RECENZE GRID 2

Autor: lindros88cze Publikováno: 28.5.2013, 20:26

Publikováno: 28.5.2013, 20:26

Přiřazené štítky

Sociální sítě

O autorovi

lindros88cze

lindros88cze

Je autorem 121 článků

Závodních simulátorů nebo závodních her je na Xboxu hodně, ale těch kvalitních opravdu moc není. Jasnou jedničkou je pro spoustu z vás série Forza. Dneska si povíme, jestli GRID 2 dosáhl kvalit Forzy nebo se spíše podobá jiným závodním hrám. Značka Codemasters by měla být zárukou kvality a tak uvidíme na dalších řádcích.

Jako velký fanda závodních her jsem si nemohl tuto hru nechat ujít. Vývoj série sleduji už z dob PC, kdy hra začínala s označení Toca Race Driver. To už je ovšem spoustu let a Codemasters se od té doby začal dostávat v žánru závodních her do naprosté elity. Poslední kousky jako F1 2012 nebo Dirt 3 jsou naprosto skvělé hry. Proto i očekávání u Grid 2 je velké.

Hra Grid 2 nás zavede na všechny možné silnice po celém světě. Prohánět se budete po milionářských městech nebo v nádherné krajině, kde vás paprsky světla a vůně moře doslova ošplouchnou. V první řadě si tedy vezmu pod drobnohled grafiku. Série Grid se vyznačuje takovou vetší barevností, až to někdy přecházelo do kýčovitosti. Grid 2 rozhodně ubral na sytosti barev a přešel do tónů, které více lahodí mému oku. Auta i krajina jsou vykresleny opravdu působivě a po grafické stránce nemám hře co vytknout. Autoři se kasali, že do hry zasadí i skvělé grafické efekty. Jedním z nich je i dým od spálených pneumatik. Doslova jsem se bavil, když jsem najel do dýmu a nebylo přes něj moc dobře vidět, detaily prostě umějí potěšit. Co ovšem u grafiky nepotěšilo je absence pohledu z kabiny. Sice na to každý nadává, ale při online hraní nebo u svých přátel jsem zjistil, že stejně ten pohled chce každý akorát vyzkoušet a pro hraní používá pohled, s kterým se dají zajíždět zajímavé časy. Takže jsem si rýpnul a jdeme dál.

Každý a to opravdu každý hráč/jezdec závodních her ocení nejvíce hratelnost a samotné chování vozu. Hned na začátku jasná informace… Grid 2 si jde svojí cestou kvalitního arkádového ježdění. Hra má svůj styl ovládání a prostě buď vás baví, nebo ne. Rozhodně se nejedná o nějaký složitější simulátor. Vše se točí především kolem přesného projíždění zatáček, dokonalého ovládnutí smyku a trošku drzosti při soubojích. Pokud jsem u jízdního modelu, tak vám hra nenabídne ani moc nastavování obtížnosti. Vyberete si ze tří notoricky známých nabídek a je to. Osobně mě to přišlo až příliš ořezané. Požitek z hry a nekonečný adrenalin vám bude hra servírovat po celou dobu závodu. AI se řadí mezi mnou označené „podvodnické“, tedy hra se částečně přizpůsobuje vaší jízdě a podle toho jsou šikovní vaši soupeři. Pokud jedete aspoň trošku slušně, tak máte neustále souboje kolo na kolo a pokud jedete vyloženě špatně, tak soupeři trošku přibrzdí, prostě taková zakázaná týmová strategie z F1 :-). To ovšem hru nijak neshazuje a pro běžné hráče je to jistě dobré a ti hardcore si na to musí zvyknout nebo hrát jiné hry. Samotná obtížnost je i na střední volbu poměrně obtížná a hra vás bude nutit trošku soupeře popošťouchnout a dost závodů opakovat, jelikož jiné než první místo přece neberete.

Nedílnou součásti hratelnosti a požitku z jízdy je poškození. Série Grid si uchovala možnost „totálního“ poškození, které ovšem nevidí rádi zástupci licencovaných značek automobilů. Přeci jenom nechtějí vidět své nádherné auta nějak pomačkaná. Model poškození je celkem vyvážený, každá strkanice nebo leštění svodidel vyvolá na stupnici poškození svůj červený díl a pokud se dostaneme ke konci, tak auto už začíná neposlouchat, natáčí se na jednu stranu atd. Můžete to i poslat rovnou na seznamovací čelíčko a tam uvidíte animaci totální destrukce, ale samozřejmě už bez stupnice poškození.

Ale nezoufejte, skoro ve všech závodech na vás bude blikat dostatečný počet „flashbacků“, takže se vše nehodám vyhnete :-). Trošku mě ten systém mrzí, jelikož jich máte opravdu hodně a ještě za to systém nijak nepenalizuje.

Vozový park není úplně moje gusto. Začátek hry byl doslova utrpení v amerických „muscle“ a japonský drift plechovkách, ale postupně se to lepšilo. Auta nijak systematicky nekupujete. Hra vám je nabízí a přiděluje podle úkolů, což mě úplně nenadchlo. Nakonec jsem se ale dočkal pořádných aut. Celkově hra nabízí asi pro každého fanouška skvělý mix, takže si vybere každé motoristické srdíčko a případně to zachrání DLC.

Když už jsme u těch aut, tak zejména v kariéře si je můžete trošku ladit a tunit. Chápejte spíše přidávat loga partnerů, změnit barvu a vyměnit kola. Zejména loga partnerů mají svůj vliv na získané kredity (fanoušky), jelikož každý partner má pro vás svoji nabídku. A jdeme na to nejzajímavější (nebo ne?) Kariéru.

Kariéra je hnacím motorem této hry. Ubylo trošku informací a té omáčky kolem příběhu a vaší osoby, což jsem kvitoval pozitivně. Rovnou se pustíte do závodů a jak jinak než jako začínající lama. Postupně budete odemykat tratě a auta a na každém kousku je finálová meta, kde se vaše kariéra přehoupne do dalšího levelu. Aktuálně bude vaším měřítkem popularity počet vašich fanoušků, které budete nabírat za své úspěchy, styl jízdy nebo plnění bonusových úkolů pro partnery/sponzory. Tím pádem máte na nejbližší „podzimní“ večery o zábavu postaráno.

Z těch zajímavostí bych ještě zmínil multiplayer. Na jedné konzoli si můžete vychutnat i splitscreen, který se ve hrách objevuje čím dál méně a zrovna u závodních her je to naprosto skvělá fíčura :-).
Komplexní multiplayer jsme ovšem nevyzkoušeli. Nicméně se na něj moc těšíme a rozhodně vám o něm informace přineseme a dokonce si i zasoutěžíme. Určitě se těšte na možnost streamu na Youtube a další featury kolem vašeho týmového klubu.

8
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivostMultiplayer

Verdikt

Hra mě opravdu hodně bavila a v arkádových hrách se zařadila v mém pohledu na jasné první místo a nechala za sebou podobné hry, jako Test Drive nebo NFS. Asi bych to nejvíce přirovnal k Forza Horizon po stránce ježdění (asi mě i více Bavil Grid 2), ale s výrazným ořezáním nastavení. Grid 2 vás bude určitě bavit a rozhodně to patří k tomu nejlepšímu, co v dané kategorii můžete najít.
skvělá hratelnostAI
úžasný multiplayer flashbacky
podpora hráčů
racenet
06. 03. 2021 • HusekD0

RECENZE: Sir Lovelot

„Za trochu lásky, šel bych světa kraj“. Přesně tak se dá popsat náš hlavní hrdina Sir Lovelot. Každá princezna žijící osamělá ve své věži čeká na krásného prince, který by jí zahrnul láskou a drahými dárky. To udatný Sir splňuje na jedničku. Ovšem ale jen do doby, než jí druhý den ráno zlomí srdce a vydává se na nebezpečnou výpravu za další naivní kráskou. Sira Lovelota nám přinesli vývojáři ze...

»
04. 03. 2021 • DandyCZE0

RECENZE: Thrustmaster eSwap X Pro Controller

Opět se hlásíme z našeho testovacího koutku. Jak jsme už určitě na našich sociálních sítích viděli, tak nám do redakce dorazil opravdu zajímavý kousek od Thrustmasteru, a to ovladač s poměrně dlouhým názvem eSwap X Pro Controller. Naše prstíčky ho jdou právě osahat! Takhle má vypadat dárek! Stále častěji vidíme, že se výrobci snaží produkty opravdu krásně zabalit. Sice to nemá žádný vliv na fungování ovladače, ale určitě znáte ten pocit, když...

»
02. 03. 2021 • DandyCZE0

RECENZE: On The Road The Truck Simulator

Nekonečné kilometry, tuny zátěže, tak tohle každý dobrý řidič rád má. Oznámení On the Road muselo utkvět v paměti všem fanouškům kamionů, dnes stojíme v garáži a jdeme nasednout do této nové hry. Při oznámení hry byl k dispozici trailer, který vás dokázal dokonale navnadit. Většina z nás hltala informace o počtu kilometrů, technickém provedení a autentičnosti. Bohužel na konzole zatím žádný kvalitní simulátor nemáme. V nedávné době jste si mohli zahrát Truck Driver, ten...

»
01. 03. 2021 • HusekD0

RECENZE: Monster Jam Steel Titans 2

Od vydání prvního dílu Monster Jam Steel Titan uběhli už téměř dva roky a společnost THQ Nordic nám s vývojáři z Rainbow Studios představují jeho druhé pokračování pod názvem Monster Jam Steel Titans 2. Opět se jedná o licencovanou hru, která vznikala ve spolupráci s Feld Entertainemt, což je společnost zastřešující reálnou závodní sérii Monster Jam. Díky této spolupráci se můžete těšit jak na licencované trucky tak i závodní arény....

»
17. 02. 2021 • Lukáš Urban0

Recenze: The Wild Eight

Divoká osmička není pokračování Tarantinova bijáku. Nejde o dospělý snímek se zvýšenou spotřebou lubrikačního gelu. A kupodivu se za ním neukrývá ani dokument z indiánské rezervace. Jméno patří malému titulu zaměřenému na přežití, jehož konzolové vydání přichází v době, kdy se o milovníky survivalu pokouší kooperační Project Winter. Konkurence ale nakonec může novince pomoci, protože lidi si rádi hrají na dobrodruhy. Jen u toho občas chtějí být sami. Navzdory mrazu, hladovým šelmám...

»
06. 02. 2021 • Lukáš Urban0

Recenze: Werewolf: The Apocalypse – Earthblood

Vášně se rodí už v útlém věku. To znamená, že pokud mluvíte bassem a jako prcek jste měnili autíčka za panenky, nejenom, že se vám zúžil potencionální okruh partnerů v dospělosti, ale nejspíš vás čeká kariéra módního návrháře nebo kadeřníka. Což může být pořád lepší než se dostat v předškolním věku k filmovému braku, kde profesor během úplňku snižuje počty studentské koleje dlouhými drápy a ostrými zuby. Do chlupatých kostýmů se sice zatím neoblékám,...

»
04. 02. 2021 • Lukáš Urban0

Recenze: Gods Will Fall

„Už toho máme dost! Copak musíme pořád poslouchat ty křeny nahoře? Nespočet generací jim sloužíme a stejně je to málo. Kdybychom se rozpůlili, sešlou na nás kletbu, že jsme se nerozčtvrtili. Poslušně skládáme slib oddanosti a když nějaký lehce retardovaný vesničan nepochopí otázku napoprvé, zahubí ho i s rodinou. Navíc jsou nenažraní a na obětech berou víc než daňový úřad. To musí skončit teď hned. Kdo se nebojí zubaté s brouskem v ruce,...

»
28. 01. 2021 • p.a.c.o0

RECENZE: Balancelot

Jsou situace, kdy není snadné udržet balanc. Třeba když je zima a chodníky vůbec nekloužou, ideálně ještě k tomu jdeme z kopce, nebo když se vracíme úplně střízliví z hospody. Rovnováha je přitom naším každodenním chlebem, protože bez ní bychom nikam nedošli, a taky bychom mohli vypadnout z postele, což se ale mnohým děje z nejrůznějších příčin tak jako tak.

»