Xbox ONE – pár tipů k dobru (nejenom pro začátečníky)

Autor: waggonPublikováno: 22.10.2016, 18:13

Publikováno: 22.10.2016, 18:13

Sociální sítě

O autorovi

waggon

Je autorem 365 článků

Přechod z  Xbox 360 na Xbox ONE

Je až neskutečně jednoduchý. Ze všeho nejdůležitější je nutné znát údaje k vašemu Microsoft účtu, popřípadě Live účtu (popravdě tak důležitou věc není radno zapomenout). Pokud neznáte mail a heslo, tak navštivte náš článek, kde se dozvíte, jak mail zjistit a heslo obnovit.
Dále si na konzoli Xbox 360 aktivujte Cloud (viz text níže) a přeneste si do něj své uložené pozice. Pak už jen stačí se na ONE přihlásit pod vaším účtem a můžete vesele hrát.

 

Přeneste své pozice z Xbox 360

Díky zpětné kompatibilitě je možné hrát hry z Xbox 360 i na ONE. Pokud tedy chcete využít své již dosažené pozice (Save), popřípadě hrajete jak na ONE, tak i na X360, je dobré nastavit si na Xbox 360 Cloud. Jedná se o virtuální harddisk o velikosti 512MB, jenž oceníte, pokud chcete mít přístup ke svým pozicím z kterékoliv  konzole na světě. Ve Storage vyberte Cloud Saved Games a přes možnost Enable ji aktivujete. Zároveň s tím se aktivuje i Stahování na pozadí (Background download). Pozn: funkce vyžaduje minimálně 512MB volného místa v konzoli X360.

cloud

Nastavení Cloudu na Xbox 360 je velmi jednoduché

 

Používejte stejný Microsoft účet na ONE a Windows 10

Asi je to samozřejmost, ale pro jistotu připomeneme, že Microsoft účet můžete používat i na ONE. Navíc ve Windows 10 je přímo aplikace s příhodným názvem XBOX, díky kterému můžete manažovat váš profil, nakupovat, sledovat přátele a jejich aktivitu atd. Konzole má také nejnovější operační systém od Microsoftu (i když se jedná o upravenou verzi) a díky programu Play Anywhere můžete (některé) vaše hry hrát jak na ONE, tak i na PC se zachováním dosažených pozic (save).

windows-10-family

Windows 10 sjednocuje platformy do jednoho ekosystému

 

Používejte Skype i na ONE

Kdo by neznal tuto komunikační službu. Dnes ji krom PC, tabletu a mobilu můžete používat i na ONE. Stačí se pouze přihlásit. Více v našem návodě.

 

Mějte přístup k OneDrive

Cloudové uložiště, které na ONE oceníte při prohlížení vašich fotek a videí. Na ONE má přímo aplikaci.

 

XBOX GAME PASS

Služba, kterou vám vřele doporučujeme. Zjednodušeně se dá říct, že se jedná o Netflix ve videoherním kabátě. Jde o přístup do knihovny her, které můžete po dobu členství neomezeně hrát. Počet her se neustále zvětšuje a pokud se vám některá zalíbí natolik, že si ji budete chtít koupit, pak díky Game Passu máte 20% slevu na hry a 10% slevu na DLC. Pro nerozhodné je k dispozici 14-denní trial.

 

EA Access

Další skvělá služba pro Xbox ONE, tentokrát od vydavatele EA. Krom 10% slevy na jejich hry a možnosti hrát dříve než ostatní, jistě každý ocení přístup k hrám ve Vaultu. Pro více info navštivte náš článek.

 

Mějte Xbox dobře větraný 

Každý si určitě vzpomene na onu poučku z fyziky – Součástka, kterou prochází elektrický proud, se zahřívá. A Xbox se vzhledem k jeho výkonu dokáže pěkně zahřát. Tudíž nikdy nezakrývejte větrací otvory a konzoli umístěte tak, aby měla kolem sebe vždy dostatek prostoru na proudění vzduchu.

Nerozebírejte Xbox, na Ifixit to udělali za vás

Nerozebírejte Xbox, na Ifixit to udělali za vás

 

Sdílejte hry s kamarádem

Výhody snad ani nemusíme psát. Jak nastavit sdílení her se dozvíte v našem návodě.

 

Nakupujte výhodně

Každý týden jsou na Live slevy (většinou pro Gold členy) na vybrané hry. Navíc každou digitálně koupenou hru můžete sdílet s kamarádem.

 

Připojte externí harddisk

Těch 500GB v základní verzi ONE velmi rychle zaplníte, obzvláště teď, kdy Gold členové dostávají měsíčně 4 hry zdarma. Je sice možnost hru vymazat a opětovně stáhnout, ale pokud se nechcete s tímto zdržovat, tak jednoduše připojte externí HDD. Jedinou podmínkou je USB 3.0 a velikost alespoň 256GB. Na tomto místě je dobré připomenout, že rychlost otáčení napomáhá ke zkrácení loadingů, dalším plusem je pak hybridní HDD. Doporučit můžeme například tento od Seagate.

 

Něco zlobí? Odhlašte se a přihlašte

Podobně jako měla X360 jakýsi všelék v podobě mazání cache paměti, tak u ONE, pokud nastanou nějaké problémy, se doporučuje odhlásit z konzole svůj profil a následně se přihlásit.
Pokud problémy přetrvávají, pak smažte profil a stáhněte jej z Live (je potřeba znát mail a heslo), popřípadě vymazat lokálně uložené pozice z her (Clear local saved games v nastaveni konzole STORAGE. Nemusíte se bát, veškeré save se ukládají na Live).
Jestliže se potíže týkají pouze jedné hry, není na škodu ji smazat a znovu nainstalovat.

 

Připojení druhého bezdrátového joypadu

Nejprve je nutné jej zesynchronizovat s konzolí. Na to slouží synchronizační tlačítko na joypadu a na konzoli. To se samozřejmě netýká situace, je-li joypad připojen přes Micro-USB kabel. Druhý hráč na konzoli musí pochopitelně hrát pod jiným účtem (který ovšem nemusí být registrován na Live, pro hraní online je možno využít i pozici hosta – Quest, ale v takovém případě se neukládají jeho save).

one-joypad-synchronizacni-tlacitko

Synchronizační tlačítko naleznete na přední straně

 

 

Používejte klávesnici na psaní

Lze připojit jakoukoliv s USB, jestliže vlastníte pouze klávesnici s PS/2 konektorem, je třeba dokoupit redukci PS/2-USB. Stejně tak můžete používat i USB rozbočovače, jestliže se vám zdá počet tří USB portů málo.

Ovšem pohodlnější je dokoupení mini klávesnice

Ovšem pohodlnější je dokoupení mini klávesnice

 

 

Připojte se na Live a staňte se Gold členem

Já to říkám takhle: „ Dokud jste se nepřipojili na Live, nepoznali jste pravou výhodu a možnosti Xka“. Navíc teď každý Gold uživatel dostane měsíčně 4 hry zdarma.

 

Stáhněte si zdarma

Přímo ve Store je sekce, kde se nacházejí všechny hry, které si můžete stáhnout zdarma (osobně doporučuji World of Tanks a SMITE). Tento výběr samozřejmě není konečný, je potřeba sledovat dění a akce na Live. Také do něj nejsou započítány hry v rámci Games with Gold a různé speciální akce. Pokud pravidelně navštěvujete Xboxweb, tak vám žádná novinka ze světa Xboxu neuteče.

 

Nehýbejte s konzolí

pro velké nepozory ještě připomínám (i když je to napsáno v manuálu a dokonce i na nálepce na mechanice), že není vhodné hýbat s konzolí, pokud je mechanice vložený disk. S největší pravděpodobností dojde k poškrábání disku.

 

Využívejte multimediální možnosti ONE

Xbox ONE má bohaté multimediální možnosti, navíc Slim verze umožňuje přehrávat i 4K Blu-ray disky. Více v našem článku na toto téma.

 

Streamujte soubory z PC 

Je to velmi jednoduché, stačí na PC ve Windows Media Playeru povolit, které složky můžete streamovat (prohlížet bez uložení) a mít počítač připojen ke stejnému routeru jako Xbox. Pro více informací na toto téma klikněte zde.

 

 

Používejte Xboxový joypadu i na PC 

Ano, xboxový joypad můžeme připojit i k počítači. Není potřeba shánět žádné ovladače (Windows 7 a novější OS), jednoduše joypad připojíte k PC a hrajete. Jsou tři možnosti jak připojit joypad z ONE k PC:
– pomocí Micro USB kabelu
– dokoupením wireless gaming receiveru (pak lze hrát bezdrátově, funguje i na volant a headsety)
– nejnovější joypady (Slim verze je má již v balení) mají v sobě i bluetooth pro snadné připojení.

notebok-with-xbox-one-controller

Připojení ONE joypadu k PC je velmi jednoduché

 

 

Hrajte zadarmo hry ze starších konzolí

Pro mě osobně jedna z nejlepších funkcí na ONE jsou emulátory, díky kterým můžete hrát hry z konzolí Master System, Mega Drive, NES, SNES, Gameboy, Gameboy Advance, Playstation, N64 a PSP. Více v našem článku o NESBOXU a XB1EMU.

 

 

Pins 

Milá featurka, jenž umožní velmi rychlý přístup k oblíbeným věcem. Doslova je připíchnete na nástěnku. Stačí u vybrané hry (aplikace, demoverze, webové stránky atd.) zmáčknout Guide tlačitko a přes „Pin to Home“ ji přidáme do sekce Pins (kde si ji můžeme posléze přesunout nebo smazat).

 

 

Hrajte česky 

Funguje pouze u her, které obsahují české titulky nebo dabing. V nastavení konzole (Settings/All settings) otevřete nabídku System a vyberte Language & location, kde přepnete Location na Czech Republic.

 

 

Nehrajte samy, buďte v Party

Patrně jednou z nejlepších vlastností hraní po Live je možnost být v Party, která je určena pro skupinové hraní a chatovaní, v párty může být až 16 lidí, i když každý hraje jinou hru. Pozvat do Party lze velmi jednoduše přes kartu hráče a možnost „Invite to a party“.

 

 

Nákup konzole Xbox ONE v USA

Při cestě do Spojených států se přímo nabízí možnost koupit si Xbox ONE či jinou elektroniku v této zemi, kde jsou ceny na naše zvyklosti nízké, například ONE zde oficiálně stojí 299 dolarů a některé obchody jej mají dokonce za 240$. Nejsou neobvyklé akce „kupte 1 hru, další dostanete zdarma“. ONE nemá regionální zámek na hry, takže nebude problém hrát na konzoli z USA i v ČR. Slim verze má napájení 100-240V, tudíž odpadá i problém s rozdílem v napětí. V ČR pak pouze vyměníte napájecí kabel (otázka cca 25Kč).

xbox-one-joypad-usa

 

Stále si nevíte rady? Využijte naši help linku 

Váš dotaz můžete napsat na můj Skype či mail – obojí je jirkasalek@yahoo.com , nebo zavolat na 608629052.

 

Zda se vám, že nějaký tip či rada pro začátečníky chybí? Pak ji neváhejte napsat do komentářů.

 

 

 • Smolka Michal

  Pekný článok palec hore !

 • Pag3man

  Můžu dotaz vám funguje ten nový UWP skype:?

  • Jirka Waggon

   Skype na ONE funguje

   • Pag3man

    Ja se ptal na uwp protože ta aplikace mi furt pise coming soon jestli vy myslíte aplikaci skype na xbox ne?

    • Jirka Waggon

     jj, psal jsem o aplikaci na ONE

 • PaRa

  Ad PŘIPOJTE EXTERNÍ HARDDISK
  Harddisky maji bud 5400 prm nebo 7200 prm. 7400 neexistuje. Samozrejme vedle toho jsou 10000prm, sshd a ssd. Disk ktery pravidelne doporucujete je obycejny externi disk s 5400 prm, kdo nepotrebuje zelenej kryt at si koupi klasicky cerny seagate nebo prakticky jakykoli jiny 2,5 externi disk. Samozrejme ze klasicky disk s 7200 bude oneco rychlejsi, ale uz i 5400 je citelne rychlejsi nez disk v xboxu, patrne diky tomu ze na nem zaroven bezi system xboxu. Rychlesi disk 7200 ma podstatnou nevyhodu v tom ze je vetsi, vyzaduje pridavne napajeni a nevypne se soucastne s xboxem. Delaji se i 7200 disky 2,5 formatu, ale ty se nedavaji do externich boxu. 10000 vyrabi WD velocraptor, tam je rozdil podstatny, ale i cena, stejne jako u SSHD a SSD.
  Cili kupujte obycejny externi disk rozsirite kapacitu a zrychlite nacitani hry 😉

  • Jirka Waggon

   upraveno, diky. Jiank s tim 7400rpm jsem se seredne upsal

   • PaRa

    Se stava i v tech lepsich rodinach 😉 jinak fajn clanek pro novacky, dobra prace 😉

   • Adam Kováč

    Furt imo lepsi, jak opravovat chyby ciziho, a 4x za sebou napsat prm misto rpm

 • Dan Kolodej

  k mojemu starymu xboxu360 (120 GB) sem pripojil externi hdd seagate expansion 2TB ,cena pokud se pamatuju byla 2400Kc a slape bez problemu,takze az si budu kupovat novy XBOX scorpio ,pocitam minimalne s tema 2TB uloznyho prostoru v konzoli….

 • Luboš

  Jak smazat profil nahrany v ovladaci predchozim majitelem?Napriklad u Gears of war diky tomu nejde ukladat data a potice.Oznacuje me to o za neprihlaseny profil i presto,ze svuj profil na konzoli prihlaseny je.

  • Jirka Waggon

   bez do nastaveni konzole a v polozce ACCOUNT je Delete profile

 • Jan Josef

  Je potřeba updatovat hru když si o to žádá? A kolik update zabírá paměti? A jak je to s updatem pokud si koupíte hru a nejste připojení na internet. Jde pak hrát i bez updatu ? Děkuji za odpověď.

 • Lukáš Kaňka

  Mohu do ovladače zapojit headset od mobilu a bude fungovat. Díky

 • Marek Wuzeček Wozniak

  Zdravím, malá mi pomackala něco na ovladači a konzole na mě začala mluvit, jak se to dá vypnout?

  • Chaosteory CZ

   V levé liště vyberte Settings, pak All settings, ve spodní části Ease of Access a poté Narrator. Pak už stačí jen přepnout na Off.

 • Petr Ševčík

  Ahoj dobří lidé, mohl by nekdo prosim poradit. Koupil jsem konzoli s Kinect pro rodinu. Po úvodních problemech, kdy jsem málem vůbec ani konzoli nespustil. Jinak moje anglictina 4- Pak jsem ve hře Sport rival jsem potřeboval přidat hráče. Nejprve jsem je zadal jako guest, ale při dalším spuštění se ztratili. Tak jsem musel znovu a jediná druhá volba byla vytvořit další účet, takze jsem vytvoril pro manželku i 4-letou dceru. Musel jsem použít 3 e-maily, 3 hesla atd. Samozřejmě pro dcerku mail fiktivní. Prostě divné. Ale pak pri dalsim spuštění tam jdou přidat. Myslel jsem, že vytvorim jeden účet (neco jako admin na PC) a ostatní si tam vytvoří profily pres které se budou připojovat. Taky to po mě chce pri každém spuštění heslo. Nedá se nastavit spouštění bez hesla. Dále u svého účtu mám nějaké automaticky vytvořené jmeno, které se prolíná do her. Takze když neco hraju, tak tam nevystupuji jako napr. Petr Veliký, ale jako napr. bigworm123. To me taky štve. Jde to nejak udelat jinak? Diky moc.

  • Jirka Waggon

   Ahoj, tak to proste je, vytoris si jeden profil(popripade pouzijes jiz existujici Microsoft profil) a hrajes. Ma to velkou vyhodu v tom, že si nemusíš vytvaret profily do kazde hry zvlast. Jinak tenhle systém se pouziva jiz od Xbox 360 (tj. od roku 2005).
   Quest profil muzes také vyuzit, ale to je pouze docasny profil, například pro navstevu.
   To vyzadovani hesla muzes samozrejme zrusit viz http://xboxweb.cz/xbox-one-rodinne-a-bezpecnostni-nastaveni/
   Svůj profil také muzes přejmenovat (první změna je zdarma, další jsou zpoplatnene). Kazdopadne si precti http://xboxweb.cz/xbox-one-manual/

 • Martina

  Ahoj, chci se zeptat – budeme kupovat x 360 kvůli kinect hrám (doma už máme one, ale vzhledem k ukončení výroby kinectu na one a dle mě nebudou ani hry, tak nemá cenu kupovat kinect na tu novou konzolu) a jde mi o to, jestli když si koupíme použité hry, jestli nám budou fungovat. Myslím to tak, že je třeba původní majitelé mají nainstalované na jejich účtu a v jejjich nové konzoli a my si hry přineseme domů a budeme je instalovat na to „nové“ x360. Ty hry budou fyzické, tedy obal s CD. Osobně myslím, že nám to fungovat bude, ale raději si to chci ověřit u profíků 🙂 Děkuji

  • Jirka Waggon

   pokud budou hry na DVD, tak je muzes, i když jsou z bazaru, bez omezeni hrat.
   Co se tyce Kinectu na ONE, ted třeba vychazi Zoo Tycon a Disney rush

 • Sabina Gamrotová

  ahoj, mám dva dotazy: 1;) koupili jsme X box one S s 3 měsíci zdarma LIVE + PASS. Po zadání kodů se nám ale ukazuje snad 25 her na výběr? Stovky jich určitě není…
  2;) Instalujeme hru, ale po nějaké době se konzole vypne (asi že je v nečinosti?) nemůžu nikde najít kde to vypnout…díky 😉

  • Jirka Waggon

   V xbox Game Passu je něco kolem 150her, možno ta chce kliknout na jejich cely vypis – SHOW ALL v nabídce Subscription v My Games and Apps

   Pokud se konzole vypne po urcite době, znamena to, ze mate nastaveno vypnuti po necinnosti. Defaultne je tusim 1hodina, lze zvýšit az na 6hodin. Jinak pro stahovani her a update je lepsi mit konzoli v INSTANT-ON modu.

   • Sabina Gamrotová

    díky moc 😉

    • Tex-Calder

     Jen pro info, kdyby bylo jeste potreba, cesta k nastaveni automatickeho vypinani je Setting – Power&startup – Power mode&startup – Turn off after…

 • Jirka Kurka

  Ahoj, měl bych dotaz: Při stahování digi-hry mi stáhne (napoprvé) cca 4%, pak se stahování zastaví/zasekne. Nezbývá nic jiného, než konzoli vypnout a třeba po hodině zapnout, pak stahuje dál; ale opět pouze cca 5% – a tak dokola. Je velmi flustrující takto stahovat cokoliv i updade. Bylo by nějaké info jak tomu pomoci, nastavit. NAT mám OPEN. (Jen SKYRIM jsem stahoval 10 dní !) 🙁

 • Tomáš Vacek

  Dobry den, jsem novy vlastnik xboxu one x. Co me na nem v tuto chvili stve, je to, ze kdyz jsem menu xboxu a vlastne i v menu hry tak mi do toho porad mluvi nejaky robot a porad to opakuje, vubec nevim zak to zamitnout. Poradte prosim

  • Tex-Calder

   Pridrz na ovladači prostřední podsvicene X tlačítko a dej turn off narrator

17. 07. 2019 • tonyskate3

Xbox míří na gamescom 2019

Jak se dalo očekávat, Xbox samozřejmě nebude chybět na německém herním veletrhu gamescomu. Ovšem ani tentokrát zde nebude mít tiskovou konferenci, ale i tento rok budeme moci sledovat speciální epizodu pořadu Inside Xbox. Jistě si dobře pamatujete, že loni to byla docela nuda. Letos máme trochu větší naději, protože Microsoft má momentálně přece jen oznámeno více projektů.

»
16. 07. 2019 • tonyskate5

Letní slevy na Xbox Live!

Sluníčko se nám v posledních dnech sice schovává, ale na to Xbox nebere ohled a právě dnes spouští letní slevy na Xbox Live! Pokud se tedy zrovna nepotulujete na nějakém festivalu, připravte se na stovky slev, které vám snadno zajistí herní plány na celé léto. I tentokrát je k dispozici speciální akce na předplatné a první tři měsíce Xbox Game Pass Ultimate můžete získat za cenu jednoho, tedy jen za 339 Kč.

»
10. 07. 2019 • chaosteorycz9

Červencová aktualizace konzole spíše symbolická

Rádi vám přinášíme zvěsti o novinkách v uživatelském prostředí konzole Xbox One. Většinu zpravidla potěší, ale řadu z vás i pěkně namíchnou. Tento měsíc patrně utřou obě strany, protože v našich končinách využijeme pouze jedinou novotu. A ta vlastně není úplně nová, pokud používáte mobilní aplikace k předplatnému Xbox Game Pass. Jejím prostřednictvím je možné vytvářet seznam „Play later“ her. Tedy titulů, které vás zaujaly, ale z určitých důvodů nemáte potřebu je aktuálně hrát. Nově...

»
08. 07. 2019 • tonyskate0

Spekulace: Microsoft pracuje na streamovací konzoli

Cloud se stále více a více skloňuje ve spojení s hraním a Microsoft samozřejmě nechce zůstat pozadu. O jeho plánech jsme se dozvěděli na E3, kdy bylo jednak zmíněno streamovaní z vlastní herní konzole, která poslouží jako váš osobní server, ovšem ještě zajímavěji zní streamovací služba xCloud, která vám umožní hrát hry pro Xbox na různých zařízeních včetně telefonů. Letos na podzim dojde k jejímu otestování a ostrý provoz by mohl být zahájen...

»
28. 06. 2019 • tonyskate1

Xbox Game Pass dostane další nezávislé novinky

Včera večer měla premiéru druhá epizoda pořadu ID@Xbox Game Pass, která kromě několika oznámení přinesla také rozhovory s nezávislými vývojáři a pochopitelně nescházela ani spousta herních ukázek. Nejdůležitější jsou ovšem nové přírůstky do předplatného Xbox Game Pass, které nás v následujících týdnech čekají. Budou mezi nimi opravdu povedené tituly jako Worms W.M.D, My Time at Portia, Yoku’s Island Express či třeba The Banner Saga 3. Potvrzeny jsou také Bad North a Gonner....

»
25. 06. 2019 • tonyskate7

Spekulace: Microsoft upustil od levnější next-gen konzole Lockhart

Už několik měsíců se spekuluje o tom, že příští generace konzolí by měla nabídnout Xbox ve dvou variantách. Pod kódovým označením Lockhart měla vzniknout levnější varianta pro tradiční uživatele a jako Anaconda měla být velmi výkonná prémiová konzole především pro hardcore hráče, samozřejmě za odpovídající cenu. Nicméně po letošním E3 to vypadá, že Microsoft od tohoto plánu upustil a pro next-gen Xbox známý už oficiálně jako Project Scarlett se počítá...

»
24. 06. 2019 • tonyskate19

Screenshoty i videa s ovladačem Xbox Elite 2

Bezdrátový ovladač Xbox Elite Series 2 se svého představení konečně dočkal na letošním E3 a přinese řadu novinek. Mezi nimi nebudou chybět páčky s nastavitelnou tuhostí, kratší zámky spouští, tři přepínací režimy či třeba nabíjecí baterie s výdrží až 40 hodin. Tlačítka, páčky i pádla si samozřejmě budete moci přizpůsobit a pak přepínat už mezi zmíněnými režimy.

»
19. 06. 2019 • tonyskate16

Staňte se předplatiteli Xbox Game Pass Ultimate!

Předplatné Xbox Game Pass Ultimate, které umožňuje sjednotit členství Xbox Live Gold a předplatné Xbox Game Pass bylo uvedeno do prodeje během E3. Samotné předplatné stojí 339 Kč měsíčně, ovšem jeho součástí je nejen členství Xbox Live Gold, tedy hraní online a hry zdarma, ale také předplatné Xbox Game Pass, a to jak pro konzole, tak i PC, takže získáte více než 100 skvělých her pro Xbox One (v budoucnu...

»