Xbox One – audio zapojení

Autor: waggonPublikováno: 18.12.2015, 9:31

Publikováno: 18.12.2015, 9:31

Sociální sítě

O autorovi

waggon

Je autorem 358 článků

 

Audio stránka každé hry má vliv na zážitek z hraní a vestavěné reproduktory v TV se nemohou ani v nejmenším vyrovnat kvalitní audio soustavě s pořádnými „bednami“. V naučném slovníku čteme, že zvuk je podélné mechanické vlnění v látkovém prostředí, které je schopno vyvolat v lidském uchu sluchový vjem. Frekvence tohoto vlnění leží v rozsahu přibližně 20Hz až 20kHz; za jeho hranicemi člověk zvuk sluchem nevnímá. Ať už se spokojíte s kvalitou zvukem z TV nebo se rozhodnete pro variantu reprobeden, tak z Xbox ONE zvukový signál dostanete v následující formě:

 

HDMI – Pro většinu hráčů preferovaná volba díky své jednoduchosti. Má možnost přenosu až 8-kanálového nekomprimovaného digitálního zvuku. Vaši audio soustavu tedy připojíte rovnou k TV (přes Optický přenos – konektor může být označený také jako S/PDIF či přes Cinch) a její využití tak nebude omezeno pouze na konzoli. Ovšem, pokud vlastníte 5.1 či 7.1 audio soustavu, ujistěte se, že vaše televize dokáže v této kvalitě posílat audio signál, protože některé televize dokáží posílat pouze stereo zvuk. V takovém případě využijte optiku a audio soustavu připojte přímo k ONE.

 

Optický přenos – optický S/PDIF výstup digitálního zvuku

Pokud toužíte po plně prostorovém a vysoce kvalitním zvuku, je tohle volba pro vás. Na propojení Xboxu a AV receiveru slouží Toslink kabel (také označovaný jako audio optika), který na jedné straně zasunete např. do AV receiveru a na straně druhé přímo do ONE. Podobně jako u HDMI je zde přenos dat v digitální, tedy neztrátové formě a teoreticky by mezi nimi neměl být rozdíl, i když audiofilové použijí raději optiku.

one - digital audio

 

Nastavení audio signálu v Xboxu

Úpravy audio složky se provádějí v  Settings/ Display & Sound/ Audio output, i když podobně jako s video nastavením Xbox podle připojení sám určuje odpovídající nabídku.

audio output

HDMI audio – tedy možnosti zvuku přenášeného skrze HDMI kabel. Na výběr máme: Off, Stereo uncompressed, 5.1 uncompressed, 7.1 uncompressed a Bitstream out

 

Optical audio – Možnosti optického zvuku (Off, Stereo uncompressed a Bitstream out)

 

Bitstream format – formát výstupu dat (DTS Digital Surround a Dolby Digital)

 

 Audio hardware

Existují dvě cesty, jak si zajistit doma plně prostorový zvuk. Tou první a pohodlnější je nákup kompletního setu (All-in-One), tedy vše v jednom, jako jsou např. systémy domácího kina. Zvláště u levnějších modelů se ujistěte, že mají vstup na optický kabel.

Druhá cesta, vhodná především pro náročnější hráče, je nákup samostatného AV zesilovače s vestavěným dekodérem prostorového zvuku a samostatné sady reproduktorů. Je to sice dražší varianta, ale nesrovnatelně kvalitnější.

 

Genius SW-HF 5.1 6000 – díky své ceně a audio výkonům hodně rozšířená soustava, která však není vybavená optickým vstupem. I tak však poskytuje dokonalejší zvukový zážitek než vaše TV. Nelze tedy připojit přímo na konzoli, ale přes TV.

bedny Genius SW-HF

 

 

Logitech Z-906 – jedna se zřejmě o nejschůdnější cestu pro většinu uživatelů. Za příznivou cenu dostanete solidní výkon navíc na rozdíl od „lidového“ modelu Genius 6000 vybavený i vstupem pro optiku.

bedny Logitech Z-906

 

 

Samsung HT-J7750W – zástupce kategorie 7.1, jehož největším negativem je však cena.

Samsung HT-J7750W

 

AV receiver + samostatné reproduktory – volba pro opravdové audiofily. Získáte tak ten nejlepší možný zvuk, stinnou stránkou této cesty je cena, která přesahuje 15 000Kč.

denon-avr-X4000

 

Sluchátka

Asi každý už zažil situaci, kdy chce hrát, ale přitom nerušit ostatní zvukem z TV/ repro soustavy. A přesně pro tohle jsou ideální sluchátka. Jsou dvě možnosti a to podle toho, zda chcete komunikovat se spoluhráči nebo nikoliv. Jestliže jste se rozhodli pro první variantu, tudíž hrajete online, tak vám můžeme doporučit bezdrátové Razer Chiamera 5.1, které pomocí optického kabelu připojíte přímo k ONE.

Jestliže nepotřebujete komunikovat, můžete využít například již zmíněné Razory připojené ke konzoli nebo jakákoliv jiná sluchátka připojená k TV.

razer-chimaera-5-1-gallery-5

 

 

Před nákupem audio soustavy je dobré znát pár termínů:

Subwoofer – reproduktor určený pro reprodukci zvuku nízkých kmitočtů. Jeho umístění je takřka libovolné, neboť člověk je schopen jen špatně nebo vůbec lokalizovat směr, odkud zvuk nízkých kmitočtů přichází.

 

Výkon [W] – ve skutečnosti se jedná o elektrický příkon, přičemž jen zlomek z něj využije na vytvoření „zvuku“. U většiny reproduktorů se na zvukovou energii méně než jedno procento dodané elektrické energie, přičemž zbylá většina se přeměňuje na teplo. Málo který výrobce uvádí skutečný výkon (operating power), tedy skutečný výkon reproduktorů. Bez přihlédnutí citlivosti reproduktoru se jedná pouze o velmi irelevantní údaj. Setkat se ještě můžete s údaji jako Maximální dlouhodobý příkon (long term maximum power) a Maximální krátkodobý příkon (short term maximum power), pro něž platí výše zmíněné.

 

Citlivost [dB] – (Občas označována jako Odstup signálu k šumu) udává, jakou hladinu akustického tlaku (decibelů) produkuje reproduktor v dané vzdálenosti při daném buzení (příkonu). Obvykle v rozmezí 80 až 105 dB. Zvýšení citlivosti o 3 dB při stejném příkonu znamená zdvojnásobení akustického výkonu. Jednoduše řečeno – „čím vyšší tím lepší“.

 

Frekvenční rozsah (frequency range) [Hz] – Frekvence, které je schopen reproduktor reprodukovat. Bez zveřejnění podmínek měření se jedná většinou jen o čísla s reklamním charakterem. Lidské ucho vnímá vlnění (zvuk) v rozsahu přibližně 20 Hz až 20 kHz.

 

THX je soubor norem, které mají za cíl zajistit co nejkvalitnější obraz a poslech zvuku.

 

Další věcí je správné rozmístění reproduktorů v pokoji. Asi nejrozumnější je se s tím „vyhrát“ a trochu možná i popřesunovat nábytek. Na trhu existují i soustavy, které se sami přizpůsobí vašemu obývacímu pokoji (pracují na principu úpravy fázového zpoždění), ale pro svoji astronomickou cenu zůstávají pro většinu uživatelů nedostupné. Každopádně nezapomeňte, že zvuk se odráží od každého tělesa v místnosti. Subwoofer můžete umístit kdekoliv (lidské ucho nepozná směr šíření nízkých kmitočtů) a reproduktory by měly být oba ve stejné vzdálenosti od obrazovky. Nejvíce napoví následující obrázky:

b212.1 sound system

b515.1 sound system

b717.1 sound system

 

FAQ

Q: Lze připojit ONE přes koaxiální audio vstup?

A: Přímo z ONE ne, leda by koaxialním výstupem disponovala vaše TV.

 

Q: Co znamenají u audio soustavy čísla 7.1, 5.1 a 2.1?

A: První číslo informuje o počtu reproduktorů (satelitů) a druhé o přítomnosti subwooferu.

 

Q: Podle čeho vybírat v obchodě audio soustavu?

A: Podle ceny. Zde víc než jinde platí dražší = lepší. Je také dobré přihlédnout na výkon a citlivost reproduktorů. Jistou alternativou je domácí výroba repro soustavy. Vyjde vás levněji a můžete si ji „ušít“ přímo na míru, ale pokud nejste zručný nadšenec do elektrotechniky, raději se po nějaké ohlédněte v obchodě.

 • Marťas Z KáHá

  Logitech Z-906 mám a mohu doporučit, občas se dají koupit v akcích kolem 5ti tisíc a je to pecka za ty prašule ..

 • KoubecX

  U těch sluchátek. Stačí připojit jakákoliv sluchátka s 3,5mm jackem do ovladače. Když bude konektor sloučený na MIC a sluchátka, tak budete moci využívat jak chat tak zvuky ze hry. Nový ovladač má už konektor zabudovaný.

  • Jirka Waggon

   dik za info

  • Radek

   chtěl bych se zeptat který ovladač a kde má vstup 3.5 jack ?

   • KoubecX

    Všechny nové ( cca půl roku staré ) už mají v dolní části 3,5 mm jack pro připojení sluchátek. Pokud máte starší, je potřeba koupit adaptér nebo originální sluchátka od MS k XboxOne ( nejlepší varianta )

 • Vašek Materna

  zdravím. pro zvuk 5.1 dig.audio kabelem je toto správné nastavení? HDMI audio-off/ Optical audio-Bitstream/ Bitstream format- DTS digital souround? děkuji za odpověd, popř za radu 🙂

 • Martina

  Ahoj,muze nam někdo prosím poradit,jak zprovoznit t sluchátka s mikrofonem,co jsou v baleni u Xboxu?Syn si chtěl povídat s ostatními u hraní, ale nefunguje nam to. Ma to zapnuté v ovladači.Dekuju.

  • Ty sluchátka se nijak extra nezapínaji, pouze se zasunou do Jacku (zasuvky) na ovladaci.Ne vsechny hry to primo umoznuji, nicmene pokud si vytvori party s prateli, tak je tam i indikaci obrazem, kdo mluvi, kdo je napriklad vypnuty (mute). Poslednim problem muze byt v pripojeni na internet, pokud mate v nastaveni site hodnotu NAT
   Strict, muze to delat take nelpechu.

   • Martina

    Dekuji, on chtěl hrát rainbowsix siege, hrál to online, slyšel pres repraky v tv ostatní hráče, kdyz to zapnul na sluchátka, tak sluchátka byli hluchý -ani hru nebylo slyšet, ani hráče a ani jeho nikdo neslyšel -jakoby byli vypnutý. Koukali jsme na nastaveni a ma tam stereo uncompresed u hdmi audio i opticky audio. Jestr me napadlo, jestli nemusí mit kinect, který teda nemáme.

 • Štěpán Zvoly Zvolánek

  Dobrý den jaké je základní audio v xboxu one s po zapojení do TV?

  • Jirka Waggon

   To co zvladne tvoje TV

17. 04. 2019 • tonyskate19

Xbox Game Pass Ultimate za 339 Kč

Doufejme, že se Microsoftu podaří pro E3 udržet všechna herní tajemství lépe, než ta poslední, která se dočkala oficiálních oznámení v poslední epizodě pořadu Inside Xbox. Kromě bez diskové konzole bylo totiž představeno i předplatné Xbox Game Pass Ultimate a pokud jste četli naši novinku o již zmíněném úniku, víte, že se jedná o jedno předplatné, které sloučí členství Xbox Live Gold a Xbox Game Pass.

»
17. 04. 2019 • tonyskate16

Xbox One S bez mechaniky vyjde 7. května

Je konec všem spekulacím a únikům. Microsoft během pořadu Inside Xbox oficiálně představil konzoli Xbox One S bez mechaniky, která bude v obchodě k dostání od 7. května pod názvem Xbox One S All-Digital Edition, a to za 5999 Kč. V případě akcí by pak měl být cenový rozdíl v podobě 50 dolarů dodržen a snad se to bude týkat i naší oblasti. Ačkoliv byla z konzole vyjmuta mechanika, její rozměry i obecný design jsou shodné...

»
16. 04. 2019 • tonyskate0

Konference Xbox E3 2019 se uskuteční 9. června

Microsoft právě oznámil svou tiskovou konferenci pro letošní ročník veletrhu E3 a jak jsme správně předvídali, konference se uskuteční v neděli 9. června, a to opět ve 22:00. Do největší události roku tak zbývají necelé dva měsíce a Xbox bude mít na E3 doposud největší zastoupení vůbec. Hlavním tématem tiskovky samozřejmě budou hry, a to jak neoznámené, které vyjdou letos či v budoucnu, tak i už známé, ze kterých bychom měli spatřit...

»
12. 04. 2019 • tonyskate24

Jarní slevy na Xbox Live!

Venku to sice ještě na úplné jaro nevypadá, i když už tomu pár dní bylo, ale poslední dobou je samý vítr. Každopádně pokud už vás v nose šimrá, alergie vás neklamou, na Xbox Live právě začíná jarní výprodej! Ještě než se dostaneme k samotným hrám, je třeba zmínit, že pokud zrovna nemáte aktivní předplatné Xbox Game Pass, můžete využít speciální akce a získat 3 měsíce Xbox Game Pass jen za 25,90 Kč!...

»
11. 04. 2019 • tonyskate3

V květnu opustí Xbox Game Pass deset her

AKTUALIZACE! Tento měsíc jsme se zatím v předplatném Xbox Game Pass dočkali pouze Minecraftu, ale jistě budou brzy následovat další tituly. V březnu byla navíc nadílka dosti štědrá, ať už to byl Vampyr, Deus Ex: Mankind Divided či Operencia: The Stolen Sun. Jak už tomu ovšem bývá, každý měsíc nás pár her i opustí a tentokrát jich bude hned šest.

»
10. 04. 2019 • tonyskate0

Informace o E3 v příští epizodě Inside Xbox

Příští epizoda exkluzivního pořadu Inside Xbox se uskuteční příští úterý, tedy 16. dubna a jak prozrazuje přiložená upoutávka, bude to pěkně nabité. Stále sice nečekejte novinky o připravovaných exkluzivitách, na ty dojde až během E3, ale přece jen se dozvíme o RAGE 2. výroční aktualizaci Sea of Thieves či diablovce Warhammer Chaosbane.

»
08. 04. 2019 • tonyskate21

Získejte 6 měsíců Xbox Game Pass za poloviční cenu!

Místní pobočka Microsoftu spustila skvělou akci na předplatné Xbox Game Pass, kterou byste si rozhodně neměli nechat ujít. Když si totiž koupíte 3měsíční předplatné Xbox Game Pass, získáte naprosto zdarma další tři měsíce, a to jen za 749 Kč. Když si to propočítáte, předplatné vás přijde jen na pouhopouhých 125 Kč měsíčně. Můžete si tak udělat radost a zásobit se dopředu, abyste například byli připraveni na letošní exkluzivity jako Ori...

»
27. 03. 2019 • tonyskate3

První epizoda pořadu ID@Xbox Game Pass

Včera odpoledne měl premiéru nový pořad ID@Xbox Game Pass, jehož cílem je hráčům představit nadcházející nezávislé hry z programu ID@Xbox , které budou v den vydání dostupné v předplatném Xbox Game Pass. Tedy stejně jako exkluzivní hry od Microsoft, které si taktéž můžete díky předplatnému XGP zahrát jen co vyjdou. Představeny jsou zcela nové hry, neschází ani nové záběry z dříve oznámených titulů a některé hry doprovází i jejich vývojáři či návštěva studia.

»