Speciál: X018 aneb Jedno předplatné vládne všem

Publikováno: 11.11.2018, 9:03

Sociální sítě

O autorovi

Lukáš Urban

Lukáš Urban

Je autorem 2778 článků

Obyčejný hráč s velkou hubou. Věrný člen redakce, jehož revír začíná a končím psaním.

Microsoft má za sebou další vydání pořadu Inside Xbox, které se tentokrát odehrálo v rámci události X018. Kdo sledoval živě už ví, že konference, konaná v Mexiku, připomínala spíše dvouhodinovou reklamu na Xbox Game Pass. Upoutávky na exkluzivní službu se opakovaly každou chvíli, až to místy vypadalo, že Microsoft rozjel teleshopping pro Střední Ameriku. Vyjma velkých titulů třetích stran, téměř každá jedna novinka souvisela s virtuální půjčovnou, čímž Microsoft potvrdil, že sází nejbližší budoucnost právě na tuto službu. Ta je teď mimochodem pro nové zájemce pouze za 20 Kč na měsíc. S padesáti procentní slevou je pak půlroční předplatné, které tak padá na 447 Kč.

Šestnáct statečných
Už předem byly slíbeny nové příspěvky do katalogu Xbox Game Pass. Nakonec jich bylo oznámeno hned šestnáct, nicméně ne všechny dorazí v těchto dnech. Od zítra ho rozšíří battle royale titul PUBG, který ještě dnes můžete zdarma zkoušet díky akci Free Play Days. Survival akce pro stovku hráčů se díky přesunu do předplatného nemusí bát o hráče. Ti po posledním updatu mohou zakládat i vlastní hry nebo využívat placených DLC, přinášejících nové skiny.

Listopadové obměny služby tím ale nekončí. Okamžitě byla přidána novinka Thief of Thieves: Season One, kde si procvičíte stealth postupy jako zlodějka. Hra vychází z populární komiksové série, čemuž odpovídá také vizuální zpracování. Za deset dní, tedy 22. listopadu, Microsoft přihodí Agents of Mayhem, MXGP3 a Thomas Was Alone. Tabu nezůstala ani nabídka pro příští měsíc. V prosinci budete mít příležitost hrát Hellblade: Senua’s Sacrifice, Ori and the Blind Forest a Kingdom Two Crowns.

Během oznamování nové nabídky se koukalo i trochu do budoucnosti, kde se hlásila především nezávislá tvorba programu ID@Xbox. Z ní se v den vydání do Game Passu zařadí hry Aftercharge, Supermarket Shriek, Mutant Year Zero, Pathologic 2, The Good Life, Void Bastards a Secret Neighbor. Samostatnou kapitolou je pokračování Oriho, které dorazí až příští rok. Službu jako takovou korunovala finální verze mobilní aplikace, ze které máte plný přístup do aktuální nabídky.

Dodatky kam se podíváš
Fanoušci nemrtvých a pirátů prominou, ale Forza Horizon 4 musí být zmíněna jako první. Závodní arkáda z Britských ostrovů nechala nakouknout do prvního rozšíření, které nás opět zavede na speciální ostrov. Storm Island tentokrát střídá Fortune Island, ležící na sever od nynějšího festivalu. Kromě náladového počasí a památkách po dávných plavbách, zaujme klikatými silnicemi a nebezpečnými cestami obklopenými útesy. V noci nebude chybět polární záře, jejíž paprsky možná odkryjí nečekané poklady. K vydání dojde 13. prosince.

Protože seznam aut není v případě Forzy nikdy dostatečně velký, bylo představeno pět vozů, patřících do garáže cirkusáka Kena Blocka. Hra tak oslavuje desátou Gymkhanu. Celkem jde o pět vozů, z nichž první dva byly součástí Car Passu. Konkrétně jde o modely F-150 Hoonitruck a Ford Escort Cosworth. Zkrátka nicméně nepřijdou ani hráči s obyčejnou verzí hry, pro které je připraven Ford Hoonicorn Mustang V2 a Ford Fiesta. Příští měsíc pětici aut uzavře Ford Focus RS RX ze show GymkhanaTEN.

Mohl snad na X018 chybět Minecraft? Ne. Přestože se Helen Chiang pochlubila závratnými čísly, kterým vévodilo 91 miliónů aktivních hráčů, komunita nejspíš čekala oznámení ohledně dlouho slibovaného grafického packu. A oznámení balíčku přišlo, nicméně trochu jiné. Titul se brzy rozšíří o kočky a pandy, a právě jejich historii bylo věnováno speciální video. Nevadí, že oznámené věci se léta odkládají, hlavně, že budou zvířátka.

Statistikami se mávalo také u State of Decay 2. Nutno ale říci, že čtyři miliony hráčů je opravdu pěkné číslo. Přeci jen survival titul se zombíky není pro každého, třebaže mu hodně pomáhá Game Pass. Autoři pro všechny přeživší připravili bezplatný dodatek Zedhunter Pack. Ten přidá vedle kuše další zbraně, nové zařízení do tábora nebo další prostředky v boji proti nákaze. Pakl bude vydán už příští týden, čímž ale podpora zdaleka nekončí. Autoři připomněli, že na příští rok chystají další novinky.

A nejsou jediní. Rare vymýšlí s pirátským světem také stále něco nového a jelikož je mapa asi příliš velká, bojovné hráče potěší režim The Arena. V čem je jiný? Přes novou obchodní společnost přiměje mořské vlky, aby se v honbě za pokladem pobili jak domorodé kmeny. Od novinky, plánované na počátek roku, máte čekat zábavu, rychlou akci a možnost dobelhat se k titulu „Legendární pirát“ zase trochu jinak. Už teď se můžete těšit na nové úkoly a samozřejmě také odměny. A jak to celé bude vypadat, naznačuje ukázka.

Lesk a bída třetích stran
Že chybějící exkluzivní tvorbu doplní tituly třetích stran bylo jasné, ale že by to byla nějaká šupa, to tedy ne. Nejblíž vydání má Battlefield V, který už můžete v rámci trialu zkoušet. A právě jeho sílu na konzoli Xbox One X připomněla speciální upoutávka. Ve směs nemůžeme říct půl špatného slova, protože nový Battlefield skutečně vypadá (a také zní) na nejvýkonnější konzoli náramně. Je fajn mít alespoň špičkový hardware, když first-party hry mají nucenou dovolenou.

Kdo zapnul X018 ve specifický čas, mohl získat dojem, že konference míří na východní publikum. Jump Force odtajnila další část soupisky, ze které vytáhla postavy SSGSS Vegeta a Golden Frieza. Pokud jsou teď vaše znalosti mimo, použijte vyhledávač nebo zkuste kratičkou ukázku. Fanoušci mangy pak určitě poznají i hrdinu SSGSS Goku, protože i on měl na X018 premiéru. Vydání hry zůstává nadále naplánováno na únor příštího roku.

Hodně času si pro sebe ukradl titul Kingdom Hearts III. Ne, že by byl tak bohatý na ukázky, ale zástupce vývojářů disponoval angličtinou na velmi okrajové úrovni. Tudíž se celá prezentace protáhla o překladatelku, které se propiska nezastavila. Nakonec jsme se dozvěděli, že tým animovaných hrdinů rozšíří Medvídek Pů a jeho kamarádi. Čím přesně chce protivníky zaskočit netušíme, ale ukázka, kde se vystřídala neskutečná směsice z produkce Disney/Pixar, měla cosi do sebe. I v tomto případě závěr poutal na vydání, které proběhne na konci ledna 2019.

Výlet na východ uzavřeme s Devil May Cry 5. Tato prezentace patřila mezi to zajímavější, protože připravený dokument přenesl pozornost do Ósaky. O městě vyprávěl Hideaki Itsuno, který přiblížil, jak tato oblast ovlivňuje nejen pátý díl akční řežby, ale také ostatní tituly od Capcomu. Ukázka ze hry patřila režimu The Void, kde hráči dostanou příležitost vyzkoušet bojové schopnosti. Tréninkový mód posloužil také jako prezentace zbraní ústřední postavy.

Od nagelovaných hrdinů přeskočme k těm, kteří se nebojí ušpinit. Laru Croft reprezentoval trailer pro DLC The Forge. První ze sedmi placených dodatků přinesl jak detailnější pohled na kooperační dobrodružství, tak přehlídku nových zbraní a vybavení. Vývojáři pokračují v lajně vytyčené Shadow of the Tomb Raider a nešetří hádankami a překážkami. Jelikož jde o prostředí, kde se neohrožená hrdinka značně zapotí, má možná až příliš oblečení. Všechno to vybavení by se přece vešlo i do menšího množství látky nebo ne?

Zatím, co Lara někde v tropech pátrá po dalším starém nádobí, Rico musí osvobodit tyranizovaný ostrov, ukojit osobní pohnutky a zamordovat záporačku čtvrtého dílu. Filmová ukázka možná až moc připomíná Šíleného Maxe, ale zároveň v detailech značně odkazuje na minulé díly. Tak či onak opět dokazuje, že pokračování musí mít vždy více akce, více výbuchů a více smrtelných překážek. A než Rica přizabije letoun pilotovaný bouří, můžete popřemýšlet o dražších edicích hry, s nimiž si zahrajete o něco dřív.

Ke slovu se dostalo i budoucí Metro, nicméně asi trochu méně, než by si fandové přáli. Za doprovodu gameplay záběrů byla představena sběratelská edice, které vévodí figurka Artyoma, snažícího se zbavit hnusné kreatury. Součástí edice jsou dále čtyři pohlednice, autentické psí známky, nášivky nebo steelbook.

Doktore, přineste sedativa
Závěr jsme nechali tomu málu, co se skutečně dá označit za „nové“, „revoluční“ či „žádané“. Také jde o témata, která dokáží xboxové hráče rozpálit víc než brazilská nudistická pláž. Než se na ně vrhneme, zmíníme čtveřici zpětně kompatibilních her, která se bude moci od 13. listopadu chlubit vylepšením pro Xbox One X. Jde o Final Fantasy XIII, Final Fantasy XIII-2, Lightning Returns: Final Fantasy XIII a Civilization Revolution. Jako malé placebo přijměte údaj o počtu nahraných hodin ve zpětně kompatibilních hrách. Jde o více jak miliardu hodin, a to při nabídce pěti stovek her.

Jakmile se na obrazovce objevil Terry Crews, bylo jasné, že následující minuty patří Crackdownu 3. Titul už teď provází tak dusná atmosféra, že jen málokdo věří, že půjde o hit ověnčený vysokým hodnocením. Zázraky se ale občas dějí a minimálně Wrecking Zone nevypadá zase tak špatně. Jde o multiplayerový režim, ve kterém jediném zůstala původní myšlenka zničitelného prostředí. Ano, dříve proklamované komplikované destrukce vzaly za své a zůstalo cosi, co připomíná Red Faction. Je to ovšem rychlé, barevné a ničí se to. A na to by hráči mohli slyšet. Z ukázky je zřetelný posun v grafice, která konečně nepřipomíná remake prvního dílu. Na druhou stranu se místy až příliš podobá Fortnite. Naše dojmy nic nemění na faktu, že multiplayerový režim bude hratelný i ve skupině a že destrukce přímo ovlivní dění na herní mapě.

A teď k myšičce s klávesnicí. Ještě, než budete nadávat Microsoftu, tak připomínáme, že on dal pouze možnost a že záleží na vývojářích, zda se jí chopí. A obratem dodáváme: „Ano, chopí“. Počínaje příštím týdnem staronového ovládání začíná využívat Fortnite, který budou v průběhu měsíce následovat Warframe, Bomber Crew, Deep Rock Galactic, Strange Brigade, Vermintide 2, War Thunder a X-Morph Defense. V budoucnu se k nim přidají Children of Morta, DayZ, Minion Master, Moonlighter, Vigor, Warface nebo Wargroove. Jak vývojáři ošetří rozdíly mezi myší a ovladačem, záleží na nich. Mohou rozdělit servery, mohou detekovat ovládání anebo se na to také můžou vykašlat. Tedy pokud mají dobrého stomatologa, plastického chirurga anebo se nebojí, že je v noci někdo sváže a upálí u garáže. Na každý pád, Microsoft dodal veškeré potřebné nástroje, aby bylo možné hraní vyladit a zajistit férovost, tudíž i spokojenost hráčů. Spolu s firmou Razer dodá také speciální klávesnici s myší, které jsou navrženy pro pohodlné používání v obývacím pokoji. K jejich představení ale dojde až v lednu.

Nakonec další účtenka z nákupů, na které tentokrát stojí Obsidian Entertainment a inXile Entertainment. Oba celky nově patří pod Microsoft Studios, čímž si chce americký gigant zajistit dostatek tvůrčích sil pro příští herní generaci. Od expertů na RPG si máme slibovat poutavé, a především hluboké příběhy. Trochu nešikovně působí formulace, že týmy budou nadále pracovat autonomně a s plnou volností. Dobře víme, jak tyto pracovní podmínky dopadají a zrušené projekty jsou nám svědky. Nicméně věříme rozhodnutí a doufáme, že letošní setba jednou přinese bohaté plody.

Nebylo to nakonec zbytečně?
Než vás necháme v komentářích bojovat za své názory, přihodíme i ten náš. Když se podíváme na soupis včerejšího dění, ze kterého jsme například vyhodili Black Friday nebo globální prodej adaptivního ovladače, dostaneme nepříliš zajímavý program, který se dal odvysílat ze standardního studia. Zdlouhavé rozhovory, neustálé opakování reklam na Xbox Game Pass (a NBA 2K Playground 2) a pozadí rozverných Mexičanů. To vše působilo jak z televizního bloku, kterým se vyplňují mezery mezi hlavním programem. Nečekali jsme další E3, ale ani jsme nechtěli pokračování gamescomu. Jako by celé dvě hodiny byly zaměřené jen na jediné téma, které je navíc servírováno těm, kteří o Xboxu teprve uvažují. Snad je to jen náš pocit, plynoucí z krátké noci. Ve speciálu také chybí pár ukázek nezávislých her, ke kterým se vrátíme samostatně.

 • Danoid

  Game Pass, Forza, nákupy studií. Super

 • VacikB12

  Ahoj, jak se dá dostat k tomu půlročnímu Game Passu? Mě to nabízí pouze 14dni nebo měsíc.

  • Chaosteory CZ

   Vyber, že chceš koupit na měsíc. Systém tě přes přihlášení přehodí na novou stránku, kde zrušíš koupi. Pak tam budeš mít v nabídce měsíční a také půlroční. Takhle to funguje u mě přes web.

   • Akronym

    Ty jo, ať se snažím jak se snažím tak prostě velký prd. Zkus to prosím napsat jako víc pro lamu, děkuji 😁

  • Jaroslav Houdek

   Hele tak mě to zafungovalo. Mám platný GP, předplacený do 1.února a když jsem si koupil 6 měsíců za 447, naskočilo mi, že další platba bude 1. srpna. Takže za mě spokojenost. a velká. Zvlášť s ohledem na obsah GP. Sice mám Hellblade a Agents of Mayhem koupené, ale aspoň ušetřím za jiné hry.

 • Lukman

  Tesil jsem se jak malej kluk na mys a klavesnici a tohle je totalni shit.Ty hry jsou uplne vo hovne,co to jako ma bejt?Kdyz delaji mys a klavesnici,tak at to udelaj na poradny hry a ne tyhle picoviny.Druhej blizzcon tohle.

  • Akronym

   Jedině dobře, jestli chceš hrát na KB + myš, hrej na pecku.

  • KoubecX

   Tohle jsou první podporované. Dalsi budou přibývat

 • KoubecX

  Ale bylo to fajn. Najetí Mexičani na nějakém super matroši, povedený trailer na Minecraft a sběratelka Metro!! ❤️

 • Piro

  Tak jak je to s tou klavesnici a mysi. Pujde mi teda JAKAKOLIV mys a klavesnice na ovladani kodi, prohlizece a storu? Asi ne co. Bude se to tykat jen her. 🙁

 • SoulCaliber

  Microsoft a iné vydavateľstvá prichádzajú na to ,že nemusia byť na E3 za každú cenu .S peniazmi ktoré tam nechajú za veľkú akciu vedia pripraviť program kde sami ukážu čo chcú a prezentuje ich politika. E3 im môže zostať na premiéru ich “ exluzivit “ . Program bol parádny .Potešila podpora K+M od Razer-u i hry na začiatok určené na testovanie.Je to osobitý názor.BlackFriday očakávam hry za naozaj dobré ceny čo by malo hráčov viac pritiahnuť a naštartovať štúdia ako aj MS.Páčil sa článok .

 • VencaF

  no pani znovu udelali STORM ISLAND do forzy no teda to cumim (ironicky) libilo se mi to rozsireni ale nic noveho – blesk a polarni zar jinak zase to samy 🙂 jo nejak jim docazi napady ani se nedivim ze to hodne hracu prestava bavit vcetne me (tak dva tydny jsem FH4 nezapl)

  • KoubecX

   Do této FH to ale dobře zapadá

  • @vencaf:disqus Muzu se zeptat jinak? Co bys ty rad viděl ve FH4, aby te to bavilo vice a zapnul casteji?

  • Lukas

   Me to teda bavi.

  • Tex-Calder

   FH4 je nadupana hra, me momentalne bavi kralovsky. Myslim, ze za tvoji nechut ji hrat nemuze, ale chapu te, neco podobneho jsem zazil u FH3, kterou jsem nedohral, ale vim, ze to bylo mnou a ne tou hrou.

 • Zdejv

  Nepatří to uplně sem. Ale je to taky novinka kterou sem vypozoroval a předtim byla jinak. Jde o zpusob sdileni goldka dřív jsem mohl hrát i gold hry ze své knihovny a měl jsem gold slevu i když goldko platil kamárád. Nyní jdou hrát jen gold hry z jeho knihovny a slevu má jen on. Díky za názory případně nějaký vysvětlení proč to tak je.

  • Piro

   Zrovna jsme kupovali wormsi. Gold platim ja, ale i kamos nam je koupil se slevou. Bylo to 2 dny zpet.

   • Zdejv

    Ale wormsi sou ve sleve bez goldu. Ja prave chtel koupit s nostalgie duken nuken 3d a mam furt cenu 400 pro slevu at si poridim goldko…

    • Piro

     aha, mel jsem za to, ze to bylo pres gold

 • Tex-Calder

  Xo18 jsem zkouknul od zacatku do konce a v pohode, nepripadalo mi to zbytecne. Mohlo se tam sice objevit Halo Inf.a Gears 5, ale co uz, bylo to dobre…

 • Maladava

  Tak jsem strávil dvě hodiny na chatu podpory MS, proč se mi nezobrazuje sleva na půlroční game pass a nedozvěděl jsem se vůbec nic…Paráda :-(. Myslíte, že má smysl volat na českou linku MS?

  • Piro

   Me tam vzdy pomohli. 2x kdyz jsem zapomnel vypnout obnovovani GP a strhlo mi to penize. Moje chyba. Ale penize mi vzdy vratili. (ikdyz moje chyba, to automaticke zapnuti obnovy je hnus..)

   • Maladava

    Proč hnus? Mně to třeba vyhovuje

    • Piro

     Duvod prece pisu. Protoze je to automaticky od zacatku zapnuty na opakovani clenstvi. Logictejsi by prece bylo, kdyby se te to pri prvnim kupovani GP zeptalo, jestli chces opakujici clenstvi, nebo ne prece…tim si jenom ms jisti lidi, ktery na to zapomenou a to snad nema ms zapotrebi.

28. 12. 2018 • Lukáš Urban13

Speciál: Přežili jsme další rok

Dovolte mi navázat na speciál „Sbohem 2018“, kde se rekapituloval končící rok optikou herního průmyslu. Tentokrát nehodlám pokoušet štěstí pouštěním rozhlasových stanic. Namísto toho nechávám rozeznít bytem pořádný metal, protože naše redakce do toho v uplynulých měsících šlapala, seč jí síly stačily. Normálně by má skromnost nedovolila, abych naše počínání srovnával s ostatními herními weby, ale konec roku mi dává odvahu. Přestože pravidelný chod webu zajišťují vesměs pouze tři lidé, kteří navíc...

»
25. 06. 2018 • tonyskate4

Hellblade: Senua’s Sacrifice pokořila milión kusů

O vikinské výpravné akci Hellblade: Senua’s Sacrifice od britského studia Ninja Theory jste už asi slyšeli. Hra v době svého vydání sklidila obrovských úspěch, tedy alespoň na poměry nezávislé produkce malého týmu, a získala také hned několik ocenění. Letos jsme se hry konečně dočkali také na Xbox One a napříč všemi třemi platformami už toto dobrodružství prodalo jeden milion kopií. Pokud jste navíc sledovali letošní konferenci Xbox E3, jistě vám neuniklo,...

»
13. 04. 2018 • Lukáš Urban6

Recenze: Hellblade: Senua’s Sacrifice

Pamatujete Ryse: Son of Rome? Samozřejmě, že ano, však to byla jedna z prvních exkluzivních her pro Xbox One. Hráče po celém světě zasadila do křesel nebývalou grafikou, brutálními souboji a příběhem vpraveným do vlastní verze antického Říma. Naneštěstí je z těch pohodlných sedadel zase rychle zvedla, když už po pár minutách bylo jasné, že vyprávění a nekonečné mačkání nalajnovaných tlačítek doplní občasná chůze nebo přelezení překážky. Proč vůbec začínám recenzi úplně...

»
30. 03. 2018 • Lukáš Urban4

Hellblade: Senua’s Sacrifice ve 4K traileru

Občas není špatné, že Xbox komunita nedostane hru v den vydání. A nebavíme se teď o případu, kdy je hra natolik špatná, že její absence je spíše vítaná, nýbrž o úplném opaku. Keltskou záležitost Hellblade od Ninja Theory jsme mohli ostatním platformám opravdu závidět, protože jde o velice kvalitní hru ověnčenou několika cenami a slušnými prodeji. Ovšem v době premiéry bychom mohli hrát maximálně na konzoli Xbox One S. Teď je situace...

»
26. 03. 2018 • tonyskate0

Hellblade: Senua’s Sacrifice v dubnu pro Xbox

Studio Ninja Theory oficiálně potvrdilo, že jejich úspěšná hra Hellblade: Senua’s Sacrifice vyjde také pro Xbox One, a to už 11. dubna. Tato akční dobrodružná hra od autorů Enslaved a DmC: Devil May Cry nás zavede do doby Vikingů. Jako zlomená keltská válečnice Senua se vydáte po stopách vize, která vás neustále pronásleduje. Zavítáme tak do vikingského pekla, kde se budeme muset postavit duši jejího mrtvého milence.

»
07. 03. 2018 • tonyskate4

Hellblade: Senua’s Sacrifice ohodnocena pro Xbox One

Britské studio Ninja Theory, které stojí za hrami jako Enslaved či DmC Devil May Cry, loni vydalo vlastní titul Hellblade: Senua’s Sacrifice, že kterého se stal nečekaný hit. Jelikož měli tvůrci omezený rozpočet, vydali svůj počin prvně na počítačích a PS4 a zdá se, že letos bychom se této skvělé dobrodružné akce inspirované severskou mytologií a keltskou kulturou mohli dočkat i na Xbox One. Už před nějakou dobou byla hra...

»