RECENZE: Immortals of Aveum

Autor: p.a.c.o Publikováno: 29.8.2023, 10:54

Publikováno: 29.8.2023, 10:54

Sociální sítě

O autorovi

p.a.c.o

p.a.c.o

Je autorem 3080 článků

U hraní se dá krásně relaxovat, což se snažím aplikovat nejen na sebe, ale i své okolí...

Pokud to nevíte, tak EA Originals je program Electronic Arts, kde dávají prostor menším studiím splnit si jejich sny a přinést do herního světa nějakou zajímavou novinku. Touto cestou šly například i dvě skvělé kooperativní hry A Way Out nebo It Takes Two. A další hrou, která mě zaujala, bylo čarodějnické Immortals of Aveum. Přeci jenom letos jsme si kouzlení užili ve velice povedených Hogwarts, tak proč tentokrát nezkusit FPS akci.

Svět Aveum je plný magie, kterou dokonce můžeme i sami vidět, protože je prezentována magickými cestami linoucími se skrze celý svět. Vyžít se dá ke všem možným činnostem, které dokáží pomoct v lidském pachtění se za štěstím, mocenské boje nevyjímaje. A právě kvůli magii mezi sebou bojuje hned pět království o moc a vliv nad zdejším světem. Ovšem stejně jako je nekonečná magie, je nekonečná i válka o ní.

Náš hlavní hrdina Jak se války nijak neúčastní. Jeho kastovní postavení je velice nízké, jelikož se narodil jako mudla, tedy někdo, kdo neumí čarovat a do války se mu tak úplně nechce. Přeci jenom sdílet ideové hodnoty vládců není pro prostý lid snadné. Dělá tak co se dá, aby uživil sebe a také své kamarády, kteří jsou jako jeho rodina. Znáte to, krádež sem, malá domů támhle… Do této „idylky“ mu ale vlétne nepřátelský bombardér, který jedním úderem zničí vše, co Jak vybudoval.

Na jednu stranu mu toho dost sebral, ale na tu druhou v něm události probudily až nečekaně silné magické dovednosti. Shodou okolností se kolem motala generálka zdejších sil, a protože Jak už nemá moc co ztratit, a touží po pomstě, přidá se do armády. Je to takový ten přidrzlý týpek, co má problém s uznáváním autorit, háže jednu hlášku za druhou, a dokonce by se dal označit za mladého floutka, který ne všem hráčům bude úplně příjemný. Mě se to všechno líbilo a jeho vtipné poznámky komentující vážné situace se mi líbily.

Vývojáři se snažili zdejší svět co nejvíce prokreslit, takže nabízí spoustu materiálů k historii, současnosti a zamýšleným plánům o budoucnosti. Bohužel hlavní dějová linka je i přes velký potenciál dost obyčejná a jak to všechno bude vám je během chvíle jasné. Ani žádné zvraty mě nedokázaly překvapit, takže příběh ve zdejší střílečce opravdu nebude to hlavní, kvůli čemu bychom ji hráli.

Koho zarazil výraz střílečka, mám pro vás velice rychlé vysvětlení. Zdejší magie se dá rozdělit na tři barvy – modrou, červenou a zelenou. Doufal jsem, že to bude prezentovat nějaké živly nebo tak něco, ale ve výsledku je modrá magie jako puška / sniperka, červená je brokovnice a zelená nějaký samopal. Výhodou je, že vám mohou dojít „náboje v zásobníku“, ale nikoliv munice jako taková.

Tempo hry je dost svižné a občas jsem si při řádění v arénách přidal skoro jako v Doomu. Na střední obtížnost je hra poměrně lehká, což neříkám často, ale i mě to tak přišlo. Na pár ran jde každý k zemi, štít vydrží docela hodně a v kombinaci se silnějšími útoky nemají nepřátelé šanci. Ani bossové nejsou nějakou velkou výzvou a jediné, v čem se liší od klasických nepřátel je, že mají více života. Kde jsem se opravdu zapotil, bylo ve výzvách. Ty jsou variací na hordu, kdy v rámci úrovně čelíme několika vlnám stále silnějších nepřátel. Po jejich poražení získáme nějaký zajímavější kus vybavení.

Zdejší RPG systém už snad ani klasičtější být nemůže a měl jsem trochu pocit, že upgrade zbraní a vybavení je tu tak nějak navíc. To mi ale vůbec nevadilo, protože nejsem fanouškem nějakých komplexních upgradů a dalších věcí, co zdržují od akce. Co mě ovšem mile potěšilo, byl strom dovedností. Tam jsem se klasicky nemohl rozhodnout, jakou cestou se vydám, což je prý v pořádku. Bodů není mnoho, ale když už člověk něco vylepší, hned při prvním boji cítí sílu svých rozhodnutí.

Byť jsou souboje poměrně obyčejné, jejich tempo a střelba kouzel společně s kombinací silnějších útoků mě neuvěřitelně bavila. Je to zkrátka taková pěkná oddychovka, co vypadá hodně efektně a není těžké se ji naučit. Projít to nejzásadnější, co hra nabízí, se dá za nějakých 20 hodin, ale kdo bude chtít odemknout všechny tajné místnosti, což se Jak naučí až časem nebo dohrát challenge, jistě se ve hře zdrží klidně i jednou tolik.

Co by nás mohlo od hraní odradit? Určitě to bude technické zpracování. Immortals of Aveum jsou jednou z prvních her, která běží na novém Unreal Engine 5 a nebudeme si nic nalhávat, není to žádný zázrak. Ano, jsou tady pasáže, kdy hra umí vypadat opravdu hodně pěkně, což platí i pro sesílání kouzel a souboje. Celou dobu jsem však měl pocit, že buď vidím trochu rozmazaně nebo ta grafika je nějaká divná. Jak se nakonec ukázalo, B je správně.

Aktuální konzole totiž podle všeho mají problém s nedostatkem výkonu nebo je UE 5 zatím dost špatně optimalizovaný, protože na konzoli Xbox Series X hra běží v rozlišení 720p / 60 FPS, což je následně díky funkci FSR od AMD upscalované na 4K rozlišení. Slabší sourozenec Xbox Series je na tom ještě hůře, protože zde je rozlišení v dnešní době pouhých 436p, takže tu starou televizi, co jste měli doma po babičce, jste nemuseli vyhazovat. Na tenhle skvost by ještě bohatě stačila. A s tím se pak veze všechno ostatní, jako je místy hodně divné nasvícení scén, ne úplně pasující synchronizace rtů k tomu, co se zrovna říká a další věci. Naštěstí jsem se při hraní nesetkal s bugy nebo nějakými záseky, tak aspoň něco.

Velice příjemně mě překvapil soundtrack. Kombinace všech možných hudebních stylů hře neskutečně sedí a výborně oddělují dění na obrazovce. Příběh a klidnější částí jsou takové více orchestrální, souboje pak nabízejí podstatně svižnější hudební žánry, které si však netroufnu jmenovat. Občas jsem až zapomněl bojovat a spíš jsem se soustředil na hudební linku než na to, že po mě nepřátelští lučištníci střílí.

Máme tak před sebou další zajímavý titul z líhně EA Originals, který však tentokrát na své úspěšnější sourozence ztrácí svou přílišnou sázkou na jistotu. Přitom ze zdejšího příběhu se rozhodně dala vymáčknout o dost zajímavější linka, která by doplnila výborné souboje. Ještě více však hru sráží její technická část, kdy sázka na novou technologii nedopadla dle přání. Ne, že by hra byla vyloženě ošklivá, to ne, ale vzhledem k aktuální titulům jde opravdu jenom o lehce nadprůměrné dílko. A to vlastně platí i pro výsledný celek, který sice dokáže zaujmout, ale pokud vás nechytí, hodně rychle mu dojde dech, a to žádné kouzlo neodvrátí.

6
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivost

Verdikt

Mohla to být opravdu kouzelná střílečka, ale příběh nedokázal překonat tuctové koleje i přes velice pěknou přípravu světa Aveum. Technicky hra také vůbec nezáří tak, jak to vypadlo z promo materiálů a proto všechno zachraňuje velice dobrá střílečková část doplněná o krásně poslouchatelný soundtrack. A přitom stačilo málo, aby té spokojenosti bylo víc a tím pádem i bodů v hodnocení.
26. 09. 2023 • HusekD0

RECENZE: Mortal Kombat 1

Značka Mortal Kombat je tu s námi už přes třicet let a za tuto dobu jsme se dočkali celkem 26 titulů, které vycházely na všechny důležité systémy. Samotný počátek najdeme u klasických arkádových automatů, kam Mortal Kombat dorazil v roce 1992. Rok poté došlo k převedení na domácí konzole a díky tomu se rozjela nesmrtelná série sahající až do dnešní doby. Mortal Kombat nebyl první velkou bojovkou a vývojáři z...

»
25. 09. 2023 • Lukáš Urban0

Recenze: Ad Infinitum

Až po návštěvě specializovaného odborníka zjistíte, že noční můry, ve kterých vás pronásleduje obří propiska a deformovaná písmena se snaží ukončit vaše bytí, je pouze výsledkem špatného vstupu na základní školu. Usazení vedle Tondy Vomáčky přineslo nekontrolovatelnou ztrátu učebních pomůcek, a to zejména písmenek, která končila všude možně, jen ne v pevných deskách z domova. Takže nikoliv, nejste blázni, jen jste toho parchanta měli majznout přezůvkou po tlamě a teď by se...

»
22. 09. 2023 • p.a.c.o0

RECENZE: The Crew Motorfest

Arkádové závodění má minimálně na platformě Xbox jasného krále, kterým je Forza Horizon. Její zatím poslední 5 díl už sice nebyl tak převratný, jako třeba ten druhý nebo třetí, ale i tak jsou to stále skvělé závody. Konkurence však nespí a nabízí hned dvě další série – Test Drive a The Crew. Zajímavé na tom je, že například Test Drive Unlimited 2 dělalo studio Eden Games, jehož tři původní zakladatelé...

»
16. 09. 2023 • HusekD0

RECENZE: Starfield

Letošní rok už přinesl hráčům spoustu zajímavých titulů, ale největší očekávání patřilo bezesporu novému RPG od společnosti Bethesda Game Studios, pod názvem Starfield. Od prvního představení na veletrhu E3 uběhlo dlouhých pět let a my se konečně můžeme ponořit do prozkoumávání tajuplného vesmíru. Bethesda patří v tomto žánru mezi má nejoblíbenější herní studia a doposud jsem nevynechal jediný jejich titul. Proto není velkým překvapením, že jsem Starfield bedlivě sledoval a...

»
14. 09. 2023 • Lukáš Urban0

Recenze: Trine 5: A Clockwork Conspiracy

Když se potkají kouzelník, rytíř a zlodějka, je zaděláno na pořádný mejdan. Magie teče proudem, odvaha poklonkuje nasbíraným úspěchům a jedna kapsa si nemůže být jista, zda zůstane na konci večera plná. Vlastně by z toho byl počátek fajn RPG záležitosti, kde může jeden z úkolů skončit mezidruhovým dobrodružstvím plným citů. Jenže tohle je Trine, což znamená, že hranice mezi dobrem a zlem nemá příliš pevné základy a že setkání hrdinů rozhodně...

»
14. 09. 2023 • p.a.c.o0

RECENZE: Moving Out 2

Kooperativní hry jsou super. Sednete si na gauč vedle sebe, otevřete si pivo, víno, limonádu, zkrátka co máte rádi a pustíte se do hraní. Výběr je v dnešní době opravdu velký, takže není problém spolupracovat nebo si vzájemně škodit. Co se herní náplně týče, můžeme hrát různé adventury – tímto zdravím skvělou vztahovou terapii It Takes Two – nebo postřehovky typu Ovecrcooked.

»
08. 09. 2023 • Michael Chrobok0

RECENZE: Stray Gods: The Roleplaying Musical

Hned na úvod se musím k něčemu přiznat: nesnáším muzikály. Ať už jde o divadelní klasiky či moderní pohádky od Disneyho, jakmile se začne zpívat, beru nohy na ramena. Přesto jsem měl během oznámení hry Stray Gods zvláštní pocit, který mě ke hře z nějakého důvodu táhnul, a já měl chuť si ji vyzkoušet. A musím říct, že mě prvotina od Summerfall Studios naprosto okouzlila a změnila můj pohled na...

»
04. 09. 2023 • p.a.c.o0

RECENZE: Under The Waves

Více jak 71% zemského povrchu pokrývá voda a většinu z toho tvoří moře nebo oceány. Zajímavé na tom je, že jich máme prozkoumáno jenom opravdu málo. Celá řada z nich je totiž tak hluboká, že máme problém se tam kvůli tlaku a dalším vlivům pořádně dostat. Díky tomu si můžeme jenom představovat, co všechno se ukrývá pod hladinou, a to je skvělý materiál na nejrůznější tvorbu, hry nevyjímaje.

»