Xbox Series X – návrat krále?

Autor: waggonPublikováno: 23.10.2020, 11:55

Publikováno: 23.10.2020, 11:55

Sociální sítě

O autorovi

waggon

Je autorem 540 článků

Vydání nové generace Xboxu se nám kvapem blíží, někteří mají už předobjednáno a tak nezbývá, než se těšit. Zároveň se všemi dostupnými informacemi mi to nedá se nezamyslet nad současnou situací. A ze začátku jeden můj postřeh, pokud srovnám vydání Xbox Series s vydáním Xbox ONE, je to jako noc a den. Tak výrazně se změnil přístup Microsoftu k hráčům. Jestliže v roce 2013 neměl Xbox na růžích ustálo a stal se terčem oprávněné či neoprávněné kritiky, tak dnes je málo věcí, které můžeme objektivně Microsoftu vytknout.

Samozřejmě nejvíc na něj nadávají lidé, kteří si ji nikdy nekoupí. Ano jsou to modráci, jejichž modla se pro ně stala doslova životním cílem a náboženstvím v jednom. Dost často si říkám, zda jsou se svou volbou spokojeni, když mají nestále potřebu vymýšlet si argumenty pro obhajobu a zároveň hejtovat konkurenci, kde to jenom jde. Co naplat, že Game Pass za 1USD až na několik let umožnuje neuvěřitelně levné hraní, místo toho, aby chtěli podobnou službu, tak se raději budou tvářit, že oni přece nejsou socky, chtějí jenom exkluzivní hry a když bude nejhůř, stočí se na téma počtu prodaných konzolí. Takový jedinci prostě vlastnictví určité značky elektroniky berou jako náboženství a vlastnictví jiné značky by je mohlo přivézt do pekelného ohně.

Oblíbeným argumentem této skupiny je slovíčko „exkluzivita“. Pokud tedy pominu fakt, že on i Xbox má své konzolové exkluzivity, které na Playstationu nejsou, zároveň přehlédnu to, jak někteří vychvalují hru bez ohledu na skutečné kvality, jenom protože je na jejich oblíbené platformě a také si uvědomíme to, že dnes tvoří multi-platformátové hry snad i 90% nabídky, tak se nad tím vždy trochu pousměju. Musím dále konstatovat, že Microsoft dává své hry na své platformy – Xbox a PC. Z čistě praktického hlediska to má své výhody pro nás hráče – hry je možné sdílet i s lidmi na PC, za jedny peníze máte defacto 2hry a nejste omezeni na platformu. Navíc má hra větší komunitu. Já osobně nikdy moc nepochopil, jakou výhodu mi má přinést, když je hra pouze na jednom systému. Ale možná pro ty, co mají ještě z dětství zafixované, že oni musí mít to „největší autíčko na hřišti“, které je pouze jejich a nepůjčuje se, tak pro ně to asi smysl má.


Na Xbox Series X | S můžete hrát již 10. listopadu i v ČR a SR

Ale zpátky k Xboxu. V jednom je situace výjimečná, poprvé v historii videoher uvádí společnost na trh dvě konzole. Jistě, někdo by mohl namítnout, že už Xbox 360 se při vydání prodával ve dvou verzích (pamětníci jistě vzpomenou na Premium verzi s 20GB hardiskem a Core bez HDD), ale tentokrát se jedná o naprosto rozdílné konzole. Pro ty, kteří až teď poprvé slyší o Xboxu, připomeneme, že se jedná o:

Xbox Series X – nejvýkonnější konzole na trhu. Zaměřena je na skutečné hráče, kteří chtějí hraní v 4K a jen to nejlepší. Cena 13499Kč

Xbox Series S – taková lidová verze. Určená pro příležitostné hráče, děti či méně majetné. Cílí na rozlišení 1440p a nemá mechaniku. Cena 7999Kč a v kombinaci s Game Passem se bude jednat o ideálku pro mnohé

 

Pokud jste stále trochu zmateni nebo vás zajímají jednotlivé specifikace, jistě vám pomůže náš článek, kde se tomu detailně věnujeme. A jelikož jsme na herním webu, kde většina čtenářů bude inklinovat k Xbox Series X, tak se této verzi věnujeme vetší pozornost.

Za výhody Xbox Series X osobně považuji:

+ Výkonnější (rychlejší CPU, GPU a RAM) a lepší poměr cena/výkon než konkurence
+ Výrazně levnější hraní než na Playstationu (Sdílení her a členství. Není region lock na hry, Gold členství ani na nakupování. Game Pass na 3roky za 26Kč atd.)
+ GamePass, xCloud, Live
+ Zpětná kompatibilita umožňující hrát diskové i digitální hry z předchozích generaci (4K, HDR, anisotropicke filtrování a stabilní framerate) a zpětná kompatibilita na HW z Xbox ONE
+ Smart Delivery, Play anywhere a cross-save
+ Emulátory retro konzolí
+ Ergonomičtější joypad a jeho snadné připojení k PC
+ Dolby Vision a Dolby Atmos
+ integrace s Windows 10


A takto vypadá rozložený Xbox

Výkon – Zde musíme Microsoft pochválit jelikož Xbox SeX je nejvýkonnější konzolí, která byla kdy vytvořena a už se neopakuje situace z roku 2013, kdy Xbox ONE tahal za kratší provaz. Ono defacto Xbox konzole vždy patřily k těm nejvýkonnějším strojům dané generace, tudíž se vlastně situace vrátila do normálu.

A tak se stalo to, co se muselo stát, tedy že nejvěrnější fanoušci konkurence vynášejí do nebes jedinou součástku, ve které má PS5 navrch a to rychlejší SSD disk. Co na tom, ze se nepodílí na výkonu, je lepší a tím to hasne.

Cena – Zde také není co k vytknutí, jelikož vzhledem k výkonu jsme všichni tak nějak čekali víc. Navíc stojí stejně jako konkurenční PS5 s mechanikou, tudíž v poměru cena/výkon vítězí Xbox. Ale pokud se někdo řídí pouze podle ceny a nějaké ty rozlišení a grafiku má na háku, tak pro něj je nejlepší volbou Series S, která je mimochodem nejlevnější konzolí při vydání. Velký rozdíl je také v ceně samotných her, zatímco Sony své hry zdražila na úroveň 80USD, tak Microsoft zvedat cenu her nebude.

Hry – tak tady má stále Microsoft co zlepšovat. A launch nabídka nemůže dostat jedničku. Nebudeme spekulovat, kdy které odložení padá na vrub pandemii čínské chřipky, ale absence Halo Infinite tomu také moc nepomohla. Na druhou stranu ani nabídka u Sony není nic extra (ačkoliv to nemůžeme brát jako omluvu) a jako věčný optimista se dívám do budoucnosti zvesela. Už jenom fakt, že po odkoupení Bethesdy má Microsoft 23 herních studií svědčí o tom, že nás čekají lepší časy. Vždyť jenom tento rok byl rekordním pro Microsoft Games Studios. Já osobně nadšeně tleskám portování Flight Simulator na Xboxu a jen tajně doufám, že následovat bude Age of Empires.
Také nesmíme zapomínat na fakt, že v den vydání budou na Xboxu hratelné tisíce her napříč všemi generacemi. Navíc několik titulů, jako například Gears 5, Forza Horizon 4, Halo MCC, Grounded atd. dostane vylepšení využívající výkon Xbox Series X. Což je opět velký kontrast vůči 30 hrám, se kterými startoval Xbox ONE.

Služby a předplatné – Stačí vyslovit Live, Game Pass a Cloud gaming (xCloud) a člověku je hned jasné, ž v této oblasti hraje Xbox prim. O kvalitách Azure serverů svědčí i skutečnost, že jedním ze zákazníků je i Sony, která na nich provozuje své online hraní.

Smart Delivery – za těmito dvěma slovy se skrývá další skvělý program, za který mi hráči jenom děkujeme. Pointa je jednoduchá. Koupíte si hru na Xbox ONE (jelikož ještě nevlastníte novou generaci) a po čase koupíte Xbox SeX, tak automaticky a hlavně zdarma získáte verzi pro tuto konzoli. Samozřejmě pouze u her, které mají i verzi pro novou generaci. Stinnou stránkou je, že pouze někteří vydavatelé podporují Smart Delivery. Ale aspoň se krásně ukáže, kdo myslí jenom na peníze, a kdo myslí i na hráče. Všechny hry od Microsoftu jsou zapojeny do Smart Delivery, stejně jako například Cyberpunk 2077, Ubisoft hry atd.

Zpětná kompatibilita – S tímhle jsme tak nějak počítali ještě než byla nová generace představena a situace je lepší, než jsem původně čekal. Hrát tak budeme snad všechny hry z Xbox ONE a samozřejmě i ty kompatibilní z Xbox 360 i prvního Xboxu. Hry poběží ve 4K s HDR, anisotropickým filtrováním a stabilním framerate a kratšími loadingy.

Název – sice je to spíš taková prkotina, ale pro některé to může být (a evidentně je) matoucí. Evidentně Microsoft chce sladit konzole do jednoduchého vzorce – X pro výkonnější řadu, S pro tu méně výkonnou, zato levnější. Já osobně inklinuji k familiárnímu názvu Xbox SeX, což se mi líbí víc než zkrácenina XSX.

Design – nám v redakci se nový Xbox Series X hodně líbí. Stylový čistý tvar z něj dělá ozdobu a ústřední bod vašeho obyváku. Pokud porovnám vzhled „komínu“ (hanlivé označení pro Xbox Series X) s „osvěžovače vzduchu“ (hanlivé označení pro PS5), tak jsem rád, že jsem se rozhodl pro Xbox. Každopádně tohle je subjektivní, protože „někdo má rád holky, jiný zase vdolky“.

Rozšiřující karta vám přinese 920GB volného místa

A není na škodu si na závěr udělat malou rekapitulaci, ačkoliv prakticky všechny funkce a vlastnosti z Xbox ONE zůstávají zachovány:

 • Konzole již mají dashboard v češtině
 • Na nové generaci hrajete se stejným účtem jako na ONE či Xbox 360
 • Má cross-buy, tedy hru koupenou na ONE, X360 či z prvního xboxu máte automaticky (a zdarma) i na nové generaci, jelikož Xbox Series S|X mají zpětnou kompatibilitu s předchozími generacemi Xboxu
 • Zpětná kompatibilita se týká také ovladačů a volantů z Xbox ONE (zatím netušíme, jak je na tom bude Kinect)
 • Hry ve zpětné kompatibilitě poběží 4K s HDR, anisotropickým filtrováním a stabilním framerate a kratšími loadingy. Mají cross-save, tedy uložené pozice zůstávají.
 • Xbox Series X je velmi tichý, dokonce tišší než ONE X
 • Xbox Series X je i chladný, při hraní her ve zpětné kompatibilitě produkuje méně tepla než ONE X a výrazně méně než PS4 PRO
 • Xbox Series X je menší než PS5
 • Oproti ONE má vylepšený ovladač
 • Xbox Series X umí nahrávat záznamy v 4K/60fps
 • Má HDMI 2.1, čím muže poskytnout 120Hz při 4K a 60Hz při 8K
 • Má Project Acoustics, systém na raytracing zvuku. Mimochodem má větší výkon než CPU Xbox ONE
 • Snížení latence (opoždění) ovladač. U Gears 5 dokonce o 57% oproti ONE X
 • Xbox Series X má více místa na SSD než PS5 (konkrétně 802GB) a můžete si jej rozšířit přes speciální karty
 • Hry ze zpětné kompatibility můžete hrát z externího HDD
 • Hry můžete přesunovat z interního disku na externí HDD, aby jste šetřili místo
 • Má zabudovaný infrasenzor

Samozřejmě budu rád za váš názor.

09. 06. 2022 • tonyskate0

Vybrané demoverze připravovaných her pro Game Pass

Microsoft ještě před svou nedělní Xbox & Bethesda Games Showcase, která se bude soustředit čistě na hry, přišel s několika řekněme technologičtějšími oznámeními. Dnes tak došlo ke spuštění programu Xbox Design Lab pro tvorbu vlastního ovladače v Česku a Slovensku, a také oznámení aplikace Xbox pro chytré televize značky Samsung modelové řady 2022, abyste koncem června mohli na své televizi užívat cloudové hraní Xbox, aniž byste měli konzoli či jiné další zařízení....

»
09. 06. 2022 • Lukáš Urban0

Barevný svět Xbox Design Lab je tu!

Ještě než Microsoft zaplní zpravodajské servery svou nedělní konferencí, připravil si pro nás malé překvapení. To má pro vás rozdílnou váhu v závislosti na délce vlastnictví Xboxu a obecné informovanosti. Možnost sestavit si vlastní ovladač tu sice už víceméně byla, ale pro jinou generaci konzolí a s jinými tvůrčími možnostmi. Teď se Xbox Design Lab dostává konečně i do střední Evropy a dnešním dnem podporuje i Česko a Slovensko.

»
09. 06. 2022 • tonyskate0

Cloudové hraní Xbox v televizích Samsung!

Microsoft už své cloudové hraní Xbox rozšířil na nespočet platforem. Začalo to telefony a tablety s Androidem. Později se mu skrze webové rozhraní povedlo obejít pravidla Applu a dostal tak hraní přes cloud i na iOS a iPad. Jelikož hraní probíhá na adrese xbox.cz/play, můžete z cloudu hrát také na počítačích skrze tradiční prohlížeč. Nakonec se cloudové hraní rozjelo i na konzolích Xbox včetně Xbox One, takže si na staré generaci můžete...

»
06. 06. 2022 • tonyskate0

Xbox & Bethesda Games Showcase s CZ titulky

Podobně jako loni, i tento rok budeme moci sledovat prezentaci Xbox & Bethesda Games Showcase s českými či slovenskými titulky. Konference se uskuteční už tuto neděli 12. června od 19:00 našeho času a živě se budete moci dívat na kanálech Xboxu na YouTube, Twitchi, Twitteru a Facebooku. Totéž pak bude možné i na kanálech Bethesdy s výjimkou Twitteru.

»
28. 05. 2022 • lindros88cze0

Keystone – nový Xbox pro streamování

Microsoft se snaží vytvořit levný HW, který by do spousty domácností přinesl Cloud Gaming a zejména službu Game Pass. Zřejmě si MS zjistil a vyhodnotil fakt, že né každý chce doma vlastnit plnohodnotnou konzoli. Otázkou, ale stále zůstává, jak se MS chce vypořádat s vyžadovanou konektivitou, aby to jelo v každé lokalitě. Pokud jste v poslední době zkoušeli hrát něco přes stream, tak jistě víte, že rychlost a kvalita netu...

»
25. 05. 2022 • lindros88cze0

Xbox Series X/S Pro v roce 23/24 spekulace

To si takhle večer brouzdáte po Twitteru a najednou na vás vyskočí, že na prezentaci TLC prozradili, že očekávají nové Xbox a ty modré 🙂 v roce 2023/24.  Těšit se máme na 60-120 FPS a k tomu nám dopomáhej .. samozřejmě obrazovka TLC. Tak to budeme chvíli sledovat a uvidíme, co z této „tutovky“ nakonec vzejde.

»
24. 05. 2022 • tonyskate0

Patnáct vychytávek pro váš Xbox

Doufáme, že většině z vás se už doma ohřívají Xbox Series X|S, tedy konzole nové generace, které přináší pěknou řadu vychytávek. Hned patnáct tipů vám přináší video od Xbox CZ, kdy některé se dají uplatnit i na Xbox One. Věděli jste třeba, že můžete přepínat synchronizaci ovladače na předešlé zařízení anebo na konzoli využívat funkci lupy? Zajímavostí je i funkce kopilot na jednom ovladači anebo poslouchání Spotify při hraní vaší oblíbené...

»
23. 05. 2022 • DandyCZE0

Xbox a OPI tip na dárek

Dneska tady máme menší tip na dáreček pro pařmenky, tedy pokud jste Xbox pozitivní. Přední značka OPI připravila ve spolupráci s Xboxem celou sérii laků na nehty. Vyberete si ze spousty barevných odstínů, například zelené Halo nebo barevné forzácké. Jelikož i já mám doma početnou ženskou skupinu, tak jsem zakoupil a níže můžete vidět výsledek a třeba k vám taky dorazí sám Master Chief. Pokud si dárek nadělíte, tak budeme rádi...

»