RECENZE: NBA 2K22

Autor: Jiří Majer Publikováno: 20.9.2021, 9:43

Publikováno: 20.9.2021, 9:43

Sociální sítě

O autorovi

Jiří Majer

Jiří Majer

Je autorem 25 článků

NBA 2K22 – král sportovních her opět na scéně. Jistě, můžete si o basketbalu myslet co chcete. Nakonec, ani já nejsem kdovíjaký fanoušek tohoto spíše amerického sportu. Nicméně, v žánru sportovních her tato série nejspíš nemá konkurenci. A to už dlouhá léta.

Nejspíš to není tím, že by ohromovala grafikou (ikdyž, ta se řadí mezi sporty k nejlepším už dlouho a letos má na to být vůbec na špici tohoto žebříčku) nebo nějakým extra nápaditým módem (zato ale s módy umí skvěle pracovat). Ale tím, že zkrátka funguje tak, jak od sportovní hry čekáte. A nebo, že vývojáři na tomto titulu usilovně pracují a rok co rok nás překvapují dalšími a dalšími novinkami. A ani letos to není jinak.

Začneme tím nejdůležitějším, a to je gameplay.

Velkou obměnou prošlo chování UI jak v obranné, tak i útočné fázi hry. A troufám si říci, že velmi úspěšně. Pohyb hráčů, zachytávání přihrávek, sbírání odražených balónů a na mnoha dalších aspektech ve hře je cítit velký rozdíl a hra působí mnohem reálnějším způsobem.

Ten je rok, co rok uvěřitelnější a nabízí čím dál více možností jak s hráčem na prknech naložit. V tomto se 2K Sports nedá vytknout zhola nic, a dávají tímto přístupem příkladnou motivaci pro ostatní vývojáře sportovních her. Nové pohyby, nové finty, nové způsoby zakončování a s tím i příslušné animace, které nejsou jen pouhou animací ale mají     i reálný dopad na tom, co se na hřišti stane. A hlavně tedy pocit, že s tím vždy můžete něco udělat. Nebudu se tvářit jako nějaký odborník na NBA, ale každý rok srovnání s konkurencí hra od 2K jasně převládla ze všech ohledů. A i to je nejspíš důvod, proč už se další rok žádná konkurence nekoná.

Když bych to měl porovnat se všemi sportovními hrami, co jsem kdy hrál (v podstatě všechny co vyšly od roku 2010, myšleno fotbal, hokej, basket, golf, NFL … házená už byla na mě moc 🙂 ), tento kousek na mě působí jako nejlepší simulací toho co se snaží znázorňovat. A to naprosto bezkonkurenčně. Takže pokud jde o titul nejvěrnější simulace hry, má za mě NBA od 2K Sports znovu zcela jednoznačně zasloužený titul, který letos těžko něco překoná. Ikdyž, třeba nás ještě konkurenční fotbaly a hokeje překvapí 🙂

Ale není nebe bez mráčku …
Zabývat jsem se musel i věcmi, které podle mě hra citelně postrádá. A třebaže se jedná jen o detaily, které na konečné hodnocení hry nebudou mít valný význam, stejně je zmíním. Tím prvním a největším nedostatkem je asi to, že hra jaksi nepočítá s tím, že by ji hrál někdo kdo zpaměti nezná a chybí (nebo alespoň jsem nezaznamenal) nějaké shnutí pravidel hry.  Ale, když nebudete vědět čím jste se dopustili porušení pravidel, strýček google vždycky pomůže. Druhou menší výtku mám k obtížnosti nejlehčího stupně AI. Chybí mi tam ještě jeden nižší stupeň pro vyložené začátečníky s hrou. Já, přesto že nějakou tu hru v NBA už za sebou mám, jsem měl dost problémy. Takže pokud by jste začínali od nuly, doporučuji najít zkušené hráče, kteří vám poradí se základy a každopádně počítejte s tím, že nějakou dobu příliš úspěšnou kariéru mít nebudete. Ale nebojte, zlepší se to tréninkem, a to celkem rychle. Závěrem tohoto shrnutí bych rád řekl, že je velká škoda, že této sérii se u nás nevěnuje velká pozornost, podobně jako u basebalové MLB The Show, která je také výborná.

Nyní se trochu detailněji zaměřím na módy, které jsou ve hře dostupné. Začnu tím nejzajímavějším, a tím je samozřejmě, jako snad už každý ročník série, MyCareer.
Jistě si říkáte, že to má snad každá hra a není to nic speciálního ani extra oblíbeného. Ale v 2K jsou jiného názoru a každým rokem posouvají možnosti hraní za jednoho profíka na úplně jinou úroveň. Letos tomu nasadili opravdu korunu a představujeme…

The City (pouze pro Xbox Series S/X)
Největší novinka, skvělý nápad, neskutečné provedení. Nejen těmito slovy se tato novinka dá nazvat. Řekněme, že podobnou myšlenku mám v hlavě už dlouhá léta a doufal sem, že se toho chytí i sportovní hry. Přidání do hry i jiný než ten vyloženě sportovní element. Chození do obchodů, nepřeberné možnosti úprav, nespočet možností jak naložit s časem u hry … výčet vlastností tohoto módu je opravdu dlouhý, nejlépe uděláte když naskočíte do vlaku a necháte se unášet touto bezprecedentní myšlenkou na poli sportovních her.

Příliš nezáleží na tom, jestli se rozhodnete zářit jako hvězda v NBA, nebo zaměříte svůj čas na hraní pouličních utkání s ostatními hráči. Odměny do MyCareer dostáváte tak jako tak, a s každou další se blížíte titulu MVP in The City. Jistě, konkurence je široká a asi se to nikomu z nás nepovede. Každopádně spojení různých stylů hraní s jistým systémem odměňování za hraní, kdy nemusíte řešit jaký mód si zahrát, aby jste se k nějaké tížené odměně dopracovali, je určitě něco co jako hráči velmi oceníme. Zde je to opravdu jedno. Opravdu milníkem pro kariéru hráče je ovšem quest systém.  Pro hráče MMORPG nic nového, ostatním stačí asi vědět že mód je protkán různými úkoly za jejichž plnění získáváte odměny v podobě herní měny, zkušenostními body v sezóně nebo třeba novým tričkem. Doba na testování hry byla bohužel příliš krátká, ale když se díváte všude kolem a nevidíte dva stejně oblečené hráče, o lecčem to vypovídá. Dejte na odiv svůj vlastní styl! Chození pěšky může být nudné a zdlouhavé, pro tyto případy hned od začátku máte k dispozici základní verzi skateboardu a později si můžete pořídit třeba kolo nebo jiný dopravní prostředek. Když už jsme u těch dopravních prostředků, každý týden probíhá mezikomunitní závod v němž spolu soupeří hráči jak na Xboxu, tak i konkurenční konzole od Sony. No není to paráda? Vítěz těchto závodů si odnese výhru jeden milion VC!
Ale nebojte, nejedná se o akci ‚vítěz bere vše‘, na výhru má šanci každý a to v podobě VC, MVP points či sezónních XP.

Tím se dostáváme k sezónám. S těmi se setkáváme už v podstatě u každé větší hry a v případě NBA 2K22 to není jinak. Každou sezónu si pro nás 2K připraví 4 sezónní úkoly, kdy půjde zejména o skórování či provádění speciálních zakončení. Navíc, jak jsem zmínil výše. Každý ten přibyde nový týdenní závod. O zábavu v The City opravdu nebude nouze. Snad se jen nedostane k opakování stejných úkolů více než je zdrávo. Ale to ukáže samozřejmě až čas. Bohužel, hru jsem testoval na Xbox Series S, a proto k variantě pro Xbox One, tedy Neighborhood, nemám příliš co říct. Snad jen, že také vypadá skvěle a ani hráči na starších konzolích si nemusí zoufat 🙂 sice nemáte k dispozici celé město, ale ‚jen‘ výletní loď,  nicméně na této lodi to doslova žije basketbalem a hrát jej i zde můžete na mnoho způsobů. Stejně jako hráči na konzolích nové generace se i v ‚sousedství‘ (anglicky neighborhood) můžete na těšit na sezónní úkoly, eventy a hlavně také odměny.

Aby jsme téma nějak uzavřeli, v MyCareer se opravdu vyřádíte. Nemáte zrovna chuť hrát příběh? Skočte si na hřiště ve městě dát tři na tři, nebo 1v1. Máte pocit že hráči chybí šťáva? Skočte si do posilovny, kde na vás čeká několik různých miniher na téma zvedání činek, běh na běžícím pásu a další. Za úspěšné splnění vás čekají bonusy k atributu hráče. Ani to se vám nechce? Skočte si do nákupáku pro nové oblečení. Případně si můžete pustit 2K TV, aby jste zjistili co je nového nebo kouknout na sociální sítě co o vás fanoušci píšou. Možností máte více než dost, nebo aspoň více než jakýkoli jiný mód ve sportovních hrách v současnosti.

MyTeam
Samozřejmě, ikdyž je MyCareer nejspíš nejzajímavějším módem hry, na své si přijdou i tvůrci originálních basketbalových mužstev. Řeč je samozřejmě o módu MyTeam, kde sbíráte kartičky a postupně budujete čím dál silnější tým. I zde je možností hraní poměrně hodně a samozřejmostí je i obnova úkolů v podobě sezón. Jste spíše sólo hráč nebo máte rádi soupeření s jinými hráči z celého světa? V obou případech je MyTeam jistě zajímavá záležitost. K obdobě Ultimate Teamu od 2K řeknu snad jen to, že hra běžela svižně, nebylo cítit nějaké opožděné reakce kvůli regionu (přesto, že jsem jistojistě hrál s Američanem) a celkově, kdybych tu hru pořádně uměl možná bych nějaký ten koš trefil. Nakonec, vzhledem ke stylu zakončování, kdy je v NBA standardně načasování opravdu klíčová záležitost, je toto velmi pozitivní zpráva. Princip hry je víceméně obdobný jako u všech jiných módů s tvorbou týmů. V různých událostech získávejte odměny a posilujte svůj tým. Hlavně dbejte aby vaši nejlepší hráči měli platné smlouvy a vše bude v pořádku. A když se rozšoupnete, můžete svým oblíbencům pořídit lepší boty a zvýšit tak některé z jejich atributů. Jednoduchý a funkční princip těchto módů (Myteam, Ultimate Team) asi není třeba nějak zásadně měnit. Samozřejmě, něco se vždycky najde. Módu jsem příliš času nevěnoval, zaměřil sem se na MyCareer, ale i přesto nějaké zajímavé hráče už v Albaquercue WildCats (schválně kdo mě ukamenuje dole v komentářích pod recenzí 🙂 ) máme, a budeme nadále zlepšovat co nám síly a čas budou stačit.

Na závěr jsem si nechal to nejlepší, hra má na Xbox Series S nějakých 120Gb (tedy asi třetina kapacity SSD disku pro hry). Mno, přidejte k tomu Flight Simulator, NHL a Fifu … no, a nic dalšího 😀

 

9
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivostMultiplayer

Verdikt

Z psaní této recenze jsem měl obavy, opravdu k basketbalu nemám dostatečně blízko na to, abych dokázal napsat dokonale přesnou recenzi (profíci snad odpustí, zpětná vazba je zde velmi vítána), ale tento ročník se mi oproti předchozímu líbí podstatně více a může za to geniálně podaný MyCareer. U kterého se obávám, strávím moooc času. Hra, jako každá jiná, má své nedostatky. Není bezchybná (jednou mi to dokonce úplně zamrzlo :O) a třeba načítací časy by v některých případech mohly být kratší. Ale to všechno jsou detaily, které další patche pravděpodobně vyřeší a z celkového hlediska na hru samotnou už takový vliv nemají. Jediné opravdu větší výtky mám v přístupu hry k nováčkům, citelně schází i lokalizace do češtiny, zejména k vysvětlení pravidel a principů hry. Obtížnost UI je taky nastavena podle mého názoru nesmyslně vysoko a chybí tam trochu možnost Casual hraní pro ty méně šikovné. Sečteno, podtrženo. Jedná se o aktuálně nejlepší vydanou sportovní hru současnosti, o tom nejspíš není sporu. Pokud máte jiný názor, rád si ho přečtu v komentářích :)
15. 01. 2026 • Pavel Dandy0

Recenze: Project Motor Racing

Zpátky k jádru motorsportu. Project Motor Racing (PMR) dorazil s příslibem, že vrátí okruhové závodění k tomu, co na něm nejvíc milujeme.  Chceme přesnou fyziku, ovládání, reálné tratě a hlavně pilování našeho skillu. Hra běží na novém enginu s označením GIANTS Engine 10, přičemž vývoj vede tým kolem Iana Bella (ex‑Slightly Mad). Na startu dostáváme přes 70 licencovaných aut napříč 10 třídami až 28 skenovaných layoutů, dynamické počasí i 24hodinový cyklus....

»
08. 01. 2026 • Pavel Dandy0

Recenze: Truck Driver – The Dutch Connection

Kamionová cesta do srdce Nizozemska, která má své kouzlo a také značné limity.

»
06. 12. 2025 • Michael Chrobok0

RECENZE: Syberia Remastered

Přiznám se bez mučení – původní Syberii jsem nikdy nehrál, a i když jsem se do tohoto velkého restu chtěl vždy pustit, klasické pojetí adventur mi příliš nevoní. Poslední přídavek do série s podtitulem The World Before mě ale pozitivně překvapil a já si jeho hraní velmi užil, tudíž jsem uvítal možnost vyzkoušet nedávno vydaný remaster první hry ze série od zesnulého Benoît Sokala.

»
05. 12. 2025 • Mirek Rangl0

RECENZE: Call of Duty: Black Ops 7

Série Call of Duty je synonymem pro rychlou akci, filmové kampaně a multiplayer, který dokáže pohltit na desítky hodin. Každý nový díl přichází s obrovským očekáváním – zvlášť Black Ops, které se v minulosti pyšnily silnými příběhy a ikonickými postavami. Black Ops 7 měl být dalším velkým krokem, ale realita je jiná: zatímco multiplayer drží sérii nad vodou, kampaň se stala největším zklamáním v historii.

»
03. 12. 2025 • Pavel Dandy0

Recenze: Rennsport

Rennsport na Xbox Series X|S je ambiciózní simulátor, který zatím hledá svou ideální stopu.

»
27. 11. 2025 • Lukáš Michal0

RECENZE: Dave the Diver

Dva roky a kousek to trvalo, než se Dave přes Blue Hole dostal až na naše obrazovky. Někdy je s podivem, jak dlouho trvají všemožné vývojářské cesty, než se uzavřou na všech platformách. Jak víme, bývají za tím nějaké exkluzivní smlouvy, nedostatek výkonu nebo další různé okolnosti, jako v tomto případě. Každopádně jsme se konečně dočkali a kdo ještě neměl tu čest, může si nově i na Xboxu užít nejen podmořské dobrodružství...

»
24. 11. 2025 • Karel Mlady0

Football Manager 2026 vstupuje na trávník, ale drny tu jsou

Po roční odmlce a zrušeném FM25 se vývojáři ze studia Sports Interactive vrací s dalším dílem své dlouholeté série.

»
22. 11. 2025 • ZabijackyKafe0

RECENZE: Yooka-Replaylee

Návrat do dob kvalitních skákaček pro hráče každého věku. Původní hru s názvem Yooka-Laylee jste možná už v minulosti zaregistrovali. Tvůrci ze studia Playtonic tehdy v roce 2017 připravili velmi podařenou skákačku, na kterou se po letech rozhodli navázat v podobě Remasteru na novém enginu s pár novými funkcemi a názvem Yooka-Re-PlayLee. Koncept ale moc daleko od původního titulu není, v principu se jedná o ten jednodušší styl platformových adventur...

»