili místo
 • Má zabudovaný infrasenzor

Samozřejmě budu rád za váš názor.

16. 02. 2021 • tonyskate0

Oficiální bezdrátový headset Xbox pro Series X|S

Microsoft nás na poli příslušenství zásobuje především novými ovladači, ale vlastní herní sluchátka už nevydal hodně dlouho a v posledních letech spoléhal na partnery. V rámci nové generace nám teď ale představuje svůj bezdrátový headset Xbox pro Xbox Series X|S, který bude samozřejmě funkční i s Xbox One a Windows 10.

»
08. 02. 2021 • tonyskate0

Xbox Series X|S loni prodal zhruba 3,5 milionů kusů

Konzole nové generace jsou obrovským tahákem a svědčí o tom prakticky neustále vyprodané sklady. Poptávka je zkrátka nadále velká a jak Xbox Series X|S, tak i PS5 jsou vyprodané. Microsoft navíc začal s výrobou později, protože čekal na plnohodnotnou implementaci RDNA 2, jinak by v obchodech bylo více kusů ale i tak by rychle zmizely, jelikož se s nedostatek počítá až do dubna, v horším případě do června.

»
29. 01. 2021 • tonyskate0

Spekulace: Microsoft pokukuje po dalším vydavateli

Microsoft od roku 2018 opravdu hodně investuje do své herní divize a příslib velkých her i předplatné Xbox Game Pass potvrzují skvělé prodeje Xbox Series X|S či pětimiliardový dolarový obrat za minulé čtvrtletí. Že to Microsoft s hraním myslí opravdu vážně, potvrzuje i loňská akvizice vydavatele Bethesda za 7,5 miliardy dolarů, která bude uzavřena v následujících měsících. Jak už ale řekl Satya Nadella, ředitel Microsoft, s nákupy ještě nekončí. Teď začala internetem kolovat...

»
27. 01. 2021 • tonyskate10

Herní divize Microsoftu má 51% narůst a 18 milionů Game Passů

Microsoft přes noc uveřejnil finanční výsledky za uplynulé čtvrtletí, tedy za období od října do prosince 2020. Za toto období společnost dosáhla obratu 43,1 miliardy dolarů, kdy zisk činil pěkných 15,5 miliard dolarů, za což by si Bethesdu mohli koupit ještě dvakrát. Jak se dalo očekávat, pěkný podíl na to má i herní divize, která oproti minulém roku zaznamenala 51% narůst, což vedlo k rekordnímu obratu 5 miliard dolarů za minulý...

»
23. 01. 2021 • tonyskate15

Hrajte zdarma! Xbox Live Gold pro free-to-play hry se ruší

Nejspíše nikdo nikdy nepochopí, jak to funguje v obrovské korporaci, jako je Microsoft. Včerejší oznámení zdražení členství Xbox Live Gold, které je na konzolích zapotřební pro hraní online, bylo zrušeno. Odezva fanoušků byla natolik silná, že Microsoft oznámení stáhl a situace teď bude ještě lepší, než kdy dříve. Aby totiž odčinil svou chybu, tak v následujících měsících zruší Xbox Live Gold pro free-to-play hry. Během letoška si tak zahrajete Fortnite, Apex Legends,...

»
18. 01. 2021 • DandyCZE10

Rádce: Jak začít streamovat na Xboxu 1/2?

Stále více lidí a zejména hráčů má chuť sdílet své herní okamžiky s ostatními hráči. Někomu stačí opravdoví kámoši na párty a společná hra, ale někdo chce jít dál a přinášet obsah i dalším lidem, kteří se podle něj něco naučí nebo se u něj pobaví. Proto se dneska podíváme na základní rady, a to zejména pro začínající streamery z konzole Xbox One nebo Xbox Series S/X.

»
18. 01. 2021 • tonyskate4

Xbox má na tento rok alespoň 2 velké neoznámené hry

Přes víkend vydal Microsoft seznam her, které tento rok exkluzivně vyjdou na Xbox a řada z nich si to také rovnou namíří do předplatného Xbox Game Pass. Psali jsme o tom ZDE, ovšem je nesmírně důležité podotknout, že se tento seznam vznikl na základě pouze oznámených titulů a konzolových exkluzivit pro Xbox Series X|S a Xbox One. Mnozí tomuto detailu nevěnovali pozornost a mohli si taky myslet, že Xbox toho na...

»
16. 01. 2021 • japo9

Xbox oslavil dvacetiny – vzpomínky veteránů herní branže

Před pár dny tomu bylo přesně dvacet let, co zakladatel a bývalý CEO Microsoftu, Bill Gates, představil na Consumer Electronic Show v Las Vegas novou herní konzoli Xbox. Na oko to nebyla nejkrásnější konzole na světě, vypadala trochu jako videopřehrávač, ovladač byla neuvěřitelně obrovský, ale byl to první úspěšný pokus stvořit opravdovou herní konzoli jinde než v Japonsku od doby Atari 2600 (Atari 2600 se prodalo 30 milionů kusů a prodávalo se...

»