RECENZE: FIFA 16 pro Xbox One
Fotbal je pojem, který zná snad každý. Navíc se dá provozovat v určitém měřítku téměř všude, takže o oblibě tohoto sportu asi netřeba pochybovat. Stejně jako začíná každý rok pravidelná sezóna, i virtuální hráči očekávají její začátek. FIFA 16 dorazila na naše konzole a pokusí se vytáhnout z našich peněženek nejen kýžený peníz, ale také se nás pokusí připravit o drahocenný čas.
Už loni jsme si mohli hraní pěkně užít a letošek nebude výjimkou. FIFA 16 má v rukávu celou řadu novinek a právě ty nás mají znovu přikovat k našim konzolím. A jelikož dámy mají přednost, musím jim věnovat samotný úvod recenze. Křehké polovičky jsou novinkou aktuálního ročníku, kdy na výběr máme dvanáct nejúspěšnějších národních reprezentací (ne, ta česká zde opravdu není). Namátkou španělskou, německou nebo třeba americkou. Dámy mají svůj vlastní turnaj, takže jestli máte chuť, určitě si ho zahrajte. Jestli čekáte na souboj německých žen s Messim a spol., nechte si zajít chuť. Ženy mohou nastoupit jenom proti ženám a ne jinak. Co se hratelnosti týče, žádný zásadní rozdíl oproti mužským kolegům jsem nezaznamenal. Jo a dresy si při oslavě gólu také nesvlíkají, takže kdo se těšil, má smůlu.
Česká ženská reprezentace zde sice zastoupena není, ale ta mužská už ano, a když už jsem si tu otevřel české okénko, je třeba dodat, že chybí české klubové týmy. Nenarazíme ani na Spartu s Plzní, natož někoho dalšího. Je to dáno tím, že opět chybí česká Synot liga a EA nemají licenci ani na Ligu Mistrů, natož Pohár UEFA (obojí ve vlastnictví Konami). Pohled na českou stopu ve FIFA 16 uzavírá nová textová lokalizace, které je letos konečně dostupná a zpřístupňuje kompletní herní náplň. Každý si tak může užít svůj oblíbený mód (zejména FUT), aniž by něčemu nerozuměl.
Další novinky si musí všimnout každý, kdo hru alespoň pustil a ocitl se v prvním zápase. FIFA Trenér je ona zmiňovaná novinka, která se nás pokusí naučit něco nového. Je volitelná jak po stránce zapnutí / vypnutí, tak i obsahové. Je tedy na každém z nás, zda se chceme něco přiučit a případně co. Rozhodně dobrý nápad, protože já sám jsem v některých situacích nápovědu uvítal a rozhodně se díky ní zdokonalil, takže ji mohu vřele doporučit. Úplně nejvíc se mi osvědčilo si ji zapínat jenom v určitých situacích a jinak se s ní nerozptylovat.
No, a když se věnujeme novinkám, hodí se zmínit FIFA Ultimate Team, což je vlastně jeden ze zásadních herních módů. Jeho náplň se postupně rozšiřuje a letos jsme dostali online draft. Ten funguje tak, že vám hra nalosuje super tým s celou řadou hvězd, kdy v čele stojí většinou někdo z trojice C.Ronaldo, Messi nebo Benzema, dodá další hráče a pak už je jenom na nás, jak se s tím vypořádáme. Poskládáte jména nebo pojedete čistě na souhry a vazby mezi hráči? Možností je celá řada a univerzální recept neexistuje. Jestli máte tým hotov, hurá s ním do online zápasů. Čím víc za sebou jich vyhrajete, tím lepší odměny následně dostanete. Ovšem pozor! První vstup do draftu máte grátis, ale za každý další se platí buď 15 000 mincí nebo 300 FIFA Points.
Další věcí, co musím zmínit je fakt, že na rozdíl od loňska se hráči už tak nezraňovali a nějaké ty zápasy se daly odehrát klidně i bez změny sestavy. Navíc jestli si nevěříte rovnou na internetové borce, můžete si zkusit nějaký připravený offline turnaj, za který mince získáváte také a můžete experimentovat s nastavením a tak podobně. FUT i letos ukousne hodně času, a pokud se do něj opravdu ponoříte, hned tak vás nepustí.
Kdybych měl vyjmenovávat každý herní mód, museli bychom recenzi rozdělit na dvě části, protože obsahu je ve FIFA 16 neskutečné množství a každý milovník fotbalu si zde jistě najde něco pro sebe a je jedno, jestli hrajete rádi sami nebo přes internet. Fanoušci jednotlivých klubů mohou mezi sebou soupeřit i letos a stejně tak nechybí ani info o dění ve vašem oblíbeném týmu díky Match Day Live.
Teď nastal ten správný čas, věnovat se hratelnosti. Za sebe musím říct, že se mi hra zdála hodně podobná loňskému zážitku a nedokázal jsem určit co, a jestli, se vůbec změnilo. Nezbylo mi nic jiného a na řadu přišla instalace FIFA 15 a odehrání stejného zápasu, jako předtím ve FIFA 16. Výsledek? FIFA 16 se hraje o dost lépe a dokonce se mi snad povedlo identifikovat proč. Zvětšila se paleta pohybu hráčů na obou stranách, díky čemuž působí FIFA 16 o něco plynuleji. Jednotlivé přechody mezi pohyby jsou lepší a stejně tak vzájemná interakce hráčů. Už to není jenom o tom, že zmáčknete tlačítko a hráč udělá obranný pohyb. Ano, podle situace ho klidně i udělá, ale občas si ani nevšimnete, že k něčemu došlo a najednou soupeř leží na zemi. Rozhodně tedy chválím hru tělem, kdy při opakovačce vidíte postrkování nebo drobná přitahování za dres apod. Všechno není dokonalé ani zde a tak výtka směřuje k brankářům. Někdy se opravdu předvedou, ale jinak jsem spíš trnul, co že to zase vyrobí za hovadinu. Hlavně malá domu může skončit všelijak a o tom, že na přihrávky skrze malé vápno nereagují a čekají dál na brankové čáře, kam jim ho zasunete, asi netřeba mluvit.
Grafická stránka si naopak zaslouží jenom chválu. Občas sice dojde na nějaký ten bug, ale v takto komplexní hře se prostě všechno otestovat nedá. Do sbírky se nám dostaly nově zpracované stadiony zejména brazilské a německé soutěže, ale na skvěle pokrytou licenci už jsme si u EA Sports tak nějak zvykli. Snad nejviditelnější grafickou novinkou je sprej za opaskem rozhodčího, se kterým opravdu značí místo pro míč a pro zeď. Sice se mi zdálo, že tato novinka na FUT nefunguje, ale třeba jsem jenom špatně koukal.
Verdikt
FIFA 16 nabízí neskutečně mnoho obsahu na spoustu hodin a milovníci fotbalu budou na vrcholu blaha. Jestli se vám zdá, že jsem v recenzi na něco zapomněl, je to jasný důkaz. Navíc oproti loňsku se i hratelnost posunula dál. Letošní otázka zda přestoupit na novější ročník, má jasnou odpověď. ANO.RECENZE: Microsoft Flight Simulator 2024
Série Microsoft Flight Simulator (dále MFS) se řadí mezi stálice herního průmyslu a zároveň patří po bok těch nejstarších sérii, jaké stále vycházejí. Však považte, vždyť první díl vyšel v roce 1982, což je již 42 let. Tolik leckdy není mnohým hráčům, kteří usedají k obrazovkám, aby se za kniply těch nejznámějších i méně známých letadel vznesli do oblak a prozkoumávali naši krásnou zemi. Ovšem následující řádky nebudou patřit ohlédnutí za sérií,...
RECENZE: Death Stranding: Director’s Cut
Monument herní inovace herního génia Hidea Kojimy je konečně dostupný pro Xbox, jak si vede v recenzi?
RECENZE: Dragon Age: The Veilguard
Na návrat slavné značky studia Bioware čekali fanoušci téměř 10 let. Za tu dobu se toho změnilo poměrně hodně, ať už v herním průmyslu jako takovém, ve věkovém složení hráčů nebo i v personálním obsazení samotného kanadského studia. Není se proto co divit, že nejnovější přírůstek do série s podtitulem The Veilguard vzbuzoval nejen velká očekávání, ale také obavy, jak návrat na kontinent Thedas dopadne.
RECENZE: Farming Simulator 25
Zemědělství není vůbec žádná legrace. Není to jenom o tom, že člověk něco zaseje na poli a pak jenom čeká, až to vyroste. Je třeba všechno náležitě pohnojit, bojovat se škůdci a také s nepřízní počasí. Ani chov zvířat není sázkou na jistotu, jak by se mohlo zdát, protože v případě špatné úrody krmení ho budeme mít málo, takže buď musíme zredukovat počty chovů nebo krmení nakoupit, čímž však klesá náš zisk....
Recenze: Squirrel with a Gun
Zní to možná šíleně, ale ve hře Squirrel with a Gun hrajete za veverku, která se chopí bouchačky a vydává se do boje. Tento bláznivý 3D sandbox připomíná trochu jiné bizarnosti typu Untitled Goose Game nebo Goat Simulator – tedy hry, které si dělají legraci z konvenčního hraní a přináší hlavně kopec srandovní zábavy. U těchto her se ale zákonitě nabízí otázka – bude to alespoň tak zábavné, abych toho...
RECENZE: Life is Strange: Double Exposure
Na poli adventur je Life is Strange pojem. Studiu Don’t Nod se v roce 2015 podařilo stvořit překvapivý hit, který umně kombinoval paranormální jevy a vztahové drama z pohledu Maxine Caulfield, mladé středoškolačky, jež ke svým superschopnostem přišla jako slepá k houslím. Od té doby se svět rozšířil nejen o další více či méně povedené tituly, ale také o další studio Deck Nine, které si vzalo na starosti také pokračování...
RECENZE: Call of Duty Black Ops 6
Letošní díl nekonečné série Call of Duty je celou řadou hráčů očekáván hned z několika důvodů. Může to být třeba tím, že vývoj Black Ops 6 byl na poměry značky až nečekaně dlouhý, protože trval čtyři roky. Vývojáři tak měli spoustu času náležitě zapracovat na všech aspektech a napravit poněkud pošramocenou pověst po nepříliš vydařeném Modern Warfare III. Hráči na Xboxu pak mají ještě jeden důvod k radosti, obzvlášť, pokud si...