Xbox One – audio zapojení

Autor: waggonPublikováno: 18.12.2015, 9:31

Publikováno: 18.12.2015, 9:31

Sociální sítě

O autorovi

waggon

Je autorem 365 článků

 

Audio stránka každé hry má vliv na zážitek z hraní a vestavěné reproduktory v TV se nemohou ani v nejmenším vyrovnat kvalitní audio soustavě s pořádnými „bednami“. V naučném slovníku čteme, že zvuk je podélné mechanické vlnění v látkovém prostředí, které je schopno vyvolat v lidském uchu sluchový vjem. Frekvence tohoto vlnění leží v rozsahu přibližně 20Hz až 20kHz; za jeho hranicemi člověk zvuk sluchem nevnímá. Ať už se spokojíte s kvalitou zvukem z TV nebo se rozhodnete pro variantu reprobeden, tak z Xbox ONE zvukový signál dostanete v následující formě:

 

HDMI – Pro většinu hráčů preferovaná volba díky své jednoduchosti. Má možnost přenosu až 8-kanálového nekomprimovaného digitálního zvuku. Vaši audio soustavu tedy připojíte rovnou k TV (přes Optický přenos – konektor může být označený také jako S/PDIF či přes Cinch) a její využití tak nebude omezeno pouze na konzoli. Ovšem, pokud vlastníte 5.1 či 7.1 audio soustavu, ujistěte se, že vaše televize dokáže v této kvalitě posílat audio signál, protože některé televize dokáží posílat pouze stereo zvuk. V takovém případě využijte optiku a audio soustavu připojte přímo k ONE.

 

Optický přenos – optický S/PDIF výstup digitálního zvuku

Pokud toužíte po plně prostorovém a vysoce kvalitním zvuku, je tohle volba pro vás. Na propojení Xboxu a AV receiveru slouží Toslink kabel (také označovaný jako audio optika), který na jedné straně zasunete např. do AV receiveru a na straně druhé přímo do ONE. Podobně jako u HDMI je zde přenos dat v digitální, tedy neztrátové formě a teoreticky by mezi nimi neměl být rozdíl, i když audiofilové použijí raději optiku.

one - digital audio

 

Nastavení audio signálu v Xboxu

Úpravy audio složky se provádějí v  Settings/ Display & Sound/ Audio output, i když podobně jako s video nastavením Xbox podle připojení sám určuje odpovídající nabídku.

audio output

HDMI audio – tedy možnosti zvuku přenášeného skrze HDMI kabel. Na výběr máme: Off, Stereo uncompressed, 5.1 uncompressed, 7.1 uncompressed a Bitstream out

 

Optical audio – Možnosti optického zvuku (Off, Stereo uncompressed a Bitstream out)

 

Bitstream format – formát výstupu dat (DTS Digital Surround a Dolby Digital)

 

 Audio hardware

Existují dvě cesty, jak si zajistit doma plně prostorový zvuk. Tou první a pohodlnější je nákup kompletního setu (All-in-One), tedy vše v jednom, jako jsou např. systémy domácího kina. Zvláště u levnějších modelů se ujistěte, že mají vstup na optický kabel.

Druhá cesta, vhodná především pro náročnější hráče, je nákup samostatného AV zesilovače s vestavěným dekodérem prostorového zvuku a samostatné sady reproduktorů. Je to sice dražší varianta, ale nesrovnatelně kvalitnější.

 

Genius SW-HF 5.1 6000 – díky své ceně a audio výkonům hodně rozšířená soustava, která však není vybavená optickým vstupem. I tak však poskytuje dokonalejší zvukový zážitek než vaše TV. Nelze tedy připojit přímo na konzoli, ale přes TV.

bedny Genius SW-HF

 

 

Logitech Z-906 – jedna se zřejmě o nejschůdnější cestu pro většinu uživatelů. Za příznivou cenu dostanete solidní výkon navíc na rozdíl od „lidového“ modelu Genius 6000 vybavený i vstupem pro optiku.

bedny Logitech Z-906

 

 

Samsung HT-J7750W – zástupce kategorie 7.1, jehož největším negativem je však cena.

Samsung HT-J7750W

 

AV receiver + samostatné reproduktory – volba pro opravdové audiofily. Získáte tak ten nejlepší možný zvuk, stinnou stránkou této cesty je cena, která přesahuje 15 000Kč.

denon-avr-X4000

 

Sluchátka

Asi každý už zažil situaci, kdy chce hrát, ale přitom nerušit ostatní zvukem z TV/ repro soustavy. A přesně pro tohle jsou ideální sluchátka. Jsou dvě možnosti a to podle toho, zda chcete komunikovat se spoluhráči nebo nikoliv. Jestliže jste se rozhodli pro první variantu, tudíž hrajete online, tak vám můžeme doporučit bezdrátové Razer Chiamera 5.1, které pomocí optického kabelu připojíte přímo k ONE.

Jestliže nepotřebujete komunikovat, můžete využít například již zmíněné Razory připojené ke konzoli nebo jakákoliv jiná sluchátka připojená k TV.

razer-chimaera-5-1-gallery-5

 

 

Před nákupem audio soustavy je dobré znát pár termínů:

Subwoofer – reproduktor určený pro reprodukci zvuku nízkých kmitočtů. Jeho umístění je takřka libovolné, neboť člověk je schopen jen špatně nebo vůbec lokalizovat směr, odkud zvuk nízkých kmitočtů přichází.

 

Výkon [W] – ve skutečnosti se jedná o elektrický příkon, přičemž jen zlomek z něj využije na vytvoření „zvuku“. U většiny reproduktorů se na zvukovou energii méně než jedno procento dodané elektrické energie, přičemž zbylá většina se přeměňuje na teplo. Málo který výrobce uvádí skutečný výkon (operating power), tedy skutečný výkon reproduktorů. Bez přihlédnutí citlivosti reproduktoru se jedná pouze o velmi irelevantní údaj. Setkat se ještě můžete s údaji jako Maximální dlouhodobý příkon (long term maximum power) a Maximální krátkodobý příkon (short term maximum power), pro něž platí výše zmíněné.

 

Citlivost [dB] – (Občas označována jako Odstup signálu k šumu) udává, jakou hladinu akustického tlaku (decibelů) produkuje reproduktor v dané vzdálenosti při daném buzení (příkonu). Obvykle v rozmezí 80 až 105 dB. Zvýšení citlivosti o 3 dB při stejném příkonu znamená zdvojnásobení akustického výkonu. Jednoduše řečeno – „čím vyšší tím lepší“.

 

Frekvenční rozsah (frequency range) [Hz] – Frekvence, které je schopen reproduktor reprodukovat. Bez zveřejnění podmínek měření se jedná většinou jen o čísla s reklamním charakterem. Lidské ucho vnímá vlnění (zvuk) v rozsahu přibližně 20 Hz až 20 kHz.

 

THX je soubor norem, které mají za cíl zajistit co nejkvalitnější obraz a poslech zvuku.

 

Další věcí je správné rozmístění reproduktorů v pokoji. Asi nejrozumnější je se s tím „vyhrát“ a trochu možná i popřesunovat nábytek. Na trhu existují i soustavy, které se sami přizpůsobí vašemu obývacímu pokoji (pracují na principu úpravy fázového zpoždění), ale pro svoji astronomickou cenu zůstávají pro většinu uživatelů nedostupné. Každopádně nezapomeňte, že zvuk se odráží od každého tělesa v místnosti. Subwoofer můžete umístit kdekoliv (lidské ucho nepozná směr šíření nízkých kmitočtů) a reproduktory by měly být oba ve stejné vzdálenosti od obrazovky. Nejvíce napoví následující obrázky:

b212.1 sound system

b515.1 sound system

b717.1 sound system

 

FAQ

Q: Lze připojit ONE přes koaxiální audio vstup?

A: Přímo z ONE ne, leda by koaxialním výstupem disponovala vaše TV.

 

Q: Co znamenají u audio soustavy čísla 7.1, 5.1 a 2.1?

A: První číslo informuje o počtu reproduktorů (satelitů) a druhé o přítomnosti subwooferu.

 

Q: Podle čeho vybírat v obchodě audio soustavu?

A: Podle ceny. Zde víc než jinde platí dražší = lepší. Je také dobré přihlédnout na výkon a citlivost reproduktorů. Jistou alternativou je domácí výroba repro soustavy. Vyjde vás levněji a můžete si ji „ušít“ přímo na míru, ale pokud nejste zručný nadšenec do elektrotechniky, raději se po nějaké ohlédněte v obchodě.

 • Marťas Z KáHá

  Logitech Z-906 mám a mohu doporučit, občas se dají koupit v akcích kolem 5ti tisíc a je to pecka za ty prašule ..

 • KoubecX

  U těch sluchátek. Stačí připojit jakákoliv sluchátka s 3,5mm jackem do ovladače. Když bude konektor sloučený na MIC a sluchátka, tak budete moci využívat jak chat tak zvuky ze hry. Nový ovladač má už konektor zabudovaný.

  • Jirka Waggon

   dik za info

  • Radek

   chtěl bych se zeptat který ovladač a kde má vstup 3.5 jack ?

   • KoubecX

    Všechny nové ( cca půl roku staré ) už mají v dolní části 3,5 mm jack pro připojení sluchátek. Pokud máte starší, je potřeba koupit adaptér nebo originální sluchátka od MS k XboxOne ( nejlepší varianta )

 • Vašek Materna

  zdravím. pro zvuk 5.1 dig.audio kabelem je toto správné nastavení? HDMI audio-off/ Optical audio-Bitstream/ Bitstream format- DTS digital souround? děkuji za odpověd, popř za radu 🙂

 • Martina

  Ahoj,muze nam někdo prosím poradit,jak zprovoznit t sluchátka s mikrofonem,co jsou v baleni u Xboxu?Syn si chtěl povídat s ostatními u hraní, ale nefunguje nam to. Ma to zapnuté v ovladači.Dekuju.

  • Ty sluchátka se nijak extra nezapínaji, pouze se zasunou do Jacku (zasuvky) na ovladaci.Ne vsechny hry to primo umoznuji, nicmene pokud si vytvori party s prateli, tak je tam i indikaci obrazem, kdo mluvi, kdo je napriklad vypnuty (mute). Poslednim problem muze byt v pripojeni na internet, pokud mate v nastaveni site hodnotu NAT
   Strict, muze to delat take nelpechu.

   • Martina

    Dekuji, on chtěl hrát rainbowsix siege, hrál to online, slyšel pres repraky v tv ostatní hráče, kdyz to zapnul na sluchátka, tak sluchátka byli hluchý -ani hru nebylo slyšet, ani hráče a ani jeho nikdo neslyšel -jakoby byli vypnutý. Koukali jsme na nastaveni a ma tam stereo uncompresed u hdmi audio i opticky audio. Jestr me napadlo, jestli nemusí mit kinect, který teda nemáme.

 • Štěpán Zvoly Zvolánek

  Dobrý den jaké je základní audio v xboxu one s po zapojení do TV?

  • Jirka Waggon

   To co zvladne tvoje TV

17. 07. 2019 • tonyskate3

Xbox míří na gamescom 2019

Jak se dalo očekávat, Xbox samozřejmě nebude chybět na německém herním veletrhu gamescomu. Ovšem ani tentokrát zde nebude mít tiskovou konferenci, ale i tento rok budeme moci sledovat speciální epizodu pořadu Inside Xbox. Jistě si dobře pamatujete, že loni to byla docela nuda. Letos máme trochu větší naději, protože Microsoft má momentálně přece jen oznámeno více projektů.

»
16. 07. 2019 • tonyskate5

Letní slevy na Xbox Live!

Sluníčko se nám v posledních dnech sice schovává, ale na to Xbox nebere ohled a právě dnes spouští letní slevy na Xbox Live! Pokud se tedy zrovna nepotulujete na nějakém festivalu, připravte se na stovky slev, které vám snadno zajistí herní plány na celé léto. I tentokrát je k dispozici speciální akce na předplatné a první tři měsíce Xbox Game Pass Ultimate můžete získat za cenu jednoho, tedy jen za 339 Kč.

»
10. 07. 2019 • chaosteorycz9

Červencová aktualizace konzole spíše symbolická

Rádi vám přinášíme zvěsti o novinkách v uživatelském prostředí konzole Xbox One. Většinu zpravidla potěší, ale řadu z vás i pěkně namíchnou. Tento měsíc patrně utřou obě strany, protože v našich končinách využijeme pouze jedinou novotu. A ta vlastně není úplně nová, pokud používáte mobilní aplikace k předplatnému Xbox Game Pass. Jejím prostřednictvím je možné vytvářet seznam „Play later“ her. Tedy titulů, které vás zaujaly, ale z určitých důvodů nemáte potřebu je aktuálně hrát. Nově...

»
08. 07. 2019 • tonyskate0

Spekulace: Microsoft pracuje na streamovací konzoli

Cloud se stále více a více skloňuje ve spojení s hraním a Microsoft samozřejmě nechce zůstat pozadu. O jeho plánech jsme se dozvěděli na E3, kdy bylo jednak zmíněno streamovaní z vlastní herní konzole, která poslouží jako váš osobní server, ovšem ještě zajímavěji zní streamovací služba xCloud, která vám umožní hrát hry pro Xbox na různých zařízeních včetně telefonů. Letos na podzim dojde k jejímu otestování a ostrý provoz by mohl být zahájen...

»
28. 06. 2019 • tonyskate1

Xbox Game Pass dostane další nezávislé novinky

Včera večer měla premiéru druhá epizoda pořadu ID@Xbox Game Pass, která kromě několika oznámení přinesla také rozhovory s nezávislými vývojáři a pochopitelně nescházela ani spousta herních ukázek. Nejdůležitější jsou ovšem nové přírůstky do předplatného Xbox Game Pass, které nás v následujících týdnech čekají. Budou mezi nimi opravdu povedené tituly jako Worms W.M.D, My Time at Portia, Yoku’s Island Express či třeba The Banner Saga 3. Potvrzeny jsou také Bad North a Gonner....

»
25. 06. 2019 • tonyskate7

Spekulace: Microsoft upustil od levnější next-gen konzole Lockhart

Už několik měsíců se spekuluje o tom, že příští generace konzolí by měla nabídnout Xbox ve dvou variantách. Pod kódovým označením Lockhart měla vzniknout levnější varianta pro tradiční uživatele a jako Anaconda měla být velmi výkonná prémiová konzole především pro hardcore hráče, samozřejmě za odpovídající cenu. Nicméně po letošním E3 to vypadá, že Microsoft od tohoto plánu upustil a pro next-gen Xbox známý už oficiálně jako Project Scarlett se počítá...

»
24. 06. 2019 • tonyskate19

Screenshoty i videa s ovladačem Xbox Elite 2

Bezdrátový ovladač Xbox Elite Series 2 se svého představení konečně dočkal na letošním E3 a přinese řadu novinek. Mezi nimi nebudou chybět páčky s nastavitelnou tuhostí, kratší zámky spouští, tři přepínací režimy či třeba nabíjecí baterie s výdrží až 40 hodin. Tlačítka, páčky i pádla si samozřejmě budete moci přizpůsobit a pak přepínat už mezi zmíněnými režimy.

»
19. 06. 2019 • tonyskate16

Staňte se předplatiteli Xbox Game Pass Ultimate!

Předplatné Xbox Game Pass Ultimate, které umožňuje sjednotit členství Xbox Live Gold a předplatné Xbox Game Pass bylo uvedeno do prodeje během E3. Samotné předplatné stojí 339 Kč měsíčně, ovšem jeho součástí je nejen členství Xbox Live Gold, tedy hraní online a hry zdarma, ale také předplatné Xbox Game Pass, a to jak pro konzole, tak i PC, takže získáte více než 100 skvělých her pro Xbox One (v budoucnu...

»