RECENZE: Lara Croft and the Guardian of Light

Autor: tonyskate Publikováno: 16.8.2010, 12:52

Publikováno: 16.8.2010, 12:52

Sociální sítě

O autorovi

tonyskate

tonyskate

Je autorem 3735 článků

Na začátku března jsme se dočkali oznámení nového dobrodružství s prsatou hrdinkou Larou Croft, které ale nespadalo pod sérii Tomb Raider a ještě navíc na vše koukáte ze zcela jiného pohledu. Někteří možná byli skeptičtí k takovému odbočení, ale po dohrání tohoto kousku, musíte říci, že jsme byli příjemně překvapeni. Více se dozvíte v naší recenzi…

Studio Crystal Dynamics, které stojí za vzkříšením značky Tomb Raider, vsadilo letos na jaře na divokou kartu a namísto zcela nové hry z této známé série, pouze uchopili starou dobrou Laru Croft a umístili ji do zcela nového rozměru a ještě k ní přihodili partnera. Lara Croft and the Guardian of Light je tedy něčím zcela novým a především svěžím. Prsatá hrdinka už procestovala snad nový svět a odhalila toho opravdu spoustu a párkrát už i snad zachránila svět a ani příběh tohoto digitálního dobrodružství nebude jiný. Příběh vás zavede do neznámých oblastí, ale vše započne, když Lara odhalí Chrám Světla, v němž odpočívá pradávný artefakt známý jako Zrcadlo Kouře. Když se tedy Lara konečně dostane k tomuto vzácnému artefaktu, překvapí ji skupina žoldáků, které vede jistý Vasco. Vasco samozřejmě chce Zrcadlo Kouře ukrást a vydělat na něm pěkný balík. Vypustí tak ale Xolotla, zlou bytost uvězněnou po mnoho let v zrcadle. Xolotl zabije Vasca a unikne se Zrcadlem Kouře. V tu chvíli je probuzen i Totec, Strážce Světla a obviňuje Laru. Vysvětlí jí, že právě bylo vypuštěno zlo. Lara a Totec tedy spojí své síly, aby sledovali Xolotla, porazili jej a navrátili zrcadlo zpět na jeho místo, než bude celý svět vtažen do nikdy nekončícího věku temnoty.

Jak jste již jistě postřehli ze screenshotů, tak vše se odehrává z izometrického pohledu. Kamera je zcela fixovaná, takže si ji nemůžete upravit, ale nemusíte se bát. Všechna prostředí a situace, kdy potřebujete dobrý výhled, jsou vystavěny tak, aby odpovídali pohledu kamery. Někdy se možná jen ztratíte při přiběhnutí ke stěně směrem k vám, ale to už se objeví nápis, abyste měli přehledy. Z popisu příběhu jste také mohli vycítit, že jelikož jsou dvě hlavní postavy, tak se poprvé objevuje i kooperace. Zatím tedy máme nový pohled a kooperaci, což jsou naprosté novinky pro tuto značku. V kooperaci si tedy můžete zvolit, jestli chce hrát za Laru či Toteca. Každá postava má samozřejmě své určité vlastnosti. Co se týče příběhu, tak je stejný a většina cut-scén je na základě herního engine, takže se další postava přidá bez problému. Pokud totiž chcete hrát sami, tak samozřejmě můžete. Některé části příběh jsou pak vyprávěny formou obrázku s doprovodným komentářem, ale to se zrovna Lara a Totec náhodou shledají. Obtížnost není pro dva hráče nějak zvláště větší, ale musíte spolupracovat při různých překážkách. Lara například má hák, který slouží k přehupování propastí či jiným věcem. Musíte tak třeba Toteca při jeho skoku chytit a vytáhnout. Totec zase vlastní štít, který slouží k odrážení projektilů anebo na něj můžete vyskočit.

V základním vybavení Lary jsou klasicky dvě pistole a od Toteca dostane hned ze začátku kopí. Totec má pouze kopí, ale i to se čase změní. V tomto bodě dostává Lara díky kopí výhodu, protože jej můžete hodit do zdi a vyskočit na něj. Totec je moc těžký a kopí jej neudrží, takže jej Lara musí vytáhnout pomocí háku. A tak vzniká další spolupráce, ale zpět ke zbraním. Postupně narazíte na samopaly, uzi, kulomety, plamenomety, granátomety a nechybí ani bazuka. Tyto pro Toteca nezvyklé zbraně může využívat i on sám a naučí se s nimi zacházet velmi rychle :-). Celkem může mít každá postava čtyři zbraně, které můžete obměňovat. Ve výběru spatříte jejich vlastnosti a také, jakou mají spotřebu nábojů. Dvojice pistolí mají samozřejmě neomezeno zásobníků, ale pro ostatní zbraně už musíte sbírat krabičky s náboji, podobně jako lékárny, které se většinou nachází ve vázách. V každé úrovní se ale nachází vylepšení, které zvětší vaše zásoby zdraví a nábojů. Kromě standardních zbraní se zde nachází i bomby, které můžete odpálit na dálku. Lze tak zranit více nepřátel naráz a třeba kostlivce zničíte jen s pomocí exploze. Další výhodnou bomb je, že je můžete použít i k řešení hádanek a kolikrát ani nemáte jinou možnost.

Kromě zbraní, ale můžete sbírat i artefakty a relikvie. Artefakty mají několik stupňů, jsou bronzové, stříbrné a zlaté a pak se dělí podle tvarů. Zpočátku vám artefakty vylepšení jednu vlastnost, ale druhou zase poškodí. Vlastnostmi jsou zbraně, obrana, bomby (rozsah výbuchu) a rychlost. Zlepšíte si tak třeba účinek zbraní, ale zmenšíte rozsah bomb. Zlaté artefakty už ale mají jen pozitivní vlivy. Celkem můžete mít zaráz až dva artefakty a jednu relikvii. Relikvie ale mají odlišné vlastnosti (regenerace zdraví, nábojů, větší poškození atd.), avšak aplikují se pouze, když zabijete určité množství nepřátel. Pro většinu artefaktů a relikvií ale musíte navštívit chrámu, které tyto předměty ukrývají. Prvně rozlousknete nějakou hádanku a pak získáte slíbenou odměnu. Za získání všech relikvií, artefaktů a zbraní, získáte achievement a můžete se označovat za skutečné vykradače hrobek ala Tomb Raider.

Po celou dobu hry vás doprovází bodové ohodnocení za nepřátele, sbírání diamantů a mnoho dalších věcí. V každé misi můžete dosáhnout určitého bodového ohodnocení, a když dosáhnete nejvyššího hodnocení, získáte nějakou zbraň. Kromě bodů se v misích nachází i hlavní, ale především vedlejší objekty. V každé misi například můžete posbírat 10 červených lebek, splnit misi pod daný čas, zabít nějaké monstrum, zničit určitý počet věcí (vozidel, sloupů) a mnoho dalšího. Za každý takový splněný objekt získáte vylepšení či artefakt. Škála nepřátel není zcela pestrá a po většinou se setkáte především s posluhovači Xolotla, avšak narazíte třeba i na pavouky. Nechybí ale bossové, takže se utkáte s dinosaurem nebo gigantickou piraňí. Některé souboje s bossy ale nejsou vždy o síle a musíte spíše využívat pastí či budete unikat před překážkami. Většina hádanek je poměrně bezproblémových a možná dostanete jen trochu zabrat, když se budete snažit získat artefakt v chrámu, jinak by neměl nikdo mít potíže. Objeví se i známé ‘časovky‘, ale ani ty by vás neměli zastavit. Přesto se jedná o pěkná nápady v hádankách, jako je odpálení koule přes propast pomocí bomby a další kousky.

Jedná se sice o stažitelný Xbox Live Arcade titul, ale úroveň vizuálního zpracování je opravdu vysoká. Prostředí jsou zpracována velmi detailně a modely postav se taktéž povedly. Na poměry digitální hry, vypadá hra vskutku skvěle a možná tomu i odpovídá velikost 2GB. Nechybí ani kvalitní zvukové efekty včetně hudebního doprovodu. Namluvení postav se drží klasického standardu, ale ve hře se toho stejně moc nenamluví. Během celé hry je poměrně přiměřená obtížnost a až ke konci hry se obtížnost rapidněji zvedne. Obtížnost si také můžete nastavit, ale na střední volbu byste neměli mít velké potíže. Průměrně vám hra zabere asi 7 až 8 hodin, což je dost a navíc si ještě hru můžete užít v kooperaci, i když té online se dočkáme až 28. září formou patche zdarma. A ještě můžete vysbírat všechny artefakty, zbraně a splnit nepovinné úkoly. Navrch ještě zmíníme, že hra obsahuje dvojici Avatar Awards, které získáte po dohrání hry. Jedná se o obleček Lary z džungle (pro dámy) a oblek žoldáka (pro pány).

9
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivostMultiplayer

Verdikt

Lara Croft and the Guardian of Light je nejen skvělým zakončením letošního Summer of Arcade, ale také jedná se o špičkový titul, který zcela odpovídá ceně 1200MS bodů. Za tuto sumu totiž získáte skvělou zábavu a snad i fanoušci původního Tomb Raidera, kteří byli ke změnám skeptičtí, si najdou ve zalíbení. Další hodiny zábavy pak nabízí plnění vedlejších objektů, abyste tak ze hry dostali maximum. Zatím lokální kooperace snad postačí a teprve při online se to rozjede. Pokud by vás hra zaujala tak, jako nás, můžete se do konce roku těšit na spoustu přídavků.
22. 04. 2019 • p.a.c.o0

RECENZE: Road Redemption

Hráči rádi vzpomínají na staré dobré klasiky, které přinesly nějakou tu zajímavou herní mechaniku. Spousta z těchto her by byla velice zajímavých i pro dnešní hráče, protože moc nezestárly, nebo by jim stačilo jenom trochu, aby odpovídaly dnešním standardům. I proto je pro dnešní vývojáře lákavá představa toho, že vezmou starou hru a pokusí se na ní postavit svou herní budoucnost. Bohužel ne vždy to dobře dopadne.

»
21. 04. 2019 • chaosteorycz3

Recenze: World Enduro Rally

Občas strávíte s hrou desítky hodin a stále nacházíte překvapující momenty. Ještě lepší je, když si vývojáři pro sebe nechají nějaký ten taj a během propagace nepropálí veškeré trumfy. Poslední dobou se sice stává, že neočekávané momenty pramení z trestuhodného stavu hry, ale zrovna dnes se nechci bavit o Bethesdě. Vlastně ani nevím o čem se budu bavit, protože World Enduro Rally není tajemná diva ve večerních šatech. Je to laciná rajda,...

»
18. 04. 2019 • chaosteorycz0

Recenze: Conarium

Za okny bílé peklo, v hlavě prázdno a okolo pusto, že by se dalo za hranice vyvážet. To je úvod, ze kterého můžete připravit deset a jednu hru navíc. Psychologické drama o následcích nezřízeného pití. Lyrickou baladu na téma Moje samota, moje radost. Depresivní pohled do nitra nedobrovolných exulantů na Sibiř. Anebo hororový thriller s psychologickou zápletkou, tedy v případě, že se hraje podle H. P Lovecrafta.

»
17. 04. 2019 • p.a.c.o1

RECENZE: R.B.I Baseball 19

Herní sportovci mají žně, protože celá řada sportů, u nás i těch méně známých, je zpracována do herní podoby. Hokej a fotbal jsou takové klasiky, které nikoho nepřekvapí a stejně tak virtuální zpracování amerického fotbalu. Z amerických sportů tak do sbírky chybí jenom baseball, kdy na Xbox One jsou na výběr dokonce dvě hry s touto tématikou.

»
15. 04. 2019 • DandyCZE1

RECENZE: Stellaris: Console Edition

Svět strategií je na Xboxu poměrně malý, takže za světlé výjimky jsme jedině rádi. Není totiž vůbec snadné napasovat komplikovanější ovládání na několik hlavních ovládacích prvků na gamepadu a ještě hráče zaujmout. Proto má žánr strategií stále hlavní místo na PC, a troufnu si říct, že to je poslední typ her, které vyloženě PC potřebují. Samozřejmě lze namítnout, že povolení myši a klávesnici může situaci vyřešit, ale osobně si myslím,...

»
14. 04. 2019 • chaosteorycz3

Recenze: The Grand Tour Game

Výrobci aut se neustále snaží, aby své výrobky prodali i těm, kteří o ně absolutně nestojí. Svobodnému muži rodinné MPV, příležitostnému řidiči luxusní limuzínu a zarytému vyznavačovi benzínu elektrické chrastítko. Někdy si marketingové oddělení přivlastní důležitý skalp, jindy musí přiznat nechtěný debakl. A přitom vzbudit zájem o auta je tak jednoduché. Stačí se jmenovat Clarkson, Hammond a May.

»
14. 04. 2019 • p.a.c.o2

RECENZE: Gang Beasts

Šílená, bláznivá, bizarní, divná. I takové hry se dají najít v portfoliu nejrůznějších vývojářů. Co se jim nedá upřít, je nápad a snaha šokovat či nabídnout netradiční zážitek. To pak vznikne simulátor chleba, hrajete za kozu, valíte se světem coby kamenná koule, operujete v jedoucí sanitce nebo ovládáte roztodivné hrdiny. Někdy se úspěch dostaví, jindy ne, někdy vznikne hra dobrá pro párty, jindy si člověk vystačí sám.

»
10. 04. 2019 • chaosteorycz4

Recenze: Assassin’s Creed III Remastered

Tak schválně, ve kterém díle zabijácké série byly první námořní bitvy? Kdy se rozšířily možnosti parkouru? Který hrdina už nepotřeboval lékárničky pro uzdravení a proč byl důležitou součástí hraní lov a následný prodej kořisti? Všechny odpovědi jsou ukryty v historii, kterou značka Assassin’s Creed píše, a do značné míry překrucuje, už od roku 2007. Vy si teď minulost můžete zopakovat hned několikrát, a to na pozadí kolonialismu.

»